Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Упълномощаването влече много опасности за представлявания
Добави мнение   Мнения:2 1
lisana
17 Яну 2017 20:17
Мнения: 652
От: Bulgaria
Смях ме напушва, като чуя някой консултант да цитира със сериозен тон чл. 37 ЗЗД – "ако договорът трябва да бъде сключен в нотариална форма, упълномощаването може да бъде направено и писмено с нотариално удостоверяване на подписа и съдържанието, извършени едновременно.

Това "може да бъде направено и писмено" е зле формулиран текст, правилното е "трябва да бъде направено писмено", както е формулирано в чл. 589, ал. 2 и чл. 590, ал. 4 от ГПК.


Ето какво гласи ГПК, чл. 589, ал. 2: "(Изм. - ДВ, бр. 50 от 2008 г., в сила от 1.03.2008 г.) При удостоверяване на подписа върху частен документ лицата, чиито подписи подлежат на удостоверяване, трябва да се явят лично пред нотариуса и пред него да подпишат документа или да потвърдят вече положените подписи. Когато документът ще се ползва за учредяване, променяне или прекратяване на права върху имот, лицата трябва пред нотариуса да изпишат пълното си име и положат подписа си, а ако подписът е вече положен, да изпишат пълното си име и потвърдят подписа.

А ето и ГПК, чл. 590. По-конкретно ал. 4 от чл. 590: "При едновременно удостоверяване на подписите и съдържанието на документ молителят трябва да представи два или повече еднообразни екземпляра от документа, които се подписват по реда на чл. 589, ал. 2 и 3. След удостоверяването на подписа и съдържанието единият екземпляр се подрежда в специална книга, а другите се предават на молителя."



dabedabe
18 Яну 2017 14:02
Мнения: 19,395
От: Antarctica
Абе то по принцип на никого не можеш да имаш пълно доверие. Ама някой трябва да движи нещата и най-често това са децата. Ако нямаш деца, става по-сложно, в смисъл рисковано.
Добави мнение   Мнения:2 1