Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
"Моторът" на българската икономика започна да прекъсва
Добави мнение   Мнения:13 1
Бай Драган
10 Фев 2015 23:35
Мнения: 12,047
От: Bulgaria
Шефиоръ , и монтеоръ са без образование и нямат книжки за управление на МПС. Как няма да прекъсва моторът като е дефектен, и водачът се перчи и прави на Шумахер/ господ здраве да му даде/
Bentonit
11 Фев 2015 09:00
Мнения: 851
От: Antigua and Barbuda
Медната жица е един от начините за препитание на червения електорат. Не случайно господарите от партията активизират износа на медна жица, хем сиганино доволен, хем некой лев пада. Само, че е известно че голяма част от жисата е открадната. Това естествено не е смутило кабинет 2013-2014.
dementor
11 Фев 2015 10:43
Мнения: 3,992
От: Bulgaria
Моторът работи - TRACE назначава в
Стажантски и стипендиантски програми
.
9101
11 Фев 2015 12:14
Мнения: 5,952
От: Bulgaria
Защо считат, че моторът на икономиката е износа? Износа е в следствие от производството, ако няма какво да се произвежда - то няма и какво да се изнася.
А в България почти нищо не се произвежда. Зърно, малко вино и сирене от вносно мляко и толкова. Малкото машини дето произвеждаме ги продаваха в Русия и Украйна.
Според мен българската исономика все още няма мотор, са сметка на това има спирачка: Бюрокрацията и чиновниците.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: 9101
hamer
11 Фев 2015 12:29
Мнения: 10,867
От: Bulgaria
Не е баш по темата, ама ме мъчи. Непрекъснато се твърди, че конкуренцията сваля цените, че цените зависят много от себестойността, и най-вече от елементите цена на енергията и цена на труда. Добре, може и така да е. Защо тогава като спаднаха цените на основните енергийни източници, след като цената на труда у нас е най-ниска едва ли не в целия свят, се надига такъв вой, че спадането на цените на горивата, понижените цени и дефлацията убиват икономиката?

За какво се говори за конкуренция и нейната роля при ценообразуването изобщо, щом като спадът на цените е толкова вреден? Защо работодателите реват срещу мизерното повишаване на минималната работна заплата, след като има спад в цените на енергийните източници - това не ги ли компенсира най-малкото да задържат цените си на досегашните нива?

Ами ако конкуренцията е наистина толкова важна, то излиза че в пазарния свят цените трябва да се свличат, свличат... докъде?
Писна ми от лъжи и манипулации - истината е една, независимо с какви лакърдии я прикриват - печалба, печалба, печалба с цената на всичко.
бонго-бонго
11 Фев 2015 12:45
Мнения: 26,313
От: Swaziland
Някак нелогично обаче сред данните за износа се появява намалението на експорта ни към Китай с близо 1/5
- цели 18%. В числа спадът е с 230 млн. лв. до 1.043 млрд. лв.


Кое му е нелогичното? Китай вече 4рти месец ограничава вноса.
kaily
11 Фев 2015 13:04
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
какъв износ бе мутрогени?!?
Няма вече износ, единственият начин да ви работи моторът, е да създадете собствен пазар, вътре в страната, ще изнасяте грънци тъпи нещастни мутри които не знам що се наричат бизнесмени!
Пазарът е тук, в страната! Създайте го!
Mrx++
11 Фев 2015 13:19
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
какъв износ бе мутрогени?!?

Той моторът на българската икономика е като моторетка. Де пърпори де се запушва. Повече шум вдига.
А китайската икономика ще се намали износа, за да си засили вътрешнотпо търсене. То нали САЩ искат заеми от Китай да купуват китайски стоки, т.е., с китайски пари САЩ купуват китайски стоки. Къде е Киро, на кирия.
бонго-бонго
11 Фев 2015 13:22
Мнения: 26,313
От: Swaziland
Добре, може и така да е. Защо тогава като спаднаха цените на основните енергийни източници, след като цената на труда у нас е най-ниска едва ли не в целия свят, се надига такъв вой, че спадането на цените на горивата, понижените цени и дефлацията убиват икономиката?

http://www.economist.com/blogs/economist-explains/2015/01/economist-explains-4
cardinal
11 Фев 2015 13:24
Мнения: 484
От: Afghanistan
Хахахаха, и какво излезе - България е суровинен придатък на ЕС и Турция. Почти целият ни износ е мед (и един куп ценни редки метали, изнесени нелегално покрай медта) и дървесина. Като сложим в сметката златото, оловото, мангана, пшеницата и ще получим нещо към към 95% от износа ни. Жалка картинка. Иначе падаголямо плюене на Русия, че видиш ли била суровинен придатък и нищо не произвеждала. Ами те поне имат оръжейна и химическа промишленост, ядрена енергетика и космос. Отделно някакъв автопром, оптика и т.н. Ние - нищо!
Дежурния
11 Фев 2015 13:40
Мнения: 5,993
От: Bulgaria
Защо тогава като спаднаха цените на основните енергийни източници, след като цената на труда у нас е най-ниска едва ли не в целия свят, се надига такъв вой, че спадането на цените на горивата, понижените цени и дефлацията убиват икономиката?

От основните енергийни източници за нас е спаднала само цената на петрола. Фотоволтаици, перки ТЕЦове си карат на старите цени. Природният газ също е на старите цени, ще поевтинява евентуално, но със забавяне 6-9-12 месеца и то ако цените на петрола задържат на ниски нива. За стоките и услугите които произвеждаме, цената на труда въобще не е от ниските спрямо конкурентите произвеждащи същите неща. За спадането на цените нещата не са еднозначни. Ако спадат само заради по-ниски цени на енергия, за нас не е добре, защото при нас не спада това перо като цяло, но някои отрасли които зависят само от газ и петрол могат да живнат. Ако цените спадат заради много голямо предлагане, тогава нещата са още по-зле. Спира се инвестирането, не се влага в ново производство и така нататък защото не се очакват печалби.
Все пак по темата - преди да се пишат такива статии с гръмки заглавия е добре да се прочетат някакви елементарни книжки по икономика. Ако има дефлация примерно 0.7% и износът в парично изражение е спаднал с 0.7%, то просто съществуващото положение реално се е запазило.
kaily
11 Фев 2015 14:03
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
бонго инфлацията лоша дефлацията лоша стагнацията лоша намаляването на цените лошо увеличаването на цените лошо бах маа му то няма добро бе
Добави мнение   Мнения:13 1