Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Как се оцелява по време на катастрофа
Добави мнение   Мнения:3 1
Отец Матей
16 Фев 2015 00:39
Мнения: 110
От: Bulgaria
Като действащ моряк имам мнение за подобни житейски ситуации. На море професионалната дейност е свързана с висок риск и се подчинява на много строги изисквания, описани в конвенции и корабни планове за действие при различни извънредни ситуации. Още когато се качиш на кораба, докато не е изтекъл деня се извършва инструктаж за действия и запознаване с ключови места на кораба, където се събират членове от екипажа. И основното са тренировките, практически изразяващи се в изпълняване на действия при различните тревоги - пожар, постъпване на задбордна вода, нападение на пирати, напускане на кораба. От тази гледна точка мисля, че закриването на Министерството на извънредните ситуации е грешка. Наличието на подобни структури по света говори за това. Сегашното положение, когато тези структури са в МВР довежда до деквалификацията и увеличилите се проблеми в държавата при стихийни бедствия. Навремето Емел Етем бе лош избор, наложен от ДПС, но идеята не бива да се пренебрегва поради това. И пожарната охрана и гражданска отбрана следва да са извън МВР. МВР като силов орган пазещ в България най-вече властта а не гражданите не е компетентна структура за извънредни ситуации. И за да се намалят жертвите при катастрофи са необходими тренировки и учения с населението. Знанието и затвърдяването му в учебни тревоги са изхода за да няма толкова жертви. Не могат да се елиминират жертвите на 100 процента - винаги има елемент на неустойчива психика на човека при критични ситуации. Но може да се сведе числото на жертвите до възможен минимум.
Diver N
16 Фев 2015 09:54
Мнения: 4,004
От: Bulgaria
Благодаря,аз съм подготвен.
mick
16 Фев 2015 10:46
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
1. Човек трябва да оцени ситуацията като критична - това обаче рядко се случва. Например при сблъсъка на самолети в кулите близнаци.. - тия които са били близо са чули и усетили че има голям проблем .. та са хукнали надолу. Останалите не са оценили ситуацията като толкова сериозна и яваш яваш са тръгнали след като са си събрали багажа. Особено като вярват на държавата/еди кой си/, че ще няма да допусне лоша ситуация.

2. Чак след това, ако ситуацията е динамична и човек вижда, че стават лоши неща.. чак тогава може да влезе в ступор, да започне да се вайка или да действа.

Та ми се струва, че най-вече в т.1 е проблема. Да осъзнае човек, че има бедствие и трябва да се спасява.
Добави мнение   Мнения:3 1