Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Плоският данък може да е първото изпитание за кабинета
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:84 Страница 1 от 5 1 2 3 Следваща »
TRIF
10 Ное 2014 20:11
Мнения: 467
От: Bulgaria
Плоски данъци за плоски мозъци.

Ето едно предложение:

Пенсионери и работещи студенти се освобождават от данъци.

Останалите с прогресивно облагане при доход повече от 800 - 1000лв към днешна дата.

Даренията се приспадат от данъка в отношение 2:1

Даренята за политически партии не се приспадат от данъците.

Това като начало. Може да се допълни и уточни.
Knight Лонгин
10 Ное 2014 20:23
Мнения: 746
От: 0
приходите от ДОД в бюджета са 7 ПЪТИ по малко от тези от ДДС и акцизи!
пипането на плоския данък е неразумно нещо - преди да са заработили добре другите обществени системи + правораздавателната, та хората да не предпочитат си крият доходите... а който има големи доходи - ще намери начин да ги скрие - просто има мотив за това - да не плаща ДВА пъти

тая карта дали случайно се е получила ?

+
Крива на Лафер
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Knight Лонгин
beagle
10 Ное 2014 20:35
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
"ГЕРБ, Реформаторите и ДПС могат да удържат статуквото."


Ами да опитат - колко им е ...
Slava
10 Ное 2014 20:36
Мнения: 10,564
От: Bulgaria
Много да внимават с премахване на плоския данък. Веднага ускорявам изчезването ни през Терминал 2. Аман от сбъркани мозъци в тази държава
гошо
10 Ное 2014 20:46
Мнения: 4,631
От: Bulgaria
Knight Лонгин, Slava, !

Проблемът на България не е бюджетния дефицит. Проблемът е демографската картина и как се разходват социалните плащания. В момента държавата отглежда данъкоядци, т.е. няма никакъв контрол как отглеждат децата си онези, които взимат социални помощи. А е очевадно, че децата им са в рискова среда. И би следвало разните агенции за защита на децата и прочие да прилагат реален и стриктен контрол дали тези деца посещават училище, дали са облечени адекватно, дали се учат адекватно. И ако това не е така (а то не е, след като деца, които би следвало да са в училище, ровят в кофите) същите да бъдат давани за отглеждане, заедно с полагащите се за тях социални помощи. За такива деца на конкурентен принцип трябва да се борят детски домове, и другите форми за отглеждане на изоставени деца (SOS-селища и т.н.).

Друг проблем са задръстванията в големите градове. Трябва да се вдигне акциза на горивата (може и друг, но наистина работещ метод за оскъпяване на ползване на личните автомобили) и средствата да се използват за драстично подобряване на градския транспорт.
Предводител на команчите
10 Ное 2014 20:51
Мнения: 12,354
От: Bulgaria
силите са така разпределени, че ГЕРБ, Реформаторите и ДПС могат да удържат статуквото

Так держать! Молодцы!


ПП Не съм за отмяна на плоския данък. Нищо че съм "камунез".
Спартак
10 Ное 2014 20:55
Мнения: 3,230
От: Bulgaria
Че има много сбъркани мозъци в БГ, в това едва ли някой се съмнява, само че сбърканите най- често си мислят че не са, досущ като тези с манията за величие в психодиспансерите. А иначе в Европа, че и в Канада например данъкът е прогресивен и умните и красивите, които гледат към терминалите ще попаднат точно на жестокия прогресивен данък, който накара големите монополи да се спотайват в офшорните зони, пък другите да се сгушват на по- топли места, като у нас. Ниските доходи не само че са освободени от преки данъци, държавата ги стимулира с допълнителни бонуси, за да не изпадат в редовете на социалните помощи. Светът ще свърши глупаците никога. Един мой стар познат твърдеше, че повечето хора мислели с дебелото си черво, може пък да е бил прав.
Предводител на команчите
10 Ное 2014 20:56
Мнения: 12,354
От: Bulgaria
Друг проблем са задръстванията в големите градове. Трябва да се вдигне акциза на горивата (може и друг, но наистина работещ метод за оскъпяване на ползване на личните автомобили) и средствата да се използват за драстично подобряване на градския транспорт.

Ти луд ли си, момко?
1. Какви "задръствания" в "големите градове"? Ти истински задръствания някога виждал ли си? Дори една София не може да се доближи до понятието "трафик със задръствания", какво остава за паланки от ранга на Варна надолу, където има два прозореца от по 15 минути през деня, в които ти се налага да изчакаш два пъти на един и същ светофар?
2. Подобряването на градския транспорт и на условията за неговото движение не се прави с увеличен акциз на горивата, а по хиляди други начини, които не натоварват излишно не само джоба на данъкоплатеца, но и икономиката като цяло.

Хайде малко да мислим с междуушията си ...
Apolitichen
10 Ное 2014 21:00
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
приходите от ДОД в бюджета са 7 ПЪТИ по малко от тези от ДДС и акцизи!
Значи, "пипането" на ДОД няма да се отрази съществено на приходната част. Въпросът "Как?" обаче остава.
тая карта дали случайно се е получила ?
Не е случайно - картата в зелено се е получила от слабо управление и липсата на държавническо мислене. Гледай "сивата част"! Все пак там са "демократичните ценности". Или ще ги отписваме!?
Крива на Лафер
Умозрението на Демокрит (че има една най-малка частица, която е неделима, респективно най-малък доход, който не подлежи на облагане) е по-рационално от умозрението на Лафер. Отделно, че умозрението на Лафер в граничните си стойности (С увеличението на данъчната тежест, приходите на държавата ще растат, но само до една определена точка. След тази точка допълнителното повишаване на данъчната ставка води до намаление на приходите и при данъчна ставка от 100% данъчните приходи са нулеви) - под 10% и при 100% е невярно. Просто има една минимална ставка на данъчна тежест, под която разходите по обслужването на данъка стават съизмерими със самия данък (банковата таксо по превода - 4.50 лв. е по-висока от държимия данък, например от месечен наем от 500 лв.). Приходите на държавата растат в зависимост от отчетността (правни норми, контрол и "обратна връзка" ), а не от размера на данъка. Все пак приходите от социални осигуровки към НОИ, общо към 22% са два пъти и половина повече в сравнение с приходите от ДОД 10% (влючително доходи от нетрудово възнаграждение).
При 100%, робски или крепостен труд, винаги има приходи за "господаря", ако ще и робите/крепостните селяни да измират.
Ако с такива детски умозрения ще се правят реформи в икономиката, то просто няма да имаме икономика както и сега.
Останалите с прогресивно облагане при доход повече от 800 - 1000лв към днешна дата
Пенсионно-осигурителната и здравно-осигурителната вноски на какъв доход ще се изчисляват или как ще се определя размера им? Защото при доход 1000 лв., се дължат 155 лв. пенсионна, 80 лв. здравна, общо 300 лв, а ДОД е по-малко от 88 лв.
Slava
10 Ное 2014 21:07
Мнения: 10,564
От: Bulgaria
Спартак
10 Ноември 2014 20:55
Там, където ще отидем, няма да работим, а ще живеем. ОставИ Канада, САЩ и пр. Тук данъците отиват за хронично болни от мързел наглеци. До гуша ми е дошло да бачкам за лапачи, а животът си минава... И аз и мъжът ми не сме скрили 1 ст. доходи, откакто има осигуряване - плащаме на макс. Колкото пъти сме минали прага на болница, толкова пъти не дебелото ми черво, а портмонето ми се оказва най - важно. Таван на пенсиите има ли в държавите, които ми буташ в очите? И последно - една чистачка на входове, без никакво образование си докарва 1 000 лв. без да се напъва, без да плаща данъци и дава на НЗОК 16 или 17 лв. на месец.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Slava
Apolitichen
10 Ное 2014 21:31
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Таван на пенсиите има ли в държавите, които ми буташ в очите?
Във всички държави има - не повече от това, което е внесено, от приноса.
Как се смята приноса, това вече е друг въпрос.
Предводител на команчите
10 Ное 2014 21:36
Мнения: 12,354
От: Bulgaria
Там, където ще отидем, няма да работим, а ще живеем



Който не работи, не трябва да яде!
(Симеон Денчев Дянков по повод пенсионната реформа в частен разговор с Джиджи)
Slava
10 Ное 2014 21:43
Мнения: 10,564
От: Bulgaria
Предводител на команчите
10 Ное 2014 21:36
Дянков е имал предвид тези, за които ние цял живот работим, нямат ден трудов стаж, стотинка данъци не са платили и само искат и искат. Какво са дали на държавата, че са на първа линия на искащите?
Apolitichen
10 Ное 2014 21:44
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
същите да бъдат давани за отглеждане, заедно с полагащите се за тях социални помощи.
Мислех, че можеш да смяташ . Издръжката на дете в дом за социални грижи излиза месечно на 350 лв. на държавата. Социалните помощи, които държавата дава месечно са под 200 лв. за дете: детска надбавка максимум 60 лв.; субсидия за образование/детска градина - макс. 120 лв.; карта/намаление за транспорт - около 25 лв.
И тия агенции да не би да работят без пари или за жълти стотинки!? А тях кой ще ги контролира!?
Затова е "измислена една най-малка клетка", семейството (някъде има и по-големи, колективни схеми на взаимопомощ/осигуряване/обучение), откъдето да се изгражда обществото - възпитание, морал, традиции, отчетност.
Предводител на команчите
10 Ное 2014 21:45
Мнения: 12,354
От: Bulgaria
Дянков е имал предвид тези, за които ние цял живот работим, нямат ден трудов стаж, стотинка данъци не са платили и само искат и искат.

Тцъ, драга. У голема грешка си, шъ знайш.
Дянков имаше предвид тези, дето цял живот са работели и сега вместо да легнат и кротко да умрат, искат да продължат да живеят, че и пари да цицат.
Tim
10 Ное 2014 21:53
Мнения: 6,853
От: Bulgaria
Данъкът трябва да е плосък, а ДДС-то да е диференцирано.

За лекарства, учебници и стоки от първа необходимост и основни детски стоки да е 0%

За лустросани стоки, джипове, стоки за парвенютата може и 100%!

А за перверзии и секс-стоки всичко над 100% е малко!
Apolitichen
10 Ное 2014 22:01
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Друг проблем са задръстванията в големите градове. Трябва да се вдигне акциза на горивата
Искаш да вдигнеш цените на стоките!? Защото 80% от горивата отиват за стопанска дейност (превоз на стоки, обработка на земя, добив на полезни изкопаеми). Не е ли по-разумно да се вдигне пътния общински данък? Пък и общината ще ги харчи за инфраструктурата - тротоари за пешеходци; неравности (издатини и дупки) по булевардите, парко-места по булеварди и кръстовища... Напр., минимум една МРЗ годишно или по-просто, колкото са конските сили, умножено по 12 (месеца), толкова лева. Нема "остаряване", нема изгъзици (катализатори, сертификати от сульо и пульо и др. врътки за избягване на облагането). За да няма объркали се. Не може някакъв частен субект (гражданска застраховка и каско) да взема повече от държавата! Нито е строил магистрали, нито е планирал градска инфраструктура, нито се занимава с регулация на движение, отчет на МПС и пешеходци, отпатъци, разрешителни за ремонтни и др. дейности и табели (за г-н Mitev )
mick
10 Ное 2014 22:07
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
Доходите не са само в пари - от заплати и хонорари. Най-големите доходи са в натура и се облагат символично/доходи от сгради/, а други изобщо не се облагат/доходи от земеделски земи/.

Първо изравнете облагането при различните видове доход. Пък след това вдигайте ставката.

Щото в момента бедните на собственост, но работещи плащат повече данъци, от богатите на собственост, но мързелуващи.

Имаше някъде една оценка на цената на имотите в България - 200 милиарда. По принцип всеки имот създава пасивен доход/без човекът да работи в имота си, за да изкара дохода/ от 5-10% на година: това са 10-20 милиарда доходи в натура.. в момента почти необлагаеми. И заради това, много често собствениците изобщо не ги забелязват тия доходи и ги хвърлят на вятъра. Примери? Рушаща се фабрика, изоставена сграда, изоставени земи - доходи за хиляди, милиони, милиарди се хвърлят на вятъра. На пъпа на София има хиляди такива сгради.... само мястото струва милиони.. но доходът се хвърля с години на вятъра.

Ненапразно едно време данъците са били в натура. В момента един собственик на 1000 декара земя не плаща данък земеделска земя. Не плаща и върху доходите от нея. Ако има 1 милион - също. А всъщност сметката е много проста - пасивният доход от земята може да се изчисли приблизително като 1/10 от пазарната цена на земята. Е в момента заради това богатите стават много по-богати, защото не плащат данък върху тези огромни доходи. Същото се отнася и за сградите даже. Собственик живее в имот с месечен наем от 1000 лева. Друг човек който няма такъв имот, трябва да го наеме и реално ще трябва да има допълнителен доход от 1000 лева, на които да е платил данъка от 10% в момента. Значи има огромна неравнопоставеност между собственици и хора които нямат собственост. Всичко е в полза на имащите собственост. Те плащат многократно по-малко данък за доходите си.

Проблемът е, че в България, се правят не правилните неща, а тези които иска мнозинството. Само, че в момента мнозинството е меко казано цоциалисти. Иска само да цоца и нищо да не дава на държавата.

В случая - работещите за 2000 лева се обявяват за върли богаташи, нищо, че може да нямат собственост. Ако им се сложи и прогресивен данък.. познайте къде ще ги намерите - в чужбина. В същото време хора със собственост за стотици хиляди, но с малки или никакви парични доходи - се обявяват за бедни. Това само измислен икономист може да приеме за вярно.

Моите уважения към Калфин, ама да каже в коя друга държава в Европа данък имоти е толкова символичен, че и даже липсва. Колко процента се получава от пазарната цена там един такъв данък?

Че и то всичко е навързано.. символичен данък сгради. липса на данък за земеделските земи .. всичко това води до мизерни улици, разпадащи се села.. и в същото време скъпи за нашите доходи имоти. Казано по друг начин - до мизерия.

Сложете и прогресивен данък и направо мизерията ще цъфне и върже.

--
Блог
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: mick
Горскио
10 Ное 2014 22:10
Мнения: 1,819
От: Bulgaria
Пропорционалният (плосък) данък ако се пипне, постъпленията в държавната хазна ще намалеят.
Нещо подобно се случи с постъпленията от акцизи, които Бойко увеличи пре предишното си властвуване.
.
Правилно е да се премахнат всички детски и социални надбавки, а вместо тях да се въведе регресивно подоходно осигуряване за семействата с деца.
.
Ако семейство с двама работещи родители има едно дете - от 42% данък осигуровка (пенсионна, здравна, безработица и т.н) плаща 30%.
С две деца плащат 15% и с 30 деца - 10%.
.
Логиката е, че който има деца вече се е осигурил. Който няма - да осиновява или да плаща.
.
Освен това, на служителките в детеродна възраст в държана администрация с над 2 години трудов стажа да се даде 10 хил. лева еднократна помощ при раждане на първо дете и 20 хиляди при второ, при условие, че няма да работят в държавната администрация поне 3 години на дете,
Ефектът е двоен - 1. по-малко административни пречки за стопанските субекти и гражданите и 2. смекчаване на демографската катастрофа.
Han
10 Ное 2014 22:12
Мнения: 18,932
От: Bulgaria
пипането на плоския данък е неразумно нещо
А прехвърлянето на цялата данъчна тежест върху българите чрез едни от най-високите косвени данъци в Европа разумно ли е?

За чуждестранните "инвеститори" може би, но за обикновените българи - не е.
По-добре чуждите банки да платят 15% корпоративен данък и ДДС за лекарствата, учебниците и храните да стане 5%, отколкото обратното.

Meat
10 Ное 2014 22:14
Мнения: 10,675
От: Bulgaria
Трябва да се вдигне акциза на горивата


Трябва да вземеш нещо тежко и евтино и да го изпуснеш връз главата си.

*

Няма какво да се дискутира плоският данък, взема се европейска държава със сходни демографски параметри и се въвеждат техните правила. Но още по-важно е да се промени ДДС за хазарта и туризма в посока изравняване с ДДС за книги, стоки от първа необходимост и всичко останало.
Добави мнение   Мнения:84 Страница 1 от 5 1 2 3 Следваща »