Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Задължителното гласуване няма да спре търговията с вот
Добави мнение   Мнения:9 1
Su38
26 Яну 2015 22:58
Мнения: 13,718
От: Bulgaria
И по какъв начин задължителното гласуване ще прекрати купения вот? Щом отива да гласувам задължително, защо да не го направя за пари, когато ми ги дават? Ако нямам желание да гласувам, по този начин си осмислям отиването до урната. Не съм убеден, че тези хора мислят сериозно...
mitkomm
27 Яну 2015 09:13
Мнения: 347
От: Bulgaria
До Su38
Просто няма кой да ти даде парите, защото си длъжен да гласуваш и ще го излъжеш.Трябва всички да гласуват, задължително, а тия които не са пуснали своя вот през следващите 4 години те просто са забравини от държавата- няма помощи, няма кредити, няма нищо, просто не съществува в собствената си държава, тя му е обидена, защото не я уважава.Ще чакаш с нетърпение следващите избори, ще спиш пред урната, като разбереш за какво иде реч.Сега ДПС имат 15 процента, ако утре гласуваме всички, ще имат 5 процента.За преференциалното гласуване всички трябва да имат равен старт, не първия да е бетониран и накрая листата се подрежда по брой получени гласове.Трябва от някъде да се започне, да се пробва и ще се намери най- удачния вариянт за нас, защото топлата вода отдавна е измислена, но за наз малко по- късно.
deneb
27 Яну 2015 09:42
Мнения: 11,416
От: Bulgaria
а тия които не са пуснали своя вот през следващите 4 години те просто са забравини от държавата- няма помощи, няма кредити, няма нищо, просто не съществува в собствената си държава, тя му е обидена, защото не я уважава

Тъй ли било?!
Обидена значи?
Неуважение?
Значи същата тази държава, в лицето на всичките си уж работещи власти, включително правораздавателната, ще допуска явни престъпници да се кандидатират и управляват неуважителните ѝ граждани, вместо да ги навре (чрез МВР, прокуратура и съд) където им е мястото, ще принуди същите тези неуважителни граждани да гласуват за тях?!
Но аз, неуважителната гражданка, данъци и такси ще плащам, ще изпълнявам останалите си задължения (щото такива има формулирани тъкмо като задължения, а не като "права-задължения" ), но ще бъда "забравина" за държавата?!
Що за държава е това?
Изобщо имаш ли понятие що е държава или тепърва ще си го създаваш?
П.П. Откога държавата дава кредити?
ПлесNick
27 Яну 2015 11:10
Мнения: 2,020
От: Bulgaria
Вместо

СЪГЛАСНИ ЛИ СТЕ ГЛАСУВАНЕТО ДА Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО

на референдума да си пита

СЪГЛАСНИ ЛИ СТЕ НЕГЛАСУВАНЕТО (= НЕотиването до урната) ДА СЕ СЧИТА ПОДКРЕПА за СТАТУКВОТО, т.е. "ЗА" за ДОСЕГАШНОТО управляващо мнозинство ?

---

И в информационния лист, който Правителството трябва да обнародва месец преди референдума да се поясни, че с горния въпрос се пита дали сме съгласни гласа на ВСЕКИ избирател, фигуриращ/а в (неизчистените от фантоми) избирателните списъци, но НЕявил/а се при урната, да се брои (да се отчита) като глас "ЗА" за СТАТУКВОТО, глас "ЗА" за управляващото до датата на изборите мнозинство в НС, респ. "ЗА" действащия в момента министър-председател, за неговите министри, шефове на агенции, областни управители, висши и средни чиновници в държавната администрация!

noob
27 Яну 2015 11:45
Мнения: 1,073
От: Bulgaria
Задължителното гласуване и активната регистрация , трябва да бъдат въведени.
Тези мерки няма да са достатъчни , за да се върне доверието на хората в политическата система и партии , но поне ще е стъпка в тази насока.

Основните проблеми са зависимият (купен или корпоративен) вот, благодарение на който в парламента влизат недостойни хора и мъртвите души в избирателните списъци, които позволяват манипулации на ниво избирателни комисии .

Задължителното гласуване би трябвало да намали тежестта на зависимия вот, а активната регистрация да "почисти" избирателните списъци.
Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: noob
deneb
27 Яну 2015 12:00
Мнения: 11,416
От: Bulgaria
Тези мерки няма да са достатъчни , за да се върне доверието на хората в политическата ситема и партии , но поне ще е стъпка в тази насока.

Тези мерки по никакъв начин не са насочени към връщане доверието на хората в политическата система и партии нито по замисъл, нито по естеството си и следователно няма как да бъдат нито стъпка, нито скок в тази посока.
Но пък за сметка на това специално задължителното гласуване ще е стъпка към постепенното и вече несмущавано законодателно смешение между права и задължения на гражданите, до пълното изкривяване или изчезване на първите в чист вид.
Как пък не се научите да гледате по-далеч от носа си, в частност от копанята на ДПС - не че съм им привърженик, но същият принцип утре ще се приложи спрямо други групи или всички граждани, така както ред ограничения законодателно се въвеждат за всички (за по-лесно) под предлог да се спрели злоупотребите или престъпленията на единици - за които държавата също си има механизъм и органи да преследва, но пък упорито не ги ползва.
Ниската избирателна активност е симптом, а не болестта, която трябва да бъде лекувана.
Ама къде по-трудно и най-вече нежелателно е да назовеш причините и да търсиш механизъм тях да отстраниш, а не последиците.
aldycrown
27 Яну 2015 12:11
Мнения: 7,421
От: Bulgaria
Единственото, което интересува кратунчовците, е партийната субсидия. Ако я премахнат и ще спрат кухите приказки за задължителен вот. Изключително гадно, лакомо и продажно племе, имащо се за "елит", молам ви се...
Село_
27 Яну 2015 12:15
Мнения: 5,494
От: Bulgaria
Единственото, което интересува кратунчовците, е партийната субсидия.


Аз съм спокоен човек, ама като чуя "партийна субсидия" и се изнервям.

Как пък един не ми обясни каква е разликата между нашите партии от преди, когато нямаше субсидия, и сега, като има.
15 години демокрация и все нямаше субсидии, пък партии имаше и повече. И демокрация имаше повече.
Ама не можело без субсидия. Преди как можеше? Някой фен на субсидиите дали може да ми обясни това?
XYZxyz
27 Яну 2015 14:59
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Как пък един не ми обясни каква е разликата между нашите партии от преди, когато нямаше субсидия, и сега, като има.
15 години демокрация и все нямаше субсидии, пък партии имаше и повече. И демокрация имаше повече.
Ама не можело без субсидия. Преди как можеше? Някой фен на субсидиите дали може да ми обясни това?

За какво говориш?!
25 години демокрация и пазарна икономика и винаги през тези 25 години е имало субсидии за политическите партии. Кое е това "преди", когато е нямало субсидии? Преди 1989-та година ли?
Добави мнение   Мнения:9 1