Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Ипотеката върху недвижим имот крие редица рискове
Добави мнение   Мнения:7 1
Чок觧
26 Авг 2015 07:18
Мнения: 7,337
От: Israel
Може ли да се прави ипотека на част от къща , без да се иска съгласието на другите съсобственици ? Трима съсобственика притежават ИДЕАЛНИ ЧАСТИ от имот и единият от тях ипотекира своята част ?
Pongo76
26 Авг 2015 10:53
Мнения: 570
От: Bulgaria
Може ли да се прави ипотека на част от къща


Може, стига кредиторът да се съгласи, което не е много вероятно, защото при една принудителна продан трудно ще се намери купувач на 1/3 ид. ч. от къща.
Чок觧
26 Авг 2015 11:23
Мнения: 7,337
От: Israel
Да ? И ако къщата е с преходни стаи и един вход , без възможност за друг вход и отделяне на някоя от стаите ? И ипотеката не се изплаща ? И кредиторът напъва да я продава тази 1/3 или 1/4 идеална част ? И ако недай си Боже някой реши да я купи ?
Не би ли трябвало да има забрана за ипотекиране на ИДЕАЛНИ части от недвижим имот , а само на РЕАЛНИ ?
Овчаря
26 Авг 2015 11:26
Мнения: 9,787
От: Bulgaria
И кредиторът напъва да я продава тази 1/3 или 1/4 идеална част ? И ако недай си Боже някой реши да я купи ?

Кредиторът е длъжен първо да я предложи на съсобствениците.
Pongo76
26 Авг 2015 16:20
Мнения: 570
От: Bulgaria
Кредиторът е длъжен първо да я предложи на съсобствениците.


Кредиторът не е длъжен да предлага на никого имота, защото той не е продавач, нито собственик. Ако кредитът не се обслужва и идеалната част от имота се продаде на публична продан, купувачът в проданта ще стане съсобственик заедно с останалите собственици, след което той може да продаде дела си след като предложи на останалите съсобственици при същите условия. Купувачът може и да прекрати собствеността чрез делба - доброволна или съдебна.

Не би ли трябвало да има забрана за ипотекиране на ИДЕАЛНИ части от недвижим имот , а само на РЕАЛНИ ?


Няма смисъл от такава забрана - първо кредиторът трябва да си мисли като приема обезпечение, доколко то ще е подходящо и реализируемо. Затова много малко кредитори се съгласяват на ипотека на ид. ч. на първо място. Що се касае до интереса на съсобствениците - те са в същото положение и при новия съсобственик след продажбата на имота, като ще делят идеалните си части заедно с него.
Чок觧
26 Авг 2015 16:43
Мнения: 7,337
От: Israel
Две сестри и един брат - всеки по 1/3 от къщата . Едната сестра ипотекира своята част , не си изплаща задълженията , публична продажба на 1/3 идеална част и идва съвсем чужд човек като съсобственик . В къща , в която никоя от стаите не може да се отдели като самастоятелна . И няма да се предложи най-напред на съсобствениците/роднините ?
Добър повод на сестрата да изнудва роднините си , както и на кредитора да им съсипе живота .
Pongo76
26 Авг 2015 19:03
Мнения: 570
От: Bulgaria
До Чок觧

Ми роднините да участват в публичната продан, какво им пречи? Тъкмо ще са на равни условия с останалите наддавачи. Сестрата може да продаде нейната част и без да я ипотекира, стига преди това да я предложи на останалите съсобствениците при същите условия. А ако е решила да подлуди родата, спасение няма - може да замени своята част или да я подари - в този случай не е длъжна да я предлага на останалите. В края на краищата нейната част си е нейна, а собствеността е неприкосновена, т.е. тя може да прави с нея каквото си иска. Така че от подобна забрана за ипотека на ид.ч. полза няма.
Добави мнение   Мнения:7 1