Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Безсрамната лотария с живота на едно дете
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:30 Предишна Страница 2 от 2 1 2
Патагонец
23 Фев 2017 09:48
Мнения: 13,267
От: Bulgaria
При всички случаи по-добрият вариант е да се правят трансплантации в България.
Иначе какво? Който от нуждаещите има късмет се лекува в чужбина, но винаги нуждаещите се ще са повече от тези, за които ще стигнат парите.
Събирането на пари за всеки отделен случай не е решение, по-добре да се събират пари за създаване и развитие на високотехнологични трансплантационни центрове, където много повече български граждани ще имат възможност за лекуване.
Дано детето да успее да отиде в чужбина за лечение и дано да оздравее.
Дорис
23 Фев 2017 10:53
Мнения: 28,933
От: Bulgaria
На добър час, Байрям Али!
Nickolas
23 Фев 2017 10:56
Мнения: 8,500
От: Bulgaria
За книгата на lisana
Чете се на един дъх.
66
23 Фев 2017 12:42
Мнения: 7,170
От: Bulgaria
Безсрамно е здравето да е стока.
Другото е следствие.
Нямам намерение да чета, така че няма да обсъждам писаниците, но подобен подход е гнусен.

Само да вметна имате ли представа колко айде не богати, но заможни хора са стигнали до нищета, че и отвъд в резултат на това че техен близък е бил с диагноза примерно рак или нещо друго неличимо. Да знаят че няма надежда, но все пак опитват невъзможното. Така, че гнусно, много гнусно, афторката
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: 66
onzi
23 Фев 2017 13:34
Мнения: 9,528
От: Bulgaria
69 бъбречни трансплантации, починалите след това са 9, което е близо до европейската успеваемост от 90%
е, не. това просто не е вярно. янина, толкова ли не можете да разделите две числа? 9 е 13% от 69, иначе казано отклонението от "европейската успеваемост от 90%" е двама човека или 30%. сепак 10% от 69 е 6.9 или малко под 7.

седем щеше да е близо. девет е ненормално далеч. по-добре това изречение да го нямаше.
KaraKoliu
23 Фев 2017 14:58
Мнения: 2,142
От: Bulgaria
lisana и за книгата
jam
23 Фев 2017 15:50
Мнения: 210
От: Bulgaria
Янина Здравкова,

Добре е, че четете коментарите под репортажите си и вземате бележка от написаното в тях. Днешният Ви материал е значително по-добре подплатен с информация и анализ на тая информация от вчерашния, който се опитваше да играе по тънката струна на жалостивия читател.

Вчера не бяхте споменали доста важни обстоятелства, които действително вероятно налагат операция в чужбина, макар че пак не става много ясно дали е така наистина. Според мен, 4-часовият консилиум най-вече е заседавал на тема "Ами ако стане нещо, медиите ще ни спукат, я по-добре да му берат гайлето в Германия"

Все пак, да Ви обърна внимание на някои факти:

1. Веднъж като си се научил да караш колело, то наученото остава. Обучените от французите екипи в Пирогов и Александровска нима са забравили как се правят трансплантации, независимо, че французите вече не идват?!
2. Няма принципна разлика между трансплантация на дете и възрастен, а вие се опитвате да прокарвате други внушения.
3. Трансплантациите от жив донор са даже по-успешни от тези с трупен, а вие се опитвате да прокарвате други внушения.
4. Налице очевидно е неглижиране и отлагане от страна на семейството, довели до това силно влошаване на състоянието на детето. Щом има донор роднина, защо са чакали толкова дълго? Изобщо не е ясно кой още е участвал в "безсрамната лотария"...





Пряко
23 Фев 2017 15:55
Мнения: 146
От: 0
lisana 22 Февруари 2017 19:59 ПОКЛОН!
duende
23 Фев 2017 16:03
Мнения: 69
От: Bulgaria
Аз прочетох следното:
1. В България се трансплантират черен дроб и бъбреци от живи и трупни донори на възрастни пациенти. Успеваемостта ни е към 85-87%. Още е под средната за ЕС - 90%, но се доближаваме.
2. В България не се трансплантират бъбреци на деца (1 присъден бъбрек на бебе под 1 год. за период от 5 години не е "много опит", а щастливо стечение на обстоятелствата).
3. Имали сме нарочна програма за бъбречни трансплантации на деца със смесени екипи от български (учещи) и френски (предаващи практически опит) доктори. Но сме я прекратили преди 7 години. Защо - на простосмъртните не ни е ясно. Но ни стана ясно, че клиниката в Пирогов, която е била домакин на програмата, от 5 години не може да намери 2 млн. лв. за ...ремонт и в сегашното си състояние не отговаря на стнандартите за този вид операции. Което ми прилича доста на причина да спрем програмата.
4. ЦФЛД е на практика служба на МЗ. В случая на Байрям ЦФЛД е помогнал 2 пъти - 1. през 2015 за пълна диагностика и оперативен план и 2. през 2016 е издал заповед за самата операция. Когато ЦФЛД помага на части - това са особено сложни случаи на редки тежки заболявания на деца, които се извършват на етапи и отнемат повече от 1 година - за решенията след 1вото ЦФЛД по правилник изисква само едно становище на независим български експерт. От списък с експертите одобрен от МЗ. Така че - колкото и МЗ да се опитва да изкара ЦФЛД в грешка няма да успее. Въпросът за 1 милион е защо по дяволите МЗ обзесилва решенията на собствената си служба ЦФЛД публично? Нещо професионална етика в здравеопазването няма ли? Кое точно пречи на Министъра и директора на ЦФЛД да си разменят въпросите ПРЕДИ да уведомят пацента какво са решили? И кой точно от отговорните лица сега ще си бръкне в личния джоб и ще извади парите за изгорелите билети и пр. от анулираното 1 ден преди пътуването пътуване? Никой от МЗ естествено. Ние данъкоплатците ще платим и този напълно ненужен разход, направен единствено, за да могат националните трансплантолози да опитат в 12 без 5 да приберат в операционната едно мургаво дете от село с готов донор. Защото статистиката за детски трансплантации е зле.
5. Днес са го прегледали "светилата". 4 дни след като го обявиха за напълно трансплантабилен в България и отмениха законна заповед на ЦФЛД. И какъв е резултатът? Съгласни са с каквото вече научихме от а)личната лекарка, б)независимия експерт на ЦФЛД, в)екипа от закритата програма за детски транспланатции в Пирогов - случаят на Байрям е с твърде много усложнения и сложната операция, която може да му помогне НЕ МОЖЕ да се извърши в България.

ПП За информация на Аполитичен - ВСЯКО българско дете е осигурено здравно на 100%. Затова МЗ направи ЦФЛД, защото нашите здравни пътеки не покриват никак добре много от тежките заболявания при деца и не можем да си изпълним ангажимента, който сами сме си определили - децата са 100% здравно осигурени. Откакто сме членове на ЕС сме и част от споделената система за здраве и можем да ползваме на 1/3 от търговската цена зравни услуги в други държави от ЕС, които си нямаме при нас. С Формуляра S2, който преди се издаваше и от ЦФЛД, а сега се издава само от МЗ и от НЗОК - операцията на Байрям струва 100 000 лв. Без него същата операция струва 300 000 лв. Забравете за малко обирането на банки. Има ли смисъл да дадем на специализираната клиника в Тюбинген, която прави по над 60 трансплантации на деца/год 3 пъти повече пари. Независимо дали ще ги вземем от касата в която събираме парите за да сме всички осигурени, но децата сред нас - на 100%, или ще ги събираме с СМС лев по лев?
Добави мнение   Мнения:30 Предишна Страница 2 от 2 1 2