Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Лихвите по влоговете в банките се сринаха до 2%
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:35 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
Stern
27 Ное 2014 19:42
Мнения: 10,462
От: Bulgaria
а в същото време кандидатите за заеми са много малко

Но съгласно побългареното правило за търсенето и предлагането.това въобще не натиска надолу лихвите по кредитите и те си седят на 8-10%.
4-5 пъти ножица м/у лихви по депозити и кредити...европейци сме, та дрънкаме.
renegad
27 Ное 2014 19:44
Мнения: 11,407
От: Kiribati
че пазара на недвижими полудя от седмица....сега се усетили.
Ганий
27 Ное 2014 19:53
Мнения: 15,029
От: Bulgaria
Stern 27 Ное 2014 19:42
Но съгласно побългареното правило за търсенето и предлагането.това въобще не натиска надолу лихвите по кредитите и те си седят на 8-10%.
4-5 пъти ножица м/у лихви по депозити и кредити...европейци сме, та дрънкаме.


Пък наште пробовладелци, пишман пазарници, се късат да проклинат България, Българите и Българското - как не сме конкурентноспособни...
От друга страна наште пробовладелци, пишман пазарници, непрекъснато викат, че разделението на труда било връхта на капитализъма - така било по белите, развити, богати държави...

Пък те нещата са от ясни по-ясни.
Една стока преди да стигне до прехваления пазар, ако минава през 5-6 нива на `разделение на труда`, на всяко ниво кат турнеш разликата в кредите на т.нар. Запад и у нас - и всичко нашо умира право!

Затова у колониите лихвите са високи - щото робовладелците държат банките.
ПлесNick
27 Ное 2014 20:01
Мнения: 2,020
От: Bulgaria
Значи е време Боко да викне по всичкия коджа Булгаристан "Купувайте братя"!

ПлесNick
27 Ное 2014 20:09
Мнения: 2,020
От: Bulgaria
Прав си Ганий - затова робовладелците първо банките отнеха на България! Изкупиха ги всичките, и то за жълти стотинки! Първо банките ни взеха и оттогава претакат национален доход към "майките" им в чужбина, после всички "перли от короната" на промишлеността, на съобщенията, на търговията! Време е за експроприация! В полза на Суверена!
mick
27 Ное 2014 20:22
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
Парите щели да бягат към имотите... в провинцията може и да има качествени имоти.. ама в София са ужасни кимизарници - качество под всякаква критика.. или пък добре направени .. в квартали без инфраструктура. И това за поне 200 средни работни заплати за страната.

Държавата явно иска да мизерията да продължи. Неподдържани улици, неподдържани сгради, и хората биват подтиквани да си купуват кочини.

Погледнете как е в Европа .. там има правила за поддържане, улиците се поддържат, всичко се поддържа. Собственици на имоти за 100-200 брутни заплати се оплакват, че нямат достатъчно пари за поддръжка!?!?! Това са средните доходи за 10-20 години .. но пък иначе се обявяват за социално-слаби и бедни.

И в същото време се оплакваме, че няма работа.. че то поддържането е точно работа.

Редактирано: 1 път. Последна промяна от: mick
симпатяга
27 Ное 2014 20:53
Мнения: 118
От: Bulgaria
Затова ли се увеличи данък лихви?
Meat
27 Ное 2014 21:10
Мнения: 10,675
От: Bulgaria
Това е компенсирано с лихви по кредитите над 12 % (т.е. номиналната лихва може да е 6%, но ГПР твърдо е над 12). Ако всички банки последват пирамидата КТБ, никой няма да съжалява. Освен банкстерите с 5 и 6 цифрени заплати.
MOPT
27 Ное 2014 21:13
Мнения: 1,169
От: Bulgaria
Имотният пазар в момента е достигнал дъното си и цените са много изгодни за купувачите, единодушни са брокерите и анализаторите в този бранш.


Това тия същите го разправят от 4 години и не е защото имат интерес от повече продажби на по-високи цени - да не си помислите така. Може тоя път и да познаят, знае ли човек.
Друго интересно, е че щом банките имат много пари, които не могат да пласират, е логично лихвите по кредитите да паднат. Отделно щом и депозитите са "евтини" пак кредитите трябва да паднат. Ама май не се случва точно така .... Не е от алчност, и това да не си помислите !
щурчо
27 Ное 2014 21:29
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
"Лихвите се сриват навсякъде заради заливането на банките с финансов ресурс, който се замразява, без да се използва за кредитиране"

С този финансов ресурс сигурно си правят салата, щом фалират банки и в същото време нема пари да се направи и един кьапав цех за производство на нещо си...
mick
27 Ное 2014 22:00
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
Ами забраниха инвестиционното банкиране с унищожаването на КТБ.. останаха само ипотечните кредити. Ама фирмите вече отдавна са ипотекирали кой какво може.

В същото време борсата ни е на дъното.. щото там са листнати дефакто частни компании. Въртят се едни договорени пакети акции.. там трябва промяна, такава, че мажоритарите да зависят от цената на акциите си, а не както е в момента .. акциите стотинки.. мажоритаря бетон.

Прекалено скъпо финансиране в тая държава. Прекалено скъпи имоти. После се чудим, защо вноса е по-евтин. И че няма работа, че как да има, след като и най-калпавата колиба струва колкото хубава в Германия/Вярно, не в Мюнхен/.

А що се отнася до купуването на жилища.. тия с парите вече имат по няколко.. и си ги държат заключени, като куче касичка. Щото за друго не стават..

Държава на абсурдите сме.
renegad
27 Ное 2014 22:30
Мнения: 11,407
От: Kiribati
имате 3,7 милиарда "освободени",сринато доверие в банките,липса на инвестициооюнни възможности(нали не се лъжете че влоговете в КТБ са "натрупване" за бизнеспроекта на живота).Познайте къде ще се насочи голяма част от сумата.Едновременно има стагнация в строителството на нови жилища от 2009-а насам(кризата се усети още края на 2007-а,но има значителен лаг).Просто по навик ще се насочът към сегмента двустайни и тристайни ,щото къщата било "инвестиция"."Анализаторките" от агенциите са си къдравелки-меринос и дрънкат глупости,но точно в най-неподходящия момент ще се налеят едни пари в ненужен бетон.Влизането им в оборота ще е и движещото икономиката.Може би и това ще е причината за ниският ръст.Вторично тези суми ще се превърнат във внос,не в инвестиции.въпреки планираното нарастване на правителствените разходи няма инвестиционна готовност да се оползотвори този ресурс в реалната икономика.
Архангел
27 Ное 2014 22:31
Мнения: 1,869
От: Bulgaria
а в същото време кандидатите за заеми са много малко

Ами дръжте лихвите по заемите на 10-14% и продължавайте да се чудите!
Овчаря
27 Ное 2014 23:04
Мнения: 9,787
От: Bulgaria
имате 3,7 милиарда "освободени",сринато доверие в банките,липса на инвестициооюнни възможности(нали не се лъжете че влоговете в КТБ са "натрупване" за бизнеспроекта на живота).Познайте къде ще се насочи голяма част от сумата.

Евро и долари в Бурканбанк.При тези неатрактивни лихви...
emir
27 Ное 2014 23:08
Мнения: 482
От: Bulgaria
Спомням си, че по време на кризата от и след 2008 г. , банките вдигнаха лихвите по кредитите. За да са солидарни с народа си банкерите си вдигнаха доходите и да има все пак оцелели в прехода. За радост и на банкерите, още един съвестен платец, моя милост оцелях и най после се разплатих с банката. Продължавам обаче с друга банка , тази за жена ми. Е , през това време се натрупаха други дългове с лихви към общината ,…, но колко му е. И на тях ще издържа , току виж към края на другата година съм изплувал , към нещото с нищото, но за сметка на това като жив.Сега , четейки заглавието в “Сега” си мисля : Граждани бягат от банките заради падащата лихва , а банкери си скубят косите/ако ги имат/. Да предположим , че “Костов банкер” взима 1000 пенсии на месец като заплата , с колко ли пенсионера, обърках се ,пенсии, вече ще му се срине заплатата? Става ми жал за банкера , ама много жал и за това мисълта ми е по-добре да взема от някъде ЗАЕМ и да го вложа в НЕГОВАТА банка , за да не пострада толкова много , а и не искам да съм бягаш от банките гражданин. Призовавам и вас уважаеми форумци , ако СЛУЧАЙНО държавата , не пренасочи бившите КТБ- потоци към неговата банка, насочете вашите спестявания към нея. Ей богу,жал ми е , сърцето ми се къса , както казваше един актьор. Освен това си мисля защо уважаемите автори всяват смут в банковата система с такова заглавие Лихвите по влоговете в банките се сринаха до 2% при положение , че и "Банкерите се сринаха с 2% ". Напишете нещо по оптимистично, поучете се от рекламите им по многото ТВ.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: emir
Rambuteau
27 Ное 2014 23:12
Мнения: 303
От: Bulgaria
Само дебили могат да повярват, че е перспективно да се купува имот в страна, която е изгубила повече от 20% от населението си за двайсетина години. Имот се купува с ясната представа, че, независимо от сривовете на пазара тук-таме, дългосрочно цените ще се покачват (както е горе-долу навсякъде с изключение на БГ).
БСП
27 Ное 2014 23:54
Мнения: 4,755
От: Bulgaria
Имотният пазар в момента е достигнал дъното си и цените са много изгодни за купувачите


Интересно кой по-точно ще обитава всички имоти в България....след като доста хора си избягаха по чужбината,а тук всеки има по повече от един имот.Някои имат и над 5-6 имота.

Кой ще живее в тях?Наплив от Сирия ли се предвижда?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: БСП
Dinain
28 Ное 2014 00:38
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
Спадът на лихвите по депозитите закономерно води до увеличаване на инвестициите, макар и в статията да се нарича "бягане", все едно това е нещо негативно. Парите трябва да се въртят, да започват бизнес начинания, а не да мухлясват в банките. Затова и лихвите в БГ вече са близко до тези в западните страни (1-1.5%), което, като икономист може само да ме радва. Като депозитор, държащ няколко депозита, не ме радва.
Само дебили могат да повярват, че е перспективно да се купува имот в страна, която е изгубила повече от 20% от населението си за двайсетина години. Имот се купува с ясната представа, че, независимо от сривовете на пазара тук-таме, дългосрочно цените ще се покачват (както е горе-долу навсякъде с изключение на БГ).

С това съм съгласен. Купуването на имот в България, ако не е за живеене, не е особено примамлива инвестиция за мен. Дано, подтикнати от падащите лихви, хората с паричен ресурс се принудят да инвестират в бизнес, барем започне да живва тази умряла икономика. Аз точно това смятам да правя в скоро време. С тези лихви просто няма вече смисъл парите да седят на депозит.
Паисий
28 Ное 2014 01:35
Мнения: 3,940
От: Bulgaria
хората с паричен ресурс се принудят да инвестират в бизнес,

Диньо, ти наясно ли си, че бизнесът освен начален капитал иска и други условия за развитието си?
При тези ниски нива на корупция, добре работеща съдебна система и конкуренти на пазара които хич, ама ни най-малко не приличат на мутри, как да вложиш пари в бизнес?! Хм, да припомня, че при миналото царуване на сегашния министър-председател, маса подизпълнители изгоряха, защото последния с Дянков решиха, че няма да платят по 10% от сключените договори. Какво го спира да постъпи и при сегашното си управление по същия начин?
velin_velinov
28 Ное 2014 02:40
Мнения: 1,682
От: Bulgaria
Но все по-неатрактивните лихви може да очертаят нова тенденция - на отлив на спестяванията от банките в търсене на по-доходоносни възможности, например покупка на имот или инвестиране в бизнес начинание.
Дали се наемите повишиха или се бизнессредата подобри?! А Баце все така обича чуждия бизнес, в т.ч. малък и среден
slan
28 Ное 2014 06:52
Мнения: 317
От: Germany
Аз май изкарах късмет, че направих през октомври годишен договор с банката за 5,25%. Винаги съм ги влагал на 6-месечни влогове, за първи път на годишен. Като ми откраднаха таблета в болницата в Пловдив, трябваше да изтегля пари да си купя нов таблет от замразената сметка, но беше до 10 дена след откриване, едва ли съм бил на загуба. Договора си продължава, мисля да го погледна ....
Добави мнение   Мнения:35 Страница 1 от 2 1 2 Следваща