Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Европа трябва да мисли как да си върне инженерите и учените
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:22 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
ВладиГео
03 Ное 2014 20:36
Мнения: 3,701
От: Bulgaria
Статията е черпаклийски булшит.
Значи държавата, тоест всички, първо трябва да платят, за да изучат "професионалистите", а после да платят пак, за да ги привлекат обратно? Това може да бъде общестено-приемливо за малцината наистина способни, но е напълно несъстоятелно като масова практика.
Практиката трябва да бъде "поръчка за обучение - договор за обучение - трудов договор" с всички права и задължения на страните, включително и разпростиране на разпоредбите на Кодекса на труда върху студентите "по договор".
Село_
03 Ное 2014 20:50
Мнения: 5,494
От: Bulgaria
Практиката трябва да бъде "поръчка за обучение - договор за обучение - трудов договор" с всички права и задължения на страните, включително и разпростиране на разпоредбите на Кодекса на труда върху студентите "по договор".


Работих преди време във фирма, която имаше такава практика, или поне се опитваше да я налага. Първата работа на ГЕРБ като дойде на власт беше да анулира договорите със студентите, а те бяха 4 и 5 курс, и вече карали практики във фирмата. Все инженерни специалности, по много тясна специалност дето я има само на едно място в Бг. И ставаше дума за около по 300 лв месечни стипендии на 7 човека. Платиха им обезщетенията, май беше една стипендия и казаха, че не било нужно да поддържат договорите.

Естествено, и не е нужно да казвам, че новопръкналия се Директор беше като оня баничар на АЕЦ, че и по-зле
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Село_
duzov
03 Ное 2014 22:01
Мнения: 9,106
От: Bulgaria
Европа трябва да мисли как да си върне инженерите и учените

Откакто финикийците са измислили техните "специфични знаци" няма какво да се мисли! "Колкото повече - толкова повече"!
Всичко гениално е просто! Или обратното! ОбъркАх се!
ocelial embrion
03 Ное 2014 22:26
Мнения: 443
От: Bulgaria
висшото образование трябва да е задьлжително както и средно специалното и безплатно не може да плащаш за ученето на природо научни дисциплини след като теорията е общо достьпна и не се изискват авторски права
и изпитите да са тестове а не лотария с вьпросите и да пишеш на бял лист
ВладиГео
03 Ное 2014 23:16
Мнения: 3,701
От: Bulgaria
Акцентите в статията са поставени напълно погрешно.

Напускането на младите "професионалисти", повечето от които трябва да работят поне 5 години след завършването си, за да стават за нещо, е микроскопична част от истинския проблем - намаляването и застаряването на населението.
Какво са 120 хиляди висшисти-гурбетчии от еврозоната, сравнени със 141- те милиона заети в нея? Или с населението й от 340 милиона? Не са те причината, за да останат незаети 28% от свободните места в Германия или 26%, колкото са у нас.

Катастрофално намаляват децата и младите хора, както в Германия, така и в България. Там е проблемът и емиграцията е наистина малка част от него, независимо дали емигрират невежи, учени-недоучени или талантливи младежи.
България е на второ място в ЕС по най-малък брой на младите хора, пред нас е само Германия, където делът на децата под 15 г. е 13,1%. У нас те са 13,7% от населението и вече са под един милион - 996 144 души. Населението в трудоспособна възраст /15-64 г./ продължава да намалява - към 31 декември 2013 г. то е 4,472 млн. души, като намалението само за една година е с над 33 000 души. През 2013 г. на всеки 100 българи, които се пенсионират, се падат едва по 62-ма младежи /15-19 г./. За сравнение през 2001 г. всеки 100 напускащи пазара на труда са били „замествани“ от 124-ма млади хора.
DjadoAgafon
03 Ное 2014 23:45
Мнения: 581
От: Afghanistan
"Практиката трябва да бъде "поръчка за обучение - договор за обучение - трудов договор" с всички права и задължения на страните, включително и разпростиране на разпоредбите на Кодекса на труда върху студентите "по договор"."
Много ми е чудно, когато някой иска да разреши сложен проблем по прост, сталински начин. Разбира се, винаги неприложим към съвременните условия. Ами ако имам договор, аз просто няма да го изпълня, ще си взема дърмите и ще ида където си искам. Какво ще направиш? Ще пуснеш Интерпол да ме търси ли? Във всички възможни държави? Ами като не съм само аз, а сме, да кажем, 10 000 на година? Интерпол трябва да работи само да търси български завършили студенти по света.
Това, да задържиш насила хората, може да стане само ако има някаква пречка за да могат тези млади хора да напуснат България. Да им откажеш задграничен паспорт? Или да въведеш изходни визи? С вишки и картечници по границите? Много ви харесва този комунизъм!!!
DjadoAgafon
03 Ное 2014 23:57
Мнения: 581
От: Afghanistan
"истинския проблем - намаляването и застаряването на населението."
Тук си прав. Но основната причина е по-голямата продължителност на живота. Старците стават много.
Та кои от модерните страни имат положителен прираст на население? Статията ви е отговорила: "Търсенето на по-добри възможности не се ограничава само до САЩ, Канада и Мексико - европейците все по-често емигрират и в Африка и Южна Америка (и Австралия)."
Пък и там няма голяма опасност от ислямистки изцепки, за разлика от Европа, дето се напълни с всякаква измет.
"Но не плачи сърце" - както е казал поетът. "Взорът надежда види" - от България, Русия, Украйна, Белорусия, Казахстан, оттам ще дойдат кадрите, затова се грижат много Путин, Боко, Порошенко и т.н.
DjadoAgafon
04 Ное 2014 00:23
Мнения: 581
От: Afghanistan
А между другото: изтичането на мозъци в България ще бъде един вечен проблем. Поне докато ЕС съществува и България е в него.
Перманентно обезкръвяване на нацията, загуба на "златните 10 %" непрекъснато. Няма лек.
Ако БГ излезе от ЕС - има лек: изходни визи, вишки и т.н. вие знаете.
doomchant
04 Ное 2014 01:12
Мнения: 5,611
От: Bulgaria
Всяка година 100 000 професионалисти напускат Португалия в отговор на призива на премиера Педро Пасос Коелю безработните да се преместят в чужбина.


И българският Педро нещо подобно каза, но заедно с благата му мъдрост се лееше и струйка гордост заради постигнатото от управлението му - "Германия изнася коли, ние изнасяме лекари." И лекари, и инженери и работници. Германците ни дишат прахта в тоя сектор на световната търговия.
annetaz
04 Ное 2014 06:01
Мнения: 1,778
От: Bulgaria
В Бг няма как да се върнат. Работа за инженери няма! Има работа за камериерки, сервитьорки, таксиджии и продавачки. На тях даже и висше не им трябва!!!! 25 години никакав бизнес не се разви, който да има нужда от подобни кадри. За това всички учат право и икономика. Като последното е най-абсурдното, защото, колкото повече икономисти, толкова по-малко икономика има.
!@#$
04 Ное 2014 07:46
Мнения: 1,467
От: Bulgaria
annetaz - напълно съгласен с едно малко изключение. Софтуерните инженерни специалности все още държат някакво ниво / поради сериозния инерционен тласък от преди години/. А при софтуерните IT е от пренебрежимо значение къде си локализиран географски.
aleksandar
04 Ное 2014 07:50
Мнения: 2,506
От: Japan
до сега не съм чул някой да бяга от добри пари, преспектива и хубав живот... то не може данъци 60% и изхранване на цялата ненужна администрация.
заплатите в Германия и Азия (за умни хора) са съизмерими, данъците не са.
Firmin
04 Ное 2014 09:23
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
Значи държавата, тоест всички, първо трябва да платят, за да изучат "професионалистите", а после да платят пак, за да ги привлекат обратно? Това може да бъде общестено-приемливо за малцината наистина способни, но е напълно несъстоятелно като масова практика.


О, напротив. Твърде състоятелно би било, ако да бе масова практика. Ама няма как.

Забравяш, че тези, които би върнал по този ред, ще се върнат, носейки стойността, която образованието, квалификацията и реалният им опит "там" са добавили. И за които ти или някой тук, в общия случай, всъщност не е платил.

А формулата е проста. Над 120 000 долара годишно възнаграждение, "собствена" лаборатория, финансиране за набиране на квалифицирани сътрудници, изкупуване на ... патентите му. И тогава ... може да си помисли над офертата. Защото това са нещата, които има ... ТАМ. Заедно с ред други неща, които американският паспорт в задния му джоб осигурява на него и семейството му.

Дежурния
04 Ное 2014 09:38
Мнения: 5,993
От: Bulgaria
А формулата е проста. Над 120 000 долара годишно възнаграждение, "собствена" лаборатория, финансиране за набиране на квалифицирани сътрудници, изкупуване на ... патентите му. И тогава ... може да си помисли над офертата.

Няма ли да е по-успешна формулата с 1000 долара на месец заплата и 70% прогресивен данък върху нея плюс 50% осигуровки?
Orlin
04 Ное 2014 09:51
Мнения: 6,333
От: Holy See (Vatican City State)
изтичането на мозъци в България ще бъде един вечен проблем. Поне докато ЕС съществува и България е в него.

грешка, може би несъзнателна грешка. Мозъци изтичат защото гривестите шебек-тумбак рънгоч комунези присвояват, усвояват и приземяват и ще бъде така докато не бъдат дератизирани комунезите или изчезне Булгаристан като държава.
sars
04 Ное 2014 14:34
Мнения: 23
От: Bulgaria
"Трябва да им предложат данъчни облекчения, преференциални възможности за влизане на пазара на труда и специален достъп до кредити за започване на бизнес." А защо не се предложат същите неща на европейците останали в Европа? Хайде пак либерасткото малоумие - да привлечем "инвеститори" отвън, било то и наши бивши съграждани, ама "инвестициите" им да са от нашите данъци..... Комунизъм+либерастия на Н-та степен равно на малоумие...
Tim
04 Ное 2014 15:22
Мнения: 6,853
От: Bulgaria
Бившата Европа и настоящия ЕССР (Еврогейски Съюз на Сексуалистически Републики) повече се интресува от ЛГТБ, еднполови семейства, безполови мъже и щастливи кокошки!

Firmin
04 Ное 2014 15:33
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
Няма ли да е по-успешна формулата с 1000 долара на месец заплата и 70% прогресивен данък върху нея плюс 50% осигуровки?


Осигуровките кога - преди или след облагането?
tarabata
04 Ное 2014 15:39
Мнения: 1,810
От: Bulgaria
Не е ли най-правилно да започнем да отваряме институтите на БАН, които затвори недоносения запек, целуващ четрикраки запартъци, и да върнем в тях останалите научни работници? Не е ли най-правилно тези научни работници да имат възможността да привлекат млади хора в отворените институти, чрез възложена работа, както от държавата, така и от "великия ЕСССР"? Щото наука, както и много други работи, без държавна субсидия не се прави.
Tim
04 Ное 2014 17:19
Мнения: 6,853
От: Bulgaria
Първата работа на ГЕРБ като дойде на власт беше да анулира договорите със студентите,....


И вместо това да построи спортна Арена и стадиони, защото от гладиатроско-развлекателния бизнес държавите страшно много забогатяват.

Развива се интелектуалното ниво на нацията.

Или поне така си мислят интелектуалите в ГЕРБ...

Ако изобщо някой от тях може да мисли.

Tim
04 Ное 2014 17:26
Мнения: 6,853
От: Bulgaria
В Бг няма как да се върнат. Работа за инженери няма! Има работа за камериерки, сервитьорки, таксиджии и продавачки. На тях даже и висше не им трябва!!!! 25 години никакав бизнес не се разви, който да има нужда от подобни кадри. За това всички учат право и икономика. Като последното е най-абсурдното, защото, колкото повече икономисти, толкова по-малко икономика има.


Напоследък индустрията взе да търси квалифицирани инженери, но отдавна няма тия професионалисти, които да ги научат на прагматични неща.
И второ, студентите не искат математика и физика и сложни науки за да стават инженери.

Искат по така лафообразно и да вземат лека диплома.

За това учат право, икономика, психология и педагогика.

И после са пак продавачи и сервитьорки, но бакалври и магистри.

И междувременно държавата е хранила преподаватели по прави, икономика, психология и педагогика.

И няма ни деца, ни икономика
Добави мнение   Мнения:22 Страница 1 от 2 1 2 Следваща