Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Финландия застана на ръба на икономическата пропаст
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:35 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
генек
25 Май 2016 20:50
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
И още тълпи пришълци... Ще издържат ли финландците?
---------------------------------
Сайтът на Генек
annetaz
26 Май 2016 04:22
Мнения: 1,778
От: Bulgaria
"Реформите" продължават! До пълното унищожаване на благоденстваща Европа. А държавите все повече затъват, въпреки орязаните разходи. Които уж били реформи?! Някой беше казал, че икономията е майка на мизерията. Погледнато реалистично резултатите потвърждават тази теза. Няма смисъл от подобни реформи, които не решават нищо, а поддържат субекта на системи, въпреки че е в клинична смърт. Каква е кризата? Кому не е ясно, че това е криза на системата като цяло? Дали тя може да се реформира или вече е тотално катастрофирала? Каква е ролята на ЕС в затъването на държавите?
Откровение Варухово
26 Май 2016 04:39
Мнения: 736
От: Bulgaria
Да обобщим 'фактите' според статията:
1) до преди няколко години и в продълежние на много години Финландия била супер отвсякъде
2) сега обаче имат "структурни проблеми" (да ви звучи познато?)
3) главната причина била липсата на реформи (демек перестройка е решението)
4) Не е ясно като са били толкоз добре и толкова дълго, това резултат на некви предишни реформи ли е било или просто така
5) Правителството харчи прекалено много за социални услуги (нищо че преди е харчило даже повече)
Заключението:
да се върнем в хранителната банка в Калио, където Хурсти говори по телефона

mick
26 Май 2016 07:38
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
Демокрацията рано или късно .. унищожава държавата. Ще го разберат, ама ще е късно. Мисля ние вече го разбрахме. Щото рано или късно - получаващите стават повече от работещите.. и няма връщане назад. Мнозинството си иска благинките.. а няма кой да им ги даде.
ТъйДе
26 Май 2016 07:46
Мнения: 144
От: Bulgaria
Очевидно вече не са толкова уникални, неповторими и невероятно производителни, както преди, и явно финландските "стоки" идват скъпи на потребителите по света (образно казано). Когато влизат пари отвънт е лесно да имаш щедра социална политика, но тя няма как да е "производителна".

Като им гледам страницата на статистиката, държавния им дълг е почти 50% от БВП, но тази година планират да го увеличат с 1/5, т.е. да стане към 60%. Дано да внимават, че гръцката плоскост е много хлъзгава...
Дежурния
26 Май 2016 08:19
Мнения: 5,993
От: Bulgaria
Статийката е направена да се "продава" не да отчита фактите. А фактите са, че Финландия през 2007г е имала дълг към БВП около 30% и над 60% сега. Държавното харчене е било около 48% от БВП и е над 58% сега. Заетите са колкото през 2007 и като бройка и като дял от населението. Заплатите са се увеличили с 10-15% при практически непроменена производителност....
А като се прочете статийчето човек остава с впечатление, че едва ли не финландците започват да ровят в кофите за боклук за да се прехранят. Не само у нас се пишат пълни простотии за запълване на страници.
tryy
26 Май 2016 08:43
Мнения: 1,325
От: Andorra
Финландците бяха едни от хардлайнерите свещу гърците в гръцката криза.
Не познавам страната.
Но изглежда си бяха въобразили, че центростремителните сили, които се образуват в един общ пазар без "регулации" ще облагодетелства и тях както немците и няма да ги засегне като южните периферни страни. Да не говорим за "липсващите регулации" по мярката на Германия, валутната политика и политиката на аустерити облагодетелстваща пак най-вече последната...
Обикновените хора не са виновни, но е време политиците им да се научат...
Че там... за разлика от юга е хем студено, хем зимата е дълга.

Следващите, които очаквам да пропищят са холандците - с общ дълг многократен на гръцкия.
И по всичко изглежда няма да са само те.
tatyana1
26 Май 2016 08:44
Мнения: 4,668
От: Bulgaria
Как така бе, моля? Нали имат висок БВП? Какво като не нараства? На нас нали ни обясняват че доходите ни били ниски, защото икономиката е неефективна и БВП е нисък? Техният като е висок, защо са зле? Или икономически са добре, просто режат социални разходи за икономия?
tryy
26 Май 2016 08:50
Мнения: 1,325
От: Andorra
Дежурния
26 Май 2016 08:19
Статийката е направена да се "продава" не да отчита фактите.

Изглежда, нашите дежурни познават Европа само от "продажбите" по вестниците.

Да го повторя пак:
Най-грозното на неолибералния модел е че приравнява труда изцяло до стока и го обезсмисля.
Американското "Работи здраво и всичко друго ще се нареди само" отдавна е фраза без съдържание.
А хората, като животните, на празни ясли не се хващат.
Дежурния
26 Май 2016 10:05
Мнения: 5,993
От: Bulgaria
Финландците бяха едни от хардлайнерите свещу гърците в гръцката криза.Не познавам страната.

Ако я познаваше, щеше и да разбереш защо. Масовият финландец е изключително почтен, честен и работлив човек. Държавата блести от чистота и подреденост. Имат си и те като всички по света проблеми, но не са с прехраната и оцеляването. Залезът на Нокиа и някои други не им се отрази добре, санкциите срещу Русия също. Съществената разлика с гърците е, че след като видяха как започнаха да харчат над джоба си (а той не е малък), започват да се разпростират според чергата си, а не да реват, как другите са длъжни да им дават за да могат да продължават да харчат по същия начин. Тези политици дето са избрани да управляват във Финландия, преди изборите са казали какво възнамеряват да правят, избрали са ги и вършат това което са обещали преди изборите. Точно обратното на гръцките традиции.
kaily
26 Май 2016 11:29
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Не беше ли Финландия държава, която обмисляше въвеждането на ББД?
И хоп, преди месец го обмисля, сега вече фалира. Това за месец.
Всеки, който опитва да се измъкне от неолибералния модел, или му вкарват демокрация, или го фалирват.
Много интересно, САЩ откъде имат такъв дълг, като не са социялна държава?
Дежурния
26 Май 2016 11:42
Мнения: 5,993
От: Bulgaria
Ама те не го ли въведоха ББД? Нали по 800 евро на месец щяха да почнат да дават ей сегичка.
А да наречеш неолиберален модел устройство на държава която преразпределя 58% от БВП си е направо някакъв Еверест на познанието.
tryy
26 Май 2016 12:32
Мнения: 1,325
От: Andorra
Дежурния
26 Май 2016 10:05
Масовият финландец е изключително почтен, честен и работлив човек.

Аз съм сигурен, че ако познаваше гърците колкото финландците щеше да пишеш почти едно и също и за едните и за другите. Не че всяка народност няма своите особености. В случая да речем - гърците работят доста повече от финландците. (Исторически са имали и по висок стандарт до около 80-те но не ми се търси сега)
Но... Нямат значение тези неща (освен за копелетата, които не са излязли от племенната пещера и лесно се поддават на дезинформация).
Въпроса е:
Като са толкова почтени, честни и работливи защо за отрицателно време удвоиха дълговете си?

Ей това е трудно за проумяване от дежурните.
Че става въпрос за политики а не за честност, работливост и пр...
Mrx++
26 Май 2016 14:07
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Не е ясно като са били толкоз добре и толкова дълго, това резултат на некви предишни реформи ли е било или просто така
Да ти обясня, че да ти е ясно. Финландия беше добре, когато СССР същетвуваше.Преди ВСВII Финландия е била изключително бедна страна. Въпреки, че тогава тя воюва със СССР, тя след войната нямаше ръководители-тикви и следвоенното правителство обяви дружба със СССР. Така, че огромна част от търговията със Запада минаваше през нея. Тя затова не искаше да влезе в ЕС и НАТО. А американците обявяваха нейната политика със СССР като "финландизация".Може да си представите каква печалба за страна с 4 милиона жители беше това. След като СССР се разпусна и авантата свърши те влязоха в ЕС и разбира се бяха принудени да предприемата либералната политика и да слушкат чичо Сам. И резултатите ги виждаме. Имали голям ВП на глава на населението, а парите за хората ги няма. Типична либерално-капиталистическа икономика. Един умира, друг му го завира.
Mrx++
26 Май 2016 14:16
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Ако я познаваше, щеше и да разбереш защо. Масовият финландец е изключително почтен, честен и работлив човек. Държавата блести от чистота и подреденост.
Аз познавах една финландка, понеже ми беше приятелка и една, която не ми беше приятелка, ама спах случайно на Златните с нея. Финландецът много работлив, много чист (и много пие между другото, барабар с финландката), а виж какви километрични опашки за храна. Е пък това и у нас го няма, нищо, че сме мързеливи. А според един автор от "Уекенд" от миналата седмица, само Плевнелиев заслужавал да бъде президент, защото единствен той се къпел.
Mrx++
26 Май 2016 14:29
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Най-грозното на неолибералния модел е че приравнява труда изцяло до стока и го обезсмисля
Туканка, леко грешиш. Според Маркс стоката е вложен труд. Докато либералният модел предполага да имаш стока без да се трудиш. Вчера един икономист го обясни много добре как става това по ТВ "Алфа" и защо съществуват офшорните зони. Американците живеят в момента на дългове. Те печатат долари, обаче някой трябва да им осигури ликвидността на тези долари. Така офшорните зони събират пари - корупционни, от труда на хората по целия свят, от престъпността). Там тези пари не могат да бъдат следени. Америкаците пускат ценни книжа срещу тези долари, които се купуват от офшорките. А самите офшорки пускат кредите на държавите. Голям процент от нашия дълг е бил от офшорки. Така, че веднаж те ти изнасят парите, които си отработил и след това се връщат тези пари и ти трябва да плащаш и лихва за тях и да плащаш главницата за тях.
kaily
26 Май 2016 14:29
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Всеки, който опитва да се измъкне от неолибералния модел, или му вкарват демокрация, или го фалирват.

да се чете
Всеки, който опитва да се измъкне от задължението да си вкара неолибералния модел в гащите, или му вкарват там демокрация, или го фалирват.
Патагонец
26 Май 2016 14:40
Мнения: 13,267
От: Bulgaria
И хоп, преди месец го обмисля, сега вече фалира. Това за месец.
Всеки, който опитва да се измъкне от неолибералния модел, или му вкарват демокрация, или го фалирват.

Проблемите на Финландия не са от преди месец, а от началото на кризата през 2009 г.
Второто изречение е такава глупост, че не подлежи на коментар.
Истината е, че когато приходите в държавната хазна намалеят, разходите трябва да се съкратят. И то не защото някой гори от желание да прави мизерия на хората, а защото преразходът може да доведе до фалит на държавата. Отделен е въпросът кой трябва да понесе по-голямата тежест от съкращенията и това вече е въпрос на вътрешна държавна политика.
kaily
26 Май 2016 14:46
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Проблемите на Финландия не са от преди месец, а от началото на кризата през 2009 г.

ми то на целия свят проблемите са му оттогава, изглежда тоя неолиберален модел само проблеми създава, целият свят се клати, колкото по-малко е социална една държава, толкова повече се клати.
Патагонец
26 Май 2016 14:52
Мнения: 13,267
От: Bulgaria
ми то на целия свят проблемите са му оттогава, изглежда тоя неолиберален модел само проблеми създава, целият свят се клати, колкото по-малко е социална една държава, толкова повече се клати.

Проблеми имаха всички, но някои ги преодоляха много по-бързо.
Благодарение на този неолиберален модел държави като Индия и Китай се замогнаха значително, а там живеят над 2 милиарда. Е, на европейците им падна стандартът, но пък разпределението на благата в световен мащаб е по-справедливо. Няма никаква логика европейски безработен да получава помощи (ББД) по-високи от заплатата на китайски инженер или техник.
Плюс това индийците и китайците са много по-мотивирани да се квалифицират и за тях такива глезотии като скучна работа не съществуват. Хеле пък да съдят работодателя си за обезщетение по тази причина...
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Патагонец
Firmin
26 Май 2016 14:58
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
Редакцията, Блестяща находка е този текст!

Стига човек да е готов да мисли и да ... има с какво.
Добави мнение   Мнения:35 Страница 1 от 2 1 2 Следваща