Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Учителите ще получават бонуси за работа с деца с увреждания
Добави мнение   Мнения:3 1
boritooo
18 Окт 2015 19:47
Мнения: 4
От: Bulgaria
Ясно -узаконяване на шуробаджанащината в училищата .На кои преподаватели ще се възлагат повече часове ? На приближените на директора ,разбира се .
А защо нищо не се казва за труда на възпитателя ? Нима той не пише разпределения , дневници ,не изготвя отчети ? И работи с родители ежедневно, събира пари за храненето на децата и в столовата влиза и сервира , работи с двойно повече деца от учителя.
И родителите си мислят ,че се прави нещо добро за децата им ! Нищо подобно няма в новия закон .Целта му е тотална деградация .
maestra
19 Окт 2015 08:59
Мнения: 5
От: Bulgaria
Защо ни заливате с поръчкова информация за бъдещото "благоденствие", а не потърсите сметка за лъжите за увеличението на учителските заплати от 1.10.2015, които протръбихте, а сега забравихте?
Firmin
19 Окт 2015 09:26
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
Новото в наредбата на МОН е, че занапред този вид допълнителни средства ще могат да се отпускат и ако учителят работи с деца със специални образователни потребности. Бонусът ще важи само за педагогическите специалисти, провеждащи "интегрирано обучение и възпитание".


Трябва да си или в системата или пък да си имаш вкъщи някой от нея, за да си наясно каква смешка е това.

Разшифрована, "новината" означава, че работата с деца с увреждания ще носи "точки". Е, и? Първо и главно, финансовият ресурс не се променя. Това ще рече, че просто малко се изменят вътрешните съотношения на общия брой "точки" с добавяне на още едно основание. При доминиращата училищата - ръководства, колективи и синдикати - нагласа за уравниловка, това не променя практически нищо. Обективно, с децата с увреждания работят практически всички - "предметниците" влизат в съответния клас с дете със СОП един след друг, ясно е. В резултат, ограниченият ресурс ще се разпределя върху по-широка база. Е, и? Второ, често пъти учителите работят с деца с увреждания, със СОП, които не са определени като такива. Просто защото отсъства съгласие на родител. Така отсъства формално основание да се отчете и възнагради реално положен труд. Трето, нямам спомен и може и да греша, но ми се струва, че фактът на наличие на дете/деца със СОП не променя натуралния показател. Училището, в контекста на делигирания си бюджет, ще получи за детето Х. едно и също финансиране, независимо че неговите СОП предполагат и привличане на специфичен ресурс, включително финансов. Четвърто, "точките" за работа с деца със СОП ще бъдат "удавени" в гмежта от формално признати основания за присъждане на "точки" - масова практика е, например, на дърти и не толкова дърти даскали, които упорито не желаят да преборят мързела си и да се научат поне да знаят откъде се пуска компютърът, да им се присъждат "точки" за ... използване на ИКТ в обучението, защото е срамно да се признае и посочи невежеството им. Пето, като извод, за да е ефективно, както и всяко друго, материалното стимулиране за работа с деца със СОП трябва да зависи от резултатите, които са постигнати, и освен това да е извън общата система на "точки" и бонуси.
Добави мнение   Мнения:3 1