Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Факирът БНБ "изпари" 1 млрд. лв. инвестиции
Добави мнение   Мнения:13 1
ВладиГео
06 Яну 2015 20:11
Мнения: 3,701
От: Bulgaria
През пиковата 2007 г. преките чуждестранни инвестиции /ПЧИ/ достигнаха 18 милиарда лева

А "платеният на света" БВП надмина 7,3 милиарда. Оттогава само за ВЕИ плащаме "на света" по 1 милиард годишно и по още толкова - на нашите си "инвеститори".
Спадът на токсичните "инвестиции" е благо за ограбваната ни страна
z-men
06 Яну 2015 20:16
Мнения: 1,891
От: Bulgaria
Така е, след като БСП е на власт винаги идват черни дни за Българската икономика. Потопа Орешарски разгони и малкото които искаха да инвесторат тук.

Въпросът е защо БНБ в продължение на половин година не разбра, че това се случва?

Защото БНБ бе заета да търски едни чували с 300 млн изнесни от касиерката на КТБ.
Как може да питате въобще? Кой е управител на БНБ? И. Искров верения другар на партията.
Доверчивия
06 Яну 2015 20:49
Мнения: 561
От: Bulgaria
Но изглежда точно това е целта.

Сега пък БНБ им е крива на реформаторите и евроатлантиците.
Ами реформирайте я бе - нали затова сте реформатори, кво врещите и мънкате!
Утре ще мънкат че зимата им пречела да реформират, вдругиден ще мънкат че международното положение и Путин им пречи да реформират.
И въобще кога ще почнат да демонтират олигархичния модел, нали толкова врещяха срещу него?
Billy-Joe Winchester
06 Яну 2015 21:49
Мнения: 2,255
От: Bulgaria
ВладиГео
06 Януари 2015 20:11

Инвестициите в промишлеността на България през 2003-2008 бяха основно в машини и оборудване. Тъй като основните машиностроителни фирми са в Западна Европа, заедно с ПЧИ растеше и вноса. В това няма нищо лошо, дори беше много добре. ВЕИтата дойдоха след това.
akira78
06 Яну 2015 22:29
Мнения: 2,449
От: Bulgaria
Защото БНБ бе заета да търски едни чували с 300 млн изнесни от касиерката на КТБ.
Глупости БНБ помогна активно в фалита на КТБ , просто не знам има нещо в тая държава да не е гнило . Гледам сега някакви цифри нагласяли
ВладиГео
06 Яну 2015 22:30
Мнения: 3,701
От: Bulgaria
Инвестициите в промишлеността на България през 2003-2008 бяха основно в машини и оборудване.

Да бе. Ето я статистиката

ПЧИ в нефинансовия сектор към 31.12.2008 г. - 19 185 млн. евро,
от които 13 571 млн. /71%/ в:
Производство на текстил и облекло и др. - 836
Резултат: ликвидирана българска лека промишленост; зверска експлоатация
Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия - 1 301
Резултат: присвоени ЕРП, най-доходните ни предприятия
Строителство - 1 121
Търговия - 3 004
Резултат: присвоена доходна, бързооборотна дейност
Далекосъобщения - 3 466
Резултат: присвоен държавен монопол, по-добре да бяха взели митниците
Операции с недвижими имоти - 2 904
Юридически, счетоводни - 939

а ти ми кажи къде "основно" са машините и оборудването
ВладиГео
06 Яну 2015 23:06
Мнения: 3,701
От: Bulgaria
Billy-Joe Winchester,
Нищо лично към теб, но ПЧИ са материя, която не търпи художествени внушения и "впечатления", а изисква анализ. Простичък: какво сме имали преди да подарим дадена дейност - чест, хвала и почит за дейностите, създадени от ПЧИ на празно място, но те са малко - и какво ни е носила; какво от създаденото от нас сме харизали и какво носи то днес на чужденците; рекапитулация.
Понеже съм я правил тази рекапитулация, мога да ти кажа в общи линии: дали сме два коня за кокошка. Знаеш ли колко са годишните приходи само от нефинансовите дейности и само в София? Дръж се: повече от 50 милиарда евро, не е грешка - над 50 000 000 000 евро годишно, които днес даже не ги облагаме - и 70% от това богатство е било създадено отпреди, било е наше, българско и е харизано за около 6 млрд. евро ПЧИ.
А за банките дори няма смисъл да приказваме

Zritel69
07 Яну 2015 09:08
Мнения: 66
От: Bulgaria
Мислех да не се намесвам, но статията получи отзвук и по БНР и се създава впечатлението , че нещо извънредно е станало.
Инвестициите са ниски, но това не е новина.
Тенденцията да се връщат значителни заеми също не е нова, в някои месеци те са повече и това не е изненада, достатъчно е Лукойл да реши да върне заем и се обръща цялата статистика. Такава ни е икономиката.
Това, което шокира, е размерът на ревизията. Гледах данни по страни, които навеждат на мисълта, че е отчетено връщане на заеми по данъчни съображения, и то от големи компании
БНБ може да е виновна за много работи, но за това не е и хората в дирекция Платежен баланс са професионалисти. Въпреки че глобите във Валутния закон са големи, тя не може да задължи компаниите да й отчитат навреме.
Ревизиите не са страшно нещо - само преди дни САЩ си преразгледаха драстично данните за БВП, а за Китай, където ревизиите са в размер на икономиката на средна държава, да не говорим.
"Сега" трябва да стане по-придирчива към анализите по специализирани теми и да внимава с ярките заглавия.
boby1945
07 Яну 2015 09:35
Мнения: 4,915
От: Bulgaria
Е няма как да е иначе картинката след урбулешката приватизация и разните рИформи на демосра.тите, особено 1997-2001 години...
Сега се дръжте за масата..... за акъл.....
Evasion
07 Яну 2015 10:17
Мнения: 17,258
От: Korea, Democratic People's Republic of
Виновен е Иван Й. Костов от софийското с. Драгалевци
Han
07 Яну 2015 10:25
Мнения: 18,932
От: Bulgaria
Безплатните дози спекулативни "инвестиции" за зарибяване свършиха, а всякакво производство е унищожено. Всичко е добре отлято в бетон, който вече се руши, а пари за поддръжка няма.

Сега, ако искаме следваща порция чуждестранни "инвестиции", трябва я да разбием кола за да откраднем радиото, я да ограбим някой минувач... разбирай - да изпълняваме каквото ни кажат, колкото и да е против нашите интереси и да не ни харесва.

Трябва тотална борба с тая наркомания и пълен отказ от такъм модел за развитие на България. Само производството на реални стоки, които на първо време да запълнят поне вътрешният ни пазар, може да ни спаси.

Michael
07 Яну 2015 11:58
Мнения: 1,220
От: Bulgaria
Zritel69 е прав(а), не е зле да се научим да не се хващаме за всяка цифра или "мастито" мнение, без да поглеждаме (и то сериозно) какво седи зад тях. И без статистика човек лесно може да види пагубните тенденции в обществото ни, но те въобще не са само български и поради това отражението им на икономическите показатели не може да се очаква да е "очевидно негативно" по подразбиране. Темата ме кара отново да се замисля за един много сериозен проблем, който никой не обича да дискутира - разликата в онова, което народа обича да нарича "стандарт" на живот, но което е по-добре да се нарече нещо като механика на икономическо равновесие или може би екология на обществото, сещате се какво имам пред вид. Преносът на финанси между системи със силно различен такъв баланс има грандиозни ефекти извън отразяваното в счетоводните книги (така да се каже), но за това не се говори. Знам от съвсем личен опит как чуждестранни големи инвеститори успяха да съберат слаби специалисти на ненормално големи заплати и да потопят с тях още от намаляващото число наистина добри. Критериите, по които тия хора съдят, фирмите на които възлагат подбор и поддръжка, както и служителите живеят в среда различна от тяхната, за тях това е джак пот, а не работна заплата или нормално разплащане за договорена услуга. Нали се сещате какъв е ефекта? Ако не се сещате, после не се чудете защо ситуацията се влошава, а Китай изяжда Запада хапка по хапка. Икономика не се строи с джакпот-и, а със смислена и що годе предвидима връзка между работа, творчество и плодовете им - глобализацията стимулира ония, които по едни или други причини оставиха огромното мнозинство от населението си да драпа по бавния път на успеха, но потапя ония, при които яденето на плодовете се счита за право. Накрая и на Запад и на Изток стават еднакво гадни неща, но Изтокът създава маси склонни да залагат на труда си, докато Западът създава маси от хора склонни да считат за труд "уреждането" (да бе, не му викат това, но си е точно такова).
Honto
10 Яну 2015 13:51
Мнения: 390
От: Bolivia
Е, откраднатите пари от КТБ все трябва да напуснат по някакъв начин страната. Някои инвестиции са толкова чуждестранни, колкото Луната е спътник на Венера. Елементарно, Уотсън.
Добави мнение   Мнения:13 1