Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
ГЕРБ призна, че депутатите са били заблудени за ДДС
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:26 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
mick
17 Дек 2015 19:58
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
Факт е, че в момента собствениците на фирми реално прекарват всичко през фирмите си и не плащат ДДС, нито ДОД върху тези доходи. Автомобили за лична употреба не им се плаща ДДС.. а реално това е и доход.. за този който използва автомобила - и ДОД не се плаща/върху сумата от която е платен ДДСто/. Бензина им е по-евтин, щото и за него няма ДДС.. всичко минава като разход на фирмата/ремонти и т.н./ и без ДДС. А реално за това простосмъртните освен ДДС преди това са платили и ДОД.

Същото се отнася и за къщи, вили, компютри и т.н

Прекалено голямо неравенство има в облагането. После защо има толкова много регистрирани по ДДС фирми.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: mick
komar1
17 Дек 2015 20:11
Мнения: 7,007
От: Bulgaria
Горките...Претаковали ги
ivanko77
17 Дек 2015 20:14
Мнения: 309
От: Bulgaria
mick, не знам какъв ви е достъпа до данъци, данъчни и фирми, НО не сте прав! Никоя фирма няма право и в момента да осчетоводява като разход, тия само за лични нужди, това което сегла предлагат е безумие, което води до поредния данъчен произвол.
БСП
17 Дек 2015 22:11
Мнения: 4,755
От: Bulgaria
mick


Горанов,ти ли си бе?


ПП:ГЕРБ е дясна партия....колкото е стройна снагата на Пеевски.
БСП
17 Дек 2015 22:15
Мнения: 4,755
От: Bulgaria
Автомобили за лична употреба не им се плаща ДДС.. а реално това е и доход.. за този който използва автомобила




Кефиш ме....Бацееееее....изкърти фаянса
ronin
18 Дек 2015 05:02
Мнения: 134
От: Bulgaria
Тези от НАП не могат да се справят с ДДС измамниците, които са една шепа хора, а ще проверяват колко време говоря по телефона по лични въпроси. Ебаси!
mick
18 Дек 2015 07:31
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
БСП -

1ви - работещ на заплата си купува кола от магазина - първо значи е трябвало да плати ДОД за парите с които купува колата, отделно от тия пари се плаща и ДДС. Значи един път плаща 10% върху дохода си ДОД и след това върху остатака има 16.66% ДДС.. с натрупване може да го сметнеш колко данъци се плащат в този случай. След това този работещ си плаща бензина с ДДС.. плаща си всички застраховки, разходи по автомобила и там също плаща данъци. А да има и осигуровки върху заплатата.

2ри случай - човек си купува кола за лична употреба през фирма/уж фирмена/. Значи в този случай парите не се водят като доход за дадения човек и той не плаща ДОД, нито осигуровки, отделно фирмата си връща ДДСто .. и накрая бензинът също е без ДДС.. всички разходи по автомобила - също. Начисляват се амортизации.

После защо много чиновници, съдии и не знам си какви хора карат коли и живеят в къщи на приятелски фирми.. това си е просто леко прикрита корупция.. Скриване на доход и неплащане на ДДС.

Mitnicharъ
18 Дек 2015 08:33
Мнения: 6,877
От: Bulgaria

"Това не е нещо, което ние сме измислили. Според европейската директива с ДДС се облагат задължително всички активи и услуги, ползвани за лични нужди. Не може да се възстановява ДДС при такова ползване. Това, за което ние настоявахме, беше собствениците да имат право чрез декларация да кажат кой от активите ползват с двойно предназначение. Министерството на финансите изготви методиката, така че данъчните да не прилагат "творчески" контрола върху начисляването на ДДС. Това са нещата, които бяха отхвърлени в пленарна зала, а те всъщност имаха за цел да подпомогнат бизнеса и законът да се прилага по един и същи начин", обясни Менда Стоянова. Тя бе на тази позиция и при гласуването на текстовете на второ четене в бюджетната комисия в НС, като настояваше те да се усъвършенстват. Съгласие не беше постигнато и в крайна сметка текстовете бяха отхвърлени с участието и на ГЕРБ.


Досега, откакто я знам, г-жа Менда не е правила по- внятно и умно изявление.

А болднатия текст намирам в пряко противоречие със заглавието, но това няма нищо общо с Менда... Вчера Езерски достатъчно ясно обясни казуса
проф. дървингов
18 Дек 2015 09:09
Мнения: 14,308
От: Bulgaria
Мик, грешите.
Първо, от барем 20 години няма данъчен кредит за фирмените автомобили. Тук преди месец обяснявах изключенията - ако си транспртна фирма, търговец на автомобили, таксиметър ,...
Второ, осчетоводяването на разхода за бензин е мисия невъзможна. Даже ако се приложи немската система на Fahrtenbuch (някога и у нас имаше пътни книжки).
Трето, разходите за бензин (както и някои други) от времето на МуравейРад се облагат с особен 'луксозен данък', беше 20% мисля, че сега е 10.
Четвърто, за имоти ДДС-то, платено за придобиване на земята, се прихваща от инвеститора в процеса на строителството. Ограничението, както е предложено, трудно ще се прилага, особено след като инвеститорът е получила разрешение за ползване. Ако приемем, че инвеститорът и лошият фирмаджия са формално различни, хептем невъзможно става.
Ако инвеститорът и фирмаджията са идентични, същата бозо - в процеса на строителството тези законови промени не важат.
Пето, за всичко останало няма как да докажеш личното ползване - например за таблети, телефони, фото и видеотехника и прочие простотийки. Хеле пък за ползвани услуги - например физическа охрана.



Подходът е сбъркан.
Защо?
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: проф. дървингов
kokaracho
18 Дек 2015 10:14
Мнения: 521
От: Bulgaria
Професоре, за N1 чували ли сте?
ИлияНиколов
18 Дек 2015 10:42
Мнения: 4,180
От: Bulgaria
"Вчера Езерски достатъчно ясно обясни казуса"

Съгласен съм с това.

Mitnicharъ, за целия постинг.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: ИлияНиколов
ИлияНиколов
18 Дек 2015 10:58
Мнения: 4,180
От: Bulgaria
"
Трето, разходите за бензин (както и някои други) от времето на МуравейРад се облагат с особен 'луксозен данък', беше 20% мисля, че сега е 10.
"

Проф. Дървингов сигурно има предвид разпоредбата на чл. 204, т. 3 от Закона за корпоративното подоходно облагане, която изисква облагане с данък на разходите, свързани с експлоатация на превозни средства, когато с тях се извършва управленска дейност. В момента данъчната ставка наистина е 10 на сто (чл. 216 от ЗКПО).
Дорис
18 Дек 2015 11:06
Мнения: 28,933
От: Bulgaria
облагане с данък на разходите, свързани с експлоатация на превозни средства, когато с тях се извършва управленска дейност.


Ами ако извършваш управленска дейност с метро или велосипед, какво правим?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Дорис
tudor
18 Дек 2015 11:08
Мнения: 1,035
От: Bulgaria
проф. дървингов

18 Декември 2015 09:09

Мик, грешите.
Първо, от барем 20 години няма данъчен кредит за фирмените автомобили. Тук преди месец обяснявах изключенията - ако си транспртна фирма, търговец на автомобили, таксиметър ,...



Г-н Професоре прав сте. Затова почти всеки собственик си направи и транспортна фирма. И там се водят автомобилите. Има и друга схема дето няколко собственици си правят една транспортна фирма. И бичат фактури всеки месец, че са ги отдавали като рент-а-кар на другата си фирма. Ето това е искал да каже mick, макар и да не го е давал в детайли. А в тази транспортна фирма се ползва данъчен кредит за закупените автомобили. Просто си местят собствениците парите от единия джоб в другия. И това разбира се стана в следствие на разпоредбите за които говорите вие. Апропо - винаги ще намерят легални вратички. Но е много лесно да се види - транспортната фирма с 5 автомобила е сключила договор с фирмата Х и целогодишно там е дала "под наем" колите. Защо няма други ползватели?
Д-р Перемянов
18 Дек 2015 11:09
Мнения: 3,425
От: Bulgaria
***

Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Д-р Перемянов
ИлияНиколов
18 Дек 2015 11:38
Мнения: 4,180
От: Bulgaria
Ами ако извършваш управленска дейност с метро или велосипед, какво правим?


Нищо не правим.
Гледаме пар. 1, т. 40 от Допълнителните разпоредби на ЗКПО и там пише, че по смисъла на закона "Превозни средства" са тези, посочени в глава втора, раздел четвърти от Закона за местните данъци и такси, независимо дали са вписани в регистър, воден съгласно българското законодателство.
Отваряме Закона за местните данъци и такси и там четем, че с данък върху превозните средства се облагат: превозните средства, регистрирани за движение по пътната мрежа в Република България, т. е. метрото и велосипедът не попадат в обхвата на ЗКПО.
Реално разходите по администрирането на данъка върху разходите на велосипед, с който данъчнозадълженото лице(ДЗЛ) си върши дейността, ще са по-големи от прихода за фиска, има ли смисъл въобще. А и метрополитенът е обществен транспорт, не е актив на ДЗЛ-то, данък върху разходите за билетчета ли да му събира НАП?
По-добре нищо да не правим.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: ИлияНиколов
проф. дървингов
18 Дек 2015 13:13
Мнения: 14,308
От: Bulgaria
kokaracho 18 Декември 2015 10:14
Професоре, за N1 чували ли сте?
...не, помогнете, благодаря.

@ Илия Нниколов
...не само тези разходи, и разходите за обяди и вечери, за подаръците за уважавани клиенти ...
Това го въведе Муравей, защото много честни частници водеха съпругите, компаньонките или просто приятелите си на вечери и след това вземаха фактури на името на фирмите си. И от тогава си стои, въпреки че е глупаво, за единици се шиканират всички.
Ако аз река да заведа Манрико на опера във Варна, защото знам, че той обича операта, но се двууми да подпише с мен договор за 12 милиона лева, разходите по целия масраф (не са много) не могат да се отчетат като фирмен разход.
Аналогично, ако искам да подаря на Митничаря писалка Pelikan и кутия пури като знак на благодарност за възложена сделка, пак не става;

Същото е и с тия нововъведения, освен че засягат единици, ще шиканират всичси и няма да иман съкествен ефект.
проф. дървингов
18 Дек 2015 13:15
Мнения: 14,308
От: Bulgaria
Тудоре, описаното от Вас противоречи ли на закона?
mariatereza
18 Дек 2015 14:33
Мнения: 33
От: Bulgaria
Тези са ненормални,били заблудени те за какво са в този парламент нали да гласуват закони
tudor
18 Дек 2015 14:40
Мнения: 1,035
От: Bulgaria
Професоре, не противоречи. Затова е и направено. Да се самоцитирам: - " Апропо - винаги ще намерят легални вратички".
Тук въпроса тогава е кое има смисъл да се прави и кое не. При това положение да върнат ли да се приспада ДДС и да не се правят мними транспортни фирми. Защото наистина има и транспортни фирми на които това им е занаята. Ако се търси правдивост, че нещо за лично ползване не трябва да му се приспада ДДС, то въпроса е как да стане. И понеже ДДС е въртоглав данък, то аз заставам зад идеята за данък оборот без изключения и никакъв ДДС. Купуваш - плащаш данъка. Фирмите го внасят в бюджета и толкоз. Разбира се не 20% ставка. Но това е друга тема....
Mitnicharъ
18 Дек 2015 14:50
Мнения: 6,877
От: Bulgaria
Аз не пуша пури, и предпочитам Cartier, благодаря ...
Добави мнение   Мнения:26 Страница 1 от 2 1 2 Следваща