Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Бъркотията с ДДС за активи с двойна употреба расте
Добави мнение   Мнения:3 1
BaliBali
28 Яну 2016 22:42
Мнения: 5,739
От: Bulgaria
Ама моля ви се, нали чиновниците трябва да си оправдаят заплатите. В същото време шефовете на фирмите мрънкат, че много са им разходите за счетоводство. А горките счетоводители какво да кажат - между чука и наковалята, трябва да изпълняват куп задължения, кое от кое по-глупави, при вечно мрънкащ шеф, който не знае каква работа вършат, но все му се струва много скъпа. Ужас некъв!
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: BaliBali
Бъчи
29 Яну 2016 06:50
Мнения: 169
От: United States
Цари хаос заради некадърност и липса на инициативност, с други думи - безхаберие, тъпа алчност и мрак.
Та за какво да се занимават дори и да преписват от други страни, като може и да не го правят. Така или инак никой няма да им дири отговорност.
Apolitichen
29 Яну 2016 14:38
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
да се иска начисляване на ДДС - при положение че фирмата де факто извършва услуга на съответния служител, който ползва колата или смартфона.

Да де, ама тук има друг "тънък момент", много тънък момент в "двойната употреба" на даден актив - "де факто извършената услуга" е ли е доход за служителя или не? Защото, ако е доход, фирмата трябва, освен да плати ДДС "лично ползване", а също и още към 40% данъци (социални осигуровки и ДОД) .
Трети тънък момент е осчетоводяването на актива с "двойна злоупотреба": 1. Амортизациите ще се начисляват върху цялата стойност на актива или само върху часта за служебно ползване; 2. При вписването на тежести/ипотека/залог коя стойност на акива ще се взема - "служебната" или цялата (пазарна)? 3. Ако един актив в началото, първите пет години например, се е ползвам само служебно и след това е започната "двойната злоупотреба, ДДС-то (за невъзстяновяване) върху коя стойност ще се определи - към стойността на придобиване (плюс платените до момента застраховки, данъци и такси) или върху текущата остатъчна стойност?

Не е ли по-добре и по-просто активите, които са обект на специално данъчно третиране (имуществен данък като данък-сгради, данък-автомобил; вписване в национален регистър - имотен, ипотечен, автомобилен) да бъдат освободени от ДДС? Потенциалните загуби от ДДС могат да бъдат компенсиране с повишаване на ставките на специалното данъчно третиране. Дори и данъчните ще си спестят работа - вместо да проверяват 100 хил. фирми, ще правят ревизия (при възстановяване на ДДС) само на стотина (регистриране вносители на автомобили, лицензирани строители на сгради).
Добави мнение   Мнения:3 1