Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Как да докараме до фалит държавен университет
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:33 Предишна Страница 2 от 2 1 2
Bonjorno
30 Май 2016 12:46
Мнения: 3,927
От: Bulgaria
SvSophia
30 Май 2016 07:40
.. ще се закрият много държавни университети в интерес на частните, това е директивата ..


1997 г., подписване на меморандум за присъединяване на ПБългария към ЕС: Хубавото Наде подписва, че официалното пълноправно членство в България ще има само 7 (седем) държавни вуза, като един е задължителни ВИФ. Виждал съм документа и ми се обясни, че ако не го спазим ще ни спрат парите за наука и образование
Тогава какво се учудвате, че искат да го направят. Ясно е, че вратичката за наплодените хабилитирани лица е ЧАСТНИ ВУЗ, щото те не са част от сделката.

Обединяване на ВУЗ: В периода 2005-2008 г. беше предложена една схема за обединяване на вузове, в които даже се предвиждаше поглъщане на НБУ от СУ. Ама им казаха на хората от СУ да не си го мислят. Тогава се роди идеята в СУ да има Икономика (та да глътнаи икономическия), и да има медицина (идеята беше Медицинска академия - София да не е самостоятелно учебно заведение, защото Надето беше забравило да сложи университет за агрономи, зоомедицина и хранително-вкусова промишленост).

Преструктуриране вътре във ВУЗ: Измисли се системата на англиските колежи, т.е. университетът е сбор от самостоятелни колежи/училища. Това позволяваше към СУ да се сложи например Благоевград, техническите във Варна, Русе и Габрово да се обединят, а и доста други подобни. Тогава в ТУ (още бях свързан с него) бяха измислили първо 4 училища (Компютри, Електричество, Механика, Автоматика), но по-късно са ги направили 3, като са махнали Автоматика (отишла е към Компютри).

Челен евро-опит:
Франция, където заставиха вузове да се обединят под една шапка чрез редуциране на субсидиите за тези, които не искат. При нас се прави същото - намаляват субсиидиите, а и не спират вузовете да вземат заеми. Май само ТУ е без заеми сега, въпреки че според колегите и там се правят опити да се влоши състоянието (някакви хора предисвиквали нарочни финансови проблеми).
Patriot1965
30 Май 2016 13:06
Мнения: 6,184
От: Cape Verde
Действително, кое оправдава съществуването на голям брой държавни университети в България? Като виждам как расте дялът на циганите, след десет години, не седем а само три университета ще са предостатъчни.
sim4o
30 Май 2016 13:23
Мнения: 8,463
От: Bulgaria
Slex
30 Май 2016 11:36
sim4o ".Участвал съм в различни инициативи и социални движения. Един от организаторите на февруарските протести във Велико Търново, както и на окупацията в 321 аудитория на ВТУ. .. .. Активен участник в неформалната група „Обединени за глобална промяна” (част от движението "Окупирай" ) , която се занимаваше с различни културни и социални дейности. ... ... Един от създателите на Солидарен център "Обединени" във Велико Търново. "
Ами има интереси извън преподаването конкретно и най-вероятно за нищо от това не плащаш. Поне чрез перото за финансиране на висшето образование. Може да не се занимава с никакви странични дейности, може да е член на клуба на орнитолога например. Или на младия техник. Каква е разликата?
Нека си има човекът - колкото си ще извънкласни занимания!
Нека, освен това да е и член на някой фенклуб на Ботев - Пловдив , примерно - член на "Бригади Бранник" - и в свободното си време безспир да стъкмява факли с жълти пушеци!
Аз не искам да плащам за някакви си дискусии в строени и поддържани с моите пари помещения и за някакви странни занимания на младите хора, от които занимания не виждам, каква ще е ползата за бюджета - и описвам, що за люде се занимават с подобни евенти и вземат грантовете!

Ако пък има хора и имат интерес - да се занимават с каквото си щат .. да изследват и да развиват Кришна Съзнание , да участват в проявите на Солидарен център "Обединени" във Велико Търново , да дискутират географските системи!
Евала!
Нека цъфтят сто цветя, нека творят сто школи, нека се случат сто деконструкции на сто "мита Батак", нека сто фена на "Ботев" създадат сто факли!
Ама в техни помещения наети и с техни пари!
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: sim4o
пенсионеръ
30 Май 2016 13:39
Мнения: 270
От: Bulgaria
Ами как да имат пари, като проф. д.ик.н. ПП взема заплата 3000. 00 лв. плюс над нормативните часове и същевременно е и ОУ на обл. В. Търново, като основния му трудов договор е с ВТУ, а не с МС, същото се отнася и за ЗОУ доц.ЛП, е как да стигат париците на ВТУ, като представители на държавната власт са преки участници в пладнешкия обир. Ако можете се запитайте, къде са по-полезни в ОУ или във ВТУ, защото не аз знам ?
Дежурния
30 Май 2016 14:03
Мнения: 5,993
От: Bulgaria
Прочетох още 2 пъти статията и пак не разбрах какво общо има МОН с описаното управленско безхаберие. От министерството ли са отпускали хорариуми по 3600 часа годишно? От там ли са нареждали строителство на нови корпуси? От министерството ли са правели бюджет с 24 милиона разходи и 18 милиона приходи?
Даже и тези неща се преглъщат, ако представят някакъв импакт фактор в научни изследвания да кажем, или пък значим дял от випускниците си намират работа по специалността и със заплата не много по-висока от минималната....
Изключително несериозно звучи това да продължава да се търпи, а и да се подкрепя с още пари, само защото университетът се води държавен. Тези които си плащаме данъците също сме част от държавата, не само образователните търтеи с изключително интересния годишен норматив 3600 часа и жалка реализация на възпитаниците. Да прощават коректните преподаватели, защото има и доста такива.
Su38
30 Май 2016 15:32
Мнения: 13,718
От: Bulgaria
Най-основният проблем в образованието, че то се превърна в една търговски процес. И като такъв, на първо място излиза финансовият резултат. Не случайно всички ВУЗ-ове, с изключение на държавните, са регистрирани по Търговския закон. И нищо не можеш да им направиш - независими са. Е, няма да издават дипломи в най-лошия случай, но това ще се забрави и пак, по живо-по здраво.
Пак ще се върна на една моя теза, че образованието трябва да е тясно свързано с икономиката на страната, без тази икономика и обществени потребности то е самоцелно и ще се изроди в една покупко-продажба на ненужни хартийки. Така беше със здравеопазването - от една социална дейност се превърна в търговски процес и резултата сами го виждате. Така стана и с образованието и всички "риформи" са закъснели и безсмислени, доколкото основната причина си остава. Това е все едно да разрежеш само върха на цирея...
Дежурния
30 Май 2016 19:25
Мнения: 5,993
От: Bulgaria
Търговският процес сам по себе си не е чак толкова лошо нещо. Плащаш и получаваш това което искаш. Лошото става когато търговският процес започва да се изражда в продажба на ментета, на етикета едно а съдържанието друго. Като минимум държавата поне в това трябва да се намесва и да пляска през ръцете търговците на ментета, независимо дали се подвизават на държавни или частни сергии.
Bonjorno
30 Май 2016 20:00
Мнения: 3,927
От: Bulgaria
Търговският процес сам по себе си не е чак толкова лошо нещо. Плащаш и получаваш това което искаш.


Няма начин ти да искаш да получиш това, за което си платил, а да се надяваш друг (държавата) да определя дали то е добро за теб. Ако ти си плащаш, то ти си носиш отговорността дали си си платил за правилното за теб нещо.
Виж, ако искаме държавата да следи качеството на вузовете, то тогава ти отиваш да учиш само това, което държавата е предложила на тезгяха. И само с това качество, което тя ти е предложила.

При нас тези две виждания са сбъркани и затова такъв е резултата. Затова и се заех с приложението на науката, а не с преподаването - не може местни дерибеи да искат да имат право да си оперират с парите както искат (сякаш си е тяхна лична фирма), а държавата да им гарантирала минимални суми за техните джобни. От тази гледна точка частните вузове са много по-коректни към учещите в тях - обясняват какво ти дават и ако ти изнася - плащаш и си го получаваш.
АпоБалканец
03 Юни 2016 17:12
Мнения: 102
От: Holy See (Vatican City State)
"8 933 642 млн. лв. през 2011 г."??
Penka33
04 Юни 2016 15:31
Мнения: 125
От: Egypt
Тоя университет не е ли имал зам.ректор по финансовите въпроси? Защо не попитате този човек как така е управлявал финансите на университета, че го е докарал до фалит?
SvSophia
05 Юни 2016 06:33
Мнения: 36,140
От: Bulgaria
Тоя университет не е ли имал зам.ректор по финансовите въпроси? Защо не попитате този човек как така е управлявал финансите на университета, че го е докарал до фалит?

Няма такива зам.-ректори. Ректорът на един университет сключва всички договори, подписва всички финансови документи и те стават валидни с единствено с неговия подпис. За всички нарушения носи лична отговорност. Ако има кой да му я потърси, де.
SvSophia
05 Юни 2016 06:42
Мнения: 36,140
От: Bulgaria
Има и един помощник-ректор, който също би трябвало да носи отговорност. В нашия случай, който не е търновският, отношението ректор–помощник-ректор беше като отношението тъст–зет при обявен от трибуната на НС незаконен мандат на въпросния ректор. Но да не си помислиш, че въпросният незаконник не си изкара пълния мандат, че зетят вече не е помощник-ректор или че някой министър, не зная колко се изредиха от Игнатов насам, си влезе в ролята и си изпълни задължението да осъществи контрол... Не си мислиш такова нещо, нали. И сега тук ни се размахва само един конкретен казус. Както беше със Свищовската академия. За да не виждаме от конкретните дървета гората и защо не стигат парите за държавното висше образование. И не ме питай за академичната общност - обграждаш се със свои хора, които също топят в копанката, избираш си удобен академичен съвет, удобни декани... Ако някой не е особено удобен или прекалено много въпроси задава, намираш начин да го зашлевиш през устата и дори да му изкъртиш някой зъб за назидание на останалите... В провинцията на много места е така. Под благия поглед на съответния министър без оглед на управляващата партия, щото ректор се избира с нейна благословия. Задължително.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: SvSophia
Добави мнение   Мнения:33 Предишна Страница 2 от 2 1 2