Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Електронният кадастър обхваща едва 18% от територията на страната
Добави мнение   Мнения:6 1
len
24 Ное 2014 22:31
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Въобще този кадастър на територията на страната е едно живо безумие! Преди три години майка ми и баща ми ми звънят на пожар, оказа се, че вуйчо ми, който движи въпросите във връзка с върнатите ниви, взел скица от кадастъра, където се оказва, че наследствените места /от двора на баба и дядо, разделен между всички наследници още преди години, за което си имат нотариални актове/ на майка ми и на другите и двама братя фигурират като собственост на общината! Нашите щяха удар да получат. Нотариалният акт е от 74 година. Изстрелвам се аз към служба кадастър, питам защо се е получило така - отговарят, че някаква фирма е заснемала имотите /без да уведоми собствениците!/ и ... така. Коя е фирмата, питам - не знаят, софийска някаква. Защо не са уведомени собствениците - не знаят. Какво трябва да се направи - ами да се направи скица на имота. Хайде при геодезист, 300 лева за 1 декар и нашето си място си е пак наше...Ами ако не бяха разбрали нашите, че местото се води на общината, защото никой не си прави труд да уведоми законните собственици, и ако обявеното за общинско място беше продадено, какво правим? Частната собственост свещена и неприкосновена, да ама не. Та и тоя електронен кадастър какво ще включва, какво няма да включва, един господ знае. Впрочем тези дни имах работа с нотариус та се заприказвахме точно за това, той рече, че системата хич не е блестяща. Могат да получат скицата по електронен път, ама пак трябвало, този път нотариусите, да ходят в кадастъра да се сложело печат... Що да е лесно, като може да е трудно.
Huanitko
25 Ное 2014 10:50
Мнения: 18
От: Bulgaria
Полезна статия, но само дотолкова, доколкото да знаят хората, че следва да проверят задължително регистрацията си в кадастралната карта на населеното място, в което притежават имот. Много важно е да се знае, че като се купи имот, задължително нотариалният акт следва да се занесе лично от собственика до службата по кадастър за вписване при действаща кадастрална карта или до общината в техническата служба за отразяване при наличен кадастрален план. Това е задължение на собственика.
Иначе понякога кадастралната карта е пълна с грешки. И общуването с персонала на службата по кадастър е заплатено за всяко действие или справка. До парадокс услугата да е за 3,00 лева, а платежното в банката да е за 7,00 лв. Някъде имат POS-терминал и минава по-тънко.
Жална им майка на гражданите в по-малките градчета с кадастрална карта, които трябва да ходят по няколко пъти в службата по кадастър в областния център за елементарна справка - загубата на време и транспортните разходи са значителни.
Billion
25 Ное 2014 10:59
Мнения: 229
От: Bulgaria
Проследяването се прави, за да е вярно, пълно и актуално отразяването на данните в информационните масиви на агенцията. Оттам гарантират, че няма опасност от злоупотреба нито с личните данни, нито със самия имот.


Вервайте ми.


А данните им трябват, защото ги мързи да си мръднат задниците.
DrValeriPetrov
25 Ное 2014 11:30
Мнения: 7
От: Bulgaria
" . . . като собственик е добре да предоставите копие от нотариален акт или документ за собственост на недвижимия имот. То се дава на служител от съответната Служба по геодезия, картография и кадастър или на фирмата изпълнител . . . "

Но аз защо си мисля, че не съм длъжен да давам каквито и да е документи на когото и да е, защото това е директно нарушение на Закона за Електронното Управление, чл. 2 , ето тук:

ЗАКОН ЗА ЕЛЕКТРОННОТО УПРАВЛЕНИЕ
Еднократно събиране и създаване на данни
Чл. 2. (1) Административните органи, лицата, осъществяващи публични функции, и организациите, предоставящи обществени услуги, не могат да изискват от гражданите и организациите представянето или доказването на вече събрани или създадени данни, а са длъжни да ги съберат служебно от първичния администратор на данните.
(2) Първичният администратор на данни е административен орган, който по силата на закон събира или създава данни за гражданин или организация за първи път и изменя или заличава тези данни. Той предоставя достъп на гражданите и организациите до цялата информация, събрана за тях.

tatyana1
25 Ное 2014 12:54
Мнения: 4,668
От: Bulgaria
Кадастралните карти са пълни с грешки, защото се избира най- ефтината оферта, обикновено от фирма която е от друг град и не познавяа кадастъра. Да не говорим за това, че данните за собствениците ги имаше в едни тефтери в общините, наречени разписна книга, ама кой да ги отвори? И като пренасят от хартиен на електронен носител как така цели постройки- не нови, а съществуващи- липсват? Грешките са отстраними и след срока за обжалване, ама процедурата е тромава и се плаща
slan
25 Ное 2014 13:24
Мнения: 317
От: Germany
При мен кадастриалните планове изглеждат да са наред, еднакви с от поземлената комисия. Аз не съм контролирал, но баща ми. Прехвърли ми цялото си имущество предварително на мое име, ако се ожени, да няма нищо. Имам да плащам много данъци, но дано са добре вложени, кмета/овете е/са наред, от Реформистката партия или ГЕРБ. Поне не ДПС
Добави мнение   Мнения:6 1