Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Ден на победата (1) и (2)
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:50 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3
товарищМаузер
15 Май 2015 18:56
Мнения: 9,625
От: Bulgaria
Трудно може да се каже за някоя битка през Гръко-Персийските войни, че е "главна". В края на краищата в продължение на сума ти години двете цивилизации се налагат една друга с похвално усърдие, ама като цяло фалангата излиза победител. Където гърците успяват да построят фаланга и да задържат строя - печелят. А фалангата е изпедепцана до съвършенство именно при спартанците. Колкото може да е съвършена фалангата, разбира се. Това не е кохорта, нито терца.
ВладиГео
15 Май 2015 19:21
Мнения: 3,701
От: Bulgaria
Като заговорихме за флот:
Загубата на Руския флот през Руско-Японската война не е мимолетен епизод.
Определя съдбата на Империята за половин век напред. Две революции ...

Прав си, и отново има Причина.
А тя е, че съществувалата в Русия до 1917 г. политическа система не успява да се справи с управлението на гигантската страна. Това е проблемът, с който се заема Ленин и който Сталин съумява да реши. Как, е отделен въпрос
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: ВладиГео
StrikeEagle
15 Май 2015 19:26
Мнения: 21,073
От: Bulgaria
Поклон пред автора за това, че
е споменал един малък непокорен остров!
Ключов остров за цялата Втора световна война.
Имало е периоди, през които героичните пилоти на RAF са имали по няколко боеспособни самолета и
въпреки това са излитали с чутовна храброст срещу националсоциалистическите и фашистките лешояди и
са ПОБЕДИЛИ.
Победата над националсоциализъма е дело и на кандаския пилот и моряк толкова, колкото и на руския и украинския пехотинец.
***
Слава богу, че националсоциалистическият вожд Хитлер не е разбрал ключовата роля на Малта и
е хвърлил дивизията на Курт Щудент в Крит, който е нямал абсолютно никакво значение за изхода на войната.
Можело е да стане обратното...
zzz07
15 Май 2015 21:02
Мнения: 5,983
От: Luxembourg
Абе а оставете я тая Малта бе, Малта, че Малта....
Хубаво го е написал Калин , ама какво от това? Ние сме победена страна. Страна победена, и обрана, и излъгана, и от съюзници, и от победители, и от кого ли не? И преди войната, и по време на войната, и подир нея. И тъй ще си бъдем доста години нататък. Докато не си изясним защо това е така.
Гладиатор
15 Май 2015 21:51
Мнения: 8,326
От: Bulgaria
ЗИП: В основата на всяка една държава седи армията ! Всичко друго е вторично!

Тимур и неговите командоси 15 Май 2015 13:02
Товарищ ЗИП благоволява да цитира товарищ Ленин .... Ленин обяснява, че ако няма армия, лошите капиталисти ще дойдат и "бац" по нашата революция.
Проблемът е, че не всички искат да живеят в казарма.
Тимур командосе, защо не вземеш да разкажеш тия приказки на САЩ-политиците. В основата на тяхната държава седи точно армията им. А военния им бюджет преди няколко години беше по-голям от сбора на военните бюджет на следващите ги -- на 2-8 място в класацията по военщина.
Можеш да го кажеш и на Швейцарците -- най-военизираната държава в света. На тях не им трябва НАТО, ни Европа, нито никой . Това е заради армията им-- първичното за една държава. Или и Швейцария е казарма.
Можеш да се поразтършуваш из историята и да посъбереш малко исторически опит -- къде аджеба се е чуло и видяло силна държава със слаба армия?едно

Злобно-фоерверкаджийските Тимурови майтапи са едно, действителността, която я знаем от опита предоставен ни от Историята е съвсем друга. В държава, която се е майтапила с армията си, след време се настаняват чужди армии, които започват едни особени майтапи със жените на майтапчиите. А голяма част от майтапчиите остават без умнишките си глави

Казаното от ЗИПа е висше прозрение, висша държавническа истина, една от тайните на държавността, казана ясно и точно с две приказки. И разбираемо, за тези, които разбират
Редактирано: 4 пъти. Последна промяна от: Гладиатор
котарак
16 Май 2015 01:22
Мнения: 4,526
От: Bulgaria
"Главната"? С какво битката при Платея е "главна", а тази при Саламин не е?

Щото тов. ЗИП така е казал. Ти за битките само тов. ЗИП питай, от него по гоУем експерт нема! Само дето, като му прегледаш форумното творчество, май не е ходил в казармата де! Ама кво пък, той Айнщайн да не е пътувал със скоростта на светлината?
Тимур и неговите командоси
16 Май 2015 01:43
Мнения: 1,659
От: Bulgaria
Гладиатор
......

Тъй, тъй... Едно си баба знае, едно си баба бае. Все едно че съм в някой руски форум - "да, не живеем добре, корупция, алкохолизъм, простащина на всяка крачка, липса на перспективи, най-ниска продължителност на живота, мизерия... Обаче каква армия имаме, а?". Ако не четеше постовете ми както дяволът - евангелието, щеше да видиш по-горе: Няма нищо лошо да се гордееш с армията си, лошо е когато можеш да се гордееш САМО с армията си. Не си го видял или не ти изнася да го видиш?
Обаче като ще опонираш, карай наред. Хайде сега, обясни:
1. Ако падне границата между двете Кореи, накъде ще тръгне човешкият поток? А коя от тях има по-силна армия?
2. Ако изчезнат границите между ЕС и Русия, отново - накъде според теб ще тръгне човешкият поток и защо? Имаш ли представа колко руснаци живеят в момента в Германия например? Как точно си го представяш - тълпи французи, германци, англичани, холандци, норвежци и т.н., хукнали да се преселват в Русия - или точно обратното? И защо, като руската армия е по-силна?

Моята версия, както вече споменах, е много проста - на хората не им се живее в казарма. Вярно, там хранят (макар не с деликатеси) и мислят вместо теб. Правят те на маймуна, но ти внушават, че изпълняваш дълга си. Някои това ги устройва, но аз така и не разбрах какъв дълг изпълнявах в Строителни войски и защо трябваше да се правя на багер. Но определено не ми се стоеше в армията нито ден повече от задължителното.
Мисълта ми е, че доста хора по света също така не искат друг да мисли вместо тях и да им нарежда какво е добро и какво - лошо. Предпочитат да решават сами.
Дали една държава прилича на казарма или не се определя от военния й бюджет, а от това доколко армията е извън обществото. Каквито и пари да дава за отбрана - малко или много - Израел например е една напълно военизирана държава. Но жителите й има с какво друго да се гордеят, освен с оръжието си - с медицината например или с факта, че в град Бей Шейва има най-много гросмайстори на глава от населението в целия свят.
От друга страна, ако погледнем на юг от нас - за размерите си Гърция поддържа огромна армия. Вярно, проблемите с Турция и т.н., но все пак. Ако не се лъжа, гърците имат около 300 изтребители в момента - а ние три. И въпреки несъразмерно високите разходи за отбрана не можем да кажем, че Гърция е военизирана държава, дори по-скоро е обратното. Така че логиката ти силно издиша.
Не е лошо да даваш па риза оръжие, особено ако ги имаш в повече. Но да оправдаваш всички свои проблеми с необходимостта да противостоиш на някакъв виртуален враг, е доста нелепо - но както виждам по част от постовете тук, минава.
Мужик
16 Май 2015 10:12
Мнения: 7,383
От: Cocos (Keeling) Islands
Някои това ги устройва, но аз така и не разбрах какъв дълг изпълнявах в Строителни войски и защо трябваше да се правя на багер. Но определено не ми се стоеше в армията нито ден повече от задължителното.

Колега, будите основателни подозрения, че угризенията на съвестта за лошо свършена работа на вашето ЗКПЧ, са лежали изцяло на вас.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Мужик
Тимур и неговите командоси
16 Май 2015 17:12
Мнения: 1,659
От: Bulgaria
Колега, будите основателни подозрения, че угризенията на съвестта за лошо свършена работа на вашето ЗКПЧ, са лежали изцяло на вас.

Е, не - всъщност ние работехме на смени в Корабостроителния завод в Русе. Примерно - работиш първа смяна в завода, после се изкъпваш и... не бе, не отиваш да почиваш. Карат те на някой обект в града неофициално - тук канавка, там игрище, свлачище се появило.... Събирали сме по 14-15 часа яко бачкане на ден, както в зората на капитализма. При това - не на вилата на някой генерал, а така да се каже - в полза на обществото, безплатно. Предполагам се е отчитало, че е било доброволно.
Няма да си кривя душата - гледахме да се скатаем при всяка удобна възможност, но често за съжаление не успявахме. После половин година след уволнението сънувах все кирки и лопати.
Там се научих да работя в мултикултурална среда - то цигани ли не щеш, турци, арменци, бивши затворници - нещо като Чуждестранния легион през най-лошите му години. Ама то тогава нямаше БХК и си общувахме без посредници. Вярно - за циганите беше по-добре - научаваха се да се къпят всеки ден, да работят и усвояваха професия. Освен това се научаваха (донякъде) да уважават правилата и закона.
Обаче аз, който имах средно образование "програмист" - какво научих? Само цигании. Е, кали ми се характерът или каквото там твърдеше ЗКПЧ-то, че се калявало, но това си е доста слаба утеха за две загубени години.
Добави мнение   Мнения:50 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3