Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Закон за защита или за съсипване на конкуренцията?
Добави мнение   Мнения:16 1
Тимур и неговите командоси
25 Май 2015 20:41
Мнения: 1,659
От: Bulgaria
Абе друго си е да пазаруваш в някой гараж... Пък и електоратът на БСП се дразни, като гледа чуждите пълни колички и така ще му се спестят душевните терзания.
dementor
25 Май 2015 22:25
Мнения: 3,992
От: Bulgaria
Не е нужно да си човек със специални потребности,за да разбереш, че колкото и да ти е голяма количката по 'веригите' цари законът на джунглата. Което положение най-малко е изгодно на родните производители.
Калки
25 Май 2015 22:48
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Абе друго си е да пазаруваш в някой гараж... Пък и електоратът на БСП се дразни, като гледа чуждите пълни колички

Глупости.
67AF
25 Май 2015 22:55
Мнения: 17,775
От: Tuvalu
В проекта е предвидено компаниите с оборот над 50 млн. лв. за предходната година да изпращат проектите си за типови договори или общите си условия към своите доставчици за оценка от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Ако не сторят това, ще плащат глоба от 10% от оборота им за предишната година. Такава е санкцията и за открити нарушения.

Така на практика новият закон въвежда допълнителни рискове пред големите предприятия. Колкото до търговските вериги - проучване на CBRE от март тази година показа, че само 4% от големите световни вериги имат намерение да правят бизнес у нас. Повишената несигурност на бизнессредата само ще подсили убеждението им да избягват България (или да избягат). Това може и да е целта на социалистите, но тя няма да помогне за засилване на конкуренцията, а може да я доубие.


Интересно, как СПАЗВАНЕТО НА ЗАКОНА би довело до допълнителни рискове сред големите предприятия? Нали говорим за ТИПОВИ договори и общо условия - т.е. за ДВА документа годишно? Къде е страшната опасност за бизнес-средата? Изпращат се два документа, получават се някакви формални отговори, животът продължава. Или всяка година типовите договори се сменят като потребени памперси?
"Комай ни лъжат тия синковци"
Рубльофил
25 Май 2015 22:56
Мнения: 151
От: Uzbekistan
Гумен Речев направо да въведе ЗЗД-то, че пак са се появили шумкари по мандрите!
volog
26 Май 2015 00:11
Мнения: 3,826
От: Reunion
Тимуре, не електоратът на БСП се дразни, а БСП се дразни, че електоратът им пазари в Лидъл. Ревнува го. Видеото от откриването на първия им магазин с "боя" за евтини банани, ги жегна жестоко и беше изравянето на томахавката: едно, че коментарите бяха за първи бой за храна от времето на Виденов, две, че Лидъл отвори баш с промоция за "евтини банани" - това словосъчетание им действа като червено на бик.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: volog
doomchant
26 Май 2015 00:19
Мнения: 5,611
От: Bulgaria
Тези дни познати, които се занимават с животновъдство, ми разказаха за мандра, която няма животни и не изкупува мляко. На стреснатия ми въпрос какво тогава прави, ми бе отговорено: "Пакетира и препакетира". Ако това е производството, което ще защитаваме, пазарът ще се изкриви още повече


Много простотии има в тази статия, но тази е впечатляваща. Някой му казал, че имало мандра, която се знимавала само с препакетиране. Може и да е вярно, може и да не е, но джурналистът очевидно не си е направил труда да провери, а направо се е "доверил" на приказката на маса и го преразказва в пресата. Който иска да проверява. Очевидно е обаче, че дори и да е вярно, това е изключение, щом се разправя като любопитен факт. Е, заради едно изключение джурналистът тегли черта на целия отрасъл, заклеймява проектозакона като безмислен и предрича изкривяване на пазара.
Siol En
26 Май 2015 04:21
Мнения: 1,171
От: Bulgaria
1. На един конкурентен пазар няма празно.
Една верига ще напусне, на нейното място ще дойде друга. Или 10-20 малки собственика ще придобият пари да отворят още един магазин.
Така че - колкото повече СМИСЛЕНИ правила - толкова по-добре.
2. Населението на България намалява и обеднява (средно претеглено).
Кой търговец ще иска да открива тук обекти ? Или кой производител - при постоянно затъпяващо население ?
Така че не закона е виновен в случая.
3. Съсипването на конкуренцията става чрез налагането на монополи или чрез създаването на критерии, които са недостижими (и БЕЗСМИСЛЕНИ) за стартиращ малък бизнес. А такива вече има много - особенно от скъпата ни западна Европа, която на практика затваря пазарите си за конкуренция (млякото е едно изключение и то само след като Германия и Холандия са достатъчно подготвени). Но много правилно бяха споменати субсидиите в земеделието! Защо нашите субсидии са по-малки ? Не е ли това изкривяване на пазара в полза на големите производители в западна Европа ?
Meat
26 Май 2015 06:03
Мнения: 10,675
От: Bulgaria
Цигу-мигу! Първата работа на заграбилите властта комунистически измекяри беше именно Законът против конкуренцията, много ги беше шубе. Щото се знаят какви некадърници са!
Meat
26 Май 2015 06:10
Мнения: 10,675
От: Bulgaria
Защо нашите субсидии са по-малки ?


Защото такива са ги "договорили" нещастници като Кунева/Пръмова и Борисов/Буда. Които продължавате да си ги "избирате", хак ви е!
гошо
26 Май 2015 07:55
Мнения: 4,631
От: Bulgaria
Умрат "социалистите" уж да щипят от онези, които имат. Вместо да се замислят как да си образоват електората. Което е разбираемо, все пак. Ако електоратът им се образова, ще престане да им е електорат
belchev
26 Май 2015 08:20
Мнения: 684
От: Bulgaria
Оправиха съдебната система.
Oправиха държавното образование.
Оправиха държавното здравеопазване.
Оправиха държавните пътища.
Оправиха държавното обществено осигуряване.
Всички обществени системи са тип-топ за отличен (6), затова сега се захващат да "оправят" едно от малкото наистина работещи неща - търговията на дребно
tatyana1
26 Май 2015 10:21
Мнения: 4,668
От: Bulgaria
Всъщност точно пенсионерите с малки пенсии са най- редовно пазаруващите от веригите, макар и с малки суми. За работещи с малки семейства пазаруващи малки количества е по- изгодно да пазаруват от най- близкия приличен супермаркет
Патагонец
26 Май 2015 12:23
Мнения: 13,267
От: Bulgaria
Сдружението подписа споразумения за налагане на добри търговски практики по цялата верига на доставки на стоки с Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите, Асоциацията на производителите, вносителите и търговците на спиртни напитки, с работодателски организации.

Пак бесепарски глупости с този закон. Горният цитат показва, че има начин да се защитят интересите на производителите без да е необходима свръхрегулация.
По едно време в БСП имаше идиотски идеи да се затварят големите супери в събота и неделя (кога да пазаруват в тях работещите?!) или да се преместят в покрайнините на градовете (та пенсионерите да влачат торбите от по-дълго разстояние?!) и др. такива недомислици, които вместо да улеснят потребителите да ги затруднят в максимална степен.
Подобни дивотии могат да доведат само до повишаване на цените, от което пак ще го отнесат пенсионерите и тези с ниски доходи.
Тимур и неговите командоси
26 Май 2015 12:49
Мнения: 1,659
От: Bulgaria
Всъщност точно пенсионерите с малки пенсии са най- редовно пазаруващите от веригите, макар и с малки суми. За работещи с малки семейства пазаруващи малки количества е по- изгодно да пазаруват от най- близкия приличен супермаркет

Нали и аз това казвам - пазаруват, но се травмират психически. В събота и неделя - седят на пейката пред блока и само това обсъждат - кой колко пари похарчил, а те не можели. Впрочем, май не е от политическата принадлежност, а от възрастта.
И все пак - аз не искам да пазарувам от кварталното магазинче. Като знам какви проблеми има с качеството във веригите, мога да си представя какъв е контролът на малките обекти, където всеки може да почерпи. Всъщност няма нужда да си представям - знам. Никакъв контрол, всичко е на съвестта на собственика - ако я има.
Подкрепата за "малкия бизнес" понякога се превръща в жива цигания - фризьорски салони в апартаменти, зъболекарски кабинети във входа, магазинчета в апартамента с добавени външни стълби, автосервиз в гаража... И всеки мързеливец кара такси.
Това ако е бизнес, здраве му кажи.
аиг
26 Май 2015 13:40
Мнения: 2,070
От: Bulgaria
Само, че на кварталното магазинче в повечето случаи наистина му пука, дали купувачите, които в повечето случаи се знаят и по име, са доволни. Защото ако не си доволен повече няма да стъпиш там, може да кажеш и на съседите. А така ще намалее и без това малкия брой потребители. А иначе и аз пазарувам повечето нещо от веригите, защото са по-евтини, но не винаги.
Добави мнение   Мнения:16 1