Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Държавата на инат минира обществените поръчки
Добави мнение   Мнения:8 1
ВладиГео
06 Юли 2014 19:55
Мнения: 3,701
От: Bulgaria
Законът за обществените поръчки е един от най-тежките закони, с който работят стотици възложители - министерства, общини, държавни и общински дружества.

Ама как се краде по него! С кофи!
Ей сега имаше по нова тиви репортаж за видинския крадец Гергов. Излишно е да казвам, че е от БСП.
Та човекот, за две години кметуване се сдобил с три скъпи джипа, три скъпи ловни пушки, жена му се обзавела досущ като влашка кокона ...
Найс, а
lisana
06 Юли 2014 23:53
Мнения: 652
От: Bulgaria
След поредните кръпки ЗОП е пълен с грешки. Те са показателни до какво води суетата на един вицепремиер и неграмотността на депутатите в законодателния процес


Дефиницията за "официален превод" в ЗОП е глуповата:

"16а. (нова - ДВ, бр. 52 от 2010 г., доп. - ДВ, бр. 40 от 2014 г., в сила от 01.07.2014 г.) "Официален превод" е превод, извършен от преводач, който е вписан в списък на лице, което има сключен договор с Министерството на външните работи за извършване на официални преводи.

Какви са тези преводачи от списъци? Нещо като крепостни селяни ли са? Ако бяха служители, щеше да пише служители, нали? Ами този договор с МВнР за извършване на официални преводи за какво е? Той е фиктивен, а основанието му е чл. 2а, ал.2 от т.нар. правилник за легализациите, заверките и преводите от 1958, посл. изм. 1990 (преди 24 години), за който Омбудсманът написа в годишния си доклад за 2013, че трябва да се отмени:

"В доклада ще акцентирам върху последната ми препоръка, отправена през месец октомври 2013 г. В писмото си обърнах отново внимание върху необходимостта в кратки срокове да бъде отменен Правилникът за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа, приет с Постановление на Министерския съвет от 3 септември 1958 г., който е остарял и е неприложим. Разпоредбите му предизвикват объркване, тъй като не са съобразени с изискванията на Конвенцията за премахване изискването за легализация на чуждестранните публични актове (обн., ДВ, бр. 45 от 11.05.2001 г., ратифицирана със закон, приет от 38-мо Народно събрание на 25.05.2000 г., ДВ, бр. 47 от 9.06.2000 г.), както и с двустранните договори за правна помощ, сключени от Република България."

Ето го т.нар. договор за извършване на официални преводи по чл. 2а, ал. 2 от правилника, който трябва да бъде отменен "в кратки срокове":
http://softisbg.com/rennies_blog/2013/06/post-56.html
(в два варианта е - с рекетьорските "изисквания" на Младенов и без тях, защото Вигенин тихомълком ги отмени още през септ. м.г.)

Как Вигенин отмени изисквания на Младенов: http://softisbg.com/rennies_blog/2013/12/post-89.html

Феодалният модел на преводаческата дейност в България: http://softisbg.com/rennies_blog/2013/12/post-88.html
(този феодален модел се крепи на липсата на добре подготвени юристи в България; дори на Омбудсмана, бивш председател на ВАС му отне година и половина, докато схване, че правилникът. по който МВнР незаконно "регулира" преводаческата дейност, е незаконосъобразен)
Село_
07 Юли 2014 00:27
Мнения: 5,494
От: Bulgaria
Общо взето технически глупости и нищо по същество.
Нищо от тези бюрократични Новости не може да спре нагласянето на поръчките.
Целият ЗОП е в основата си порочен, нищо че е хармонизиран с Европа, всъщност точно за това
Firmin
07 Юли 2014 08:52
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
Честно казано, утопично е мислене, което възлага на закона всички надежди за прекратяване на нечестните практики. В прилагането на закона и най вече - при контрола по прилагането му е разковничето. В огромния брой случаи нарушенията стават не през "вратичките" в закона, а чрез нарушаването му. Така че да се хвърлят усилия за затваряне на "вратички", през които минават малцина "умели", просто не е ефективно. Нашенци все още предпочитат с рогите, през дувара, не през "вратичката". Най много някой да се опита през тясна "вратичка" да провре лакомия си задник, резултатът е същия. Висок брой нарушения, някои просто скандално нагли, висок брой обжалвания. КЗК, а после и съдът си имат работа. В повечето случаи слузестата следа на далаверата се проточва още при решението и обявлението, през тържните документи. Още на този етап нечестните практики са разпознаваеми, флаговете вдигнати. Оттук нататък просто по подсветените пунктове следва да се провери развитието на процедурата. Открие ли се "съвпадение", немедлено да се реагира и процедурата да бъде спряна, а после и прекратена.

Как да става ли? Като срещу възложителите се насъска глутница ... гладни адвокати. Така работи системата в САЩ. По англосаксонското право се допуска лице да проведе иск от името на държавата - срещу процент от щетата. Хиляди правни фирми и адвокатски кантори преживяват и печелят от това - да ловят порочни възложители и най вече - изпълнители (доставчици). Жестоко е. Опустошително.
Сократ-май
07 Юли 2014 09:06
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Фирмин,

Умното си е умно...
помнещ
07 Юли 2014 10:16
Мнения: 3,112
От: Bulgaria
Нещо не ми стана ясно.
Преди един два дни се поде кански вой, че "правителството уреждало свои фирми, защото на 30 миналия месец били пуснати рекорден брой поръчки...". Атаката се поде от всички "прогресивни журналисти".
Лошо няма. Журналистите по дефиниция трябва да са "опозиция" на властта.
Сега имаме нова атака - закона е нефелен и затова "предприемачите", разбирай "национално отговорния бизнес", предпочита хубавия стар ЗОП /защо ли не са му измислили направо съкращението ЗОБ/.
Та не ми стана ясно кое е вярно - първото, второто или и двете?
Село_
07 Юли 2014 15:54
Мнения: 5,494
От: Bulgaria
Ами Помнещ, нито едно от двете не е вярно.
Това все пак са медии, не се връзвайте толкова
o_sando
07 Юли 2014 15:58
Мнения: 58
От: Bulgaria
... с чиста съвест бих отменил законотворчеството от последните 10 години "ан блок"...
Добави мнение   Мнения:8 1