Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Ах, тез обществени поръчки!
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:52 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3
sluncho6
21 Фев 2016 04:19
Мнения: 10,597
От: United States
>>><<<
Абе аз отдавна съм казал В БЪЛГАРИЯ САМО МЕНТЕТО Е ИСТИНСКО!
sluncho6
21 Фев 2016 04:30
Мнения: 10,597
От: United States
>>><<<
Влади Гео
хората са горе-долу еднакви, навсякъде и по всяко време сред нас преобладават мързеливите и инертните.

Такъв е матрялът и в РБ. Най-лошото в такъв случай е, че с такъв матрял ни соцялизъм се строи, ни комунизъм. Много бързо революционният потенциал спада
и превръща труженика в поредния лумпен, чел тезиси и стенвестници, а най-паче в иждивенец. Наличието на съзнание у някои бързо започва да се счита за дълбок човешки недостатък. Защо е така? Не се наемам да отговора накратко, а за дълъг отговор откровено ме мързи. Просто запазвам моята си логика за собствена консумация...егоист някакъв?!
ВладиГео
21 Фев 2016 10:50
Мнения: 3,701
От: Bulgaria
sluncho6
21 Февруари 2016 04:30

Стига вече с този "матрял". Той не е нито по-добър, нито по-лош от другаде, нито пък зависи от него дали България ще просперира или ще гние и загива. Десетки пъти съм посочвал графиките за нашия БВП през последните 130 години (виж "долари Гири-Хамиш"; последният път, като погледнах от детско любопитство колко човека са чели простичките ми съпоставки, бяха над 1,5 милиона). Два пъти през двадесетия век има българско икономическо чудо: през 1930-те и през 1960-1970-те години. Те ти капитализъм, те ти и социализъм при един и същи "матрял"
Да погледнем напред. Има един документ на ЕК - EU Energy trends to 2050. Знаеш ли какво прогнозират за нас? Цялото нарастване на БВП щяло било да дойде от услугите. Не от селското стопанство, което е най-очевидният източник на растеж. Нашето селско стопанство в момента е неолитно: сеят се треви, добавената стойност е възможно най-ниската, фондоотдаването и заетостта са близки до нулата, че на всичкото отгоре се субсидира. Каменен век в натура. Същевременно имаме доказани възможности за многократен растеж на производството на храни, поне това не следва да се обяснява, вервам? Виж данните за 1985 година да кажем.

Видни са и демографските тенденции, които ясно сочат секторите с потенциал за растеж - нискотехнологичните и с висока добавена стойност, тоест с много неквалифициран труд. Къде трябва да работи население, в което към 2050 циганите ще бъдат половината и ще са поголовно неграмотни?
Въпросът е: има ли управници, които да се замислят поне малко за бъдещето? Да се замислят днес, а не след като изчезнем. Само да се замислят, изобщо не питам за анализ, планиране, икономически политики и прочия неща, за които едва ли са чували.

Белкис Будур
21 Фев 2016 10:54
Мнения: 4,930
От: Bulgaria

Такъв е матрялът и в РБ. Най-лошото в такъв случай е, че с такъв матрял ни соцялизъм се строи, ни комунизъм. Много бързо революционният потенциал спада

Най-после един единомишленик
От кога твърдя аз, че и комунизма, и социализма са прекрасни строеве? От кога казвам, че причината не е в тях, а в матряла? А?
Ама на мен не хващате вяра
Викате, че комунизъмът не бил хвата моргана, и за това нямало как да се хване...
Пенчо бре
21 Фев 2016 11:45
Мнения: 20,364
От: Bulgaria
Така си е Сула! Само да напомня за един друг фактор ли елемент ли, наредил се на трапезата и черпещ блага с пълна уста - т.н. Профсъюзи ли Синдикати ли.

„Освен това мисля, че Картаген трябва да се разруши.“ (на латински: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam), дори когато в речите му не става дума за Картаген.
Изразът се използва за настойчиво искане, израз (в реторическо изказване) който бива повтарян натрапчиво, за да подтикне към някакъв вид действие.

За какъв вид действие подтиква Сула?
ВладиГео
21 Фев 2016 12:39
Мнения: 3,701
От: Bulgaria
За какъв вид действие подтиква Сула?

За революционно, съдейки по всичко.
Michael
21 Фев 2016 12:47
Мнения: 1,220
От: Bulgaria
ВладиГео - необходимите и достатъчни условия са се явяват необходимо и достатъчно условие за логично разсъждение, ако имаш изчерпателна представа за системата. Т.е. ако теорията ти я описва точно. Ние сме сбъркан вид, цялата ни история се занимава само с делата на властта, масовите психози и традиции и като стигне до нещо друго само се възхищава на шепата забелязани от обществото съществени деяния на индивиди, които не са част нито едното, нито от другото. Как мислиш, дали наистина това е цялата история, а дали няма и друга? Наблюдаемите явления за обществото са прекалено тесен кръг, прекалено предубедени и прекалено натоварени с постулирана и подразбираща се вяра в тяхната изчерпателност. Вместо обществени строеве, икономически политики, войни и т.н. и т.н. всъщност технологията доста детерминистично определя развитието на вида ни, ако погледнеш на нещата като на история на интелигентни маймунки боричкащи се по инстинкт за място в стадото. Бутни технология в точния момент, точното място и точната форма и тя се забелязва и после променя играта по някакъв начин, който е доста предвидим и управляем. Всички велики хуманитарни притчи са просто снобско оръжие за делене а клубове - нищо по-различно от механизмите в училищните банди, групи и кръгове (което ти хареса повече като название). Има индивиди или малки групи, които от време на време форсират нещата в една или друга посока на хуманитарна основа, но това изглежда голямо само, ако разсъждаваш в рамките на Историята по гореспоменатия начин, иначе нито ВСВ, нито демокрацията, нито комунизма, нито границите са кой знае какво - за глобалната картинка, погледната с "нечовешки" очи и най-големите официални исторически явления са просто пукащи се набързо мехурчета.

Та, искам да кажа - прав си, но само дотолкова, че за да влезе в човешката история резултата от инициативата на индивидите, той трябва да се вплете в масово наблюдаемите механизми. Атомната енергия трябва да стане играчка на "нормални" хора, които не я разбират, за да стане лъскав щит и доспехи, които някой Омир да възпява покрай аферите им - кой кого, заради какво и носейки ей тая броня, изкована от богове. За съжаление дори и най-откачените индивиди имат нужда от ресурсите на обществото, а то няма да им ги даде, ако е унесено в снобска, затворена посока. За това говоря. Леко встрани от тая тема има едно голямо "но" в цялата работа - дали всички подобни постижения наистина имат нужда от ресурсите на обществото? Ако не, какъв ефект имат и дали някой/и не си играе с него?
ВладиГео
21 Фев 2016 13:19
Мнения: 3,701
От: Bulgaria
Michael
21 Февруари 2016 12:47

Говориш за ролята на технологията, а същевременно не виждаш най-важната от технологиите - социалното управление.
Казваш "бутни технология в точния момент, точното място и точната форма и тя се забелязва и после променя играта по някакъв начин, който е доста предвидим и управляем", но защо не правиш следващата стъпка? Нали трябва да има някой, който да "бутне" технологията и този някой не е авторът й, а някой друг, който управлява обществените ресурси? Този, когото наричаме субект на управлението.
Казваш "за да влезе в човешката история резултатът от инициативата на индивидите, той трябва да се вплете в масово наблюдаемите механизми", но по-нататък търсиш при Омир и "боговете" онзи, който вплита резултата.
Ми не е там
Pukpuk
21 Фев 2016 15:28
Мнения: 98
От: Botswana
Преди няколко месеца депутати от Реформаторския блок направиха предложение за промени в закона за училищното образование, с които да бъде записано, че периодът на комунизма се изучава в училище. Това предложение обаче не беше прието. Въпросът какво се учи в училище за периода на тоталитарния режим явно не вълнува обществото чак толкова много, в сравнение например с османското владичество.
Според справка от министерство на образованието, с която Клуб Z разполага, съгласно действащите в момента учебни програми периодът на тоталитаризма се изучава в VI клас, в X клас и в XI клас.
В учебната програма за VI клас се учи за тоталитарната държава, затвореното общество, икономическите и социалните експерименти в селото и града, натискът върху българската църква. Като ново понятие е изведено понятието "тоталитарен режим".
В учебниците за X клас има урок "България (1945 - 1989 г.). Акцентите в нея са: От Отечествения фронт до политическата хегемония на БКП; Българският модел на социализма"
Най-силно застъпен е периодът на комунизма в учебниците за XI клас. В тях има няколко урочни статии:
- Преход към еднопартийна система (1944-1948 г.) - там са записани в следните текстове:
"В закона за защита на държавата са направени допълнения, които да подпомогнат планираната разправа с опозиционните лидери... Усилено се подготвят политически съдебни процеси".
- България по време на тоталитарния социализъм (1949 - 1989 г.) . В този урок се казва:
"На преследване е подложено духовенството... Правят се чистки в партията и в държавния апарат, стотици хора, обявени за "политически опасни лица", се изпращат в концентрационни лагери. Зловеща слава придобива лагерът "Белене"... Българският народ се опълчва срещу репресивната машина на комунистическата власт... При режима на Вълко Червенков БКП налага пълен контрол в страната... Всички сфери на обществения живот са подложени на идеологизиране... Така след 1949 г. в страната е наложена политическа диктатура от сталински тип... Репресивният апарат действа безотказно (по времето на режима на Тодор Живков). Парламентът узаконява всички решения на партията, "вождът" има неограничена власт, всички сфери на живота са под контрола на БКП... През 1971 г. е приета нова Конституция. Член 1 провъзгласява ръководната роля на БКП в обществото и държавата".
- Развитие на културата (1944-1989 г.):
"След 1948 г. в просветната ситема са извърешни преобразувания по съветски модел... При кандидатстване за висше образование е въведен класово-партиен подход... След прочистване на учените в науката навлизат много недобре подготвени и без призвание хора... В литературата и изкуството е наложен като художествен метод т.нар. социалистически реализъм... Затова писателите се надпреварват да описват героизма на партизаните, а художници рисуват портрети и ваят скулптури на партийните вождове... Резултатът е художествено обедняване на литературата... Печатът, радиото и телевизията са поставени в услуга на пропагандната дейност на партията-държава".
- Българската политическа емиграция след 9 септември 1944 г.:
"След преврата на 9 септември 1944 г. хиляди българи са прокудени в чужбина от комунистическата власт... Комунистическата власт обявява за врагове на България онези българи, които не споделят нейната идеология и търсят спасение и реализация в свободния свят".
Вицепремиерът и от скоро просветен министър Меглена Кунева обяви статитстика, според която над 90% от хората на възраст между 15 и 35 години заявяват, че не знаят нищо за комунистическия режим. Тя изтъкна, че един от проблемите е, че тези уроци се изучават в края на учебната година и за тях често не остава време.
ВладиГео
21 Фев 2016 15:52
Мнения: 3,701
От: Bulgaria
90% от хората на възраст между 15 и 35 години заявяват, че не знаят нищо за комунистическия режим

А 90% от всички хора у нас не знаят нищо за обществото.
Вижте скромната ни дискусия: капитализмът ни не бил като у хората, матрялът бил калпав, липсвала инициативност ... и ни дума за простия факт, че всички капитализми, всички лични качества и всички технологии са абсолютно несъотносими към и абсолютно безполезни за хора, на които са им откраднати природните ресурси, естествените монополи, заводите барабар с технологиите и банките барабар с парите на две поколения.
tupakmango
21 Фев 2016 16:57
Мнения: 6,736
От: Bulgaria
А дали са рубльофили?
Добави мнение   Мнения:52 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3