Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
180 лекарства напускат пазара годишно
Добави мнение   Мнения:14 1
Manrico
12 Сеп 2016 20:52
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Значи, кога е да дават пари производителите, си е търговия, а като вземат - не било баш търговия.***.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: sybil
aldycrown
12 Сеп 2016 23:16
Мнения: 7,421
От: Bulgaria
Когато видим в затвора няколко здравни министри, ама с антуража и на техните колеги от другите ресори, по примера на Румъния, може би нещата ще започнат да се нормализират по малко...
Дежурния
13 Сеп 2016 10:18
Мнения: 5,993
От: Bulgaria
Идеята на д-р Пепи е доста читава. Дано да стане както трябва.
Apolitichen
13 Сеп 2016 10:37
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
На търговията с лекарства не бива да се гледа като на търговия, защото са намесени по-висши ценности", коментира здравният министър.
Тая "по-висша ценност" да не е комисионната на здравния министър? Защото, ако е живота и здравето на гражданите, то и в търговията с хляб, автомобили и "дърти американски фърчила" също са намесени тия "по-висши ценности".
Apolitichen
13 Сеп 2016 10:45
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Когато даден продукт, регистриран например в България, не е наличен, но е наличен в Румъния, северната ни съседка ще може да го купува при своите условия и на своите цени за обществените си фондове, след което България ще покрива съответната сума, за да осигури медикамента за българските пациенти", обясни министърът.
България от коя сметка ще "покрива съответната сума" - НЗОК, частни здравни застрахователи, от осигурителната партида на пациента? Чия румънска сметка (дала подкуп на министъра) ще захранва и къде ще отиват данъците (ДДС-то) - в Бюджета на Румъния или ... в джоба на министъра?
Apolitichen
13 Сеп 2016 10:50
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Договорката между двете държави няма да отменя местните законодателства и правила за ценообразуване и предоставяне на лекарствени отстъпки от индустрията.
Тя и контрабандата на цигари не отменя местното законодателство, нито ценообразуването и "отстъпките" при фиктивен износ? Значи ли гражданите за да задоволят "жизнените си потребности" да ползват контрабандата като основна договорка?
Дежурния
13 Сеп 2016 10:54
Мнения: 5,993
От: Bulgaria
България от коя сметка ще "покрива съответната сума" - НЗОК, частни здравни застрахователи, от осигурителната партида на пациента?

Очевидно от НЗОК. В конкретният случай, поне на пръв поглед, не става въпрос за далавера а за решаване на реален проблем. България иска да плаща най-ниска цена за лекарства (най-грубо казано) и има някакъв механизъм по който се сравняват три държави с най-ниска цена в ЕС. Да, но после България става с най-ниска цена, а влиза в групата на страните с които други сравняват и договарят. За производителя се получава спирала надолу на цените за целия ЕС срещу обективно мижав пазар като нашия. При обединяване с Румъния има шанс този ефект да изчезне. Естествено не говорим за Истината и Правдата с големите букви в тази схема, а само за малко здрав разум пред съществуващите реалности.
KaraKoliu
13 Сеп 2016 11:08
Мнения: 2,142
От: Bulgaria
Споко , Аполитичния, ще ги избистрят въпросите които задаваш. Изглежда с идея да помогнат на болните го правят, да не се налага да ходят на екскурзии до Турция, Сърбия и Румъния за да си купуват лекарствата. Пък и нали знаеш, че на теория сме в една държава с Румъния- ЕС. Освен това междудържавните договори имат предимство пред националното законодателство. Важно е добро желание да има. И недей да се косиш. Ще се спазарите с Пепи и пак ще остане достатъчно за аптекарите. Няма да умрете от глад. Все пак въртите търговия с оборот 3-4 милиарда лева.
Apolitichen
13 Сеп 2016 11:10
Мнения: 9,749
От: Bulgaria

Очевидно от НЗОК
Как? - НЗОК ще събира рецептите при лекарствата за домашно лечение и с куриер ще ги доставя на пациентите? А за болниците - лекарствата няма да влизат в техния бюджет, а направо чиновниците от НЗОК ще обгрижват пациентите? Или НЗОК ще направи сертифициран склад за лекарства и ще го играе "търговец на едро" с дължимата за търговец надценка?
България иска да плаща най-ниска цена за лекарства (най-грубо казано)
Грубо казано, за най-ниска цена, трябва да се направи производство тук, също да се ползват местни (занижени) стандарти за ефективност на лекарствата (клинични изследвания, издаване на разрешение за употреба, постклинични наблюдения). Например, това, което предлага Москов, е директно вкарване в закононарушение на фирмата, притежаваща разрешение за употреба (отговаря за качеството на лекарството) в случай, че е объркана някаква партида, фирмата не може да изтегли продукта от пазара в рамките на три дни. Отделно, че ще е "сляпа" за потенциални странични въздействия на лекарството, продавано на територия, за която знае, че не се продава.
Apolitichen
13 Сеп 2016 11:13
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Изглежда с идея да помогнат на болните го правят
Със същата идея и фармацевтичните компании продават скъпи лекарства на болните. Да не си мислиш, че е заради печалбата!? Чисто филантропия
Apolitichen
13 Сеп 2016 11:15
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Освен това междудържавните договори имат предимство пред националното законодателство.
Не четеш внимателно - договорката няма да повлияе на местното законодателство.
Дежурния
13 Сеп 2016 11:25
Мнения: 5,993
От: Bulgaria
Грубо казано, за най-ниска цена, трябва да се направи производство тук, също да се ползват местни (занижени) стандарти за ефективност на лекарствата (клинични изследвания, издаване на разрешение за употреба, постклинични наблюдения).

Става въпрос за най-ниска цена на лекарства които се произвеждат другаде, а не снижаване на цената по описания начин чрез местно производство. Най-ниската цена тук пък дърпа надолу цените им в пазар от 500 милиона човека. Като резултат - лекарството се спира в България, започва да се носи с куфари, шофьори на маршрутки и рейсове и прочие от Румъния например. Става въпрос за лекарства дето опаковката (примерно месечната употреба) са 10-15-20 лева, не за онези от по няколко хилядарки за седмица или ваксини по няколко стотачки за няколко милиона човека.
В общи линии избор на по-малка от две злини, не между доброто и лошото. Дано стане, че имаме богат опит в упоритото избиране на по-голямата, и то все с добри намерения.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Дежурния
Forza NATO
13 Сеп 2016 14:07
Мнения: 11,582
От: Bulgaria

Общият пазар с Румъния е добра идея, вероятно първото смислено нещо, което МЗ е родило този мандат.

Готиното може би е почнало да разбира, че няма как да спечели в открит "мъжкарски" сблъсък с фармацевтичните компании, просто защото залогът за тях е по-малък, отколкото за нас.
И им е по-лесно и изгодно да прежалят целия ни пазар, отколкото да угаждат тук на всякакви прищявки, очаквания, творчески пориви, идеи, наложени отстъпки, удръжки, измислени наредби и прочие.
Щото, в крайна сметка, на края на годината несправедливо отнасящите се към БВП-то ни акционери ще питат за печалбата, а не за рейтинга на Готиното.
Apolitichen
13 Сеп 2016 17:28
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Най-ниската цена тук пък дърпа надолу цените им в пазар от 500 милиона човека.
Първо, има една цена, производствена цена, от която по-надолу производството би се закрило, независимо от фанатичната вяра на либертастите, че цената се определя от търсенето и предлагането.
Второ, най-ниската цена в България или която и друга страна-членка на ЕС не "дърпа надолу цените", а спира продажбата чрез така наречения "паралелен внос".
Като резултат - лекарството се спира в България
Резултатът е износ на лекарството от България чрез паралелния внос в друга страна на ЕС, например в Испания. Това води до рязко снижаване на продажбите на фирмата в Испания (където има по-високи "търговски" разходи), лекарството престава да е рентабилно и в Испания, и в България и се спира от продажба (дава се лиценз на друга фирма, под друго име и на по-висока цена ).
Общият пазар с Румъния е добра идея
И какво правим с европейския общ пазар? Разрешенията за употреба от Европейската агенция за лекарствата (едно струва минимум 100 хил. евро) ще важат ли на този "общ пазар с Румъния" ? Сиреч този нов общ пазар, българо-румънския ще има ли някакви други (занижени) стандарти (опаковка от велпапе, без "бродиране" за инвалиди; без инспекция на производството, без следклинични наблюдения и т.н.), с което да се намалят разходите (по сигурността и качеството на лекарството) за да може г-н Москов да купува произволни количества?
отколкото да угаждат тук на всякакви прищявки, очаквания, творчески пориви, идеи, наложени отстъпки, удръжки, измислени наредби и прочие.
Не е ли по-лесно контролът върху цените и продажбите да бъде предоставен на самия платец - за всяко лекарство "потребителят" плаща минимум 10% (за "живото-спасяващите" ) до 90% (за "глезотиите" ), а останалата част от НЗОК? Идеята НЗОК да плаща за всяко лекарство, дори и да е само един процент, е да има "обратна връзка" как всеки един пациент е лекуван. Не че потенциални измами се изключват на 100%, но със сигурност ще се намалят лекарствените алергии и резистетност.
Ако пък плащането от страна на пациента на някого му се вижда твърде много, платените суми за лекарства могат да му бъдат възстановени на следващата година чрез приспадане от дължимите здравно-осигурителни вноски. Сега остава да ме питате: Тия, които не плащат здравни вноски как ще им се възстановят парите?
Добави мнение   Мнения:14 1