Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
И тази реформа няма да стабилизира пенсионната система
Добави мнение   Мнения:6 1
u
17 Юли 2015 07:37
Мнения: 322
От: Bulgaria
и това не е последната реформа.
След 7-8 г. най много, ще има нови промени. Тогава ще се пенсионират масово онези които в началото на 90 -те бяхме по на 20 -30 г и ни липсват годините за стаж.
А и не се прави най важната промяна - ранното пенсиониране на полицаите, и фалшивите телкове
podanichka
17 Юли 2015 09:14
Мнения: 211
От: Bulgaria
Всички плащания, които не са свързани с трудовия стаж не трябва да се плащат от парите за пенсия. Такива са разликите от размера на изчислените пенсии до минималния размер на пенсии, голяма част от инвалидните, наследствените пенсии и други. Наистина цялата тежест и несправедливост се носи от трета категория труд.
Работиш 15 години и две години ( на 67 г.) по-късно получаваш минимум минимална пенсия ( 15 год. - 150 лв. пенсия- по 10 лв. на година ). С 35 години стаж на 65 години - има пенсии по 225 лв. ( а не 350 лв. ). За какво да се осигуряваш? Понеже пенсиите от втория стълб ще са нищожни ( частните фондове големи разходи, малка доходност), то дай да се прехвърлят партидите в НОИ, та от общите пари да се получат хубави пенсии). А какво се прави за тези хора, които са се осигурявали повече от необходимото, но не са навършили изискуемата възраст - ами ще чакат, нищо че са внасяли повече от онези, които ще могат да се пенсионират и с по-малко стаж.
podanichka
17 Юли 2015 09:22
Мнения: 211
От: Bulgaria
Ало, журналистите- изискайте справка за пенсиите:
пенсионери : до 50 год. - за всяка I, II , III категория - брой пенсионери - средна пенсия.
50-55 години - същото; 55-60 години - същото, 60-65 същото, 70-75 години - същото, над 75 години - същото.
За пенсионери със смесен стаж - към категорията с най много години.
Статистиката ще е интересна, защото досега не вярвам да е публикувана.
XYZxyz
17 Юли 2015 11:05
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
И тази реформа няма да стабилизира пенсионната система

Реформа няма. Реформата е значително изменение към по-добро, а в случая имаме дребни изменения към по-лошо.
Пенсионната система ще се стабилизира по прилаганите досега методи, когато възрастта за пенсиониране стане примерно 80 или 90 години. Няма как при уравниловката на пенсиите, която се прилага през последните 25 години и огромният брой социални плащания, наречени пенсии, да имаме работеща пенсионна система. Основното, което липсва на пенсионната система е пряката връзка между внасяните осигуровки, възрастта при пенсиониране и средната продължителност на живота. Сега връзката е много слаба, което и прави пенсионната система неработеща.
Например, би трябвало, ако човек се пенсионира на 50 години с да кажем 25 години стаж и средната продължителност на живота е 70 години, размера на пенсията му да зависи от размера на вноските му за тези 25 години и от това, че средно 20 години ще получава пенсия. При другият, който се пенсионира на 65 години, при 40 години стаж, размерът на пенсията му трябва да зависи от същите неща. Ако тези двамата са имали едни и същи по размер осигуровки, най-нормалното е, първият да има многократно по-ниска пенсия от втория, в случая 6,4 пъти по-ниска. В България е обратното - първият взима около 2-3 пъти по-висока пенсия от втория, а при хора пенсионирали се на една и съща възраст и стаж, но с много различен размер на осигуровките, пенсиите им в повечето случаи са много близки по размер.
Нова
17 Юли 2015 13:04
Мнения: 102
От: Bulgaria
Господин Адемов е един от малкото политици, които разбират ресора си. Чела съм негови статии, интервюта, анализи- всичко е точно в целта.
deneb
17 Юли 2015 16:17
Мнения: 11,416
От: Bulgaria
Първо не е реформа и целта не е стабилизация и второ, с очевидно негодни средства няма как да се постигне стабилизация на пенсионната система по простата причина, че основните проблеми в нея идват от външна система - икономика, демография и други, а вътрешните не са свързани нито с възрастта за пенсиониране, нито с размера на осигурителните вноски (а на практика само тях непрекъснато "реформират" ).
Пенсионната система е надстройка и каквото и да я правят, както и да я "реформират", освен да стане доброволна и на друг принцип (това вече ще е реформа), така че задължението да внасяш осигурителни вноски да корелира в достатъчна степен с осигурителното право и гаранцията за ползването му в предвидими размер и условия, да има предвидимост и на самата държава в цялостната ѝ политика (включително законодателна и пресичане на злоупотребите), все ще е нестабилна и все ще иска още пари и още вдигане на възраст, без това да промени каквото и да било.
Същевременно колкото повече се повишава осигурителната тежест (без да изключваме в общ план и данъчната) и шансовете за пенсиониране на средното работещо поколение (именно то внася и данъци, и осигуровки) намаляват с увеличаване на възрастта и стреса, в който живее и работи, толкова повече това средно поколение по очевидни причини ще предпочита да не внася осигуровки за пенсия (собствената си, забележете), а да къта пари в други форми или най-после дори да харчи - днес и сега - за нуждите си и отглеждане на децата си (че и за подпомагане и издръжка на пенсинираните си родители), с което в системата постъпват още по-малко средства.
И пак така...

Редактирано: 1 път. Последна промяна от: deneb
Добави мнение   Мнения:6 1