Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Сусу? Проказа в банковия свят
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:32 Предишна Страница 2 от 2 1 2
Калки
19 Окт 2015 10:29
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Неубедително.
Няма как група "сусаджии" от 50 човека да ти осигури пари за покупка на жилище, например. Най-много за нов телевизор. Така че "сусу" не е заплаха за банките, а за фирмите, занимаващи се с кредити на дребно, с 'бързи кредити' и т.п.

Хърсев май се е упражнявал в пожелателно словотворчество.
Калки
19 Окт 2015 10:34
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Докато [......] доверие към банките няма да има.

Патагонец,
Ти наистина ли твърдиш, че при сегашните условия няма доверие в банките или 'просто така'... ?
fraxinus
19 Окт 2015 11:25
Мнения: 852
От: Bulgaria
ВС Касите паднаха жертва на крайно вялото преследване на всякакъв вид закононарушители у нас. От социализма пък сме усвоили че спазването на договорите е препоръчително.

Нооооооо, нямайте грижа. С кредитирането както и преди ще се захванат мутри (то постепенно се връща) и хората им вярват повече отколкото на баМките. С преводите пък - хабала и биткоин. Сусу не е за нас. Сусу се развива в страни където или има затворени общности с принудително висок морал (не непременно законопослушание), или традиция в спазването на договорите, или работеща система за репресиране на тия които не спазват договори. Или и две или три от нещата наведнъж. Не е у нас това, ние сме малко или много Евразия - силният е прав, чуждото е общо, правилата са за другите.
Втора смяна
19 Окт 2015 13:08
Мнения: 4,072
От: Bulgaria
Неубедително.
Няма как група "сусаджии" от 50 човека да ти осигури пари за покупка на жилище, например. Най-много за нов телевизор. Така че "сусу" не е заплаха за банките, а за фирмите, занимаващи се с кредити на дребно, с 'бързи кредити' и т.п.


познавам и такъв, при това циганин. изтегли 2 вноски по 7 бона плюс спестявания и помощ от маалата и си направи къща на село за 20 бона за без пари. познавам и българин, който тегли 100 000 евро за 80 кв. в София когато цените бяха най-високи, после преоформи кредита във франкове и в момента плаща 2000 лв. на месец за изключително глупав апартамент.
cisco
19 Окт 2015 13:51
Мнения: 7,737
От: Italy
Банките трябва да се издържат от покупко-продажбата на кредити, тоест купуват на ниска лихва "на едро" от централната банка и продават на по висока лихва "на дребно" на потребителите. съвсем проста търговия. Да ама при нулеви лихви няма как да стане търговията. А за да не са нулеви лихвите трябва инфлация. Но ако има инфлация страдат тези със натрупаните спестявания и печелят затъналите в кредити. Просто е. Положението от самосебеси няма да се оправи, чудо не се очаква.Може икономиката и да не е точна наука, но законите на парите са непреодолими.
Не си мислете че големите финансови пазари са някакви машини за правене на пари, и там правилата и законите са същите като на илиянци или всеки селски пазар, от нищото пари не се правят. Сега банките финансират големи финансови организации, но това е временно, скоро ще секне. Знаете ли какво правят с тези пари големите финансисти? Отиваш в банката и искаш милиони за да купиш с тях активи, примерно ДЦК и ги ползваш за гаранция на заема. Изглежда логично и сигурно, ако не върнеш парите банката ще вземе ДЦК -та които са гаранцията, изглежда че нищо няма да загуби , сигурна работа .Да ама не, ти с тези ДЦК СРЕЩУ ЗАПЛАЩАНЕ гарантираш на инвеститори и какви ли не че ще ги обезщетиш ако акции или облигации или каквото щеш които са си купили се обезценят , един жид застраховка. Печеливш бизнес....докато не се стигне до изплащане на тази застраховка, тогава се оказва че едни и същи активи гарантират прекаленно много загуби.
Патагонец
19 Окт 2015 14:39
Мнения: 13,267
От: Bulgaria
Патагонец,
Ти наистина ли твърдиш, че при сегашните условия няма доверие в банките или 'просто така'... ?

Самият автор го твърди: пресъхвали приходите на банките... Пък той е много по-запознат от мене в областта на банковото дело.
Вторият сигнал, че пресъхват приходите на банките, дойде от банковата крепост Базел, Швейцария, с един доклад, който иначе твърди съвсем друго, че банките все повече се издържали от такси вместо от лихвения марж, пък в бъдеще щели да печелят от таксите, а от кредитите планомерно да губят.

Но и досега банковите услуги поскъпваха и лихвите падаха, вече виждаме статистически данни, че
все повече клиенти напускат банките
и пада показателят "проникване" на банките - намалява броят на сметките и физическият обем на банковите услуги на единица произведен продукт и парични авоари. Клиенти, не само бедни хора, но и дребни фирми, закриват сметки в банките, плащат в брой и ползват алтернативни методи за спестяване и кредитиране.

Калки
19 Окт 2015 15:11
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Самият автор го твърди: пресъхвали приходите на банките... Пък той е много по-запознат от мене в областта на банковото дело.

Хм.
Аз пък отзарана пуснах две-три гугленета по въпроса за приходите и печалбите на банките у нас и резултатите напълно опровергават идеята за 'пресъхване'. Поне у нас. Нарастват както печалбите на банките, така и активите им. Виж, например, тук .
Ерго, няма как да говорим за недоверие.
щурчо
19 Окт 2015 15:25
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
Ерго, няма как да говорим за недоверие.

Начи, банките си имат парламентарно лоби и сички закони и разпоредби са в техна полза. Секакви преводи и плащания задължително минават през тех и те си получават таксите и комисионните щеш не щеш...
Ку-Ку
19 Окт 2015 17:21
Мнения: 4,128
От: Bulgaria
Не е необходимо да се връщаме към древните времена за да избегнем кожодерските услуги на банките. Има съвременни инструменти за кредитиране, обмен и превод на валута с минимални такси, много по-ниски от банковите. Например, transferwise и currencyfair разчитат на това, че винаги има хора искащи да преведат средства както в едната, така и в другата посока. Превеждал съм стотици пъти с тях, много по-бързи, лесни за употреба и евтини са от аналогичните банкови услуги.

Взаимните спестовни каси също не са изчезнали, има стотици такива схеми, но вече оперират в интернет. Не съм ползвал и не мога да препоръчам подобна услуга.

Тенденциите към преминаване към такива колективни и нерегулирани услуги е много интересна, но Хърсев не си е написал домашното и ни занимава с някакви африкански тъпотии.

bzm
20 Окт 2015 02:28
Мнения: 503
От: Bulgaria
Едно време имаше ВЗК/взаимно спомагателна каса/ във всяко предприятие и много хора я използвахме....Не е открита Америка със това сусу...
Solace
20 Окт 2015 15:45
Мнения: 4,394
От: Bulgaria
Работя в банка, една от трите най-големи в България. Ами, дори тук има ВСК, май срещу 2% лихва можеш да теглиш заем, стига да си внасял 2 години (може и да бъркам с цифрите, не съм ползвал услугата).
Вижте, в кредитирането всичко е риск. Понеже всеки мисли, че да кредитираш голяма корпорация е "на баницата мекото", давам пример - идва голямата фирма Х, която получава кредит - да речем 10 милиона. Обаче догодина идва, и казва "от друга банка ме оферират с 1% по-ниска лихва". Опциите ти са две - намаляваш лихвата и ти, или изпускаш клиента (а с него и такси от преводи по сметки, такси и лихви от сметки и кредити на служителите и т.н.). За какъв картел говорим? Клиентите се въртят между банките като въртележка - един се махне от една бамка и отиде във втора, от там пък друг в трета и т.н. И банките волю-неволю, в този доста свит пазар, смъкват лихви по кредити. Но трябва да се печели - затова падат и лихвите по депозити (не само, разбира се - в банките има много пари, но няма на кого да дадат, т.е. плащат само на вложители).
Не забравяйте, че доста от банките са с чужди собственици - те искат печалби, не е самоцел на висшия мениджмънт на местно ниво. Е, и те имат кяр, защото бонуси вземат, и то не малки.
Добави мнение   Мнения:32 Предишна Страница 2 от 2 1 2