Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Премиерът нареди вдигане на местните данъци и такси
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:47 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща
zumer
30 Ное 2015 19:41
Мнения: 347
От: Bulgaria
***
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: sybil
zumer
30 Ное 2015 19:41
Мнения: 347
От: Bulgaria
......
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: zumer
iLimon0ff
30 Ное 2015 20:17
Мнения: 4,299
От: 0
Вдигането на данъците е едно, а събираемостта накрая - съвсем друго суфле.
komar1
30 Ное 2015 20:23
Мнения: 7,007
От: Bulgaria
Айде сега..Бе нали бат Боко беше приятел с дюнерите???
TonyWolf
30 Ное 2015 20:33
Мнения: 317
От: Bolivia
Ма то обещаното не е като даденото.... нали се сещате за вица с циганина на сватба?
Е Тиквата в точно същия циганин....
mi6osp.
30 Ное 2015 20:41
Мнения: 5,428
От: Bulgaria
Сега- местните, догодина- останалите. С досегашните данъци не могат да се обслужват новите големи заеми.
iLimon0ff
30 Ное 2015 20:47
Мнения: 4,299
От: 0
Който е вземал заеми, той да си ги връща.
Incognito
30 Ное 2015 20:58
Мнения: 1,919
От: France
На нас, дето живеем в панелки, ни е по-трудно да преценим големи ли са, малки ли са данъците ни към общината. Защото са много апартаменти на малка площ и не личи ясно делът на всеки в общинското. Затова искам да попитам някого, който живее в самостоятелна къща с двор в малко населено място. Както личи, хубав отговор би дал Калки, ако се съгласи: Калки, колко е твоят данък и колко е таксата смет за твоя имот? Разбери ме наистина правилно: милионите в България са такива като теб. Затова искам от първа ръка да знам колко дават на общината, та да преценя тя пък какво им дава.

ПП Естествено още по по-полезно ще е повече хора да отговорят: за такава къща с такъв двор данъкът ни е толкова. Едва ли ще е някаква кой знае каква лична данна.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Incognito
mick
30 Ное 2015 21:46
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
Incognito
30 Ноември 2015 20:58

Дали къща или апартамент няма значение - важна е пазарната цена. Цената на инфраструктурата/поддържането около даден имот е пропорционална на пазарната цена на имота. Най-елементарното - земята струва също толкова колкото и под къщата/апартамента. Ако вие си викате майстор в къщата и ви взима Х лева.. ами горе долу толкова ще вземе майсторът и когато го викат да работи и по инфраструктурата. Ако си чистите входа за Y лева.. на месец/година.. ами може да си направите и груба сметка колко ще струва постоянното чистене около къщата или апартамента.

Например според мен трябва да отпадне намалението с 50% на данъка за първи имот. Ако въобще трябва да има някакво намаление трябва да е на база цена.. а не на бройка, щото може да става дума за гарсониера, може да става дума и за 1400 квадрата къща или мезонет. Т.е. би трябвало човек да плаща повече за околната инфраструктура ако има повече.

Това е първата стъпка.. в правилна посока от 25 години. Втората ще е ако се въведе данък и върху земеделските земи и другите имоти които не са в регулация. Третата ще е когато малко по-малко, година след година, данък имоти стане нормален... а какво е нормален? Ами тогава когато няма да има скъпи и неподдържани имоти/огромна част в момента/.. когато няма да има мизерна инфраструктура/навсякъде в момента/ около скъпи имоти, да не говорим за инфраструктурата около по-евтините имоти... трагедия. ...Когато има общинска полиция която е достатъчна и си върши работата. Т.е. общината трябва да има пари за тая полиция - МВР не може да върши тая работа, не мисля, че му е работата - то трябва да се занимава с охрана на национални обекти, с организация.

---
http://mickideas.blogspot.com

Редактирано: 1 път. Последна промяна от: mick
Incognito
30 Ное 2015 22:03
Мнения: 1,919
От: France
mick, благодаря за подробния отговор, но той ми изглежда доста теоретичен и извън настоящия момент. Аз бих желал да науча конкретно число: типична селска или крайградска къща на два етажа, да речем, общо 120 квадрата, водоснабдена, с електличество, но без канализация. Дворът е един декар с лице към улицата примерно 30 метра. Имотът се намира в Злокучене или в Банки - все тая. Колко му е данъкът на такъв имот и колко плаща такса смет? Ако някой се притеснява, че ще разберем собствеността му, нека каже за съседа.
Weed361
30 Ное 2015 22:05
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
Дали къща или апартамент няма значение - важна е пазарната цена. Цената на инфраструктурата/поддържането около даден имот е пропорционална на пазарната цена на имота.


Това добре, но и правото на глас в общинските избори да е свързано с изискването да имаш собственост в общината. Така ще отпадне купуването на гласове.
Neopol
30 Ное 2015 22:14
Мнения: 5,944
От: Bulgaria
заради борбата с тероризма и бежанската криза парите за сигурност в бюджета на страната ще бъдат увеличени

Лъже ! Увеличението е планирано още миналата година. И няма нищо общо, нито с бежански вълни, нито тероризъм. Просто Бойко Борисов клекна и си плаща корупционен данък на американците, като ще им купува таралясниците, които уж нямаше да купува.

Вица е, че ще отгладуваме таралясници за милиарди, които изчезват само за секунди с една ракета по тях...
аман бе
30 Ное 2015 22:54
Мнения: 1,735
От: Bulgaria
"Дали къща или апартамент няма значение - важна е пазарната цена...."
Не е важна само пазарната цена, а и местоположението на недвижимия/движимия имот - населено място, община. За един и същ имот, с една и съща пазарна цена в две различни общини се плащат различни като размер данъци.
Slava
01 Дек 2015 00:16
Мнения: 10,564
От: Bulgaria
Сигурна съм, че никой не е гледал/слушал изказването на Борисов, вкл. и писалият дописката. Ако го беше направил, щеше да предаде точно думите му.

https://www.facebook.com/Stoyanov.cz/videos/563535610478225/
SvSophia
01 Дек 2015 05:29
Мнения: 36,140
От: Bulgaria
Държавата и общините да се издържат от данъци, такси, глоби, акцизи... Страхотна "пазарна" икономика ни биде спретната, начи.
Пък Той ходИ чак в Китай, да възстановява капиталистическо-социалистическия заводец "Камбана". За да ни произвежда Китай олиото.
А къде да Го командироваме на държавни разноски, барабар с цялата му "пернАта" (никого не обиждам, само цитирам едни други разрушители на съвременна България) свита, за да му набият в банкянско-мутренската кратуна какво значи "разделение на властите".
П-ф-у.
sevkom
01 Дек 2015 07:18
Мнения: 176
От: Bulgaria
ТОВА МУ ИЗКАЗВАНЕ Е В РАЗРЕЗ С ПРОГРАМАТА НА ГЕРБ. АБСУРДНО Е, НЕ ЦЕНАТА НА БИЛЕТЧЕТО ЗА МЕТРОТО , А ТОВА, ЧЕ СА МНОГО НИСКИ ДОХОДИТЕ В БЪЛГАРИЯ .ХОДИЛ В КИТАЙ НО НИЩО НЕ РАЗБРАЛ . ТАМ ПРЕСТЪПНОСТ НЯМА , ЗАЩОТО ИМА ЗАКОНИ , КОИТО СЕ СПАЗВАТ.ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО Е БЕЗПЛАТНО , ОБУЧЕНИЕТО ,ТРАНСПОРТА Е С МНОГО НИСКИ ЦЕНИ . ТОКА Е НА СИМВОЛИЧНА ЦЕНА.
Бай Драган
01 Дек 2015 07:51
Мнения: 12,047
От: Bulgaria
Султанат.
Zavinagi CSKAR
01 Дек 2015 08:38
Мнения: 9,630
От: Bulgaria
Правилно. Така се прави. Изборите минаха.

dobadoba
01 Дек 2015 09:22
Мнения: 5,891
От: Bulgaria
БирникЪ
01 Дек 2015 10:06
Мнения: 2,359
От: Bulgaria
Ще се самоцитирам. Старо мнение, може би от 2008-2009 г.:
Винаги съм казвал, че предоставяне администрирането на местните данъци и таксата за битови отпадъци на общините през 2005 г. е следствие на малоумното политическо решение за финансова децентрализация. Последиците от това бяха:
- Намалена събираемост на приходите от общините. Широко прогласената по-висока събираемост е чиста измама. Действителността е много по-различна. Наистина в абсолютна сума приходите от данъка върху недвижимите имоти и таксата за битови отпадъци през 2008 г. се увеличиха средно с 50 на сто в равнение с 2005 г., когато ги администрираше данъчната администрация. Но истинските причини за това са увеличената данъчна основа (данъчната оценка) на 216 % спрямо 100 % база през 2005 г. (на два пъти с по 20 % през 2006 г. и 2007 г. и с 50 % за 2009 г.) и в по-малка степен бумът в новото строителство. Същевременно броят на платените партиди на имоти е намалял с над 10 на сто в повечето общини. Освен това, ДА (Данъчна администрация) при издаване на удостоверения за дължими данъци, необходими за участие в търгове, обществени поръчки, банкови кредити и др., принудително събираше и местните данъци. Друг механизъм за по-доброто им събиране бяха прихващането им от надвнесени ДДС, данък върху доходите и др. данъци;
- Увеличени разходи за администриране следствие на:
А) Раздути щатове в общинските администрации. Там където (особено в малките общини) навремето ДА събираше приходите, в т.ч. и републиканските с един касиер – събирач на половин щат, сега за по – малко работа (имам предвид, че не събират патентния данък, ДОД, глоби и др.) общините са назначили инспектор, счетоводител и касиер на пълен щат за администрирането на местните данъци и такси. В предходните години един инспектор и един счетоводител в ДА спокойно обслужваха 3 – 4 малки общини, в т.ч. и за част от републиканските данъци;
Б) Оскъпен процес за печат и изпращане на съобщения. При администрирането ДА отпечатваше в едно съобщение размерите на данъка и таксата, независимо в коя община се намира имота, а днес всяка община изпраща съобщения за имотите на своята територия. Това оскъпява както самия печат, така и пощенските разходи следствие по-големия брой съобщения;
- Различно тълкуване и прилагане на законодателството. В предходните години указанията за тълкуване на законите се спускаха централизирано от ГДД и бяха задължителни за прилагане. Сега всичко е в ръцете на органите за местните данъци към общините, които са силно зависими от конюнктурата;
- Липса на капацитет за администриране. НАП продължава да изчислява задълженията за данъка върху имотите, таксата и данъка върху превозните средства. Дори нещо повече, поддържа програмното осигуряване. Т.е. ДА (сега НАП) извършва разходи за да могат общинските кметове да отчитат голяма дейност;
- Влошено качество на обслужване. В повечето областните центрове ДА даваше възможност плащането на местните данъци да се осъществява за всички общини в обхвата на дирекцията (областта) и не беше необходимо данъкоплатците да пътуват на повече от 50 км. за да платят задълженията си или да правят допълнителни разходи за банкови или пощенски преводи. Напомням за незнаещите, че ДА издаваше безплатно удостоверения за данъчна оценка на имоти, в дирекцията където работя това ставаше в момента на подаване на молбата в 90 % от случаите, а общините въведоха такса от 3 лв. до 10 лв., а някъде и 15 лв., като много стриктно спазват 14 – дневния срок на издаване. В миналото ДА имаше представители във всички общини, което спомагаше при подаване на декларации и отстраняване грешки в тях, издирване на данъкоплатци за връчване на съобщения, наказателни постановления, покани и др. документи. Сега за да се подаде декларация или връчи някакъв документ се налага транспорт и загуба на време, или ползване пощите, при което разходите за тази дейност както за ДА (НАП) така и за данъкоплатците се увеличиха многократно. Да не говорим за това, че някои общини са въвели такса за обработка на имотните данъчни декларации.
От всичко казано по – горе се стига да извода, че децентрализираното администриране на данъци е най – малкото необосновано икономически както от гледна точка на държавата, така и от гледна точка на данъкоплатците.
Даването на по – голяма финансова независимост на общините само увеличава властта на местните велможи и разширява кръга на злоупотребите и откровените кражби чрез обществени поръчки, концесии, търгове и др. Няма друго обяснение за бясното желание на много хора да кметуват или да са общински съветници. За да се наливат толкова пари за купуване на гласове, значи е налице стремежа те да се възвърнат, и то в по – голям размер.
Но да се администрира таксата само в София от НАП е идиотизъм ! Всички данъци трябва да се събират от една институция, в т.ч. и таксата за битови отпадъци, защото при последната плащането от задълженото лице не е пряко свързано с извършването на услугата.
Общините следва да събират такси само за конкретни услуги, при които плащането е основание за извършване на услугата (разрешителни, такси за детски градини и т.н.).
hunter_top
01 Дек 2015 12:09
Мнения: 75
От: Bulgaria
Колко са тия с големите палати, които нямат Акт 16 и не плащат нищо?
Добави мнение   Мнения:47 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща