Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Петър Дънов и Георги Димитров са били в топли отношения
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:32 Предишна Страница 2 от 2 1 2
жоревец
30 Юли 2016 19:46
Мнения: 1,217
От: Egypt
Димитров не е здрав. Той е алкохолно зависим. Неслучайно народът ни го нарича "Гошо Тарабата", защото още на младини се прибирал вкъщи пиян-залян, подпирайки се по околните огради (тараби).
Развива алкохолна чернодробна цироза, както и диабет


http://www.blitz.bg/article/44720
Т.е. най масовата версия идва от "пиян като тараба"

Другата версия/по безобидната/ за прякора е свързна с известната оградата на къщата му от високи тараби /дъски високи плътно заковани една до друга/.
Неверния Тома
30 Юли 2016 19:50
Мнения: 11,681
От: Bulgaria
Incognito
30 Юли 2016 18:39
Някой може ли да уточни кога на Георги Димитров е лепнат прякорът "Гошо Тарабата"?
Докладвам като съвременник: Когато "резиденцията" му беше оградена с необичайно (до тогава) тежка ограда. После това стана обичайно за отговорни другари.
Dax
30 Юли 2016 21:08
Мнения: 4,462
От: Norway
Докладвам като съвременник: Когато "резиденцията" му беше оградена с необичайно (до тогава) тежка ограда


Свиркаш в тъмното драги, очаквайки някой да ти отговори. Еле па Жоревеца.
Всеки може да измисли за всекиго какви ли не пикантни прякори. Но прякорът е прякор само ако се ползва от цял един град, цял един народ или дори от цял свят.
Примери: "Тато" - за Тодор Живков, "Сачмо" - за Луис Армстронг, Uncle Joe / или Хозяин / - за Сталин и т.н и т.н. и прочия...... Сигурен съм, че и сам можеш да продължиш списъка.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Dax
Incognito
30 Юли 2016 21:19
Мнения: 1,919
От: France
Ясно. Прякор post mortem, както и очаквах. На малкото му пръстче не могат да се хванат тия, които го хулят Георги Димитров! Хайде, първо да изминат целия му житейски път, пък тогава да се пренесат в 1945! Да измислят речта му пред Лайпцигския процес, пък нека е на лош немски!

За Дънов и дъновистите две думи. Г. Димитров наистина докрая е запазил коректно отношение към Бялото братство. Е, взели сам им златото от витошката морена, но това са имотни взаимоотношения, съвсем нормални за времето. Но са им оставили на мира традициите заедно с целия квартал, включително гроба на Учителя. Имаха си молитвения дом с изпълненията на цигулка, имаха си стола с храна за бедни... Отчуждиха им къщите по времето на Тодор Живков, когато построиха комплексите на Съветското посолство и на още няколко братски страни. Но гробът остана непокътнат. Не разбирам злобатата към тия благи хора! Те благоговеят пред всяка тревичка и всяка мухичка!
widenow
30 Юли 2016 23:47
Мнения: 1,156
От: Bulgaria
***
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: sybil
ata
31 Юли 2016 04:48
Мнения: 2,197
От: Bulgaria

Някой някъде беше казал без повод "умряла работа".
Що да го мислиш. .
Даскал Цеко
31 Юли 2016 14:51
Мнения: 7,537
От: Tuvalu
Туй в смисъл, че Гошо Тарабата е имал и други интереси извън алкохола ли е споделено?
Що за простотии могат да се произведат, само и само на всяка цена да се плесне задължителното неоидеологическо клише "Тарабата".
Този прякор му го прикачиха слабоумни и фанатизирани "демократизатори" в ранните години след 10. Х. 89 г. Никой, никога преди това не го е наричал така.
Някой може ли да уточни кога на Георги Димитров е лепнат прякорът "Гошо Тарабата"?
Димитров не е здрав. Той е алкохолно зависим. Неслучайно народът ни го нарича "Гошо Тарабата", защото още на младини се прибирал вкъщи пиян-залян, подпирайки се по околните огради (тараби). Другата версия/по безобидната/ за прякора е свързна с известната оградата на къщата му от високи тараби /дъски високи плътно заковани една до друга/.
Докладвам като съвременник: Когато "резиденцията" му беше оградена с необичайно (до тогава) тежка ограда.


Георги Димитров е историческа личност с международнo признание и съществен, безспорен принос към каузата, на която е служил.

В характеристиката на една историческа личност влиза всичко известно за нея, в това число слухове, митове, вицове, прякори и т.н. (същото се отнася за политически фигури и знаменитости от всякакъв сорт). Да вземем например вицовете (писал съм го и преди). За Ленин има много вицове и в тях той е смешен, но някак си добряшки, симпатично, хитричко, по интелигентски смешен. Няма злъчно-саркастични вицове за Ленин. За Сталин също има много вицове, но в нито един от тях Сталин не е смешен. Нали уж никой отдавна не пречи на народа да съчинява и подигравателни вицове за Сталин? Е да, ама не се получава. Сталин се оказва фигура крайно неподходяща за насмешки. Хрушчов пък обратното - беше суперкомичен и за него се измислиха едни от най-добрите политически вицове на всички времена. Във вицовете за бай Тошо обаче правешкият лидер съвсем не беше симпатичнен персонаж и беше представян точно такъв, какъвто най-често се проявяваше в живота и политиката - селски хитрец, лукав гявол и тарикат с умение да се прави на улав и да се снишава при необходимост.

А сега за прякорите. Отдавна е известна способността на народа да лепи удивително точни прякори. Гогол в «Мъртви души» има великолепни разсъждения върху този феномен, Чудомир – също. Спрямо политическите фигури прякорите по правило не са ласкави и добронамерени. Сталин за едни е бил «Хозяин» (това трудно би могло да мине за прякор), но за други е бил «Пахан». Кстати, о птичках – точно заради тази дума Солженицин е пратен в трудов лагер – след като СМЕРШ-ът я намира в едно негово писмо. На Хрушчов народът му беше лепнал находчиво прякора «Никита Кукурузник» - и с пълно право. На Брежнев пък му викаха фамилиарно-махленски «Леня» - обратно на всичката му парадна помпозност и звездоносна генсекска натруфеност и, вече по-заядливо, - «Бровеносец в потемках». Тодор Живков беше "бай Тошо" или "Тато", а Горбачов - "Белязания" ("Меченый" ).

И накрая – за "Гошо Тарабата". Прякорът е несъмнено злостен, но съвсем не е измислен след 10.11.1989 г., а много преди това - предполагам, от опозицията още в края на 40-те години. Аз лично го чух още като бях в прогимназията, сиреч в началото на 60-те години. Живеех в квартал, пълен с «недоубита буржоазия» и изселени католици, та от тези люде научавах доста неща, дето по ония времена човек не можеше току така да научи – и за епископ Босилков, и за Гошо Тарабата, и за Сашо Сладура, и за Леа Иванова. Много добре помня от кого чух за "Гошо Тарабата", както и обяснението – като ходел Георги Димитров по разни мероприятия из страната, около къщите, където отсядал, милицията веднага издигала преносими и сглобяеми високи огради - тараби, досущ като онези около «резиденцията» му в София.
Редактирано: 7 пъти. Последна промяна от: Даскал Цеко
Simplicissima
31 Юли 2016 20:50
Мнения: 1,566
От: Bulgaria
Като стана дума за тараби...
Около правителствената резиденция "Лозенец" оградата откъм бул. Джеймс Баучър е всъщност демонтираната ограда около царския дворец. Градската легенда гласи, че Гошо Тарабата в лудо-младите си години ѝ бил хвърлил око и когато му паднало, наредил да я наслагат около резиденцията в Лозенец, която готвели за него, ама той не я доживял. Мъчил се е в Княжевската си резиденция и в двореца Врана.

Днес резиденция "Лозенец" се стопанисва от ИА "Военни клубове и военно-почивно дело" към Министерство на отбраната. И въпреки благите приказки на Данчето Ф. и на подписките на БеСеПе, 50-те декара на парка ѝ все още са недостъпни за простаци, пардон -- за обикновени жители и гости на столицата.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Simplicissima
Ганий
31 Юли 2016 21:30
Мнения: 15,029
От: Bulgaria
Simplicissima 31 Юли 2016 20:50
Днес резиденция "Лозенец" се стопанисва от ИА "Военни клубове и военно-почивно дело" към Министерство на отбраната. И въпреки благите приказки на Данчето Ф. и на подписките на БеСеПе, 50-те декара на парка ѝ все още са несостъпни за простаци, пардон -- за обикновени жителии гости на столицат%D

И ся кво излиза - че всички наши днешни големци също за Тарби!?
И ще е допустимо ли да им лепваме по една Тарба след името!?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Ганий
Даскал Цеко
31 Юли 2016 22:22
Мнения: 7,537
От: Tuvalu
И ся кво излиза - че всички наши днешни големци също за Тарби!?
И ще е допустимо ли да им лепваме по една Тарба след името!?


Сам се сещай.

А пропо, едно време цар Борис III е ходел кажи-речи без охрана, влизал е пътьом в къщите на прости селяни да похапне каквото дал Господ, и изобщо го е давал много народно (вж. напр. "Един цар сред народа. Спомени за цар Борис III" от Йорданка Колева). За него Елин Пелин казва: "Не е пришелец, а нашенец".

In contrast, Георги Димитров е бил първият БГ-държавник, когото са охранявали по сталински, в т.ч. и с преносими тараби.

Справка:
http://agentibg.com/index.php/bg/2014-02-19-08-19-22/2014-02-20-15-13-45/2014-02-20-15-31-22
Slava
01 Авг 2016 09:39
Мнения: 10,564
От: Bulgaria
Даскал Цеко,


благодаря за информацията! Фанатизираните най - често виждат фанатици навсякъде.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Slava
Добави мнение   Мнения:32 Предишна Страница 2 от 2 1 2