Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Завладяването на държавата 2016 - подкупът вече е данък
Добави мнение   Мнения:8 1
Приятел4е
04 Юли 2016 20:26
Мнения: 3,021
От: Bulgaria
Знаех си - направо е подскочила корупцията през 2014. Ах, този Орешарски ! Ми погледнете - от ляво и дясно почти няма никаква корупция.
Neopol
04 Юли 2016 23:54
Мнения: 5,944
От: Bulgaria
Не знам дали в България има или няма корупция, ама и Центърът за изследване на демокрацията не знае. Той просто участва в елементарна корупционна схема с усвояване на грантове, срещу плюене на България. Че това е точно така се вижда ясно от мисловният експеримент, при който Центърът за изследване на демокрацията написва, че в България няма корупция или по-вярното, че е нива под тази в Брюксел и Вашингтон. И какво се случва ? Просто му спират грантовете.

Не са ми чудни НПО-тата. Чудни са ми тези, дето продължават да им дават грантове, при положение, че дори и да напишат някоя истина, самият факт, че изхожда от грантово НПО, вече я дискредитира в очите на общественото мнение.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Neopol
09.09.44
05 Юли 2016 08:51
Мнения: 1,658
От: Bulgaria
Най-впечатляващи са предложенията за решения , нещо като приказките на Плевнелиев , като че ли корупцията е от вчера?! Ужасна е тази болест да си стоиш във властта ! Всъщност , фактът ,че от ЕС я търпят петилетки , е очевидно откъде идва заразата , кой я пази и кой се прави на реформатори е отдавна ясно. Проблемът е , че все още има дълбоко вярващ електорат .Мъка е да те информират за едно и също нещо , което е особено важно за подрастващи и незнаещи поради това .Да сте забелязали да им пука?
Fafner
05 Юли 2016 09:50
Мнения: 506
От: Bulgaria
1999-2001 – властта вероятно се бори с корупцията и тенденцията е надолу (не се вижда каква е била през 1997)
2001-2005 – идват на власт нови гладни и корупцията скача, но властта се бори с нея и нивото й пада под това на 1999-2001
2005-2009 – отново нови гладни и лек скок на корупцията, но постепенно пада още повече
2009-2013 – нови гладни, които вероятно от кумова срама първоначално не смеят да корупционерстват или просто още не са овладели техниката, но бързо се ориентират и през 2011 тенденцията вече е нагоре; в началото на 2013 им отнемат корупционните канали и тенденцията е съответна
2014 – гладните БСП/ДПС-ари се развихрят като за последно, а после делото им се продължава от самозабравили се ГЕРБ-ери, които до днес успешно поддържат възходящата тенденция
Пенчо бре
05 Юли 2016 09:56
Мнения: 20,364
От: Bulgaria
Високите нива на административната корупция и завладяването на държавата водят до формиране на области със системни проблеми. Например злоупотреби с обществени поръчки, при които има клиентелистко разпределение на договори за избрани групи фирми.

----------------------------------------

Друга проблемна област са механизмите на скритата икономика, при които има системно нарушаване на данъчното и трудовото законодателство, пише в доклада. Същото се отнася и до ДДС и другите данъчни измами, при които има системни злоупотреби от определени групи.


Диалектика, браточка! Втората проблемна област, осигурява функционирането на първата!
Firmin
05 Юли 2016 10:18
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
Сред многото други важни неща още едно - съотношението на корупционното участие спрямо корупционния натиск. Когато натиск и участие се балансират, вече можете да говорите спокойно за "култура на корупцията", която придобива устойчивост. Което е и основната идея на текста по-горе - как корупцията става обичай, щото норма тя, все пак, няма как да стане, с някои изключения.

Има различни методи, начини и средства за превенция и противодействие на корупцията. Аз лично предпочитам тези, които се фокусират върху т.нар. "неследваща се облага". Ако се осуети получаването на неследващата се облага от лицето или организацията, която има интерес да я получи, то това лице или организация няма да участва в корупцията, по причина на ... интереса си. Освен това, дори да е реализиран корупционен акт, неблагоприятните последствия за публичния интерес се ограничават. Острието на атаката трябва да сочи в облагата. Най-ефективните световни практики при регулиране на корупцията се основават на това разбиране.

Разбира се, превенцията също е важна. И в повечето случаи тя се оказва системен, а не личностен, проблем. Личният избор на поведение - корупционно или с висок личен интегритет - винаги се реализира в системен контекст.

И накрая, но не на последно място, винаги трябва да се водим от знанието и разбирането си за многообразието на формите на корупция.
tatyana1
05 Юли 2016 10:36
Мнения: 4,668
От: Bulgaria
Искам само да отбележа, че докато % на лицата участващи в корупционни сделки ту намалява, ту нараства, доколкото чувам, % на подкупа от стойността на сделката върви само нагоре с добро темпо.Едни хора ми говорят за 60%?
Firmin
05 Юли 2016 10:45
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
% на подкупа от стойността на сделката върви само нагоре с добро темпо.Едни хора ми говорят за 60%?


... което ни води към факта, че за "доброто" изпълнение на възложеното изпълнителят разполага, още преди да си е плюл на ръцете да бачка, с 40% от договорената стойност. И това още далеч не е всичко. Защото предстои възложителят да приеме изпълнението, а това си е отделен пазарлък, за още "няколко долара повече". И като така? Ами ... Спасението е в надценени и по начало безумни обекти. Когато става дума за еврофондове, предпочитание се дава не на проект, който е необходим и обоснован, а на такъв, от който "технологично" е по-лесно да се краде. Факт.

... и ще пасат кончетата из селски стадиони за по милион евра, а десетината баби от селото ще ги гледат с умиление, спомняйки времената си на ... луда езда по пълна луна.
Добави мнение   Мнения:8 1