Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Още един музей на открито отваря врати в София
Добави мнение   Мнения:9 1
Forza NATO
27 Мар 2017 20:35
Мнения: 11,582
От: Bulgaria

Чудесна новина!

Най-любезно моля колегите от историко-археологическия форумен клъстър за малко пояснения, че нещо не мога да си представя докрай нещата.

Ако Западната порта е до Католическата църква, Източната - между Дондуков 1 и 2, а Северната - при Халите, това не прави ли едно по-скоро неголямо като площ вътрешно пространство на античната Сердика?
И как амфитеатърът се оказва на няколкостотин метра на изток от Източната порта?

Всъщност какво точно се разбира под "антична Сердика"?
Град, вътрешен град, крепост, друго?

Правилно ли разбирам или нещо бъркам, или просто представите и очакванията ми са изкривени?

Благодаря предварително!
Michael_P
28 Мар 2017 13:08
Мнения: 1,767
От: Bulgaria
Ранното ми детство е преминало в тази "махала", надолу по ул. Вашингтон, та чак до църквата св.св. Кирил и Методий и 13 училище. Там където са разкопките се намираше "Стария Цирк". То и Новия Цирк вече отдавна го няма. Спомням си, че и в подземния гараж на Халите имаше нещо - Римска баня ако не бъркам, която беше открита през 70 -те години. Бяхме на бригада от училище да чистим и я видяхме. Не е само това което се вижда когато се слезе днес в сутерена. Добре е когато има достъпна експозиция, но не е добре когато не е защитена от атмосферните условия. Това което е под Булбанк не е достъпно! Защо? Спомням си, че точно на това място имаше магазин Млад Техник от което си купувахме "чаркалъци" - транзистори, диоди, съпротивления, кондензатори и др. прекрасни неща. Но най-отдавна експонираните разкопки "на открито", са в окаяно състояние! Става дума за кулата която е до мястото където е каптирана минералната вода - началото на ул. Искър. Неотдавна някой, вероятно скитник си беше инсталирал дюшек за спане между античните руини. За съжаление историческия Център на София деградира, покрай променящия се етнически състав. Имам предвид на север от Пиротска": ул. Цар. Симеон, ул. Кирил и Методий...
Големият Лебовски
28 Мар 2017 13:35
Мнения: 3,126
От: Antigua and Barbuda
Форца, не съм от клъстъра, по-скоро съм любопитен лаик, но!
Прав си - пространството, заградено със стени от Марк Аврелий през Втори век е само 16 декара - 400 м. изток - запад и 650 м. север - юг. Още тогава е било тясно и градът, по-скоро населението е строило къщите си извън стените. Вътре е била агората - централен площад, префектурата - най-голямата сграда, руините на която създават хълмчето под "Св. Неделя", базиликата, казармите и няколко храма.
Театрите дори в древна Гърция са строени извън крепостните стени - там, където има подходящ хълм. Затова и този на Сердика е на северния склон на пясъчната тераса - на сегашния бул. "Дондуков", който в древността е съществувал къто изходно шосе към Арабаконак. "Цар Освободител" също и е бил шосе за Константинопол. Покрай тези шосета са се развили жилищни квартали, а на терасата е бил некрополът с църквата "Св. София" към него. Подобно е било и положението в другите посоки на света - шосетата под сегашните "Мария Луиза", "Витошка", "Граф Игнатиев" и пътят, сега успореден на "Т. Александров".
При Юстиниян е построена втора стена, доста по-дълга от старата. Тя е обхващала територия мин. 20 пъти по-голяма от античния град.
Тези неща ги има в музея на София, където липсва само виждания от мен по телевизията макет на Сердика, не знам къде са го завряли.
cardinal
28 Мар 2017 17:29
Мнения: 484
От: Afghanistan
И друг въпрос - под катедралата няма ли останки от Сердика - съдейки по снимката и разположението на изложеното, би трябвало да има?
Michael_P
28 Мар 2017 19:38
Мнения: 1,767
От: Bulgaria
"под катедралата няма ли останки от Сердика"

Преди два-три дена надникнах през "тарабите", катедралата е от външната страна на крепостната стена. Не, че това значи нещо.
Все пак 40 г. - си заслужаваше чакането, да види човек какво има на обраслото като джунгла място. За съжаление е пропусната златната възможност през 50-те години когато е строена сградата на ЦУМ и хотел Балкан. Дори си спомням когато се строеше подлеза от Мин. Съвет към Президенството. Пак надничах през процепа на "тарабите". Античните останки навлизаха под тогавашната Планова комисия - червената сграда - сегашното Социално министерство (е стърчаха и под Министерския Съвет - разбира се) . Това е мястото където е минавала по диагонал улица Търговска. Тази улица вече няма как да я помня. Спомените ми са от времето след Никита Сергеевич и Кубинската криза. Но пък си спомням, че точно на пресечната точка на трамвайните линии на Мария Луиза и Екзарх Йосиф откриха крепостна кула. Ама след това пак я заровиха защото пречи. Много ми е интересно как ще се справят с терена който се използва за паркинг пред хотел Балкан. Сигурно и там има "инвеститорски" интерес. Ама Булбанк си беше Външно Търговска Банка - и по времето когато строяха сградата, не знам какви интереси и какви инвеститори е имало. Може би защото Владимир Улянов беше отвън на пост. Мъдро сочеше бъдещето. Беше голям колкото сегашната статуя но не носеше бухал.
Michael_P
28 Мар 2017 19:49
Мнения: 1,767
От: Bulgaria
Мен пък ми е интересно коя година Атила превзема Сердика? 447?
Не знам, но сигурно е било към 17.30 след обед
Големият Лебовски
28 Мар 2017 21:51
Мнения: 3,126
От: Antigua and Barbuda
И друг въпрос - под катедралата няма ли останки от Сердика

Има, разбира се, но те не са обществени сгради, а жилищни. Сигурно такива е имало поне до пл. "Възраждане", а после - по-нарядко крайградски вили на километри разстояние.
Големият Лебовски
28 Мар 2017 21:57
Мнения: 3,126
От: Antigua and Barbuda
Теодосий няма възможност да засили войските си на Балканите, заради превземането на Картаген от вандалския крал Гейзерик през 440 г. и персийското нападение в Армения през 441 г. През 442 г. той прехвърля войски от Северна Африка и нарежда изсичането на голямо количество нови монети, за да финансира войната срещу хуните. След тази подготовка, той решава, че може да отхвърли исканията на хуните за спазване на договора от 434 г.

В отговор на това през 443 г. Атила и Бледа подновяват военните действия. Придвижвайки се на юг, те превземат Рациария и успешно обсаждат Наисус, използвайки обсадни съоръжения. След това те се насочват към столицата и по пътя си превземат Сердика, Филипопол и Аркадиопол.


443-445 година
Големият Лебовски
28 Мар 2017 21:59
Мнения: 3,126
От: Antigua and Barbuda
След края на работния ден, разбира се!
Добави мнение   Мнения:9 1