Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
България хвърля на вятъра 200 млн. лева за висшисти с претенции
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:60 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща
Калки
20 Окт 2015 10:11
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
В нормалния свяТ висшистите знаят, че след завършването ще работят за добро заплащане и нещо престижно,

Не е вярно.
Наскоро четох данни за Обединеното Кралство, според които 50% - половината ! - млади хора, завършили висше образование, работят нискоквалифициран труд.
Патагонец
20 Окт 2015 10:25
Мнения: 13,267
От: Bulgaria
България като държава без икономика и без перспективи за ткава създава от всяко дете потенциален бъдещ безработен.

Перспективните специалности като математика и информатика имат дори свободни места. Затова пък специалности като психология и социология са сред най-търсените.
Който иска перспектива да учи ИТ, инженерство, медицина, фармация, стоматология, счетоводство.
независим
20 Окт 2015 10:31
Мнения: 2,390
От: Israel
Държавата трябва да престане да плаща за производството на безработни с големи претенции. Лесният достъп до ВУЗ създава нереалистични очаквания у младите хора

Нищо подобно.
Нито стават студенти щото са им големи претенциите, нито пък си въобразяват, че дипломите им струват нещо...
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: независим
генек
20 Окт 2015 10:37
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
И?
Да закрием висшето образование? Или да го реформираме? А кой трябва да извърши реформите? Гражданите? Опозицията? Преподавателите във ВУЗ? Министерството?
Какви реформи?
Що се отнася до писмото на 12-е преподаватепи...
"Публична тайна е, че висшето ни образование е колабирало, като немалка част от завършващите го не притежават дори елементарни умения да четат и пишат с разбиране. Това негласно се потвърждава от факта, че някои университети като ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" вече въведоха задължителни ограмотителни курсове за всички студенти. В същото време около 95% от държавната субсидия продължават да се разпределят между висшите училища на принципа "брой обучавани". Ножицата между реалния демографски потенциал и броя на постъпващите във висшите училища младежи все повече се свива за сметка на качеството в базисното образование на кандидатите. Субсидирането "на глава" притиска академичните ръководства ежегодно да завишават план-приема и да смятат основните си цели за постигнати, ако попълнят отпуснатите им бройки"...
Хм...
И какво се променя?
Очаквам писмо на 12 учители: "Публична тайна е, че предучилищноито образование е колабирало, като немалка част от завършващите го не притежават дори елементарни умения да слушат приказки с разбиране. Това негласно се потвърждава от факта, че някои училища вече въведоха задължителни ограмотителни курсове за всички новоприети първолаци. В същото време около 95% от държавната субсидия продължават да се разпределят между детските градини на принципа "брой обучавани". Ножицата между реалния демографски потенциал и броя на постъпващите в началните училища младежи все повече се свива за сметка на качеството в базисното образование на кандидатите. Субсидирането "на глава" притиска училищнитете ръководства ежегодно да завишават план-приема и да смятат основните си цели за постигнати, ако попълнят отпуснатите им бройки"...
-----------------
Сайтът на Генек
homoludens
20 Окт 2015 10:49
Мнения: 500
От: Bulgaria
За какво са и на една държава университети и военни университети за да може тази държава сама да си подготвя учителите по физика, химия, математика, докторите и т.н. Да може сама да си подготвя офицерите и генералите иначе не сме държава а някаква територия под външно управление. Дотук в цялата работа аз работодатели не виждам. Работодателите ако искат ще плащат на университетите за специализирани курсове. БГ работодател не разбра че задачата по специфичната подготовка на персонала му си е негова лична работодателска работа. Работата на университета е да изгради познание, мироглед и култура в съответната научна област не толкова да даде занаят.
Относно заплатите и там е драма оказва се че напоследък доста Германски фирми от автомобилната индустрия са построили заводи в БГ, но о чудо максималното бруто заплата за оператори е 550-600 лв. Мой близък замина за Германия за да работи това което работеше тук но за германска заплата на по-стара машина от тази с която е работил в БГ. И сега какво стана защо заплатата не зависи от производителността на работника, машините са на лице продукта е на лице но заплатата е мизерна. За инженерите ами заплатите са им да речем по 1.5-2 на операторите е и? В същите тези фирми с изненада установили след детайлно проучване че в Китай не само операторите взимат повече от нашите работници но завършващите инженери започват на няколко хиляди долара с което нашите заводи забили в земята китайската конкуренция.
Защо пиша всичко това? Основния критерии при избор на висше образование е колко ще бъдеш зает за да може да работиш или да се моташ от там Медицина, Инженерни науки, военни отпадат. После идва заплатата която би получавал тука младите са доста в час и са разбрали че работа с започва с „връзки“ по новому с „препоръки“. Ако за една позиция има обява то тя е за много работа и отговорности за малко пари.
Доси
20 Окт 2015 11:04
Мнения: 11,509
От: Bulgaria
Добре де, не е ли вече ясно че е сбъркана логическата основа? Принципа "Парите следват ученика/студента" не води до качествено образование! От там насетне всякакви вопли за това колко ни е зле образованието и какви са лоши висшистите (че и с претенции) са смешни и необосновани! Децата винаги са склонни да се плъзнат по лесната плоскост и малко са тези които ясно знаят какво искат и как да го постигнат... а попадат в една машина за пари, наречена училище или университет, където правенето на пари (получаване на субсидията) е много по-важно от резултата (качествено образование)! Е какво искаме от тях? Неграмотни били... ми така е, КОЙ им позволява да са неграмотни? Те ли си пишат оценките? Рибата казват се вмирисвала откъм главата...
Пикачу
20 Окт 2015 11:27
Мнения: 8,152
От: South Africa
Нивото на подготовка в икономическите гимназии, специално, е много добро.
То е напълно достатъчно за изпълнителски и ниски мениджърски позиции в този бранш.
Но работодателите искат висшисти , дори за длъжност касиер-счетоводител или склададжия ! Защо, а защо не ? Висшисти дал Бог.
Подобна е ситуацията и за правистите - най-обикновени събирачи на дългове вече трябва да са учили "право".
Всичко това създава неоправдан натиск върху ВУЗ и Държавата.
Статията е напълно точна и навреме написана, остава някой от МОН да я прочете и да се поразмисли.
bokoto1971
20 Окт 2015 12:35
Мнения: 502
От: Tokelau
СЕГА, има мнооого проблеми наистина, но има САМО няколко тенденций - но те не са само български феномен, та замислете се като твърдите че САМО БГ образованието е зле, а (почти навсякъде, като изключим сигурно Сомалия и Тимбукту) по света е по-добро. Та тенденцийте са:
1. Комерсиализация - тя е във всички сфери на живота, образованието не прави изключение. Като започнете от заплатите на преподавателите и завършите със директни спонсорства от фирми (било поради липса на стредства за изследвания, било поради алчност на преподавателите да изкарат нещо повече от заплатите си, било поради нужди на фирмите да "утвърдят" продуктите си и политиките си като "научно доказани".
2. Образованието е един от новите балони - това е следствие на 1. - идеята е че "трябва да се инвестира във качествено образование, за да се реализира човек по-добре" - разбирайте да се продаде на пазара на труда за повече пари. Т.е. основния измерител колко е добро е паричен измерител.
3. Обезценяване на образованието - това е следствие на 2. Тук има 2 аспекта: дипломите/завършването не са покрити със знания и формално изискване за N-та образователна степен за започване на работа за която това не е нужно.
Сигурно има и други, но мисля че тези са водещите.
Извода ми е че днешното образование (независимо от завършената степен) е станало в повечето случаи една необходима формалност, измерител на качествата дадения човек (според степента). Ако преди 1 век 50% от хората (а може би повече) са били неграмотни или полугртамотни, сега примерно 95% са грамотни, то тази грамотност с нищо не допринася за по-добрия живот (това че едно време хляба беше 20ст. а сега е 2 лв, не ни прави нито по-богати, нито по-щастливи от преди) т.е. грамотноста и образованието имат относителна стойност, а не абсолютна каквато имат степените с които се измерват. За мен това означава, че идеите за образованието (не само висшето) трябва да бъдате основно преразгледани и наново дефинирани. Освен това нищо няма да се промени ако повсеместната комерсиализацията продължава т.е. необходим е "нов" обществен договор.
Мужик
20 Окт 2015 13:14
Мнения: 7,383
От: Cocos (Keeling) Islands
- идеята е че "трябва да се инвестира във качествено образование, за да се реализира човек по-добре" - разбирайте да се продаде на пазара на труда за повече пари. Т.е. основния измерител колко е добро е паричен измерител.

А какъв друг измерител, да има? Ти ако искаш се образовай цял живот, за собствено удоволствие и без нищо, да работиш. Никой друг обаче, няма да има никаква ползва от това, че ти си хипер образован. В този случай обаче това удоволствие, ТРЯБВА да си го платиш сам.
карагьозов
20 Окт 2015 13:54
Мнения: 3,770
От: Bulgaria
но има САМО няколко тенденций


posledna
20 Окт 2015 14:42
Мнения: 4,721
От: Bulgaria
Завършващите ВУЗ знаят по каква специалност ще са безработни, изключенията са малко.
hamel
20 Окт 2015 14:46
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Завършващите ВУЗ знаят по каква специалност ще са безработни, изключенията са малко.

Офф! Работата е не в завършващите, а в започващите! Вий кво очаквате - университетът да им построи алгоритъма към милиардерството?
hamel
20 Окт 2015 14:50
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Никой друг обаче, няма да има никаква ползва от това, че ти си хипер образован.
Образованието не е полза, бе челеби! Още Евклид е казал - "Дайте му на тоя 5 стипендии (монети), той иска да печели от наука!" Совковчета - навсякъде си врете кухарските гаги!
posledna
20 Окт 2015 14:50
Мнения: 4,721
От: Bulgaria

hamel
20 Окт 2015 14:46

Завършващите ВУЗ знаят по каква специалност ще са безработни, изключенията са малко.

Офф! Работата е не в завършващите, а в започващите! Вий кво очаквате - университетът да им построи алгоритъма към милиардерството?


Офф! Работата е там, че при този сляп прием, всички започващи, са и завършващи.
hamel
20 Окт 2015 14:51
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Работата е там, че при този сляп прием, всички започващи, са и завършващи.
И кво лошо има в това? Защо баражът трябва да е след висшето образование, а не след средното, основното, началното или детската градина?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: hamel
Калки
20 Окт 2015 15:13
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Защо баражът трябва да е след висшето образование, а не след средното, основното, началното или детската градина?

Има два съвсем разумни баража - матурата след осовното образование (някога, по мое време - след 8-и клас) и матурата след средното. За съжаление, и двете са превърнти във фарс.

Струва ми се, че приетият подход на финансиране 'парите следват ученика', по-късно и студента, е една от фундаменталните причини за дегенерацията на нашата образователна система.
hamel
20 Окт 2015 15:15
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
по-късно и студента, е една от фундаменталните причини за дегенерацията на нашата образователна система.
Е, ний воловете на тая нива, го пишем от 10 години. Ама кой да чуе?
Апропо, в мятряла пише, че Търновския у-т прави некви дообразователни курсове. Нашата кантора ги прави от 3-4 години. И не само дообразователни, а и паралелни. И то безплатни. Резултат? Никъв!!! Просто дечурлигата не знае какво е труд. Те си мислят, че нещата им се полагат. Щом не зацепват от раз, колко е 2+2, те не са виновни - виновни са даскалите! А и защо им е да знаят?!
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: hamel
Мужик
20 Окт 2015 15:20
Мнения: 7,383
От: Cocos (Keeling) Islands
Образованието не е полза, бе челеби!
Бисер
hamel
20 Окт 2015 15:22
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Бисер
Образованието е отношение, челеби, ефенди, мосю, хер, тавариш и другар. Отношение към света, дето има нещастието да те заобикаля.
Мужик
20 Окт 2015 15:36
Мнения: 7,383
От: Cocos (Keeling) Islands
Е, ний воловете на тая нива, го пишем от 10 години.

Абе, требе умно финансиране, щото е крайно време за трактори и комбайни, че с тез волове на таз нива...
Добави мнение   Мнения:60 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща