Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Инфарктите във Видин се лекуват... във Враца
Добави мнение   Мнения:9 1
g_ringo
23 Юни 2014 22:37
Мнения: 1,047
От: 0
Нещо тук намирисва.
Значи, във Видин има всичко необходимо за лечение на инфаркти - частна болница, оборудване, лекари. Особено важно - лекари. Които, както се вижда, половин година (от декември 2013-а) чакат да получат разрешително за работа. Къде работят междувременно и от какво се издържат - не е ясно.

Това добре.

Новата частна болница ще се издържа, естествено, от пари по клинични пътеки на НЗОК. Видин не е мястото, където изобилстват богаташи, готови да си платят няколко хилядарки за частно лечение на инфаркт. Защо на частната болница и частните лоекари е изгодно да работят по клинични пътеки, пък на държавната - не, е велика загадка. Почитателите на пазарната икономика ще ревнат, че частникът е по-ефективен, ама този номер вече не минава.

Остава основателното подозрение (подкрепено от практиката), че частната болница ще прехвърли на държавната нископлатените 'съпътстващи' дейности, пък ще си запази високоплатените. Честно казано, не виждам друго обяснение. Така че идеята за неизгоден договор е съвсем разумна.

И не виждам какво им е крива на местните видински докторски мафии здравната министърка.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: g_ringo
Weed361
23 Юни 2014 23:20
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
Защо има частна кардиологична болвица, а не частна инфекциозна или пулмологична? Цените на пътеците за едните са по 4-500 лева, за другите по 5-6000, че и повече (НЗОК плаща консумативите отделно) Точно в тези случаи няма нужда от публично-частно партньорство или даване на помещения на болницата под наем на частна фирма. Тези 3-4 млн. инвестиции се избиват за по-малко от година. Защо държавата не вложи малко средства и не създаде отделения по инвазивна кардиология в повечето областни болници? Апаратурата не е дефицитна или много скъпа (един скенер е пъти по-скъп), отделно, че в доста случаи става въпрос за апаратура втора употреба. Процедурите не са нищо изключително - правят се от деситилетия.

И не виждам какво им е крива на местните видински докторски мафии здравната министърка.


В тези случаи не става въпрос за "местни мафии". Тук корупцията е по високите етажи на МЗ и НЗОК.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Weed361
Weed361
23 Юни 2014 23:31
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
От частното лечебно заведение посочват, че договорите за изследванията, които ще се правят от държавната болница, са на по-високи цени от тези на здравната каса.


Всички изследвания са включени в цената на клиничната пътека. Не съществува такова нещо, като цени на здравната каса за изследвания в болничната помощ. Няма как да се направи сравнение.
g_ringo
24 Юни 2014 08:55
Мнения: 1,047
От: 0
В тези случаи не става въпрос за "местни мафии". Тук корупцията е по високите етажи на МЗ и НЗОК.

Нима ?
И каква е тази корупционна схема ? Държавната болница иска да развали договора с частници. Министерството не им дава лиценз. В резултат болните се лекуват във Враца, пак в държавна болница. Къде е корупционният интерес ?
Защо държавата не вложи малко средства и не създаде отделения по инвазивна кардиология в повечето областни болници?

Да, наистина, защо ?
Без да имам доказателства, подозирам, че няма лекари, които да искат бъдат на щат в държавна болница. Предполагам, че в частната проблемът ще се реши по модела на провинциалните университети - с гастрольори.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: g_ringo
Чернев
24 Юни 2014 09:31
Мнения: 1,182
От: Bulgaria
Всичко ще се оправи, когато НЗОК окончателно фалира
Weed361
24 Юни 2014 10:01
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
Защо частникът не си направи болница, със всички необходими структури, а се намества в държавната болница, за да ползва нейните? Това дори не е пълноценно кардиологично отделение, не работи по всички кардиологични пътеки (има и такива по 5-600 лева, с по 7 - 10 дни продължителност на лечението). Сключват договор само за 2-3 скъпоплатени пътеки, с престой от ден-два. Всички пациенти усложнения, необходимост от лечение на придружаващи заболявания се "шътват" на държавната болница. Тези 250 000 лева не стигат за тяхното лечение. Къде е корупцията - много трудно става разкриването на такава дейност в общинска или областна болница, спънките са главно от страна на МЗ и НЗОК. Когато се появи частник тези проблеми много бързо изчезват. Не знам какво се е объркало в случая, може би рушветът е бил недостатъчен.
Justinian2
24 Юни 2014 10:08
Мнения: 8,033
От: Antigua and Barbuda
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Justinian2
Firmin
24 Юни 2014 10:19
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
Според ръководството на МБАЛ "Св. Петка" част от договорите за наем, сключени от предишната управа, са неизгодни. Наемът бил неприемливо нисък, което ще доведе държавната болница до фалит.

Договорите трябва да се ревизират, настояват от държавното лечебно заведение. От Българския кардиологичен институт обаче твърдят, че държавната болница е получила дарение в размер на 50 000 лв. и е приела инвестиция за 3.5 млн. лв., които са вложени в реконструкция на кухненски блок и модерно оборудване. Ако частната болница работи, държавното лечебно заведение ще получава по 250 000 лв. годишно от наеми и съпътстващи дейности. На обвиненията за неизгодните договори и вече изпратените предизвестия за прекратяването им частниците заплашват с иск за неустойки за 2.4 млн. лв. От частното лечебно заведение посочват, че договорите за изследванията, които ще се правят от държавната болница, са на по-високи цени от тези на здравната каса.


Ех, мили мамини бели престилчици!

От една страна безумният МБАЛ - щял да фалира, щото наемите ниски. Абе, докторите, вие лечебно заведение ли сте или рентиери на държавната собственост?

От другата страна хитреците-частници. "Приела инвестиция за 3,5 млн. лева" ще рече, че МБАЛ са си наденали примката. Тази "инвестиция" е подобрение и приращение в чуждия имот. Ако наемното правоотношение се разтрогне и последва "на ти си куклите, дай си ми парцалките", тази "инвестиция" няма как да се отдели от основната вещ и се дължи ... обезщетение. А "приетия", разбирай "признатия" размер е ... 3,5 млн. лева. Я има капитал МБАЛ за толкова, я няма. Навремето ги регистрираха с капитал по ... балансова стойност на активите, когато ги правеха "търговци". И така? Ами ... така - нарастване на капитала с тези 3,5 млн. лева и кога се огледаш, частната болница станала мажоритарен собственик на държавния МБАЛ. Ама не можело по закон да се увеличава (без разрешение!) капитала, ако това води до намаляване на дела на държавата или общините в капитала на дружеството. Ами да извади кеш пара държавата, барабар с видинските общини, пък да си покрие ... обезщетението или пък своя дял от нарастването, как ще. Другото ... Другото е да си ... трае. А, сефте!

Та така! 250 000 кеш парасъ и трайко-трайчев, щото иначе лошо. Пък че си избират за кейс микса частниците клинични пътеки като от ... шведска маса ... А, сефте! Ама цените им високи! Ами бий 140 километра с инфарктясалия по дупките до Враца, кой те спира! ЛаФка!
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Firmin
Sir_Lanselot
24 Юни 2014 15:51
Мнения: 10,020
От: Bulgaria
Болницата във Видин е получила от НЗОК 6 милиона лв за 2012г.
Кардиологичната болница на Чайка фарма във В. Търново е получила също 6 милиона лв за същата година,
а МБАЛ В.Търново е получила 10 милиона лв.
Виждайки това, МБАЛ В.Търново взе и си направи собствена инвазивна хирургия. Това са 6 милиона лв приходи, ей!
Естествено и МБАЛ Видин ще иска да направи същото и вече го прави.
Друг е въпросът, че това наистина е една търгашеска работа - имаш, нямаш нужда, току кардиологът те изпраща
и най-малко ще ти направят коронарография, пък може и стент да ти сложат.
И всички по веригата са доволни, пък пациента - кучета го яли.
Как така инвазивните кардиолози получават минимум 20 000 лв заплата, а обикновените доктори, от които
също чакаме сериозна здравна помощ - около 1000лв, това е друг проблем, произтичащ от подценяването
на някои медицински дейности, и от надценяването на други.

Добави мнение   Мнения:9 1