Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Как и защо образованието имитира, че образова
Добави мнение   Мнения:14 1
хикса
15 Юни 2015 20:06
Мнения: 5,046
От: Bulgaria
За последните четири години новите професори в страната са 1414, което означава средно по един професор на ден.


Мислех, че вече съм член на елитарния клуб, с ограничен брой членове и много труден достъп до него, на непрофесорите, ама явно трябва още няколко години да изчакам.
LeDoyen
15 Юни 2015 21:17
Мнения: 1,860
От: Bulgaria
Вината не е на държавата, а на обществената система. Когато парите се превръщат от средство за размяна в цел на живота, нищо добро не може да се очаква. Премахнаха ВАК, няма общодържавни критерии-изисквания за академичните степени и звания, няма кой да контролира продаването на дипломи и звания от т.н. висши учебни заведения. Впрочем, винаги съм се чудел на двойственото значение на думата "заведение", но сега виждам, че народът ни мъдро го е заложил преди години.
zdran
16 Юни 2015 01:18
Мнения: 5,272
От: Saint Kitts and Nevis
Харесва ми картината.
генек
16 Юни 2015 07:17
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Погледнах темата, погледнах подписа... И рекох да си спестя четенето. Не обичам "Присмял се Хърбел на Щърбел"...
-----------------------
Сайтът на Генек
cardinal
16 Юни 2015 08:35
Мнения: 484
От: Afghanistan
В образование и здравеопазване НЕ трябва да има намесени пари под никаква форма - никакви платени студенти, платени операции и т.н. Това не са сфери за бизнес. Медици и преподаватели трябва да са на нелоши трърди заплати и това е. Който не му отърва така, значи не е за там и да ходи да се занимава с нещо друго. Убеден съм, има достатъчно хора, за които трупането на пари не е самоцел и които ще работят в тези сфери по призвание (подчертавам- за нормални пари).
Mrx++
16 Юни 2015 08:46
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
В началото на новия век той се опитва да стане професор и доктор на науките, но не успява - тогавашната Висша атестационна комисия връща "научния" му труд, защото е дословно преписан от стар учебник на известен френски икономист. В България обаче подобни прегрешения не са пречка за "академична" кариера. Така и свищовският учен не само запазва работата си, но след време даже става ректор.

В закона за развитие на научния състав трябва да се предвидят сурови санкции за преписване. Случаите не са малко, особено между хуманитарите. На времето за преписване се гонеше студент от учебното заведение. Сега трябва преписвачите преподаватели да се лишават завинаги от преподавателска дейност.
После започва да се подписва като "професор", заради което през 2011 година се налага да бъдат преиздадени дипломите на 1600 студенти. .

В Германия това се преследва от закона. Трябва и у нас да стане.
Година по-късно назначено от самия него "научно" жури, в организиран от самия него "конкурс", със същите преписани трудове го произвежда в професор в собствения му университет.
Е това е следствие на закона Игнатов. Кандидатите масово си определят техни хора за членове на журито.
Mrx++
16 Юни 2015 08:50
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Каквото и да реши той обаче, ако не се промени системата на управление и финансиране в българското висше образование, подобни феодални владения, които съществуват като държава в държавата, ще пребъдат - ако не в Свищов, на много други места.
Причината за това е абсолютната автономия на учебните заведения. Не може държавата да плаща с бюсжетни средства, а да няма думата по състава, работата, и изборите в дадено учебно или научно заведение.
Mrx++
16 Юни 2015 08:53
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Получил това право от държавата, той произвежда на конвейер доктори, доценти и професори. За последните четири години новите професори в страната са 1414, което означава средно по един професор на ден.
И кой е виновен - законът Игнатов, който премахна ВАК. Забележете, че ВАК не му е дал званието, обаче със закон на Игнатов той си го получава, както много други, например Миндянския граф Евгени Дайнов. Всички му казваха на Игнатов, че този закон ще доведе до това, до което доведе. Ама той трябваше да осигури соросоидете от НБУ с длъжности. Нищо друго нямаше значение.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Mrx++
Mrx++
16 Юни 2015 08:56
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Погледнах темата, погледнах подписа... И рекох да си спестя четенето. Не обичам "Присмял се Хърбел на Щърбел"... .
Само да спомена, че Ясен Бояджиев преди 1989г. е бил партиен секретар на радиото. Това са все върли демократи, като Иво Инджев, Петко Тодоров и др.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Mrx++
Mrx++
16 Юни 2015 08:58
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
В основата на този модел обаче са студентите, защото те "носят" парите. Колкото повече студенти, толкова повече пари от държавни субсидии и такси.
А кой въведе този модел. Кой ако не беше Даниел Вълчев.
vse_oshte_jiv
16 Юни 2015 09:09
Мнения: 346
От: Bulgaria
Преди известна година, държавата бе собственик на икономиката и си подготваше кадри в институтите си. И плащаше за качество. Сега икономиката не плаща и чака на готово. Институтите работят за пари и качеството не ги интересува. Значи системата е виновна. Явно се иска умело съчетаване на пазарното и плановото - което явно липсва. От тук следва несъстоятелността на либералната идея.
pirx71
16 Юни 2015 09:52
Мнения: 687
От: Bulgaria
Mrx++ е написал всичко. Като се започне от Дани бой и се мине през серготеп и се свърши със сегашното недоразумение, всички имат вина за обособяването на пашалъци в университетите и някои институти на БАН.

Промяната на закона е належаща, но едва ли ще стане скоро. Без национални критерии, прерзглеждане на процедурите и механизми да се избегне феодализма на директори и ректори няма да има оправия.
генек
16 Юни 2015 10:15
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Само да спомена, че Ясен Бояджиев преди 1989г. е бил партиен секретар на радиото. Това са все върли демократи, като Иво Инджев, Петко Тодоров и др.

Но всички те смятат, че с преобличаневто са станали новички...
И раздават демократичен акъл на кубчета и филийки...
-------------
Сайтът на Генек
loriana
16 Юни 2015 13:40
Мнения: 140
От: Bulgaria
Във вузовете се нароиха ректори феодали, които не искат да пуснат кокала. Затова обработваха предната министърка Клисарова да внесе поправка в ЗВО - да се отменят два мандата на ректора и ако реши академичен съвет, да се разреши и третия, и доживотния мандат. Ясно е, че такива като Свищовския, Варненския и др. ректори владеят АС и той непременно ще реши положително въпроса за третия мандат, ако има такава законова възможност. Дано този сегашния министър да не се поведе по акъла на мераклиите за безкрайната далавера с ректорството. Проф Танев, мобилизирайте своята съвест!

Добави мнение   Мнения:14 1