Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Спешният ремонт на конституцията може да е малка победа, но и голяма загуба
Добави мнение   Мнения:16 1
otvrat
19 Апр 2015 19:13
Мнения: 22,522
От: South Africa
Ремонтирайки конституцията, управляващите трябва да са наясно колко малко могат да пипат по основния закон заради двете решения на Конституционния съд, които практически блокират радикална реформа без свикване на Велико народно събрание


Нищо не могат да пипнат. Тези две решения определят устройството на съдебната власт като основен елемент от държавното устройство и това може да направи само ВНС. Какъв им е проблема на тиквите? Ясно е, че без ВНС и тотална промяна на конституцията нищо не могат да направят. Да направят референдум с изборите наесен - и готово. Цялата конституция трябва да се промени.
Firmin
19 Апр 2015 19:51
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
"Ти си го избра, не ми се подсмихвай, ти си го избра, а след туй..." В тази реплика на бившия градски прокурор Николай Кокинов към Борисов по адрес на Цацаров се съдържа признанието за механизма, по който системата функционираше и продължава да действа.


И коя от предлаганите промени в Конституцията, казвате, е насочена срещу този механизъм?

Къде да прочета, ако имам желание, анализ на въздействието на предлаганите промени? Всичко, за пореден път, става на тъмно, с недомлъвки, пазарлъци и гарантиращи статус и статукво компромиси.

За пореден път необратимо компрометирани и лишени от обществено доверие играчи разиграват промяната и реформата на масата на политическия покер. Не лъжете се, никой от тях никога нищо не е мислил и не мисли да промени. Те и статусът им са продукт на същата тази обявена за негодна система - неотделима част от статуквото. Е, кой от тях би разклатил устоите на статукво, поддържащо личния му статус и интерес?
wreckage
19 Апр 2015 19:55
Мнения: 32,883
От: Bulgaria
Конституцията не пречи на магистратите да се държат професионално и почтено при изпълнение на служебните си задължения.
маргаритка2
19 Апр 2015 20:04
Мнения: 21,348
От: Bulgaria
Да носят материална отговорност за решенията си и оставка след всеки гаф - и ей ти реформата готова без особени комисии.
Предводител на команчите
19 Апр 2015 20:17
Мнения: 12,354
От: Bulgaria
Ако ще не Боко, а Исус да бе МП, щях да изпитвам тежки подозрения към решение, взето на някаква "спонтанна" среща между 6:45 и 7:00 сутринта.
Variano
19 Апр 2015 20:28
Мнения: 88
От: Bulgaria
Пречат само политиците. Много хора вече го осъзнават сериозно.
beagle
19 Апр 2015 20:46
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
"За нея /политическата класа/ най-големият страх е да не се сбъдне прогнозата, че ако се изчисти съдебната система, тя ще изчисти всичко останало."

Политическата класа се е хванала за сламката на свой Параграф 22 - иначе, тя ще трябва да изчисти "от себе" самият Модел на днешното ни политическо общуване и след такова "предварение", да стартира паралелно същия процес, в отделните структури - на съдебната система и на изпълнителната власт...
Тук не се спирам на новата Конституция, която трябва да обсъдим и приемем ...
Тази "химиотерапия" е непроста и се понася трудно, но друг начин за преодоляване на назрели базови проблеми в общия живот на хората, все още не е познат ...
маргаритка2
19 Апр 2015 20:51
Мнения: 21,348
От: Bulgaria
Абе има един, да кажем "хирургически" подход, ама явно не е назрял момента.
rego
20 Апр 2015 01:06
Мнения: 1,846
От: United States
Споделените от ББ ( в присъствието на правосъдния министър Хр. Иванов) идеи за конституционни промени съдържат редица недомислици и даже опасни конструкции, чрез които не само не се намаляват зависимостите на членовете на ВСС, но се създават сигурни предпоставки за увеличаването на тези зависимости.

1. Зависимости от политическите сили.

По същество се запазва дела на политическата ( парламентарната) квота, а намаляването на нейния мандат от 5 год. на 3 години, както и въвеждането на явно гласуване, ще усилят безспорно политическите зависимости. Не е редно един и същ състав на парламента да избира 2 последователни състава на ВСС. А точно това се получава с мандат от 3 години, защото мандата на парламента е 4 год.

2. Зависимости на членовете на ВСС от “тримата големи”.

Гл. прокурор, както и председателите на ВКС и ВАС, имат мандат от 7 години. И когато мандата на членовете на прокурорската и съдийската колегия, избрани от съдиите и прокурорите, се намали на 3 години, а гласуването се направи явно, много от тези съдии и прокурори, членове на въпросните колегии и на ВСС, ще се съобразяват в пълна степен с мениението и волята на тримата големи. Защото след краткия мандат те се връщат директно на тяхно подчинение, и колкото по-голяма е разликата между мандатите на “тримата големи” и на останалите членове на ВСС ( и респективно двете колегии), толкова по-голямо ще бъде съобразяването с мнението на ръководителите на ВАС, ВКС и прокуратурата.

3. Какво трябва да е решението?!

Решението е просто – намаляване на мандата на “тримата големи” от 7 на 6 години и запазване на мандата на останалите членове на ВСС на 5 години. Така един и същи парламент няма да избира два последователни състава на ВСС ( за това трябва да е поне 5 години мандата на редовите членове на ВСС). А един и същ състав на ВСС няма да може да избира два последователни пъти шефове на прокуратурата, ВАС или ВКС. И разликата между мандатите на избраните членове на ВСС и тези по право ( т.н. “тримата големи” ще бъде само една година, което ще изключи или поне минимизира възможността да има зависимости и съобразяване с мнението на Гл. прокурор и и председателите на ВАС и ВКС. Трябва да отпадне идеята за явно гласуване. Трябва да се намали политическата квота. Вместо 11 човека, избирани от парламента, те да бъдат 9, а останалите двама да бъдат назначавани от президента. И те да бъдат съответно председатели на колегията на съдиите и респективно колегията на прокурорите. Така че се постигне и диверсификаци и невъзможност от един овладян център да се налагат решенията в съдебната система, какъвто е случая досега. А случаят досега е чрез овладяване на парламентарана квота, се овладяват и постовете на “тримата големи”, а след това се овладяват и квотата на съдебната система, и всички по-важни назначения. С директното избиране на съдии, прокурори и следователи от квотата на съдебната систе, с намаляването на политическата квота и въвеждането на някаква диверсификация, ВСС ще се направи по-независим, по-качествен и по-силен. Мандата на двамата назначени от президента членове на ВСС ( и съответно председатели на двете колегии) може да бъде 6 години, за да се изключат зависимости от дължината на президентския мандат ( който е 5 год.) . Дори президента да бъде преизбран, със запазване на принципа, че членовете на ВСС не могат да бъдат избирани два пъти последователно, се отстраняват всякакви зависимости.
annetaz
20 Апр 2015 05:54
Мнения: 1,778
От: Bulgaria
Ремонт на конституцията?! Бля-бля! Проблема въобще не е в нея, тя и не се спазва. Ако въобще има промени, то трябва шефовете на съдилищата и прокурорите да се избират от хората и в съда да има съдебни заседатели като в САЩ. Обаче ние от там взехме икономическия модел, който прави някои много ботати до степен да си поръчват законите, но и да дърпат конците на политиците и магистратите. Но не взехме и правосъдната система и другото законодателство, което им пречи да го вършат безогледно и да съсипват живота на обикновените хора. Обикновения, беден българин дори няма достъп до адвокат и правосъдие. Всичко това са политически, икономически игрички кой да се уреди с повече от баницата. Защото нещата за усвояване/ крадене от бизнеса и политиците свършват. Правят ни на идиоти!!!!!!!!! Искат да си пренапишат и конституцията, че и в нея да ни вземат правата и да могат да вилнеят без контрол. Не че и сега не става, но трябва да се уговарят / има задкулисие/ и има механизми, които поне на книга са демократични... Обаче им отнема време да ги заобикалят и ресурс да ни лъжат.
поп Кочо
20 Апр 2015 07:08
Мнения: 1,103
От: 0
та какво точно иска да каже статийката, неказвайки нищо под нищо незначещо заглавие и още по-такова под-такова?
Pstr
20 Апр 2015 17:24
Мнения: 2,573
От: Bulgaria
Ремонт на конституцията?! Бля-бля! Проблема въобще не е в нея, тя и не се спазва

Кога не е била спазена?
Rakita
20 Апр 2015 17:34
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
Ако се арестуват още 10-на съдии и 10-на прокурори по подобие на Ченалова, гарантирам, че до една година съдебната система ще заработи далеч по-добре и без конституционна промяна.
Firmin
20 Апр 2015 17:35
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
"Ти си го избра, не ми се подсмихвай, ти си го избра, а след туй..." В тази реплика на бившия градски прокурор Николай Кокинов към Борисов по адрес на Цацаров се съдържа признанието за механизма, по който системата функционираше и продължава да действа.


И пак да питам ... По кой механизъм престъпниците, участвали в тази среща - прокурор-предател (действащ), корумпиран (екс)министър, явочник-пезевенк (екс)премиер - биха били арестувани и подведени под отговорност? Такъв механизъм ни е нужен. Щото СЕГА действащият механизъм предполага явочникът пак да е премиер, прокурорът, макар и вече "екс" и корумпираният министър с пачавричката му - с ... лека уплаха (по Илф и Петров).

Споменатият явочник - пезевенк на прокурор и корумпиран иминистър от екипа му - днес е инициатор на ... промени на Конституцията, моля ви се. Същият корав пич в Армани, посочен от съюзниците ни в официален техен докрад (?) като наркотрафикант и търговец на влияние.

На тези ли да се доверим, тези ли да подкрепим?! Да променят Конституцията на Република България, в която се кълнем?! Вие сигурно се шегувате! Тези са за ... разстрел, моля ви се!
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Firmin
В.Каменов
20 Апр 2015 17:56
Мнения: 2,523
От: Bulgaria
„Колкото и да се променят законите, политическият ни материал си остава със същото качество. А то е твърде ниско, за да бъде разбутано съдебното статукво, от което самата политическа класа се ползва.”

Съвсем точна констатация. Само употребата на тази глупост „политическа класа” идва в повече? Няма такава „класа”. Ако общество допуска съществуването на такава фалшива „класа”,значи качеството на това общество е твърде ниско. Проблем са разноцветните ни безотговорни политически партии,които все едно един ги е правил. Те не само ползват жалкото съдебно статукво,те го създадоха във вид за използване изключително за свои нужди,което е недопустимо и много опасно! Това налага законодателното ни тяло да има съвсем друга структура с много по-слабо участие на партиите в него защото българските политически партии доказват очевидна некомпетентност – заради изключително ниското качество на ръководствата им. Вижте качеството на партийните секретари! Жалка картина. Партиите доказаха,че не могат да се самоконтролират,безотговорни и крадливи са. Днешните партии не могат и няма да направят сами полезна промяна. Ако можеха нямаше да се провалят без прекъсване вече четвърт век,да не говорим за огромният им брой.... Трябва радикална промяна,трябва обществото да регулира мястото и качеството на партиите,иначе за какво са? За да няма до сега промяна всъщност виновно е самото ни общество, което заради все още ниска обща политическа култура - обяснима във времето, продължава да е индиферентно към собственото си бъдеще, не е готово да наложи императивно,по всякакъв начин промяна и продължава наивно да вярва в политическа система, която е грешно зачената и напълно провалена.
В.Каменов
20 Апр 2015 18:12
Мнения: 2,523
От: Bulgaria
Pstr
„Кога не е била спазена?” /Конституцията/

Не си ли чувал за „партията” ДПС? Не си ли чувал и за съответното становище на КС,който вместо да пази и съблюдава Конституцията – заради което съществува,най-безотговорно я наруши?
Добави мнение   Мнения:16 1