Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Случаят "Амазон" и истината за "новата икономика"
Добави мнение   Мнения:20 1
ВладиГео
27 Авг 2015 19:47
Мнения: 3,701
От: Bulgaria
Зад всички технологични предимства и иновации в продуктите стои огромен процент старомодна дисциплина в труда, ниски заплати и злоупотреба с мениджърски позиции.

Според първоначалните си защитници като Алън Грийнспан и Джордж Гилдър новата икономика ще е нещо прекрасно, маркирано с възход на производителността и приходите, засилена конкуренция и по-ниски цени ... Според Джон Ферналд и Бинг Уанг, двама икономисти към Федералния резерв на Сан Франциско, скоростната тенденция на растежа на производителността на труда се е върнала на нивото, на което е била между 1973 г. и 1995 г. (около 1.5% годишно), много по-ниско в сравнение с периода 1948-1973 г. (около 3.2% годишно).

... тези дебати се развиват, откакто се понижи първоначалното ниво на производителност - през 70-те и 80-те, и е малко вероятно да бъдат разрешени. Във всеки случай най-големият тест за растежа на производителността е дали това ще доведе до по-високи заплати и стандарт на живот за по-голямата част от населението. По последни резултати новата икономика е разочарование.

Не вервах, че ще прочета нещо смислено в американско издание.
Случайно, "Нюйоркър" да не е фалирал вече? Само питам, да не му е уроки
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: ВладиГео
lisana
28 Авг 2015 00:35
Мнения: 652
От: Bulgaria
Uber и Lyft настояват шофьорите им да са независими предприемачи, а не служители, което позволява на фирмата да не плаща здравни осигуровки и бонуси.


Щом шофьорите са независими предприемачи, значи не са техни шофьори. Елементарна, масово допускана грешка. Шофьорите са техни, колкото преводачите са на агенциите.

Трудов договор и граждански договор (статия, насочена към преводачите) - http://softisbg.com/rennies_blog/2014/08/post-110.html
"За преводачите е важно да знаят, че агенциите нарушават закона, като предлагат заплата по граждански договор. Няма заплата по граждански договор! Заплата се предлага само по трудов договор!"

Работодателите - http://softisbg.com/rennies_blog/2014/09/post-113.html
"Пуснете търсене в интернет с ключови думи: преводачи, разполагаме, нашите, екип, заклети, лиценз и гледайте какво стълпотворение от работодатели става."


Главна инспекция по труда - http://www.gli.government.bg/page.php?c=69&d=254:
"Основната разлика между трудовия договор и договора за услуга се състои в елементите работно време, работно място и задължение за спазване на определена трудова дисциплина, както и в йерархичната зависимост на работника при трудов договор, докато при договора за услуга изпълнителят е независим от насрещната страна при осъществяването на уговорения резултат, т.е. възложителят може да не одобри и да не приеме този резултат, но не може да наложи дисциплинарно наказание на изпълнителя, затова че последният се е отклонил от уговореното, нито пък е властен да упражнява над него някакъв йерархичен контрол. По трудов договор се дължи едно продължително и многократно изпълнение.

Прибягването до граждански договори е недопустимо, когато те се използват, за да се прикрие по същество предоставянето на работна сила. В тези хипотези би било налице нарушение на чл. 1, ал. 2 от КТ с цел заобикаляне на предвидената в нормативната уредба правна защита на трудовите правоотношения.

Справка: чл. 1, ал. 2, чл. 61, ал. 1 и чл. 62, ал. 1 от Кодекса на труда; Закон за задълженията и договорите (чл. 258-269 от ЗЗД)."

Адвокатска кантора „Милованови” София под редакцията на адвокат проф. Кругер Милованов:
"Някои работодатели сключват с работника или служителя договор, който наричат с различни наименования – “Граждански договор”, “Договор за поръчка“, „Договор за изработка” или др. подобни. По този начин се стремят да прикрият едно трудово правоотношение. Така тези работодателят заобикаля защитата, която Кодекса на труда дава на работника или служителя по отношение на трудовите му права. Със сключване на договор, който е определен от работодателя като „граждански“, значително се уврежда интересите на работника или служителя по отношение на трудовото му възнаграждение, работното време, правото на почивки и отпуски, безопасността на труда, признаване на изработеното време за трудов и осигурителен стаж, обезщетения при трудова злополука и професионално заболяване и най-същественото – закрилата при прекратяване на трудовия договор."

Разликата между трудов и граждански договор е анализирана в Тълкувателно решение № 86 от 27.02.1986 г. на ОСГК на Върховния съд. Гражданският договор е по принцип с краткотрайно действие (еднократно изпълнение на определена задача) – до извършването на работата (услугата) и предоставянето на резултата. С изпълнението си този договор се прекратява. За разлика от него трудовият договор е договор с продължаващо и многократно изпълнение на трудовите операции, които следват една след друга, повтарят се неограничен брой пъти и никога не се изчерпват. Трудовият договор е по принцип безсрочен (за неопределено време), като по изключение може да бъде и срочен (чл. 67-68 и особено ал. 2-5 на чл. 68 КТ)."



ВладиГео
28 Авг 2015 04:06
Мнения: 3,701
От: Bulgaria
"За преводачите е важно да знаят, че агенциите нарушават закона, като предлагат заплата по граждански договор. Няма заплата по граждански договор! Заплата се предлага само по трудов договор!"

За преводачките е важно да знаят?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: ВладиГео
annetaz
28 Авг 2015 04:26
Мнения: 1,778
От: Bulgaria
И защо трябва да има по-висок растеж и производителност?! Тези защо не са достатъчни??????? Вместо 1 телефон на година ще си купим пет или?! Ресурсите се изчерпват, боклуците се трупат, а лакомията ни казва: Още! Още! Някъде хората работят по 12-14 часа, въпреки че има безработни. Защо????????????? Технологиите трябваше да напровят работата на хората по-лека, да се съкрати времето на работа, да имат повече почивка. А какво се случи? Трепят се като луди, за да могат някои да трупат колосални печалби. Алчността граници няма, но има ли кой да ги озапти? Важното било да има евтини стоки и услуги. Като не вдигат доходите, това е важното. Но не е решението. Европа беше по-добре, когато цените бяха по-високи, но си произвеждаше сама всичко и доходите също бяха високи. Като премести производството в Третия свят, тя си отряза клона, на кото седи. Наводни пазара си с боклуци, които едва си изкарват гаранцията. И се харчат милиони, милиарди за реклами нон стоп, за да карат хората да купуват тези боклуци. Тотално безумие!!!!!!!!!!!!!! Вместо за заплати, парите се дават за реклами?! Като последните ни тровят живота, изпушват ни мозъците. "Индустрията" на глупостта и измамата. Лекарства, които лекуват за часове, а не лекуват нищо. Паста за зъби, която ви прави зъбите бели и здрави, а моят зъболекар ми казва, че зъбте на хората са все по-болни?! Проводници на най-големите боклуци са т.нар. сайтове.
vse_oshte_jiv
28 Авг 2015 07:47
Мнения: 346
От: Bulgaria
Те това е капитализъм с "човешко" лице. Поздрави на подскачащите от всички страни!
lisana
28 Авг 2015 08:03
Мнения: 652
От: Bulgaria
"Индустрията" на глупостта и измамата.


Annetaz
Don
28 Авг 2015 08:30
Мнения: 19,057
От: Bulgaria

Има ли още будали да вярват в "предимствата" на капитализъма?
Mrx++
28 Авг 2015 08:31
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Вместо 1 телефон на година ще си купим пет или?! Ресурсите се изчерпват, боклуците се трупат, а лакомията ни казва: Още! Още! Някъде хората работят по 12-14 часа, въпреки че има безработни.
Не е така. Купуваш Аппл телефон и след 2 години батерията му се скапва, не можеш да я смениш и трябва да купуваш втори. Аз купих хладилник Мраз 80 през 1980-та година и все още работи. Междувременно няколко западно-източни хладилници се скапаха и едно барче купено преди 3 години.
Всички сервизи ми казват да си карам старата кола, че новите след около 7 години се скапвали. Трябва да купуваш скъпи части. Това се нариоча планирано остаряване.
Weed361
28 Авг 2015 08:55
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
Всички сервизи ми казват да си карам старата кола, че новите след около 7 години се скапвали. Трябва да купуваш скъпи части. Това се нариоча планирано остаряване.


Четох един фантастичен разказ - за да върви икономиката всичко се прави с гаранция ... да се развали след определено време. Телевизорът работи 3 месеца и спира завинаги, дрехите издържат 5-6 изпирания, чадърът се отваря и остава така и т.н. Поправката беше престъпление и се наказваше. Не сме далеч от това.
Oraсle
28 Авг 2015 09:06
Мнения: 15,092
От: Bulgaria
Има ли още будали да вярват в "предимствата" на капитализъма?

Очевидно има - "Амазон" е компания в която хората се настискат да работят и има защо.
Статията за условията на работа отнесе доста критики от бивши и настоящи служители на компанията като основното им възражение че сатва дума за anectodal evidence от недоволни служители. Такива обаче е невъзможно да няма в една голяма компания като "Амазон".
Ето тука сравнително добро и кратко обяснение Why the New York Times’s Amazon story is so controversial, explained.

Като оставим настрана журналистическия материал в "Ню Йорк Таймс" и полемиката около него, колко са компаниите които предлагат финансов стимул на служителите си които не се чувстват мотивирани, да напуснат? "Амазон" от години предлага по пет хиляди долара на всеки свой служител който желае да напусне, но няма много кандидати.
Oraсle
28 Авг 2015 09:32
Мнения: 15,092
От: Bulgaria
Всички сервизи ми казват да си карам старата кола, че новите след около 7 години се скапвали. Трябва да купуваш скъпи части. Това се нариоча планирано остаряване.


Всъщност, тия които ти казват че новите след около седем години се скапвали, няма как да са сигурни, защото новите коли още нямат седем години.
Иначе в САЩ средната възраст на автомобилите по пътищата в момента е над 11 години и поне до момента трайно се повишава. Този реален факт, а не съвети от случайно взети "всички сервизи", показва няколко неща, но едно от тях е че качеството и издръжливостта на автомобилите се повишават с времето.

Иначе планирано остаряване има, но не при автомобилите, а при много по-евтини стоки с кратък полезен живот. При автомобилите "планираното остаряване" не е добра идея от гледна точка на сигурността пък и защото цените "на старо" оказват влияние на цените на новите автомобили. Това е така, защото за купувачите на нови автомобили изобщо не е без значение колко бързо пада цената след покупката.
Затова двигателите на по-качествените автомобили днес са практически вечни. Износват се предимно компоненти на окачването, сензори, лагери и ремъци, което е нормално. Моята кола тъкмо стана на десет години, а от доста време си я подържам сам.

Единнственият доказан проблем с новите автомобили е че се усложниха значително и съответно подръжката им става доста по-специализирана. Но който претендира да е механик, ще трябва да се научи.
Редактирано: 5 пъти. Последна промяна от: Oraсle
Meto ot Interneto
28 Авг 2015 10:08
Мнения: 17,783
От: Bulgaria
Отдавна мои колеги и аз бойкотираме "Амазон". От когато разбрахме, че отчитат дори и времето на складовите работници, когато отидат да пуснат една вода.
JollyRoger
28 Авг 2015 10:20
Мнения: 12,108
От: Belize
"Дотком компаниите възраждат силата на работническото движение"
Не знам как е стигнал Джон Касиди до това заключение и то давайки за пример "Амазон". Въобще от публикацията не се разбира кой знае какво за мастодонта на Безос. От всички държави, в които фирмата има дъщерни компании, до сега единствено в Германия нейни служители са стачкували. В голяма степен благодарение на специфичното национално трудово законодателство и практики.
И не е хич лесно да се стачкува. Във всички страни фирмата използва много "външни" работници чрез агенции за набиране на допълнителна работна ръка. Те са в отношения именно с агенциите (чрез голямата нова "придобивка" в България - "еднодневните" договори) и се предполага сами да се осигуряват. Там, където законодателството предвижда период от време, след който фирмите са длъжни да предложат постоянни договори на заетите, преди изтичането му приходящите биват освобождавани и подменяни с нови.
Постоянно наетите в "Амазон" - от обикновените бачкатори до началниците - са associates в компанията. Като част от възнаграждението си получават акции за всяка прослужена година (на принципа "пуйка със зеле", разбира се), както и групови и индивидуални парични бонуси, в зависимост от работата на звеното. Освен споменатите от Oracle не малки суми, които "Амазон" предлага на всеки от служителите си, който иска да напусне, тя субсидира почти напълно всякакво образование или квалификации на желаещите да учат допълнително. (Това е по лична инициатива на Безос и без никакви обвързващи задължения). Всички имат допълнителни безплатни здравни осигуровки и могат на намалени цени да осигурят семействата си. Ползват и 10% намаление за покупка на повечето от предлаганите от фирмата стоки.
Изброените "благини", обаче, хич не са давани даром. Всичкото "началник" - от най-дребния до Безос - са "на разположение" 24/7 и работят чрез раздадените им служебни таблетни устройства. Дисциплината се поддържа с т.нар. система на "3-те точки". Закъснение дори с 5 минути носи половин точка.(П.п. Както Meto е писал - закъснението може да се натрупа и в кенефа, или преди и след обедната почивка....) Ден отсъствие - една. Дори при заболяване за първия ден на болничния "трудещият се" също получава точка. Ако в рамките на 12 месеца бъдат събрани "3-те точки", следва дисциплинарна комисия. При неуважителни причини за набирането им следва шут в подгърбието. През няколко периода в годината, в течение на месеци, отпуските са забранени, а часовите ограничения за работа - отменени (Коледа/Нова година, Великден, Black Friday). Тогава се бачка наистина до припадък.
Та не знам Касиди къде го е видял възраждането на синдикализма в "Амазон", както и защо издание като New Yorker е публикувало писанието му. Знам само, че в началото на месеца Джеф Безос забогатя със 7 милиарда долара за 45 минути след обявяване на поредните "изненадващи" финансови резултати на компанията.

Редактирано: 1 път. Последна промяна от: JollyRoger
Hateras
28 Авг 2015 10:37
Мнения: 1,777
От: Bulgaria
Има ли още будали да вярват в "предимствата" на капитализъма?

Хеписоц-а фалирА, и връщане назад няма!

Кире
28 Авг 2015 10:38
Мнения: 4,947
От: Bulgaria
annetaz 28 Август 2015 04:26


Има ясно обяснение на въпроса ти, само че ще трябва да направя преглед на стопанската история и икономическите учения. Те (икономическите учения) оригинално са философска дисциплина, като стопанските отношения се преценяват единствено през нравствени категории. Накратко ще обясня, че измамата, нарушаването на забраната за лихвата, исторически са довели дотам, че тези етични икономисти са станали обект на присмех. А присмехът е резултат от натрупване на състояние, което е задоволило в по-голяма степен алчността и е довело до повече власт. В транформацията на държавното устройство това е довело до повече сила на държавите, което просто означава повече военна сила. Икономическата мисъл захранва инстиктите за дониманация чрез организирано убийство, наречено война.
Така през ХІХ век изкристализира идеята за непрекъснат растеж. Този растеж е обоснован от егоистични мотиви. Егоизмът и алчонстта са в основата на растежа, до момента в който липсата на егоизъм и алчност означава слаба икономика. И тогава тия общества са жертва на по-хищни обществени образувания.

Не е ли парадокс: да си егоист означава да си алтруист, понеже ако не консумираш няма да може да се завърта мултипликатора, така че това, дето продаваш не може да бъде купено.

Квинтесенцията на тая идея за растеж е в това:

Според Джон Ферналд и Бинг Уанг, двама икономисти към Федералния резерв на Сан Франциско, скоростната тенденция на растежа на производителността на труда се е върнала на нивото, на което е била между 1973 г. и 1995 г. (около 1.5% годишно), много по-ниско в сравнение с периода 1948-1973 г. (около 3.2% годишно).


Производителността е пропорционална на консумацията. Намаляването на производителността не е лошо нещо, защото е признак за екологично поведение. И какво означават тия проценти? Производителността за периода 1948-1973 г. се е увеличила повече от два пъти, тъй като времето за удвояване при 3,2% годишно е почти 22 години (а целият период е 25 години). При производителност от 1,5% годишно времето за удвояване е почти 47 години, т.е. този процент на производителност (респ. консумация) е по-нисък от нуждите на държавата според скоростта на растеж на населението - били те военни, за социални разходи, здравеопазване или каквото и да е друго. И важен елемент е нивото на спестявания на домакинствата, които влизат в обръщение по логиката на егоистично-алтруистчното поведение на консумация. За да се вдигне тоя процент трябва повече консумация.

Тая консумация не може да премине някакъв предел, защото се стига до ниво на настищане (във връзка със закона за максималната пределна полезност, което в крайна сметка прави нерантабилно предлагането и консумацията на дадени стоки или услуги). Разбира се, използват се тактики за по-голямо потребление като най-зловещата е изчисляването на скапване на продукцията във време, така че да се завърти нов и леко подобрен модел, но изпълняващ същата функция. И тъй като това е недостатъчно се налага надуването на балони, през които да се съсредоточава капитал и да мултиплицира ефекта му. При пукането им загубите са по-малки от направените печалби. В същото време е създаден друг балон или поредица от балони по сектори. Борсовите индекси по сектори следят тия трендове.
kaily
28 Авг 2015 12:23
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
annetaz
28 Авг 2015 04:26
Мнения: 1,356
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP
И защо трябва да има по-висок растеж и производителност?! Тези защо не са достатъчни??????? Вместо 1 телефон на година ще си купим пет или?! Ресурсите се изчерпват, боклуците се трупат, а лакомията ни казва: Още! Още! Някъде хората работят по 12-14 часа, въпреки че има безработни. Защо????????????? Технологиите трябваше да напровят работата на хората по-лека, да се съкрати времето на работа, да имат повече почивка. А какво се случи? Трепят се като луди, за да могат някои да трупат колосални печалби. Алчността граници няма, но има ли кой да ги озапти? Важното било да има евтини стоки и услуги. Като не вдигат доходите, това е важното. Но не е решението. Европа беше по-добре, когато цените бяха по-високи, но си произвеждаше сама всичко и доходите също бяха високи. Като премести производството в Третия свят, тя си отряза клона, на кото седи. Наводни пазара си с боклуци, които едва си изкарват гаранцията. И се харчат милиони, милиарди за реклами нон стоп, за да карат хората да купуват тези боклуци. Тотално безумие!!!!!!!!!!!!!! Вместо за заплати, парите се дават за реклами?! Като последните ни тровят живота, изпушват ни мозъците. "Индустрията" на глупостта и измамата. Лекарства, които лекуват за часове, а не лекуват нищо. Паста за зъби, която ви прави зъбите бели и здрави, а моят зъболекар ми казва, че зъбте на хората са все по-болни?! Проводници на най-големите боклуци са т.нар. сайтове.


lisana
28 Авг 2015 13:02
Мнения: 652
От: Bulgaria
18 часа безплатен труд дневно и заплахи, когато си поискаш парите 28.08.2015 | 11:22

Цветанка Петришка от Панагюрище се е трудила по 18 часа на ден повече от месец и не е получила нито лев за труда си, става ясно от репортаж на Нова телевизия.

Въпросният работодател се казва Ивайло Кикьов. Предложил да му бъде платено, за да бъде сниман.

От Инспекцията по труда са се ангажирали с проверка по случая и евентуална санкция в размер до 15 000 лева.


Прочети повече на: http://www.novini.bg/news/302212-18-%D1%87%D0%B0%D1%81%D0%B0-%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BD-%D1%82%D1%80%D1%83%D0%B4-%D0%B4%D0%BD%D0%B5%D0%B2%D0%BD%D0%BE-%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%85%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D1%82%D0%BE-%D1%81%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%88-%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B5.html


Ако Инспекцията по труда си върши работата, без да се налага да я подсещат с репортажи по телевизията, такива "работодатели" измамници много лесно могат да бъдат поставени на мястото им - и трудово законодателство имаме, и глоби от 3 до 15 хил. за прикрити трудови договори. Капитализмът бил хищен и т.н. Да, това е вярно, но проблемите идват не е толкова от хищния характер на капитализма, колкото от слабия характер на контролните органи.
Don
28 Авг 2015 14:37
Мнения: 19,057
От: Bulgaria

"Слабият характер на контролните органи" е иманентна, същностна черта на хищническия характер на капитализъма. Конструирани са така именно за да се направи възможна дивашката експлоатация.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Don
Пенчо бре
28 Авг 2015 15:55
Мнения: 20,364
От: Bulgaria
Когато Производителните сили влязат в противоречие с Производствените отношения, какво се получавааа? Тук колегата Мrх++ ще помогне! Или kaily?
Ace_
28 Авг 2015 17:11
Мнения: 2,248
От: Bulgaria
А искате ли да включим в темата въпроса за технологичния прогрес? Какво е писал другаря Маркс по въпроса какво се случва, когато производителността расте за сметка на технологична ефективност (намаляваща нужда от персонал), съчетано с демографски бум?

Според мен основната причина капитализмът да прегази социалистическото недоносче е присъщата невъзможност на социализма като система да генерира по-добър технологичен прогрес.

Гугъл напредва в разработката на коли без необходимост от шофьор. Какви перспективи има тази професия? Как ще защитят нивото на заплащане, след като 1000 шофьора ще може да бъдат заменени от 50 специалисти по подобна технология с многократно по-ниски разходи?
Добави мнение   Мнения:20 1