Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
В Швеция пенсиите зависят от калкулатора, а у нас - от партиите
Добави мнение   Мнения:3 1
pigeon2
03 Дек 2015 23:38
Мнения: 1,180
От: Bulgaria



Eто и ще нещо интересно по темата за пенсиите:

В кои страни младежите днес ще получават най-високи пенсии утре?


Младите хора вече може да са се примирили да работят по-дълго, отколкото родителите им, и да се пенсионират при по-ниски доходи от тези при предишните поколения.

Ново проучване на най-богатите икономики в света показва, че много хора, които сега навлизат на трудовия пазар, са под риск от пенсиониране в бедност. Само шепа държави ще съумеят да задържат пенсионните доходи на подобните на сегашните нива, пише СNN.

„Бъдещите поколения вероятно ще намират пенсионните си права за много по-малко щедри от днешните и много могат да се изправят пред сериозна опасност от бедност на старини”, посочва Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.

Няколко богати държави планират да вдигнат възрастта за пенсиониране до 70 години. Служителите във Великобритания, Ирландия и Чехия могат да очакват да продължат да работят до 68-годишна възраст до 2054 г.

Несъмнено те ще завидят на младите от поколението У в Люксембург и Словения, които би трябвало да могат да се пенсионират на 60 години. Очаква се средната възраст за пенсиониране в развития свят да бъде 65 години за мъже и за жени.

Когато най-накрая се пенсионират, хората трябва да бъдат подготвени да получават значително по-ниско заплащане.

Британските пенсионери вече стават свидетели на най-големия спад в доходите си, когато напуснат работа. Сега те взимат едва 38% от предишните си заплати, а ситуацията ще се влошава. Служителите, които ще се пенсионират след 40 години на Острова, ще получават пенсия, равностойна на 30 на сто от заплатата им.

Положението при американските пенсионери е малко по-добро – те взимат 45% от средните си заплати преди пенсиониране. Това число ще спадне до 35 на сто до 2054 г.

Поколението на хилядолетието в Испания, Люксембург и Турция ще усети много по-малък шок при пенсиониране. То ще получава съответно 82%, 77% и 75% от предишните си възнаграждения.

Възрастта за пенсиониране се увеличава, тъй като хората живеят все по-дълго, а населението в развитите страни е застаряващо. Това означава, че има повече пенсионери за издържане и по-малко млади хора, които да плащат за техните пенсии.

В допълнение към това сигурността на работа спада по целия свят, което значи, че хората често трябва да работят по-дълго, за да натрупат достатъчно спестявания и да се пенсионират.

Средното равнище на заетост сред хората на възраст от 55 до 64 години в развитите държави се е качило със 7 на сто за последното десетилетие.

http://money.bg/savings/v-koi-strani-mladezhite-dnes-shte-poluchavat-nay-visoki-pensii-utre.html?utm_source=news.bg&utm_medium=article&utm_campaign=sidebar
Apolitichen
04 Дек 2015 16:21
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Когато най-накрая се пенсионират, хората трябва да бъдат подготвени да получават значително по-ниско заплащане.
Нали било "проста математика" - смяташ и знаеш , подготовка не е необходима. Дали това не е призив хората да преглатнат некаъдрните икономисти или некадърните политици, за които са гласували!?

Има формула и в момента, в който важни параметри и пропорции се променят, възрастта се вдига - хоп, става 66 или 67 години примерно. Но формулата го диктува, не някакви политици.
То и у нас има формула - като дойде време за пенсиониране формулата смята "важните параметри и пропорции" и определя пенсията. Например, важен параметър е трудовият стаж от 20 години "тежък изнурителен труд" в паспортна служба да се преизчесли на 33.3 г., а осигурителният доход от последните три години (как началник) да се екстраполира за всички предходни години, включително и при заетост на половин щат.
Та, кой определя важните параметри и пропорции? Пишман-икономисти с плоско мислене, опс данък, или пишман-политици с популистки шмекерства?
ПлесNick
04 Дек 2015 17:32
Мнения: 2,020
От: Bulgaria
Лично аз бих искал да имам избор и къде да се осигурявам, и кога точно да се пенсионирам, ако вече съм навършил съответните години


Ми като си искал да имаш избор бай Ганев да беше предложил (от името на сите леберални стратези) да се сключи ПЕНСИОННИЯ пакт, който предложих преди месеци (в разгара на препирните по идеята на Горановчето ): ВСИЧКИ родени след 1959 се съгласяват изрично (писмено), че нямат нищо против пенсиите на родените ПРЕДИ 1959 година да се изплащат в изчислените им от НОИ размери (плюс ежегодни индексации - според инфлацията или пък ДЕфлацията) чрез ТРАНСФЕРИ в НОИ от Републиканския бюджет (т.е. пенсиите им да се плащат с данъците). В замяна всички родени след 1959 година се осигуряват с вноски в размер по тяхно усмотрение, и правят вноските пак по свое усмотрение - в какъвто те си искат "управител" на тяхната партида от направените вноски: УПФ, ДПФ, личен пенсионен план в банка, НОИ!

Броят на тези, чиито пенсии се плащат САМО от данъците ще клони към НУЛА, а броят (респ. РАЗМЕРЪТ) на вноските, управлявани на капиталов принцип, ще РАСТЕ!!!!
Истинска WIN-WIN игра!!!!
Добави мнение   Мнения:3 1