Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Студентите масово избират специалности с висока безработица
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:74 « Предишна Страница 4 от 4 2 3 4
Архангел
10 Авг 2015 10:36
Мнения: 1,869
От: Bulgaria
Аз все съм се чудил-защо хората като записват курс обмислят страшно добре какво,кога,как,къде и защо,а като си избират висшето разсъждават като тежко пияни лица с психическо заболяване?
Защо не виждам хората да зсписват курс по каране на мотокари,аргонови заварки или индийски език?Защо записват шофьорски курс и евентуално западен език?
Ооо, курса ти трябва! О, ама той се плаща от джобчето на обучаемия!О,там мислим за какво харчим паричките си,нали?
Pstr
10 Авг 2015 10:40
Мнения: 2,573
От: Bulgaria
При соца държавата планираше и предвиждаше колко и какви висшисти ще са необходими и затова за едно място се явяваха 10 - 20, че и 30 кандидат-студенти...

Не че нещо, но девалвацията във висшето образовние започна от соца. Към средата на 80те да не би да се явяваха 30 кандидати за едно място? Пълни глупости. След разширяването на приема за редица специалности си стана колкото кандидати, толкова и приети. След 10ти тенденцията продължи, но тя си започна много преди това. Към края на соца висшето образование не беше вече нещо елитно, поне не по начина, по който беше преди огромното разширяване на приемите.
reporter
10 Авг 2015 11:57
Мнения: 1,098
От: Bulgaria
Досега не знаех, че за да заковеш пирон, да опечеш баница или да подкараш автобус е нужно висше образование.
А пък като гледам какви са ни строителството, транспортът, опазването на околната среда, стоките за бита, направо никакви комплекси не развивам.
Иначе уважение към специалистите. Ама истинските във всички професии не са кой знае колко.
kaily
10 Авг 2015 15:16
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Абсолютно всички на тоз свят живеят и се реализират ЕДИНСТВЕНО и САМО заради пазара

не, плужеците само. Човеците живеят по други системи
Мужик
10 Авг 2015 15:46
Мнения: 7,383
От: Cocos (Keeling) Islands
Абсолютно всички на тоз свят живеят и се реализират ЕДИНСТВЕНО и САМО заради пазара


не, плужеците само. Човеците живеят по други системи

Амейзинг!!!

















ВладиГео
10 Авг 2015 16:53
Мнения: 3,701
От: Bulgaria
Тук му е мястото, да попитаме, каква работа изобщо има държавата във висшето образование?

Ще те просветя с удоволствие и мярка
Държавата е собственик на 90% от вузовете, работодател на 90% от преподавателите в тях, отговаря на 100% за качеството на обучението и - запиши си го, по-долу ще ти обясня какво означава това - работодател на 50% от абсолвентите.

Бездруго е ясно "каква работа има", по-интересното е защо е така?
Ами много е просто: навсякъде хората оставят на пазара предимно дейностите втора ръка. Има и някои изключения, разбира се, но всичко по-важно, като външна политика, национална сигурност, правораздаване, здравеопазване, вътрешен ред и т.н., и т.н. се върши от държавата. Нейна работа е и нейна първостепенна отговорност е и всичко, свързано с възпроизводството, опазването и подготовката на младите поколения. Нали нормалните здрави мъже на нормални здрави жени не пускат в базар.бг обяви от рода на "Търся някой да ми направи деца, а друг да ми ги отгледа"? Засега не пускат, де. При това пазарно видиотяване, можем да дочакаме и такова нещо.

А фактът, че в публичния ни сектор, в който са заети 1/4 от хората, висшистите са толкова, колкото и в 3-те/4-ти частен, означава много. Както казах, на пазара и частника са оставени по-второстепенните дейности, ама да им трябват чак три пъти по-малко хора с акъл и подготовка? Тази диспропорция явно се дължи и на липсата на стратегическо мислене у нашенския "бизнес".
редник
10 Авг 2015 17:56
Мнения: 9,547
От: Bulgaria
ВладиГео
И още - държавата е длъжна да осигури специалисти за тези важни дейности чрез предвиждане на необходимия им брой напред в годините...
редник
10 Авг 2015 18:00
Мнения: 9,547
От: Bulgaria
И то качествени специалисти - било като избере най-добрите ВУЗ за подготовката им и съответно плати част или изцяло обучението, било като най-способните изпрати в чужбина за доусъвършенстване...
dissidentbg
10 Авг 2015 18:07
Мнения: 9,716
От: United Kingdom
Лесно обяснимо е. Учат предимно тези, които са от семейства с възможности. Не им е много до работа. Същото нещо се наблюдава с децата от заможните семейства на Запад и особено тези от кралските семейства. Учат за да се каже, че са учили.
Има и такива, дето си въобразяват, че ако изберат някаква специалност, ще станат директори. Няма такова нещо. Децата на собствениците ще бъдат директори, независимо дали са учили или какво са учили.
Данните за специалност и безработица, не са реални. Преди години университетите бълваха инженери. При липса на предприятия, те сега са безработни.
dissidentbg
10 Авг 2015 18:12
Мнения: 9,716
От: United Kingdom
Странното тук е, че хем има недостиг на хора, завършили въпросните специалности, хем при тях безработицата е доста висока.

Само аз ли виждам противоречието в горното изречение? За каква безработица може да се говори, когато има недостиг на хора?
aPhicoMan
11 Авг 2015 05:06
Мнения: 78
От: Bulgaria
***
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: aPhicoMan
поп Кочо
11 Авг 2015 05:41
Мнения: 1,103
От: 0
Студентите масово избират специалности с висока безработица
- това у нас. В някои от развитите страни (нямам наблюдения от всички) децата внимателно избират и преценяват дали и какво да следват в зависимост от собствените си възможности и потенциална реализация. Там за образование се плаща здраво (държавата им дава заеми, докато следват, но после трябва да се издължат) и всеки си прави простата сметка как ще е по-добре, ако инвестира в обучение, или да работи тези години, като печели пари и израства в работата си.

У нас е коренно различно. "Учи за да не работиш" или "Да имаш вишо", тате носи, мама меси, на баницата мекото и на работата (ако такава изобщо се разглежда като нещо реално) лекото.

Чипът не се е променил, въпреки дългите години "демокрация".

Това за безработните инженери на Запад могат да го говорят само разни пещерни комунисти - такива, дето до вчера не бяха чували името на Роби Уилиамс.
kaily
11 Авг 2015 14:09
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
(държавата им дава заеми, докато следват, но после трябва да се издължат) =====

У нас е коренно различно. "Учи за да не работиш" или "Да имаш вишо", тате носи, мама меси, на баницата мекото и на работата

Ти на кой свят живееш, уважаеми?
Нито едното твърдение ти е вярно, нито другото, нито третото
Добави мнение   Мнения:74 « Предишна Страница 4 от 4 2 3 4