Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
80% от зрелостниците влизат в университет
Добави мнение   Мнения:18 1
Engels
23 Ное 2015 20:12
Мнения: 9,067
От: Bulgaria
Очертава се нация с 80% висшисти!
аменеменема
23 Ное 2015 20:49
Мнения: 9,138
От: Bulgaria
Както е казал Сенекой, сичко живо зе вишу.
виждащ
23 Ное 2015 21:38
Мнения: 1,285
От: Bulgaria
Докато има кой да дава пари, ще има и кой да ги взима.Уж следвали ученика.Дрънци.На живо от територията, екип "учени" пряко предава провала на теорията за невидимата нам ква си на пазара.
Bentonit
23 Ное 2015 21:58
Мнения: 851
От: Antigua and Barbuda
По прости бакалски сметки излиза, че до две години (да се чете 2 не 20) всеки, който има два крака и може да пази равновесие влиза студент в университет. Най-учената нация в света е това, затова просперира. Това ако следваме логиката на статията. Обаче да не забравяме, че има 6 хил. полузавършили, които не достигат до матура и още 8 хил. двойки. Това прави 14 хил. боклуци. Кандидатите за ВУЗ са 36 хил., засега не всички влизат. Но ако ударим чертата, означава че при новите абитюриенти имаме 28% боклук, 56% студенти и 16% неуспяли или нежелали студенти. Честно казано количеството на тоталния боклук е стряскащо. И най-интересното е, че количеството на завършващите средно образование се стопява стабилно с около 3 000 на година (5%). Това означава, че до ~20 години няма да има завършващи средно образование, ако се запази тенденцията. Рупате ли трева?
Село_
23 Ное 2015 22:10
Мнения: 5,494
От: Bulgaria
То пък едни университети.
Едно време на инженерните им викаха институти, ама не се влизаше лесно.
Сега повечето са университети, пък приемат с тройки, ега ти и университетите
Patriot1965
23 Ное 2015 22:14
Мнения: 6,184
От: Cape Verde
Че то си е повод за гордост, ако останеш извън "университетите"!
Всъщност, всеки ден срещам хора с комуникационни проблеми, които незнайно как са получили дипломи - я от НБУ, я от УНСС, я от някой провинциален колеж.
Дорис
23 Ное 2015 22:18
Мнения: 28,933
От: Bulgaria
Както е казал Сенекой


Сенекой
ablepsia
24 Ное 2015 04:16
Мнения: 26,566
От: Bulgaria
Герджиков веднага изпълни първото си обещание - отключи Университета и вече не се налага да да обикаляш квартала, за да влезеш заедно с колите.
Сега дано успее да изпълни и второто си важно пожелание - парите да не "вървят" със студента.
SvSophia
24 Ное 2015 05:01
Мнения: 36,140
От: Bulgaria
Да се отключи някоя и др. порта, не като да се спре безумието парите да следват студента. Понеже второто не зависи от ректора на СУ, а от минТан, компанийката му в МОН, госпойца Милена Дамянова в НС и лобистите зад тях. Прочее настоящият ректор в качеството си на зам.-мин. в МОН какво е свършил по тая проблема, която съсипа българското висше образование в съпровод с бля-бля за "качество". Дали се е запознал поне с литовския модел, според който всяка учебна година отпадат по 10 % от приетите с най-нисък успех, без това да намалява субсидията? Или с други, по-назадничави, западноевропейски модели, при които, като не си вземеш изпити, не се записваш директно в следващия курс, а те пращат по живо по здраво вкъщи? След като в качеството си на зам.-мин. не е свършил тая работа, сега как...
houp57
24 Ное 2015 05:55
Мнения: 753
От: Bulgaria
80% от зрелостниците влизат в университет

...и 80% от тях учат я право, я икономика.
Куцо и сакато учи икономика или мениджмънт (щото нямаме управление) въпреки, че нито икономика имаме, нито пък собствениците на фирми ще поверят управлението на друг. Те са най-умните и знаят всичко!

А, забравих - и журналистика се учи много. То не може да говори правилно (оставяме настрана диалекта) български, но учи и завършва журналистика!

Както се казва в песента:
Вишист до вишиста, мила моя майнольо!
dobadoba
24 Ное 2015 08:35
Мнения: 5,891
От: Bulgaria
'системата е в "неконтролируем упадък" '
редник
24 Ное 2015 08:45
Мнения: 9,547
От: Bulgaria
Първо - да поздравя авторката!
Статията е актуална, написана ясно и подкрепена с точни сметки - така веднага се вижда, че увеличаващият се брой "университети" няма как да допринесе за по-добро образование...
редник
24 Ное 2015 08:51
Мнения: 9,547
От: Bulgaria
Е, има решение с "недостигащите" студенти - да може да се записват едновременно в два ВУЗ-а и да получават две специалности...
Mrx++
24 Ное 2015 08:58
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
госпойца Милена Дамянова в НС и лобистите зад тях. Прочее настоящият ректор в качеството си на зам.-мин. в МОН какво е свършил по тая проблема, която съсипа българското висше образование в съпровод с бля-бля за "качество".
Само да попитам Милена Дамянова госпойца ли е. Щото нали знаете сръбския виц: "Као председателка на комисията е **** ала као **** е фантастична.".
Mrx++
24 Ное 2015 09:06
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
..и 80% от тях учат я право, я икономика.
Куцо и сакато учи икономика или мениджмънт (щото нямаме управление) въпреки, че нито икономика имаме, нито пък собствениците на фирми ще поверят управлението на друг. Те са най-умните и знаят всичко!
А, забравих - и журналистика се учи много. То не може да говори правилно (оставяме настрана диалекта) български, но учи и завършва журналистика!
А и психология се учи много. А в НБУ има друго чудо на науката - "Европоистика". Там пишман професорът-менте Дайнов плюе по Путин и Москва. Беше се сърдил, че ВАК не е разбрал най-висшата му наука.Заради него и такива, като него Игнатов смени закона, така, че който пожелае да става професор.а. Написал е монография как Станишев бил като Путин. Де да беше така, сега нямаше да сме на тоя хал.
Bonjorno
24 Ное 2015 09:39
Мнения: 3,927
От: Bulgaria
Това с броя на записващите се в университетите е една от най-големите 'дъвки' на пресата. Има-няма и винаги на преден план. А не се казват няколко много важни неща, които биха радикално променили разбирането за проблема:
1. Висшето образование сега при нас взе англо-саксонското разбиране, т.е. бакалавър и магистър. За съжаление, това не се разбира и се приема, че и двете са аналогични на старото висше. Сега, само магистър отговаря на разбирането за старото висше, защото в Европа, САЩ, Япония, Корея, ... (в развитите индустриално страни) само магистърската степен отогваря на изискването за знания, позволяващи да вземаш решения и съответно, да носиш отговорност за тях. Затова в Европа, ако не си магистър нямаш право да подпишеш нищо, изискващо квалификация за оценка на възможности или резултат - нито гаранционна карта в сервиз (за да се удостовери качеството на ремонта), нито приемо-предавателен протокол, нито ... абе много са местата. Затова и в тези държави има много сериозни ограничения за позицията във фирмата, които можеш да заемаш с дадена диплома - товеа нашето, дето с диплома за бакалавър-филолог заемаш пост, изискващ магистър-... го няма никъде.
2. Бакалаврите са следващо ниво за образование, което да допълни училищното образование. Това се реши, защото така хората сами могат да изберат какво да е това, което да учат за да си качат собствената стойност като работна сила, а не да са част от някакви общи рамки. Затова и бакалаврите са 3.5 г. и 4 г., като за ученето за магистри има значение кое от двете си избрал (има места, къде за инженер магистър се изисква да си завършил 3.5 г., а не 4 г. - разлика в насоката на обучение). Затова много хора правят аналогия между бакалавъра и старото полувисше - спомнете си, че на полувисшето преди му викаха полу-образование, точно както сега за бакалаврите.
3. Разделянето на нитото по този начин реши няколко важни въпроса за бизнеса: по-рано се влиза в производството със знания, които няма как да се получат в училищната система; намалява натискът за издигане по управленската стълбица, защото без магистратура това не може да се реализира; инвестирането на време и пари в преминаване от бакалавър в магистър без да се напуска фирмата позволява да се определят достатъчно добре мотивираните и организационно добре сложени персони.
3. Разделянето на образованието по този начин позволи по-лесно да се 'примамват' децата да се прехвърлят да учат другаде. Все пак според англо-саксонската система образованието е бизнес, а не държавна необходимост.
4. Създаде се привидна демократичност - избираемост на дисциплините, избираемост на преподавателите, избираемост на университетите, избираемост ... уж на всичко, а резултатут е все по-лошо образование, т.е. необходимост хората отново да се връщат да учат пак в тази система на висше образование.
5. Има и една група специалности, за които все пак задължително е необходимо да имат възможност за оценка и за носене на отговорност за решенията си (медицина, архитектура, ...) - ами за тях курсовете винаги са директно магистърски, т.е. 5 г.
Павката
24 Ное 2015 11:18
Мнения: 758
От: Bulgaria
Силвия Георгиева
редник
Явор35
25 Ное 2015 10:50
Мнения: 437
От: Bulgaria
80% от зрелостниците влизат в университет ... и прекарват 90% от времето си в чалготеките.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Явор35
Добави мнение   Мнения:18 1