Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Пред България има нов шанс. Ще го пропилеем ли?
Добави мнение   Мнения:19 1
beagle
14 Сеп 2015 20:06
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
За да се самозалъгваме, трябва и да се хсамонавиваме ...
Engels
14 Сеп 2015 21:57
Мнения: 9,067
От: Bulgaria
Пред България има нов шанс. Ще го пропилеем ли?

Обезателно!
маргаритка2
14 Сеп 2015 22:04
Мнения: 21,348
От: Bulgaria
Не разбрах какъв е новия шанс
67AF
14 Сеп 2015 22:11
Мнения: 17,775
От: Tuvalu
Марго, не съм много сигурна, но ми се струва, че идеята е следната: ако се постави рампа за инвалидни колички на сцената, Жулиета ще може да бъде танцувана и от баби балерини, на възраст къмто 70-те лазарника всяка. Пази Боже, рампата няма да е за Жулиета, тя ще си е на балкончето, а за Меркуцио, който ще се фехтова с лазерна указалка, оти иначе не вижда Тибалт. Аптекарят ще се играе от професионални аптекари, преобучени.
Така ми се струва...
маргаритка2
14 Сеп 2015 22:29
Мнения: 21,348
От: Bulgaria
Тогава по-добре да го пропуснем тоя шанс, май.

По същество - автора се прави на ударен - работодателите предпочитат по-млади работници, щото те не са запознати с КТ, не си търсят правата и много по-лесно ги лъжат.
Т.е. за работодателите е по-важно да нямаш житейски опит, отколкото да имаш професионален.
len
14 Сеп 2015 23:07
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Тоя няма ли кой да го застреля, по дяволите! Само като му видя мазната физиономия и ме хваща бяс! Я да му вточат да бута строителни колички и да повдига тежести с "ергономични" инструменти, пък да го видим какви ще ги запее! Ама си седи на мекото кресло и плещи глупости с отвратителен цинизъм!
Counterargument
14 Сеп 2015 23:56
Мнения: 38
От: Canada
Никога не е късно. За да не го пропилеете - билет, летище София, сектор "Излитащи без завръщане". Шансът е ваш и в кърпа вързан.

А ако се надявате на шанс в България, това е много сериозна диагноза.
Apolitichen
15 Сеп 2015 00:11
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
трудовият опит е по-валиден и надежден показател за производителността, отколкото възрастта на работниците.
Трудовият опит няма пряка връзка с възрастта - един дългогодишен деятел на КНСБ как Иван Нейков не го прави опитен програмист или съдия по наказателно право.

Случаите на излизане в отпуск по болест с продължителност от един месец и повече нарастват с възрастта (от 13% на 23%).
Значи, вързастта е проблем все пак. Даже втори проблем - загуба на професионална квалификация при откъсване повече от месец.
Статистиката на инцидентите по време на работа показва, че като цяло възрастните работници стават по-рядко жертва на трудови злополуки в сравнение с по-младите си колеги
Като се изключат инсултите и инфарктите може и да се стъкмиса всякакво твърдение.
използване на специално оборудване и други подпомагащи технологии
Как не се е сетил личен асистент да се притури към всеки работник!? А що не две секретарки - една за в къщи, друга - за работа.
обучението ще му осигури напредване в кариерата, перспективи за работа и дори и личната реализация
Нали така беше при социализма - седи и чака да натрупа стаж и да стане директор с надеждата, че по-кадърните ще напуснат рано предприятието.
Какво значи "лична реализация" - собствена фирма или консултански бизнес?
Истината е, че предизвикателство има
Да де, като вкараме коня с каруцата у реката, търсим предизвикателства ... за коня.
ние като общество не преодолеем предразсъдъците и негативните стереотипи
Напрово ме върна в социализЪма! Да се откажем от разсъдъка, щото може да се окаже предразсъдък. А стереотипите, с които сме по-ефективни, да ги зачеркнем като негативни.
dobadoba
15 Сеп 2015 07:00
Мнения: 5,891
От: Bulgaria
Работодателите ще трябва да разчитат все повече на по-мургави работници.
Как това може да бъде в полза за развитието на икономиката?..
Firmin
15 Сеп 2015 09:04
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
Една от важните бариери е, че работодателите и възрастните работници не винаги виждат ползите от инвестиране в усвояване на нови знания, умения и компетенции. Проучванията също така констатират, че хората на възраст над 54 години понякога са песимистично настроени за това дали те ще могат да използват новите умения, придобити чрез обучение. Често основната причина за ниската ефективност на обучение на възрастните работници е, че работодателите не приемат, че възрастните работници имат потребност от обучение. Но ако възрастният работник знае, че обучението ще му осигури напредване в кариерата, перспективи за работа и дори и личната реализация, това води до много силна мотивация у него. Същевременно една от важните предстоящи промени в организацията на труда ще бъде бързото разширяване на обучението на новите работници на самото работно място. Точно тук възрастните работници са незаменими като обучаващи.


Дрън-дрън ярина, както винаги ...

Често основната причина за ниската ефективност на обучение на възрастните работници е, че работодателите не приемат, че възрастните работници имат потребност от обучение.

Дрън-дрън ... Оценката на ефективността на обучението на възрастните работници предполага, че това обучение се е състояло. Следователно, потребността от обучение е установена и приета от работодателя и не е "основна причина" за ниската ефективност.

Същевременно една от важните предстоящи промени в организацията на труда ще бъде бързото разширяване на обучението на новите работници на самото работно място. Точно тук възрастните работници са незаменими като обучаващи.

Дрън-дрън ... Не може да твърдиш, че имаш сериозен проблем в "усвояване на нови знания, умения и компетенции" при възрастните работници и същевременно да твърдиш, че са "незаменими като обучаващи" при "бързото разширяване на обучението на новити работници на самото работно място", което си е съдържание на ... наставничеството.

Ключов за тезата абзац, а в него нелепици.

Три от осемте ключови компетенции от европейската рамка са критични за възрастните работници:
Първо, цифровата - използване на съвременни ИКТ.
Второ, езиковата - чужди езици
Трето, (и не на последно място) - умения за учене.

Отзад напред, умения за учене - проблемът е не, че намаляват с възрастта, което не е точно така, а че закърняват от ... неупотреба. Пък са ключови по отношение на "усвояване на нови знания, умения и компетенции" при възрастните работниц. Невладеенето на чужд език - главно английския - също се оказва пречка през последните години, заради партньори, достъп до специализирани знания и информация, професионална комуникация с чуждестранни колеги и др. Знаенето на руски, например, се надценява - всеки си мисли, чего знае, ама не. Трудно компенсира незнаенето на английския, дори и на начално ниво. Проблемът с ИКТ също е остър, заради динамиката на развитие и навлизането им във всеки един "бизнес". В резултат, професионален и житейски опит, фундаментални знания с високо качество, стават безполезни, щото работникът и/или работодателят му си "спестяват" инвестицията в пари, време и усилия за обучение в тези по същество допълващи компетенции - ИКТ и чуждия език. Така нещо, което се учи за месеци на приемливо ниво, може да компрометира капацитет, граден десетилетия. Факт.

Учене през целия живот му е майката, драги дами и господа. Императив. Но ний и по това, въпреки възможностите и стратегиите ни, сме на опашката в Европа и Света. Обаче нямаме избор, писал съм тук и преди. Няма как да работиш до 65, със стремеж да запазиш или повишиш качеството на заетостта и труда си, пък да си спрял да се учииш на ... 35 ... 40 или дори 50. Няма как! Никой интерфейс, даже и "проходилките", които авторът прокламира, даже и да те превърнат в киборг на стари години, с дренаж вместо памперс, няма как да замени и компенсира дефицита на знание. Знанието е сила!
tatyana1
15 Сеп 2015 09:08
Мнения: 4,668
От: Bulgaria
Нов брилянтен шанс да изцедим лимончето барабар с кората преди да го изхвърлим.
Firmin
15 Сеп 2015 09:17
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
Нов брилянтен шанс да изцедим лимончето барабар с кората преди да го изхвърлим.


За кой се пазиш, мило? За лалугерите в дупката ли?

Защото за онзи, който се съобщава с всички живи, има надежда; Понеже живо куче струва повече от мъртъв лъв.
Защото живите поне знаят, че ще умрат; Но мъртвите не знаят нищо, нито вече придобиват, Понеже споменът за тях е забравен;
Още и любовта им, и омразата им, и завистта им са вече изгубени, Нито ще имат вече някога дял в нещо що става под слънцето.
Иди, яж хляба си с радост, и пий виното си с весело сърце, Защото Бог вече има благоволение в делата ти.
Дрехите ти нека бъдат винаги бели, И миро да не липсва от главата ти.
Радвай се на живота с жената, която си възлюбил, През всичките дни на суетния си живот, Които ти са дадени под слънцето, - През всичките дни на твоята суета; Защото това ти е делът в живота И в труда ти, в който се трудиш под слънцето.
Всичко що намери ръката ти да прави според силата ти, направи го; Защото няма ни работа, ни замисъл, ни знание, ни мъдрост в гроба гдето отиваш.

(Еклесиаст, 9:4-10)


Пикачу
15 Сеп 2015 09:25
Мнения: 8,152
От: South Africa
Учене през целия живот му е майката, драги дами и господа. Императив.


Така си е, ФИРМИН. Но това, някак си, налива вода във воденицата на по-възрастните.
Защото те са учили, когато във ВУЗ-овете наистина се преподаваше и се усвояваха знания и умения за придобиване на знания.
А днес ВУЗ-овете както у нас , така и на Запад произвеждат "КАЛИНКИ". Дипломите се печатат и раздават като семки на футболен мач.
В най-добрият случай младите ни хора стават "експерти" по електронни способи за преписване, което също е полезно , но ...донякъде и само в определени ситуации,нямащи нищо общо с полезната деятелност..
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Пикачу
aazz
15 Сеп 2015 11:05
Мнения: 576
От: Bulgaria
Защо всички тук под "възрастен" разбират човек с висше образование, който седи на стол пред компютър и задължително трябва да знае английски? За сортировач на зеленчуци в консервена фабрика, който седи пред транспортната лента и отстранява изгнилите зеленчуци, например, не е нужен нито английски, нито компютърна грамотност, нито физическа сила и светкавични реакции. Защо тази работа да не я върши възрастен човек. Има много други такива дейности. Кой е казал, че цял живот трябва да си все на висока позиция. Никой не се е родил директор.Има и дълголетни занаяти, които могат да се практикуват до дълбока старост, има и други които след като навършиш определена възраст вече не ставаш. Ама всички и млади и стари се натискат за служби и позиции, а не за работа свързана с конкретен занаят.
dobadoba
15 Сеп 2015 11:12
Мнения: 5,891
От: Bulgaria
aazz, ,
Не си работил на поточна линия, личи си.
В посочения от теб случай трябва да си с бързи реакции и остър поглед най-малкото.

Всеки човек е за себе си, не зависи само от възрастта.
Firmin
15 Сеп 2015 11:32
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
aazz
15 Сеп 2015 11:05
Мнения: 496
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP
Защо всички тук под "възрастен" разбират човек с висше образование, който седи на стол пред компютър и задължително трябва да знае английски? За сортировач на зеленчуци в консервена фабрика, който седи пред транспортната лента и отстранява изгнилите зеленчуци, например, не е нужен нито английски, нито компютърна грамотност, нито физическа сила и светкавични реакции. Защо тази работа да не я върши възрастен човек. Има много други такива дейности. Кой е казал, че цял живот трябва да си все на висока позиция. Никой не се е родил директор.Има и дълголетни занаяти, които могат да се практикуват до дълбока старост, има и други които след като навършиш определена възраст вече не ставаш. Ама всички и млади и стари се натискат за служби и позиции, а не за работа свързана с конкретен занаят.


Не, не е така. Дори практикуването на традиционни занаяти професионално вече изисква нови умения. Иначе пропускаш възможности. Например, да се рекламираш и да продаваш през интернет. Или да следиш какво правят по света и у нас други майстори от гилдията. Английският няма да ти е излишен. Практически не се сещам за занаят, в който информацията и информираността да не са от значение или да са безполезни. Репликата за "директор"-а също не е основателна. Организационните и управленски умения не идват по рождение, но когато са придобити чрез обучение и опит и са налице, следва да бъдат използвани и развивани ... до живот. Като всяка друга компетентност.

Работа като тази на сортировача на поточната лента в консервното производство все по-трудно се намира. Машините се справят по-добре. От гледна точка на предприемача. Факт е - нискоквалифицираните работни места намаляват, глад има за ... "който седи на стол пред компютър и задължително трябва да знае английски".

Проблем иде от друга посока. Често пъти възрастните работещи, особено тези с голям професионален опит в дадена област, загубват гъвкавост и нагласа да опитат нещо ново, опрени не на специалните си, а на общите си знания и умения. Тази нагласа предполага и готовност да учиш нещо ново (нови специални знания и умения, нова ... нагласа).
Sinco
15 Сеп 2015 12:23
Мнения: 1,801
От: Bulgaria
Та викаш Нейков, да сменим лозунгите, за да получим нов шанс - "Път на стареща!". Както обичат да казват по-опитните футболисти "Няма стари и млади, има можещи и неможещи!".
Уви, не е така Нейков! Да не се заблуждаваме "лейди и хамилтони"!
Пикачу
15 Сеп 2015 14:46
Мнения: 8,152
От: South Africa
Защото те са учили, когато във ВУЗ-овете наистина се преподаваше и се усвояваха знания и умения за придобиване на знания.
А днес ВУЗ-овете както у нас , така и на Запад произвеждат "КАЛИНКИ". Дипломите се печатат и раздават като семки на футболен мач.
len
15 Сеп 2015 20:41
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Едно време /когато сме били преобладаващо земеделска страна/ бабите ни и дядовците са работели на полето дорде могат. Като спрат да могат, младите поемат и тяхната работа. В един момент моженето спира и колкото и да ги ръси мазният другар от профсъюзите, има си психически и физиологически предел. Да не говорим, че от 25 години българинът живее в бедност, придружена с неимоверен стрес. Хорат мрат, ненавършили 50, а тук се говори за учене през целия живот! Какво учене бе, джанъм, като на 50 те тресне инфаркт, инсулт или коварния рак. Айде да не говорим утопии, а да погледнем мизерната българска реалност. Хората над 50 в повечето случаи са безумно уморени, имат си набор от болести, какви ги плещи недоразумението Нейков! Аз съм над 50, с английския съм в час, това ми е професията, с компютрите също съм доста в час, но не искам да работя до неизвестно каква възраст /защото гадовете непрекъснато я менят/. В момента давам луди пари за гледачки на болния ми баща, защото тъпата държава абсолютно нищо не прави за старите и болни хора. Ако бях пенсионерка, поне щях аз да си го гледам.
Добави мнение   Мнения:19 1