Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Какво бе построено през соца?
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:420 Страница 1 от 21 1 2 3 Следваща »
Old_BG
17 Яну 2015 10:50
Мнения: 22,342
От: Kiribati
Уважаеми колеги,
отварям тази тема с желанието, ако може общо да се събере информацията за това, което е било направено през соца. Заводи, училища, болници, селско стопанство, инфраструктура, култура, образование, научни постижения и т.н. Многократно съм се опитвал през интернет да намирам информация за конкретни неща и съм се убедил колко е трудно. Дали защото не се въвежда, дали от немърливост или нарочно - няма значение. По масмедиите се изреди сума паплач да убеждава какво нямало през соца, колко го нямало, колко било липсвало, как издали еди каква си книга, форум, лекции, учебници по въпроса и т.н. и нито веднъж не попаднах на човек, който с числа да обяснява направеното, изграденото. Не го започвам това от носталгия - както спомена уважавания от мен колега Калки "аз не бих се върнал", да и аз не бих се върнал, просто така съм устроен, каквото и да се случи - да гледам напред и да съществувам в сегашно време. Обидно е обаче, цели две поколения да са строили България, без значение какви са били и колко е било необходимо и правилно построеното, все едно строили са я, живели са и някак си не върви сега дребни душици да шестват из медиите и да отричат и оплюват труда им.
Нямам идея как да бъде подредена информацията, която предполагам всеки желаещ може да поства тук, но е желателно да е фактология и ако е възможно и да се дават линкове към информацията - източници, статистика и т.н. Нямам идея и каква каша може да се получи, нито колко обемно ще стане, но бих желал ако може да се поства в такъв вид, щото после да може да се подрежда, синтезира...обработва демек. Е, някои може би ще нарекат това опит за изследване - нека да не е така гръмко.
Моля също така в темата да не влизат тролове. Знам, че няма как да стане, но ако някой няма какво да каже - моля да не го прави тук.
Индекс ppsoca .
Редактирано: 4 пъти. Последна промяна от: Old_BG
ddantgwyn
17 Яну 2015 12:03
Мнения: 8,551
От: Bulgaria
Черна металургия -- завод „Ленин", гр. Перник; „Кремиковци“, гр. София и прокатния цех в Дебелт, Бургаско, с идеята там да стане трета метлургична база. За осигуряване на нуждите на металургията беше съдаден и Институт по Черна Металургия в София, както и съответните специалности във ВХТИ-София..

Цветна металургия -- заводите в София, Пирдоп, Пловдив и Кърджали (може да съм пропуснал някой). За нуждите на цветната металургия беше създаден и Институт по Цветна Металургия в Пловдив.

Както и цялата инфраструктура, която да обслужва тези два отрасъла -- имам предвид основно минно-геоложкатата такава, но за повече подробности трябва да почакаш да се обадят по-компетентни от мен.

А трябва да споменем и останалите субекти по веригите след тези заводи, но те са предмет на машинните инженери.

Очаквам някой да даде повече подробности и за полупроводниковата индустрия в България. Аз мога само да кажа, че по мое време, във ВХТИ-София имаше и специалност „Металургия на полупроводниците“.
дъртреалист
17 Яну 2015 12:10
Мнения: 11,678
От: Bulgaria
Какво бе построено през соца?

1 ... ОТ КОГО .... ?
и
2 За чия сметка?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: дъртреалист
kaily
17 Яну 2015 13:14
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Жилища за милиони хора, благодарение на които сега още оцеляваме.
ddantgwyn
17 Яну 2015 13:20
Мнения: 8,551
От: Bulgaria
@дъртреалист
17 Яну 2015 12:10
„Какво бе построено през соца?“

1 ... ОТ КОГО .... ?
и
2 За чия сметка?

Ей го, първия се появи, че и крещи отгоре на това.

От българи, за българи и за тяхна сметка. А и за тяхна полза.

Очаквам отговор за чия сметка става в момента обогатяването на по-малко от 5-те % българи в тази държава. Смислен отговор при това.

Съжалявам, Олди, но точно това не трябва да се подминава именно в името на това, което искаш да направиш.

И като допълнение към горното:
„Сложно е. Истината е, че социализмът рухна като резултат от неговия... успех. В изостанали аграрни общества комунизмът изигра ролята на катапулт в модерността - на жестока цена, но къде влизането в модерността не се плаща с кръв, и то в невероятни мащаби? Разликата е, че тук стана в рамките на 50-60 години, докато в страните от развития Запад е разтегнат в рамките на 300 години.

Преобръщането на аграрните общества в модерни и индустриални доведе до социален резултат, който никой не очакваше. Беше създаден номенклатурен слой, който пожела да присвои създадените индустриални финансови активи и това стана с цената на вкарване на тези общества обратно от втория в третия свят с помощта на системна деиндустриализация. Един среден обществен слой, инженерно-техническият и научният, също поиска своята част от сметката към края на социализма. Въпреки широко разпространените клишета голямото надигане срещу комунистическата система не беше с цел тя да бъде разрушена, а да бъде трансформирана. Тези обаче, които владееха скритите, но реални пружини на властта, нямаха желание да трансформират системата. Те искаха да окраднат създаденото от системата върху костите на всички останали. И живееха с илюзията, че могат да бъдат приети в световния елит.“

Само подчертаното е повече от достатъчно.
Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: ddantgwyn
mi6osp.
17 Яну 2015 13:35
Мнения: 5,428
От: Bulgaria
Представа за построеното през соца като бройка и мащаби дава доста подробен,но вече непълен, анализ на унищожените след 1989г. предприятия по отраслиНатисни тук
Овчаря
17 Яну 2015 13:36
Мнения: 9,787
От: Bulgaria
http://www.youtube.com/watch?v=Oqi1FpCs06o
Oraсle
17 Яну 2015 13:37
Мнения: 15,092
От: Bulgaria
Горе-долу всяко читаво предпиятие построено по соц. време си работи и днес и се обновява. Пример от постинга по-горе - КЦМ.
КЦМ работи, "Кремиковци" затоври.
"Нефтохим" работи, "Плама" затвори.
"Соди" работи, "Химко" затвори...
Може би някои от не толкова читавите можеха да бъдат спасени ако бяха продадени през 1990-92 г, не да чакаме още една икономичекса катастрофа...
Simplified Solutions
17 Яну 2015 13:43
Мнения: 35,462
От: Bulgaria
Български морски флот, Български танкерен флот, Океански риболов...

Светла им памет...
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Simplified Solutions
карагьозов
17 Яну 2015 13:56
Мнения: 3,770
От: Bulgaria
.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: карагьозов
donald
17 Яну 2015 13:57
Мнения: 871
От: Aruba
всеки желаещ може да поства тук, но е желателно да е фактология и ако е възможно и да се дават линкове към информацията - източници, статистика и т.н.

Паметник- символ на какво е строено и за какво служи сега :
Паметникът на Бузлуджа (официално име Дом-паметник на партията) е популярното име на най-големия идеологически монумент в България. Издигнат е през 1981 г. на връх Хаджи Димитър, повече известен със старото му име (до 1942 г.) връх Бузлуджа, в чест на Бузлуджанския конгрес, проведен на същото място през 1891 г. През периода 1944 — 1989 връх Бузлуджа и Дом-паметникът на партията са светиня за българските комунисти.[1]
Решение за изграждане на Дом-паметник на партията се взима от Секретариата на ЦК на БКП на 11 март 1971. Строежът му започва през 1974 г. и се финансира с дарения на стойност 14 186 000 лв. Дом-паметникът е открит на 23 август 1981 г.

В строежа участват някогашните строителни войски и доброволци-бригадири. Ръководител на грандиозния обект е командирът на старозагорската строителна дивизия генерал Делчо Делчев, а автор на архитектурния проект е Георги Стоилов. Сградата има визуална прилика със сграда проектирана около 1955 год. от Франк Лойд Райт на Гръцка православна църква в Уисконсин, САЩ

За какво служи сега ?......
Линк Натисни тук

Muktata
17 Яну 2015 14:21
Мнения: 3,272
От: Mayotte
.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Muktata
карагьозов
17 Яну 2015 14:23
Мнения: 3,770
От: Bulgaria
.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: карагьозов
donald
17 Яну 2015 14:30
Мнения: 871
От: Aruba
Соц.лозунгът на бригадирската ангария за Димитровград :„Ние изграждаме града, градът изгражда нас!" по късно се промени в девиз на Трудовата повинност/трудови,по късно строителни войски/:
"Ние изграждаме завода - заводът изгражда нас! "
И днес край гара Белово може да се разчете трудовашкия лозунг от онова време: " Привет на трудоваците от целия свят! "
А за парите потрошени по карагьозовото пропагандно кино за социализъма от "Стубленските липи" до "Селянинът с колелото" и след това и прераждането на земеделеца в работническата класа - авангарда на БКП, това вече е друга тема за поетите с ватенка, трудово-творческата интелегенция и техния край.
Manrico
17 Яну 2015 14:42
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Няма да ви се меся в изброяването, само ще питам - поне построеното, което се даваше или сега се дава без пари, що не си го взехте или вземете да си го стопанисвате? Например Кремиковци преди време или чинията на Бузлуджа все още.
Baskerville
17 Яну 2015 14:46
Мнения: 2,057
От: Spain
Малко стопански обединения:"Хидравлика","Балканкар","Селскостопанско машиностроене","ЗММ","Корабостроене","Металхим","Елпром","Респром","ИЗОТ"...
Малко заводи (оттук-оттам):МЗ"9-май"-Червен бряг,МЗ"Балкан"-Ловеч,ЗДД"Васил Коларов"-Варна,"Комсомолец"-Кърджали,"Оптикоелектрон"-Панагюрище,СКСМ"Георги Димитров"-Русе,ЗТА"Мадара"-Шумен.....
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Baskerville
ddantgwyn
17 Яну 2015 15:11
Мнения: 8,551
От: Bulgaria
@Manrico
17 Яну 2015 14:42
Няма да ви се меся в изброяването, само ще питам - поне построеното, което се даваше или сега се дава без пари, що не си го взехте или вземете да си го стопанисвате? Например Кремиковци преди време или чинията на Бузлуджа все още.

Защото Кремиковци беше дарено на наши хора, както и всичко останало по време на приватизацията. То бива наглост, ама вземете се осъзнайте поне овреме. Това, което беше преценено като неперспективно за приятелизация от страна на СДС има късмета да отиде в читави ръце и да продължи да се развива. Пример -- вагоноремонтните заводи в България. КЦМ Пловдив -- също, макар че там стана по друг начин.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: ddantgwyn
999Далматинци
17 Яну 2015 15:48
Мнения: 24
От: Israel
Приватизацията на Мултигрух беше най-удачна, защото бяха вложени съветски челен опит и американски келепир от кражби на най-високо ниво.
Относно вагоноремонтния завод, много съжалявам, но той е въздух под налягане и скоро ще избие през свирката.
По времето на соца нищо не беше направено и всичко беше разрушено, включително и мисленето на хората, а от форума става ясно, че допълнителни доказателства не са нужни.
Патагонец
17 Яну 2015 16:09
Мнения: 13,267
От: Bulgaria
Въпреки широко разпространените клишета голямото надигане срещу комунистическата система не беше с цел тя да бъде разрушена, а да бъде трансформирана. Тези обаче, които владееха скритите, но реални пружини на властта, нямаха желание да трансформират системата. Те искаха да окраднат създаденото от системата върху костите на всички останали.

Тези, които владееха не само скритите пружини на властта (специалните служби), но и реалната политическа (висшите и местните партийни кадри) и икономическа власт (министерства, генерални дирекции, ръководства на прадприятия) са тези, които спечелиха от прехода, започвайки с парите в куфарчетата, невъзвращаемите кредити, раздадени на точно определени хора, източването на предприятията. И т.н. и т.н.
Вероятно част от предприятията биха били спасени ако бяха приватизирани още 90-91 г., а не разграбени от ръководството им с частни фирми на входа и изхода.
Но това сме го говорили много пъти и не виждам защо пак да обсъждаме въпроса "Кой дирижира прехода?"
От прехода спечелиха и хора, които нямаха накраден капитал, но имаха квалификация, умения и поеха риск да се оправят сами в ситуацията. Това стана въпреки мутренската държава.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Патагонец
Oraсle
17 Яну 2015 16:10
Мнения: 15,092
От: Bulgaria
Защото Кремиковци беше дарено на наши хора, както и всичко останало по време на приватизацията. То бива наглост, ама вземете се осъзнайте поне овреме. Това, което беше преценено като неперспективно за приятелизация от страна на СДС има късмета да отиде в читави ръце и да продължи да се развива. Пример -- вагоноремонтните заводи в България. КЦМ Пловдив -- също, макар че там стана по друг начин.

"Кремиковци" е учебникарски пример за безумията на социалистическата икономика - Този комбинат е построен заради "откриването" на кремиковското находище на желязна руда, което в последствие се оказа леко преувеличено. Затова комбинатът работеше с руда добивана в СССР и транспортирана с кораби до Бургас и после с влакове до София.
За разлика от "кремиковци", КЦМ е постоен между Асеновград и Пловдив и работи с руда добивана не в СССР, а в Родопите.

Това са обективните причини единият комбинат да оцелее и да се развива, а другият да бъде затворен. Разбира се, има и субективни - например поставянето на "Мултигруп" на входа и на изхода на "Кремиковци", което ускори неговата декапитализация...
Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: Oraсle
проф. дървингов
17 Яну 2015 16:13
Мнения: 14,308
От: Bulgaria
Оракле, с висококачествена алжирска руда и концентрат...
Добави мнение   Мнения:420 Страница 1 от 21 1 2 3 Следваща »