Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
България е с най-много болници и най-лоши здравни показатели в ЕС
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:33 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
Pisi Misi
31 Май 2015 18:25
Мнения: 4,602
От: Bulgaria
И какво ще последва от тази констатация, която отдавна ние, гражданите, сме я открили за себе си с цената на страдания- наши и на нашите близки. Частните болници са свещени крави.
жана д`арк
31 Май 2015 18:34
Мнения: 26,641
От: Bulgaria
И какво ще последва от тази констатация

Закриване на държавни и общински болници, това ще последва. Щом България има много болници, значи трябва да се закрият голяма част от тях. Пък за полицията нищо не казват - щото и тя е най-многобройна на глава от населението и още по-некачествена, ама нито едно правителство не е закрило районни управления на МВР
beagle
31 Май 2015 20:39
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Тази дописка ми иде като оная, за спада на цените при зарзавата ...
Zmeja
31 Май 2015 21:49
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Естествено че ще закриват болници. Нали анализът е на СБ.
Weed361
31 Май 2015 23:02
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
българите дават прекалено много за здраве от джоба си
Ами дават, защото НЗОК няма средства да плаща за лечението на всички, обаче не иска да го каже в пряк текст. Обяснява как личните лекари трябва да са на разположение 24 часа в денонощието, докато в Западна Европа има предварително записване и се чака за преглед 2-3 дни, че и седмица. Че там е изключено на пациент да се даде номерът на личният телефон на лекаря, може да се свързва само със служебния телефон на практиката и то в работно време. Че за преглед при специалист се чака седмици и месеци. Че за планово лечение в болница се чака. За изследвания се чака. Това при финансиране, несравнимо с нашето.
НЗОК и пациентските организации не обясняват на пациентите, че повечето оперативни кл. пътеки изрично е записано, че "НЗОК не заплаща скъпоструващи еднократни инструменти и консумативи.

Да почнат да павят магистралите за 100 хил. лева за километър, пък тогава да говорят за качество.

Отделно, че за недостатъчните средства здравната каса има много висжки изисвония към болниците - като персонал, оборудване, изследвания, консултативни прегледи.
Ето ви един пример, който съм дал преди няколко месеца:

Ето ви малко сравнение на българската и британската система според стандартите, примерно за лапароскопска холецистектомия:

България - предоперативна подготовка: Изследване на хемоглобин, хематокрит, левкоцити; преценка на бъбречната и чернодробната функция (урея, креатинин, електролити, чернодробни ензими); изследване на хемостазата; определяне на кръвната група, ехокграфия, ЕКГ и задължителен консулт с кардиолог, консулт с анестезиолог. За предоперативната подготовка отговаря лекуващия лекар. Операция - оператор (лекар със специалност), асистент(може и специализант) + (понякога) втори асистент и операционна сестра. Престой в болницата - 24 до 72 часа, поне 30 дни отпуск по болест.

UK - предоперативна подготовка - извършва се от медицинска сестра - Изследване на хемоглобин, хематокрит, левкоцити; преценка на бъбречната функция, изследване на хемостазата; ЕКГ - само за пациенти над 50 г.; консулт с анестезиолог - в деня на оперрацията. Операция - оператор (лекар със специалност), асистент(специализант или медицинска сестра), операционна сестра. Престой в болницата - 6 до 24 часа, не повече от 14 дни отпуск по болест.

Операциите се правят практически с една и съща или сходни апаратури и оперативни техники.

Цена UK - средно £ 4700 (11 500 лв.) - малко над две средни работни заплати.
България - 880 лв. (£ 360) - малко на една средна работна заплата.

Това е информация от първа ръка, защото работя и на двете места.

Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: Weed361
Slava
31 Май 2015 23:07
Мнения: 10,564
От: Bulgaria
Картината е особено лоша и при най-често срещаните хронични заболявания и причини за смъртност - сърдечно-съдовите болести. Смъртността от тези диагнози при българите под 64 г., т.е. в работоспособна възраст

Но пък идеално пасва на пенсионната реформа. Няма да има пенсионери след 6 -7 год.
Weed361
31 Май 2015 23:25
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
Картината е особено лоша и при най-често срещаните хронични заболявания и причини за смъртност - сърдечно-съдовите болести. Смъртността от тези диагнози при българите под 64 г., т.е. в работоспособна възраст, е по-висока в момента в сравнение с 80-те години, докато в останалите страни в Европа тя е спаднала. Данните са стряскащи - през 2010 г. у нас от сърдечно-съдови болести са починали 5 пъти повече хора под 64 г. в сравнение с ЕС и 65% повече, отколкото в съседните на България страни.


Починали са повече, защото са се разболели повече. Тук медицината не може да направи много. Искате профилактика - ами не е сложно:
1. Не трябва да сте с наднормено тегло.
2. В тази връзка хранете се с качествена храна (трудно се намира и е скъпа, но това е друг въпрос)
3. Спортувайте редовно (без "хпанителни добавки", "протеини" и т.н. или поне ходете пеша 2-3 км на ден.
4. Избягвайте работа, койято води до стрес (нископлатена, на смени, ненормирано работно време, проклет началник и т.н.)
5. Почивайте си поне 2 пъти годишно, за по 2 седмици на море и на планина, но не в претъпкан курорт, може и в чужбина. Спазвайте правила 1-3 докато сте на почивка.
6. Еее ...

Ако не можете да си позволите горното, то НЗОК ви гарантира диспансеризация при кардиолог, приема на поне 5-6 медикамента (частично реимбурсирани), както и напълно безплатна коронарография и стентиране в една от многото частни болници по инвазивна кардиология.
Muktata
31 Май 2015 23:36
Мнения: 3,272
От: Mayotte
.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Muktata
plan
31 Май 2015 23:42
Мнения: 73
От: Bermuda
Крайно време е да се ликвидира НЗОК......и да минем на здравни застраховки......Да видим как тогава докторите ще лъжат и крадат от застрахователните компании.....
Weed361
31 Май 2015 23:57
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
Ами то излиза, че и Франция изостава доста от България като качество на лечението - ЕКГ само над 50г? В България се прави и на пеленачетата. Без задължителен консулт с кардиолог? Без образна диогностика? С 3-4 изследванийца.
Цената? Цената я сложих да видят колко са се минали западняците. Трудно ще ни стигнат - не са дорасли за стандартите на МЗ и НЗОК.
Mura
01 Юни 2015 00:57
Мнения: 2,803
От: Bulgaria
Да видим как тогава докторите ще лъжат и крадат от застрахователните компании.....

Въобще не си в час, колко крадливо-некоректни са застрахователните компании. Застрахователното лоби, е в пъти по-уродливо от банкерското, а и месечните вноски, не са 15-20 лева.
VOCI
01 Юни 2015 03:31
Мнения: 28,177
От: Antigua and Barbuda
Здравните показатели на българите са се влошили в сравнение с 80-те години на миналия век

Youth has gone, commarados.
Direction - West.
annetaz
01 Юни 2015 03:32
Мнения: 1,778
От: Bulgaria
Преди показателите ни бяха по-добри, защото всеки можеше да отиде на лекар и то специалист, когато има нужда или реши, че има такава. Сега личния доктор е пенкилер: разбира, както от сърце, така и от бременност. А ходенето при специалист си го плащаш, защото няма направления. В момента поне 1 милион българи, които са безработни, нямат право на лекар, защото са с прекъснати здравни права. Никой не мисли, че тези хора са без здравна помощ, ще се разболеят и инвалидизират и ще ни излезе в пъти по-скъпо да бъдат лекувани. По селата също няма здравна помощ и аптеки. Но имаме най-много болници, защото здравето се превърна в бизнес. Скоро ще вкарат половината население в кардиологията и ще му сложат стентове без нужда. А никой не мисли, че тази процедура е опасна! Най-малкото, защото след това се вземат купища лекарства, за да не умреш заради въпросния стент и че това трябва да се прави при спешност, а не- за да им пълниш касичките. Така хора, които са болни не получават лечение за сметка на други, които бъдат хванати в капана на мошениците доктори. Да оставим колко от тез докторчета имат компетентности да лекуват или имат жълтичко на устенцата и гащичките още. В крайна сметка само прегледа не е достатъчен. Имат ли хората пари за лекарства, за да се поддържат на прилично ниво? Не, нямат. Лекарствата не са ни по джоба. А някои от тях все липсват и се прекъсва лечението. Пълен батак!!!!!!!!!!! Това не е здравна система, а кошмар! Бедните трябва да умират, защото нямат пари, а богатите ще ги уморят, защото искат да ги ограбят. Мафия!!!!!!!!!!
VOCI
01 Юни 2015 03:33
Мнения: 28,177
От: Antigua and Barbuda
Здравните показатели на българите са се влошили в сравнение с 80-те години на миналия век

Youth has gone, commarados.
Direction - West.
VOCI
01 Юни 2015 03:33
Мнения: 28,177
От: Antigua and Barbuda
Здравните показатели на българите са се влошили в сравнение с 80-те години на миналия век

Youth has gone, commarados.
Direction - West.
OldTen
01 Юни 2015 07:11
Мнения: 664
От: Bulgaria
Българите с чуждо самосъзнание/руско/, пак ми обясняват колко е лош Запада. Камаради, четете какво пише:" Броят на хоспитализациите обаче е скочил с цели 65% от 2000 до 2010 г., докато същият показател в ЕС или остава непроменен за десетилетието, или намалява", и какво значи това? ТОЧИ СЕ ЗДРАВНАТА КАСА С ФИКТИВНИ ХОСПИТАЛИЗАЦИИ! Това е проблема, пари има но не се харчат ефективно и като се появи някой, който иска да промени нещата всички скачат срещу него.
SvSophia
01 Юни 2015 07:22
Мнения: 36,140
От: Bulgaria
Кът` ги приватизира и остатъчните недоприватизирани, както се е заканило - виж в актуалния брой - онуй, оцъклено-РъБестото, ще отидем на предпредпоследно място не в ЕС, а в "международната общност". Някъде малко преди Судан.
SvSophia
01 Юни 2015 07:25
Мнения: 36,140
От: Bulgaria
4. Избягвайте работа, койято води до стрес (нископлатена, на смени, ненормирано работно време, проклет началник и т.н.)

Туй с`я кат` черен хумор или кат` откровена гавра с 85 % от българските граждани трябва да се тълкува?!
mick
01 Юни 2015 07:29
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
Броят на хоспитализациите обаче е скочил с цели 65% от 2000 до 2010 г., докато същият показател в ЕС или остава непроменен за десетилетието, или намалява", и какво значи това? ТОЧИ СЕ ЗДРАВНАТА КАСА С ФИКТИВНИ ХОСПИТАЛИЗАЦИИ!


Че се точи, точи се, но в повечето случаи, просто болниците си връзват бюджета, щото най-срещаните пътеки са яко недофинансирани. И ако не излъжат с някоя и друга хоспитализация ще влязат в як преразход. Просто заобикалят безумните чиновнически изисквания - тия пътеки са голяма глупост. Поне както са в момента.

Всъщност точенето става единствено с външни услуги, лекарства и консумативи.
Пикачу
01 Юни 2015 07:43
Мнения: 8,152
От: South Africa
Три четвърти от платените пряко от населението пари са за лекарства. [/c
Да ни е жив Огнян Донев и компания !
Сега ще си купи "Токуда Банк", утре ще стане новият "КОЙ".
Майната му на здравето.
toly
01 Юни 2015 08:13
Мнения: 4,974
От: Bulgaria
От нас се очаква да живеем 8год. по-малко и да се пенсионираме на възрастта на средния европеец с по-малка пенсия като процент от заплатата.
Добави мнение   Мнения:33 Страница 1 от 2 1 2 Следваща