Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Реформата в заплащането още е във фаза "орел, рак и щука"
Добави мнение   Мнения:9 1
Бобърче
10 Май 2015 20:42
Мнения: 3,849
От: Bermuda
Проблема е във фразата - минимална работна заплата, защото в БГ я третират, като постоянен коефициент за всички професии.
На запад такова жУвотно нема.
Минимална работна заплата е тази заплата, която е неквалифициран човешки труд.
Ако си сервитьор, шивачка, дюлгер, механик, монтажник и т.н., няма как да си на минимална заплата, тъй като труда ти е квалифициран.
Учил си за това.
Но ако си чистач на улица, мъкнеш на ръце камъни от точка А до точка Б и обратно, береш череши или копаеш водопроводен канал на ръка - труда е неквалифициран и тогава си на минимална работна заплата.
С две думи, синдикатите в БГ са за трепене.

дъртреалист
11 Май 2015 07:02
Мнения: 11,678
От: Bulgaria
Истината е, че българските "полтици" са от болшевишката школа: дръж хората гладни за да те слушат.
Ако пенсионерът на село има достойна пенсия ще може без проблем да си купи дърва за зимата, или климатик,
а няма да целува краката на кмета за да му даде евтини дърва, и то срещу "правилно" гласуване...
И - същото е в цялата ни държава..
mi6osp.
11 Май 2015 07:55
Мнения: 5,428
От: Bulgaria
.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: mi6osp.
mi6osp.
11 Май 2015 07:56
Мнения: 5,428
От: Bulgaria
Всяка рутинна дейност на управлението на страната стана "реформа".
Реформа в заплащането? Празни приказки, докато управляващите смятат, че ниската цена на труда в България е основно предимство при привличането на чужди инвестиции.
Повишаването на заплащането на труда може да стане само чрез масов натиск отдолу, от страна на работещите- стачки и национални стачки, организирани от профсъюзи. Но българинът е индивидуалист, опитва да се спасява индивидуално вече 25г. и се надява на повишение на доходите си на тотото. Профсъюзите са паразитираща пародия, стачките са екзотика, националните стачки - непознато явление. Резултатите засега са 6.5пъти по-ниско средно заплащане от това в ЕС, деградация на живота,образованието,здравето на населението като следствие от ниските доходи.
Така ще е , докато робът не разбере,че няма какво да губи, освен оковите си.
Тогава стават не реформи, а революции.
onzi
11 Май 2015 08:14
Мнения: 9,528
От: Bulgaria
Повишаването на заплащането на труда може да стане само чрез масов натиск отдолу, от страна на работещите


глупости. повишаването може да стане само по сегашния начин - с целенасоченото вдигане на минималната заплата и осигурителните прагове по браншове. другото са утопии. а феодалите - така де, работодателите - да си мрънкат.
Дежурния
11 Май 2015 09:36
Мнения: 5,993
От: Bulgaria
Повишаване на заплащането може да стане само с увеличаване на произведеното и повишено търсене на труд, не с празни приказки и директиви. При сравнения с други страни е редно да се оценява какъв дял от произведеното се получава като заплащане, а не абсолютните стойности. Много е хубаво за почти всички да се получава по-голямо заплащане, но ако парите за него не са изкарани или има много кандидати да работят същото за по-малко пари просто не става. При повишаване на минималната работна заплата пък, ако съответното работно място не може да осигури приходи за плащането на такава сума (плюс осигуровки и издръжка), просто изчезва, независимо какво казва директивата или "реформата".
tatyana1
11 Май 2015 09:59
Мнения: 4,668
От: Bulgaria
Държавата наистина не би трябвало глупаво да се меси в заплатите, обаче и бизнесмените си ги бива! Къде е логиката за една и съща работа заплатата дори във Варна да е 2 пъти по- ниска от тази в София? Цените са еднакви, наемите -също. Защо един млад необременен със семейни проблеми човек би останал дори във Варна, камо ли- в Силистра?
дъртреалист
11 Май 2015 16:36
Мнения: 11,678
От: Bulgaria
Допускането, че имаме свободен пазар на труда, който да определя заплатите е неточно.
Нямаме, както нямаме и свободен пазар въобще.
Стопанството ни се управлява от олигарси, които избягват да се конкурират, а се договарят и подкупват.
Всичко, което може, е картелирано, до ниво квартален пазар, т.е. няма свободно ценообразуване.
Няма национална политика за развитие на предприемачеството и икономиката въобще, защото олигарсите не искат повече играчи и конкуренция...
НЯма развитие - няма растеж, няма глад за работници - няма увеличаване на богатството, няма нарастване на капитали...
Ако не са парите от гурбетчиите държавата щеше да е фалирала отдавна.
То явно, че този ефект е бил очакван...


bat izo
11 Май 2015 16:53
Мнения: 1,366
От: Bulgaria
От мрънкането на бизнеса може да се изведат две хипотези: 1. наистина наште мениджъри/собственици са толкова зле, че не могат да си пласират стоките на цени, които да включват в себе си и тези мизерни заплати, които дават. 2.Огромен марж между себестойност и продажна цена, от който свръхпечалбата е на една стъпка. А принципно наистина е възможен и вариант на огромен марж, ниски заплати и въпреки това ниска норма на рентабилност - да си отговярт т.нар. мениджъри или собственици как може да се получава така (а единия възможен отговор е за прокуратура). И да не прехвърлят вината върху работника.
Добави мнение   Мнения:9 1