Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Икономическите обещания на партиите – вредни дори преди несбъдването си
Добави мнение   Мнения:9 1
жолодиа
01 Мар 2017 20:00
Мнения: 810
От: Bolivia
Идеите на БСП и начинът на представянето им по същество са стари. По време на изборите през 1994 г. водената от Жан Виденов социалистическа партия обеща да възроди производството.
Още през следващата 1995 г., в изпълнение на програмата и активните действия на икономическия вицепремиер Румен Гечев, България отчете най-високото производство в историята на прехода.[/b] В продължение на една година държавните социалистически мастодонти работеха на пълни обороти, а държавата ги финансираше с парите на данъкоплатците в името на възраждането на социалистическото производство. Година след производствения бум, в края на 1996 г., месечните заплатите бяха достигнали до около 10 000 лева. Тази внушителна цифра обаче не беше продукт на производството, а на инфлацията, която беше предизвикало то. По онова време с 10 000 лева можеха да се купят двайсетина хляба, а спестяванията на хората се стопяваха с всеки изминал ден. Това се случи, защото в устрема си да произвеждат социалистите бяха забравили едно много важно нещо – че за да се генерира печалба, произведеното трябва и да се продаде. В края на 1996 г. се оказа, че производственият бум от 1995 г. гние в складовете на „Кремиковци” и останалите социалистически мастодонти, защото няма кой да го купи. Разбира се, към това трябва да се прибави и бързото разграбване на тези заводи от тогавашния националноотговорен капитал начело с „Мултигруп”.
Днес от БСП казват: "Да възродим индустрията, като създадем държавен фонд, който да раздава пари на българските фирми (разбирайте фирмите на някои от членовете на Изпълнителното бюро) и да увеличим производството". Това обещание можем да приемем и като заплаха, защото зад интелектуалните образи на кандидатите за депутати Тома Томов и Елена Йончева все още надничат милионерите Георги Гергов и Кирил Добрев, които със сигурност с удоволствие биха се възползвали от фонда. На поста си е и Румен Гечев, който винаги е готов да изготви концепция за фалит на държавата.
По парадоксален начин БСП успява да представи миналото като промяна. Идеите на Гечев от 1994 г., съпроводени от нови лица като Корнелия Нинова (уволнена през 2008 г. за подозрения в корупция като зам.-министър на икономиката от Сергей Станишев) и Кирил Добрев (депутат в четири парламента, започнал кариерата си като арестуван за нелегално пренасяне на долари през българо-сръбската граница). Към това можем да добавим и обещанието на Светлана Шаренкова от 4 февруари, което гласеше, че БСП ще върне България в развития социализъм.
БСП се променя, за да си остане същата.

В програмата си БСП обещава всичкo за едрия капитал; фонд от 500 милиона лева, който да възроди производството и да се разпределя от държавата, за енергетиците – АЕЦ „Белене”, за газовиците - „Южен поток”, а за най-твърдите русофили – изграждане на петролопровода „Бургас-Александруполис”, за да бъде
Големият Член пълен и подарък за едрия бизнес, защото при евентуално тяхно възобновяване именно той ще се възползва от обществените поръчки!
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: жолодиа
ПлесNick
01 Мар 2017 21:35
Мнения: 2,020
От: Bulgaria
Има лек и за това - казва се ИЗРИТАТЕЛНА система! Която допълва ИЗБИРАТЕЛНАТА! И се явява нащата ГАРАНЦИЯ, че ОБЕЩАТЕЛНАТА им система на партиите ПОВЕЧЕ няма да е от типа на циганската, прилагана на сватба! Точно такава циганска система прилагат СЕГА всички партии, регистрирали се за предстоящите избори!

Затова след генералната репетиция на национален референдум, която проведохме на 6.11.2016, трябва да проведем ИСТИНСКИЯ леферендум, с един.ЕДИНСТВЕН въпрос:

ПОДКРЕПЯТЕ ли в уредбата на взаимоотношението между ИЗБИРАТЕЛИ и ИЗБРАНИЦИ (депутати в НС, съветници в ОбС) освен начина на избирането им (наричан избирателна система! да се уреди още и а/ начина на ОТЧИТАНЕ на избраниците ПРЯКО пред ИЗБИРАТЕЛИТЕ, РЕГУЛЯРНО (на всеки 3 месеца), и б/ начина на ПРЕДСРОЧНО освобождаване на избраника от длъжност, когато ИЗБИРАТЕЛИТЕ му/й видят (на база регулярните преки отчети)п, че няма НАПРЕДЪК в изпълняване на пред-изборните ангажименти!

200% съм убеден, че ДА отговор на този въпрос ще дадат не 2.5 милиона, а направо пет милиона! А сладурите, дето милеят за Мамковината, ама от чужбината милеят, сигур ще прежалят по един low fare до най-близката референдумна урна!

Та, вместо да ходим заедно със Славчо пред Парламента на втората седмица след клетвата на депутатите, и там УЛТИМАТУМНО да го раздаваме, по-добре е за започваме да се готвим за такава подписка! Не с майданни простотии, а Махатма ГАНДИ - style!!!!

b]Ако има желаещи присъединявайте се към мен - готов да оглавя Инициативния комитет, и да давам месечно по 1/3 от пенсията за харчовете по подписката![/b]
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: ПлесNick
Шако
02 Мар 2017 07:33
Мнения: 1,224
От: Saudi Arabia
В момента печалбата на ония дето въртят талончетата за търкане е около 350 милиона лева на година.
Задачката е: С колко ще им нарасне печалбата, ако пенсиите се вдигнат със 100лв на калпак месечно?
Аз казвам с още 200 милиона на година. Може да има вариации 50 горе-долу, но важното е че те ще намажат най-много.
Andante
02 Мар 2017 14:33
Мнения: 408
От: Bulgaria
Поздравления за Г-н Филипов за статията и още веднъж сърдечно призовавам всички журналисти - Оказвайте Повече Натиск!
ПлесNick
01 Мар 2017 21:35

Добре казано!
А защо не гласуваме не с партийна бюлетина, а директно с данъчна декларация, процентите по бюджетните пера в която да бъдат определяни от самите нас - избирателите? Изведнъж цялата партийна система става излишна. Който допринася - има реален глас.
Смейте се ако искате, но помислете.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Andante
бонго-бонго
02 Мар 2017 17:20
Мнения: 26,313
От: Swaziland
Бизнес цикълът също оказва позитивно влияние върху нивата на средната работна заплата в страната през последните няколко години. След глобалната икономическа криза от 2008 година заетостта и нивата на заплащане започнаха да се възстановяват. Какви ще бъдат ефектите върху тези прогнози, ако бизнес цикълът се обърне и Европа влезе в рецесия, особено в контекста на високите нива на политически риск в ЕС? Това е процес, който е тотално игнориран в икономическите програми на партиите;

Българската икономика се характеризира със съществена регионална фрагментация на цената на труда. Много е трудно да се пренесат факторите, които покачват цената на труда в София, в провинцията. Ако извадим София от статистиката на НСИ за размера на средната работна заплата в България към края на 2016 година, ще видим, че тя възлиза на 809 лева, или 563 лева под средното за столицата. Именно поради тази причина има реална опасност от допълнителна асиметрия в цените на труда на регионално ниво, което може да доведе до редица негативни социални проблеми;


9101
02 Мар 2017 17:30
Мнения: 5,952
От: Bulgaria
Специално за заплатите ми се струва, че има място за увеличение. Производителността е изпреварила увеличението на заплатите. Пък има и нещо друго - в една немска мандра например колко по-малко работници има от една българска? Пък заплатите много различни. При това при ниски заплати работодателите нямат стимул да купуват машини и да увеличават производителността.
Относно пенсиите - престъпно е минималната пенсия да не осигурява най-необходимото за физическото оцеляване. Следователно минималните пенсии не трябва да са по-малки от определен минимум, при който може да се преживява. С други думи - трябва да се дигат. Колко ли? Ми да сметнат колко струва живота и толкова да се вдигнат. Няма пари ли? Като няма, как така си позволяваме лукса да се дават пенсии /казват че това е привилегия/ на хора в трудоспособна възраст? Полицаи, военни... Значи парите не се дават там където трябва, а там където се считат за привилегия. Трябва сериозно преструктуриране на социалната и пенсионна политика и на всички търтеи и лапачи трябва да им се спре кранчето. Тогава ще има пари за достойно преживяване на старите хора.
бонго-бонго
02 Мар 2017 17:40
Мнения: 26,313
От: Swaziland
Полицаи, военни... Значи парите не се дават там където трябва, а там където се считат за привилегия. Трябва сериозно преструктуриране на социалната и пенсионна политика и на всички търтеи и лапачи трябва да им се спре кранчето.

Полицаи и военни ли са "търтеите и лапачите"?
9101
02 Мар 2017 18:10
Мнения: 5,952
От: Bulgaria
От гледна точка на пенсиите - да.
Тези които работят в химически заводи, в мини, водолази и др. т.е. - тези които работят във вредна среда си увреждат организма и губят работоспособност. При загуба на работоспособност е нормално да се дава пенсия.
Обаче полицаите и военните не работят при вредни условия. Няма физиологична причина за толкова ранно пенсиониране. Практиката показва, че след като се пенсионират продължават да работят. Значи могат да работят. Работоспособни са.
Има риск, да, но риска се покрива със застраховка, със заплата, не с пенсия.
Между другото и ЕС ни критикуват за ранното пенсиониране. Забравяте ли или не ви е удобно?
Minderbinder
02 Мар 2017 18:39
Мнения: 5,159
От: Bulgaria
Полицаи и военни ли са "търтеите и лапачите"?

Поне половината ранни пенсионери,излели от с-мата на МВР и МО са чиновници, търкали задник зад някое бюро. Така че - да, те са търтеи и лапачи. И немалка част от другата половина.
Разбира се, има немалко търтеи и лапачи и извън МО и МВР.
Добави мнение   Мнения:9 1