Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Училището трябва да бъде като дом за децата
Добави мнение   Мнения:12 1
бонго-бонго
26 Яну 2017 21:11
Мнения: 26,313
От: Swaziland
Тва платен материал ли е?
67
26 Яну 2017 21:17
Мнения: 7,197
От: Benin
Тва платен материал ли е?

Да се надяваме, че е. Инак ми става едно особено, че се дискутират постиженията на училище, насочено основно към бежанци и деца "без бъдеще".
Calina Malina
27 Яну 2017 07:46
Мнения: 6,931
От: Bulgaria
А на българските учители мога да кажа: "Вярвайте в себе си и мечтайте. И като мечтаете, се борете за мечтите си". Не знам много за образователната система в България, но все пак говорим за хора. Учителството е сред най-важните професии в света и учителите могат да направят света по-добро място или катастрофа.

Да сте виждали сред учителите мечтатели и такива, които се борят за мечтите си???
Да сте чули при влизането си за първи път в училището на децата си, че то има няколко основни принципа на дейността си?
А маргинализирани семейства и деца колкото искате и няма съществена разлика от кой етнос са.
Та по-полека с квалификациите от рода на "платено" интервю.
KaraKoliu
27 Яну 2017 10:12
Мнения: 2,142
От: Bulgaria
Тва платен материал ли е?

Ели Немаха... През 2015 г. израелското списание Time Out го поставя сред 100-те най-влиятелни личности в Тел Авив. През изминалия уикенд той бе в България по покана на "Заедно в час" и израелското посолство, където сподели своя опит с учители, директори и образователни експерти.

Поздравления за Силвия Георгиева, за хубавото интервю с интересен събеседник и човек. Сигурен съм, че не си му плащала, както и той на теб.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: KaraKoliu
Firmin
27 Яну 2017 10:19
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
Не, това просто е училищен модел, следващ многолетната еврейска образователна традиция. Училищата и детските градини на еврейската диаспора в Европа са образовали и обучавали децата и по подобен модел десетилетия, да не река и столетия. Еврейският интелект, подложен на естествения отбор на трудното оцеляване във враждебна среда, подкрепен с образователен и възпитателен метод. Целенасочен, в интерес на общността, репродуциращ човешкия и капитал, поколение след поколение.
tina_TI
27 Яну 2017 10:33
Мнения: 339
От: Bulgaria
Много съм мислила по въпроса вместо да се дават семейни помощи под каквато и да била форма, тези пари да отиват за обучение на децата на цигани и много бедни многодетни семейства. Да бъдат прибирани от сутрин до вечер, хранени и обучавани и обличани , може с дрехи втора употреба. Може би ще излезе по-евтино за държавата , особено в дългосрочен план. Парите , които се дават на родителите потъват незнайно къде. Може би по този начин ще се намали и тяхната раждаемост. Аз вярвам на написаното от авторката.
Mitre6opa
27 Яну 2017 11:04
Мнения: 50
От: Bulgaria
Много интересна статия, засягаща уж специфичен израелски случай, но даваща идеи които би било добре да се приложат и в България. Нима ромите не са маргинализирано общество (по ред причини, няма да ги изброявам). Разбира се че са нужни и пари част от идеите да се приложат и в България. Разликата е че вв Израел държавата и общините инвестират в подобни проекти, защото разбират ползата от тях. Тук...ако няма далавера, едва ли това би могло да стане. Не на последно място защото и обществото, като цяло, не мисли в дългосрочен план. А Оправниците вече няма смисъл да ги споменавам-те умишлено правят всичко да не променят тази маргинализация-тяхният почти сигурен манипулируем електорат.
бонго-бонго
27 Яну 2017 11:07
Мнения: 26,313
От: Swaziland
Та по-полека с квалификациите от рода на "платено" интервю.

Аз питам, защото звучи като т.нар."платени репортажи" по телевизията. Няма да се учудя , ако подобно училище се появи в България след година - две.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: бонго-бонго
Bonjorno
27 Яну 2017 11:28
Мнения: 3,927
От: Bulgaria
вместо да се дават семейни помощи под каквато и да била форма, тези пари да отиват за обучение на децата на цигани и много бедни многодетни семейства. Да бъдат прибирани от сутрин до вечер, хранени и обучавани и обличани , може с дрехи втора употреба. Може би ще излезе по-евтино за държавата , особено в дългосрочен план.


Това е единствената голяма реформа на Фидел Кастро, която кубинците провалиха с единодушен отпор - Фидел е искал да разучи младите от класическия поведенчески модел, известен като "маняна". За целта е решил да направи целодневни училища-интернати и така да откъсне децата за дълго време през деня от родителските внушения.
Даже и там не проработи този модел - имат ли децата връзка всяка седмица със семейната среда, няма начин да се премахне влиянието на родителите. Затова и най-престижните училища в Западна Европа са със задължителни интернати - така се осигурява няколко месечно откъсване от средата. Резултатите са видими от тази образователна доктрина.
Firmin
27 Яну 2017 11:38
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
Даже и там не проработи този модел - имат ли децата връзка всяка седмица със семейната среда, няма начин да се премахне влиянието на родителите. Затова и най-престижните училища в Западна Европа са със задължителни интернати - така се осигурява няколко месечно откъсване от средата. Резултатите са видими от тази образователна доктрина.


А стига бе! Верно ли това! Цел на реформата в образованието - да се премахне вредното влияние на родителите!
tatyana1
27 Яну 2017 13:55
Мнения: 4,668
От: Bulgaria
На мен пък ми прави впечатление, че деца от маргинализирани общности, очевидно с дупки в обучението и поведението, се обучават ОТДЕЛНО, а не ги разпръскват между другите. Братовчедката, учителка по математика в израелско училище, каза, че там учениците в нормалните училища са разделени на класове напредващи бързо, средни и напредващи бавно.
Bonjorno
27 Яну 2017 15:19
Мнения: 3,927
От: Bulgaria
Уволнението е законосъобразно. Налице е нарушение на Кодекса за поведение на служителите в държавната администрация. А то води до дисциплинарна отговорност и наказание.


Ако щеш вЕрвай, така е било и така е било постулирано в Куба !

P.S. Ако ти е интересно потърси правилника за поведение на някой от скъпите колежи-интернати в Щвейцария и ще прочетеш доста интересни неща. Например може да се окаже, че по правилата на колежа можеш да виждаш детето само на определени празници (щвейцарски) и през лятната ваканция - това е дефинирано точно както го написах, по точно "връзката с родителите действа разсейващо на учениците и затова ..." (струва ми се, че не съм сгрешил много при цитирането).
Добави мнение   Мнения:12 1