Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Нищета на безплатното
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:28 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
renegad
28 Юни 2015 21:13
Мнения: 11,407
От: Kiribati
Поправете ме ако греша, но доцент Хърсев е продукт на безплатно образование. Нищо против пазара ,но ...тойкога ще си го плати със сложна лихва и пропуснати ползи , че после да събира пари от плебса?
анастаси сиров
28 Юни 2015 21:17
Мнения: 9,352
От: Bulgaria
той кога ще си го плати със сложна лихва и пропуснати ползи , че после да събира пари от плебса?
Платил го е с всички лихви,още когато консултираше безплат ната американска царевица.
Slava
28 Юни 2015 21:41
Мнения: 10,564
От: Bulgaria
Как може да пишете, че образованието е безплатно?! Откъде идват парите за заплати на учители, за поддръжка на сгради, за консумативи? Нали от джобовете на всички данъкоплатци в държавата се вземат едни милиарди, за да учат всички, включително и децата на стотици хиляди, които никога не се работили, нито данъци са плащали. И след като изнесох децата си да учат в чужди университети, съм платила до стотинка всичките им разходи там, без да съм спряла да плащам данъци в България. Тоест, продължавам да плащам за "безплатното" според вас образование и на тези, които в момента учат тук.
Единственото с което съм съгласна е, че тези които завършват висше образование в България, а после заминават да работят в чужбина, трябва да платят на държавата.
Han
29 Юни 2015 00:10
Мнения: 18,932
От: Bulgaria
Представете си, че от 1 септември 2016 г. (оптималният най-близък момент за решаващия скок) образованието в България става платено. На 120% платено. Цените за обучение във всяко учебно заведение се смятат равни на досегашната издръжка с добавен 20% ДДС. Всеки задължително плаща пълната цена за обучение - сам, от джоба си. Обаче държавата дава пълен кредит за обучение на всички български граждани и постоянно пребиваващи чужденци. Всеки с платените фактури за обучение тегли от избрана от него банка специалния си образователен заем.
Можем и друго да си представим.

Държавата пуска вътрешен целеви облигационен заем с 3% доходност. И с парите, събрани от него, отпуска кредити на всички желаещи при ... 3% лихва, а гражданите, които имат депозити и ги държат по банките срещу 1%, си купуват облигациите и инвестират парите си в образование на българските деца.

Не е много гот за банкерите, нали?

По подобна схема Египет строи без външен заем втори Суецки канал. За рекордно кратък срок, за рекордно малко пари и с рекордно големи получени ползи - връщане на инвестицията само за 2 години.

А банкерите регистрират рекордно големи пропуснати ползи...

Han
29 Юни 2015 00:13
Мнения: 18,932
От: Bulgaria
Нали от джобовете на всички данъкоплатци в държавата се вземат едни милиарди, за да учат всички, включително и децата на стотици хиляди, които никога не се работили, нито данъци са плащали
Слава, едно въпросче - откъде всички данъкоплатци вземат пари, за да плащат милиардите данъци на тая държава?

Peter Botha
29 Юни 2015 00:52
Мнения: 80
От: Bulgaria
В България всички са данъкоплатци само,че не споменават какви данъци плащат.То затова и дереджето е такова с трици да ловиш маймуни.
Apolitichen
29 Юни 2015 02:34
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Всеки с платените фактури за обучение тегли от избрана от него банка специалния си образователен заем.
А защо да не може да ги приспадне от данъчните си задължения?
Защо изобщо трябва да има посредник между Държавата и гражданина? Да не е заради продажността, продажба на морал, съвест, държавност.
Apolitichen
29 Юни 2015 02:44
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Естествените закони на икономическото възпроизводство ще пренесат тежестта на образователните разходи в цената на труда, т.е. текущите доходи ще растат по-бързо.
Глупости! И се пишат на фона, когато законите на възпроизводство са влезли в пълна сила - раждаемостта е паднала до най-ниските си нива и продължава да пада; Населението е с отрицателен прираст от 30 години; Тежестта на образователните разходи се поемат в началото и 90% изцяло от наличното имущество - наследствено, налично. При недостиг се осигуряват доходи от "сивата икономика" (работа на черно и/или в чужбина, "усвояване" на обществени средства). Ако някога се опре да доходите, увеличените доходи, то вече няма да има "образователни разходи".
Slava
29 Юни 2015 07:52
Мнения: 10,564
От: Bulgaria
Han
29 Юни 2015 00:13
Изработват ги. Що за въпрос?
mary1001
29 Юни 2015 09:02
Мнения: 2,539
От: United Kingdom
Единственото с което съм съгласна е, че тези които завършват висше образование в България, а после заминават да работят в чужбина, трябва да платят на държавата.

А защо държавата не им помогне да си намерят работа за да останат и си плащат тук данъците?
Т.е. работа има, но за жълти стотинки, които не достигат и за оцеляване! Така държавата си гони сама гражданите.
mary1001
29 Юни 2015 09:05
Мнения: 2,539
От: United Kingdom
Как стои този въпрос в добрата стара Англия?
Дават ти студентски кредит, който ще връщаш като завършиш и получаваш над 21 хил. годишен доход. Доходът се декларира и заемът удържа на базата на данъчната декларация, която сам подаваш. Ако 'забравиш' ... да ти е яко!
Han
29 Юни 2015 09:08
Мнения: 18,932
От: Bulgaria
Изработват ги. Що за въпрос?
И как ги заработват? Питам неслучайно, защото въпросът е важен.

Малко помощ:

Кое е първичното: кокошката (държавния бюджет), или яйцето (приходите на "частния" сектор). От планетарна гледна точка, т.е. в затворена икомоническа ситема.

Откъде се вземат чудните пари, които частния сектор "изкарва" и с които "храни" държавата?

Може ли да съществува държава, ако има нулеви данъци и няма държавен сектор?

За какво всъщност служат данъците, ако не изхранват държавата?

tub
29 Юни 2015 09:34
Мнения: 1,267
От: Italy
Единственото с което съм съгласна е, че тези които завършват висше образование в България, а после заминават да работят в чужбина, трябва да платят на държавата.

Slava, Slava....

Много грешиш, ако мислиш така!!!
За мен, примерно (за моето Висше) , държавата ни похарчи...къде 15000$ (за по-лесно съм ти ги сметнал в $ по курс 1 лев за 1 Долар).
Сега годишно внасям в тази Държава само ДДС около 20 000 $...не тегля - нищо!
Анадън му...
Харчат ги навярно от бюджета нецелесъобразно...но, от теб какво вземат, та да харчат умнико???
По разсъжденията ти ако съдя - нищо!!!
tub
29 Юни 2015 09:43
Мнения: 1,267
От: Italy
Han 29 Юни 2015 09:08

И затова "платежният баланс" го вързваха преди - чуждите инвестиции, а сега - работещите в чужбина!
Щото така ни "конструираха" държавицата...Великите сини и червени Кормчии!
Костофф, Доган и Крадлиф дедо...
Затуй Slava...не плюй там, дето ближеш!
БатВаню
29 Юни 2015 10:08
Мнения: 3,463
От: France
За всеки свършил да учи и започнал да се осигурява, държавата поема вноските по образователния заем.

А за тези, които са завършили, но не са намерили работа и не могат да започнат да се осигуряват?
Има и още бъгове: Как да накараме хората да плащат за нещо, което е задължително?
Сега караме (ромите) да плащат (вземаш им детските) за това, че децата не ходят на училище, а ти искаш да плащат за да ходят.
Този революционен подход - с плащането - може да се прилижи и в други сфери - например в сигурността. Вместо държавата да плаща за полиция, ние ще им плащаме - на ръка.
tatyana1
29 Юни 2015 10:13
Мнения: 4,668
От: Bulgaria
Това ако се реализира за средното образование, виждам масово недостигане до средно образование, т. е нивото на възпроизводство на работната сила и сега е ниско, но винаги може още- като стигнеш дъното, винаги можеш да дълбаеш надолу. И защо всички идеи на г-н Хърсев се въртят около организиране на едни нови парични потоци през банките?
inventus
29 Юни 2015 12:37
Мнения: 3,194
От: Bulgaria
Според мен задължителното образование трябва да си остане както е до сега но от там нагоре рябва да се плаща.И си мисля че ще е доста възпитателно за младия калпазанин дето ходи на училище просто да се разгелдисва да отиде със майка си и или баща си до банката да получи документа за сумата за годишното си образование и лично да я занесе на директора на училището.И тогава да го питам като преподава учителя в клас дали ще си играйка с телефона и да блее през прозореца или ще си извади молива и тетрадката и всичко чуто ще го попива че и за още ще пита?Ами прав е господин Хърсев и макар че повечето му идеи писани тук на мен лично не ми допадат то тази я намирам за правилна и навременна.И защо примерно когато се прехвърля футболист в друг отбор може да се плащат за него стотици хиляди или дори милиони а за инжинера или лекаря не може?Клубовете са си прави да искат пари щото точно те са го научили този да рита топката но и държавата ще е права ако накара този инжинер който е учил ...е да кажем почти безплатно или поне под себестойност да си доплати до реалните разноски ако реши да си дигне чуковете за друга държава.Точно това е начина да се накара този млад човек да осъзнае колко точно дължи за образованието си.Черно на бяло написано на банков документ.Моите адмирации господин Хърсев този път имете супер точно попадение!
tub
29 Юни 2015 13:26
Мнения: 1,267
От: Italy
И си мисля че ще е доста възпитателно за младия калпазанин дето ходи на училище просто да се разгелдисва да отиде със майка си и или баща си до банката да получи документа за сумата за годишното си образование и лично да я занесе на директора на училището.И тогава да го питам като преподава учителя в клас дали ще си играйка с телефона и да блее през прозореца или ще си извади молива и тетрадката и всичко чуто ще го попива че и за още ще пита?

inventus
Ти това сериозно ли си го мислиш?!?
Ако - да, значи хабер си нямаш от това, какво представляват "малките калпазани"...а пък за "калпазанките" - да не отваряме тема въобще.
inventus
29 Юни 2015 13:47
Мнения: 3,194
От: Bulgaria
Туб!Съвсем сериозно си го мисля това което съм написал!И да!Имам един такъв млад калпазанин в наличност внук ми е и е в шести клас.Както навярно може да очакваш нищо друго освен компютърните игри не го интересува.И както той лично ми е разказвал дори и в редките случай в които все пак нещо от преподаваното в училище го е заитригувало то поради ниската дисциплина на останалите деца и шума който произвеждат било съвсем невъзможно да се разбере каквото и да било от преподаваният материал.Учителите явно при съществуващите сега правила не искат не могат и нямат мотивация за утвърждаването на някаква дисциплина.И още нещо.Когато го разпитах кой точно са най злостните рушители на дисциплината и след дискретно направена справка установих че четири от общо пет такива ходят на частни уроци при същите тези учители.От което мога да направя поне два извода.Първият че този материал те вече са го минали и не им е интересен.Вторият е че се чувсват гарантирани срещу каквото и да било щото си плащат на същите тези учители.Има и трети извод но си мисля че е прекалено параноичен за да е истински но в интерес на пълнотата на изложението ще го спомена.Пречейки на останалите да усвояват материала тези същите синковци си отстраняват конкуренцията още в зародиш.Което ако се случва вероятно вече е инспирирано от вън щото те не са способни да родят чак такава умисъл.Относно мотивацията на учителите простата аритметика показва че при пет ученика три пъти седмично четири седмици в месеца на частни уроци им решават всички материялни претенции и няма нужда да си развалят рахата.Това състояние на нещата ги устройва великолепно и за това съпротивата срещу всяко нововъведение ще е яростна.
dissidentbg
29 Юни 2015 13:52
Мнения: 9,716
От: United Kingdom
Кой дал, кой взел, никога не може да се изчисли и да се стигне до коректно решение.
Най-важно и належащо е, да се прекрати симбиозата между комунизъм и капитализъм. Веднъж за винаги трябва да се спре с

ДЪРЖАВНИ ПОРЪЧКИ

Комунистите, сега пребоядисали се в други цветове, богатеят и извличат ползи от тези държавни поръчки, във всяка област, включително и образованието. Майката и/или бащата печелят огромни пари като изпълняват държавни поръчки, а детето/децата им, учат без пари и получават стипендии защото са ДЪРЖАВНА‌ ПОРЪЧКА.
Apolitichen
29 Юни 2015 18:56
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
И след като изнесох децата си да учат в чужди университети, съм платила до стотинка всичките им разходи там, без да съм спряла да плащам данъци в България
Как ще се процедира, ако чуждият университет/държава плаща стипендия и/или издръжка на българче-студентче? И тая стипендия не е заради някакав си социална хуманност, а да се повиши конкуретността на обучението, да накара собствените си калпазани да учат повече. От друга страна, привличането на отлични студенти вдига репутацията на университета. Дори чуждестранният студент да напусне обучаващата го държава, то той ще разнася "добрата репутация" (икономически актив ) на обучилата го държавал Сиреч държавата с една мижава стипендия ще получи даром един огромен икономически актив.
Та въпросът е българче - степендиант на чужд университет може ли да се върне в България? Дали дължимите здравни осигуровки (нарушени осигурителни права за повече от четири години) няма да го изгонят завинаги от страната ни?
калпазанин дето ходи на училище просто да се разгелдисва да отиде със майка си и или баща си до банката да получи документа за сумата за годишното си образование и лично да я занесе на директора на училището.
Хубаво, да кажем, че родителите ще платят там едни 30К-50К, калпазанинът ще седне да учи яко ... политология (с грешни теория за комунизма и парите) или някоя по-модерна дисциплина като да кажем "дизайн на сексуалните отношение". Пак ли родителите трябва да гарантират (на банката да кажем, или държавата), че наученото ще има приложна стойност?
Вместо държавата да плаща за полиция, ние ще им плащаме - на ръка.
То нали така беше през 1991-1998 г. Или си забравил колко частни полиции имаше - ВИС, СИК, Аполо, НСБОП, БМБ, НСО, СОТ, МОТ и т.н.? Така вардиха обществения ред, че дори и банките фалираха.
Добави мнение   Мнения:28 Страница 1 от 2 1 2 Следваща