Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Хазната ще задържа част от ДДС при покупка на фирмени коли и имоти
Добави мнение   Мнения:12 1
otvrat
29 Сеп 2015 19:36
Мнения: 22,522
От: South Africa
Добре, бе, защо се мъчите на парче!? Давайте направо с ДДТ, утепайте целия бизнес и ще им земете всичко, на мама десните граждани за европейско развитие. Ама вашият 10-ти ноеври ще е много болезнен.
маргаритка2
29 Сеп 2015 19:55
Мнения: 21,348
От: Bulgaria
ДДС, ДДТ - все тая!
mick
29 Сеп 2015 21:14
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
Защо пък трябва да има ДДС при покупката на активи? Особено за такива за които се плаща годишен данък?

В момента ако няма ДДС за новите автомобили - цените им ще са много по-приемливи и няма да караме коли трета употреба и да се тровим. Същото е и с имотите.
А и така и така си има годишен данък - по една "случайност" в другите страни този данък е около 1% от актива на година. Вярно за старите коли данъкът отива и нагоре.

Та в момента който има фирма и добър счетоводител реално не плаща данъци на държавата. Даже прибира от бюджета. Благодарение на ДДС и липсата на адекватен годишен данък върху активите.

---
http://mickideas.blogspot.com


П.П.
Единствените данъци, според мен, който не може да скатае една фирма са годишните данъци върху имотите и автомобилите. Всички други данъци са функция на възможностите на счетоводителите и регистрацията на фирмата в офшорна зона. Както и на връзките на собственика с власта.
Редактирано: 5 пъти. Последна промяна от: mick
DukeNukem
29 Сеп 2015 22:30
Мнения: 1,239
От: Bulgaria
В напъните си на творческа и професионална имотентност тия надминаха и Джиджи
Pacem
29 Сеп 2015 23:32
Мнения: 873
От: Bulgaria
Според него при автомобилите картината е по-ясна, защото като база за определяне на процента може да се ползва броят на работните и почивни дни в годината. Горанов разсъждава полувинчато, както всяко парвеню в София от Долно Нанагорнище. това той може да го твърди, само в случай, че има Наредба от МС, кога да почиват бизнесмените, в кои дни и по колко часа. Чудят се как да привлекат повече данъци вд бюджета с разни топаглави предложения, които по същността си ограничават покупателната способност на едни, и допускат необмислени увеличения на заплатите на бюрокрацията у нас.
tatyana1
30 Сеп 2015 08:36
Мнения: 4,668
От: Bulgaria
Това че администрацията почива в събота и по 5-6 дни по празниците, а дупетатите по няколко месеца в годината, изобщо не значи че и бизнесът го прави.
BiBi-an
30 Сеп 2015 10:08
Мнения: 7,665
От: Bulgaria
И вчера Горанов коментира, че хазната не може да си позволи да се откаже от 2% от данъка на фона на наличния дефицит.

Малеее, ако те чуе Баце...
Ще видиш дефицит. Тоя не разбра ли, че има милиони и милиарди излишъци, какви дефицити бъльнува
дядо Илия
30 Сеп 2015 10:45
Мнения: 353
От: Bulgaria
Факт е, че масово се купуват коли и друга техника на фирми за причтели и роднини, с цел да се спети ДДС (т.е. фирмата да го "усвои". Това рано или късно трябва да се промени, защото си е шашма отвсякъде.
аман бе
30 Сеп 2015 11:50
Мнения: 1,735
От: Bulgaria
Дядо Илия, можеш ли да обясниш на разбираем български език що е това ДДС, откъде се пръкнА, каква е нуждата от него, освен държавата да скубе допълнително средства от гражданите си и като как можехме до преди 25 - 30 години да живеем без ДДС? Въпросът ми се отнася и до други специалисти.
9101
30 Сеп 2015 14:15
Мнения: 5,952
От: Bulgaria
Горанов не се държи като Министър, а като завършил някак си, но не работил счетоводител. От най-слабите счетоводители, дето не разбират какво стои зад цифрите които осчетоводяват.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: 9101
Apolitichen
30 Сеп 2015 19:58
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
що е това ДДС
На кратък и прост език:
- откъде се пръкнА - това е оня "десятък", който "участниците" на пазара са плащали на "уредника" на пазара. За кавичките ще обясня после;
- каква е нуждата от него - първата цел е поддържането на пазара (мантрите за "свободен пазар", де ги спрягат либертастите, винаги се отнасят за "уреден и поддържан" пазар, а не този в Антарктида, Зимбабве - абсолютно свободен - печели по-бързият в стрелбата; Сомалия - друг свободен в услугата "рекет", ама им "върнаха" услугата). Втора цел - сульо и пульо да не си мислят, че могат да продават всеки боклук (натрошени камъни за гранигрес, примерно); Трета цел - приходи в хазната (в повече от нуждата за "поддържането на пазараЍ" ), "справедливо" (равнопоставено, само от желаещите участници) събрани;
- как можехме до преди 25 - 30 години да живеем без ДДС - Не сме живяли без данък - имаше данък оборот, средно 22%. Той се плащаше от производителя и влизаше в цената на стоката. ДДС-то се плаща от крайния потребител върху крайната цена. Макар цената да изглежда една и съща за крайния потребител, не е същото за поизводителя и данъчната събираемост. При данък оборот производителят не може да си възстанови данъка след като стоката е напуснала фабриката и се е "унищожила" нейде по пътя към крайния потребител. Данък оборот не може да се начисли на услугите, които вече формират 67% от БВП.
За кавичките на "участниците" и "уредника": уредникът, в днешно време Държавата винаги клинчи - един път да си спести разходи по събирането (едно време е обикаляла по хамбарите и се е харчила за "извозване" на данъка) и в нашия случай е вменила задължение на търговците да го събират от крайния потребител и да го внасят в хазната; втори път - винаги изостава с "поддръжката"/регулацията на пазара. На пазара излизат нови и нови стоки, за които държавата не е подготвена достатъчно ("калинки", братчеди, манияци за величие, учени-теоретици и т.н.), поради което не може да въведе най-адекватната регулация (утвърждаването на стандарт, който обаче да не спира иновациите). От друга страна, попадналите в държавното управления манияци за величие кат Горанов непрекъсното напинят да покажат колко са умни и смущават пазара с безсмислени правила. В случая, как ще се определя ДДС-то на материален актив след първата му година на употреба - амортизационна стойност и стойност на придобиване или пазарна цена (на ИТ техниката пада по-бързо отколото от амортизация)!? И второ, служебни автомобили ползват и държавните служители (доставка от и до в къщи, най-малко). Те как ще "връщат" ДДС-то - от джоба си или дирекно с 50% ще се намалява бюджета на ведемството за материални активи (подръжка и ремонт)!?.
За участниците, и продавачите и купувачите хитреят, гонят максималната печалба/полза. Но обещах кратко, но ... ДДС-то е по-добро от Данък оборот за производителя за сметка на купувача. Така отговорността за "качеството на стоката" нараства у потребителя. Лично, не намирам разлика в процента качествена стока в сравнение с преди, когато качеството се определяше от производителя (плановия комитет). Разликата е, че сега има по-голям избор ... на непотребни стоки (яхти в София, например).
аман бе
30 Сеп 2015 21:39
Мнения: 1,735
От: Bulgaria
Apolitichen, благодаря за разясненията! Макар че някои от тях са за идеалния случай, а не за нашата държава.
Добави мнение   Мнения:12 1