Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Държавата пак се активизира за строежа на АЕЦ "Белене"
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:43 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща
BG_BG
07 Юни 2017 23:38
Мнения: 1,753
От: Afghanistan
След като се смени властта във Вашингтон Баце може и да вземе някое самостоятелно решение.
BiBi-an
07 Юни 2017 23:49
Мнения: 7,665
От: Bulgaria
Мислата е, че дори и да построим във всеки областен град по един АЕЦ, но тока отива за износ на безценица и пълни джобовете на определени другари...или господа, то отново ще плащаме най-скъпата електоенергия, а може и до режим да ни докарат!!!

Ти не беше ли с американски паспорт?!
Там как е? Токът е без пари, капиталистите само се чудят как да угодят на народа си
SvSophia
08 Юни 2017 06:25
Мнения: 36,140
От: Bulgaria
Соломонът, който петни фамилията на баща си, се е произнесъл вчера на някаква енергийна сбирщина, че БГ най-после имала шанс да получи частна АЕЦ. И даже е споменал евентуалния бъдещ собственик. От което произнасяне следва, че:
1. Мноо опасните руски реактори аФтоматически стават безопасни в ръцете на поредния-мечтан-чужд-частен-западен "инвеститор".
2. Мноо рисковоземетръсното място /вж. Едуин/ също аФтоматически става безрисково в ръцете на поредния-мечтан-чужд-частен-западен "инвеститор".
3. Милионите, налети в гьола, реакторите и неустойките от джобите ни ще бъдат харизани на поредния-мечтан-чужд-частен-западен "инвеститор".
4. Соломонът не е запознат с казуса "Фукушима" в детайли и със стопанисването от страна на поредния-мечтан-чужд-частен-западен "инвеститор".
5. Соломонът очевидно и в бъдеще няма да има трудности с прехраната на домочадието си, за което ще се грижи и поредният-мечтан-чужд-частен-западен "инвеститор".
SvSophia
08 Юни 2017 06:31
Мнения: 36,140
От: Bulgaria
Соломонът високо стои над дребни детайли като например: къде поредният-мечтан-чужд-частен-западен "инвеститор" ще складира отпадъците от производството на частната АЕЦ.
Аман от Соломони!
Няма ли да се намери някой, след 27 лета соломонска разруха и разпродажба, да ги възСпре най-сетне?!
kukumber
08 Юни 2017 07:42
Мнения: 1,235
От: Bulgaria
СЕГА и аз да рекна нещо. Шо списващите тази миризлива статия не вземат малко да се ограмотят и да прочетат мненията на водещите в света специалисти, а не нашенски баничари, какво е бъдещето на адрената енергетика. Според тях (няма да ги соча, всеки е длънем да бъде умен), ръста на производстворо на ток от АЕЦ в бъдеще ще се увеличава все повече, ама ния нали сме умни и красиви, напук на себе си, нема да строим АЕЦ.
Що се отнася до цената на АЕЦ Белене, по въпроса има само спекулаци, но не и точни разчети. Съгласно първоначалната спогодба, която според мен може да се възроди с малко усилия, цената на на АЕЦ бе около 6 милиарда евро, което е около 11 милиарда лева. Интереснто обаче е в това, че руската страна поемаше и нагажимента да прибира обратно отпадъка.
СОЛОМОНЕ, КОЙ ще прибира отпадъка от ПЪРВА ЧАСТНА и единствена такава в света АЕЦ ????
anana
08 Юни 2017 07:51
Мнения: 32
От: Andorra
Защо го наричате Соломон??? Нали, уж, всички сте чели Библията? Там Соломон е представен като глупак и продажник, ли?
09.09.44
08 Юни 2017 08:35
Мнения: 1,658
От: Bulgaria
Ами , какво ще се прави с изгубеното време изобщо не става ясно....
SvSophia
08 Юни 2017 08:40
Мнения: 36,140
От: Bulgaria
Защо го наричате Соломон?

С благотворителна цел - за да провокирам безсмислени въпроси за съответния брой постове, на когото са жизнено необходими.
Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: SvSophia
wvw
08 Юни 2017 09:02
Мнения: 863
От: Bulgaria
Според мен се подготвя общественото мнение за договор от типа на Мариците и договорите със собствениците на соларни паркове! Как не си напълниха джобовете тия политици и чиновници!!! Ей го Костов- той забърка предните договори, но поне мина на втора линия... Може би го гризе съвестта, или теменужките така са го посъветвали!
Възпиращото и контролиращо отсъствие на държавата ще доведе само до беди и то големи! Частният бизнес в България се доказа като най хищническия и се държи като отвързан луд! От частник в България можеш да очакваш всякаква безотговорност!
ПлесNick
08 Юни 2017 09:03
Мнения: 2,020
От: Bulgaria
Всички, дето сте постнали свежи мисли под горния материал, обърнете последната си фактура от ЧЕЗ и на гърба й ще видите 100-те процента ток в кошницата, от която ЧЕЗ ни го продава на нас -домакинствата, от кои производители са напазарувани!!!! Ма много Фнимателно я разгледайте таблицата и "тортата" под нея, и пак елате тука да си бъбрем за токо от АЕЦО, и за токо от "американските" ТЕЦове и от ВЕИ-латифундистите!!!
Zelnik
08 Юни 2017 09:30
Мнения: 1,291
От: Bulgaria
wvw
08 Юни 2017 09:02
namo
08 Юни 2017 12:52
Мнения: 1,143
От: Bulgaria
"anana 08 Юни 2017 07:51

Защо го наричате Соломон??? Нали, уж, всички сте чели Библията? Там Соломон е представен като глупак и продажник, ли?"

Там– не, но в "Бог знае" на Хелър, Шломо не е гордост за баща си Давид.
неизвестенизвършител
08 Юни 2017 13:19
Мнения: 3,045
От: Bulgaria
Себестойността на тока от Белене няма как да е по-висока от пазарната.
неизвестенизвършител
08 Юни 2017 13:30
Мнения: 3,045
От: Bulgaria
79 долара за МВтч.
Над 16 милиона МВтч годишно.
1,3 милиарда долара годишно.
Проектът струваше 6 милиарда.
С тази цена на тока ще се изплати за 5 години.
mamut
08 Юни 2017 14:58
Мнения: 4,182
От: Bulgaria
за цените на на ел. енергия от Белене, Основни заключения :

(A) Капиталовите разходи не са достатъчна информация, за да се определи цената на електрическата енергия, която ще произвежда АЕЦ “Белене”. При едни и същи капиталови разходи (5 млрд. евро) цената на електрическата енергия варира от 3.7 до 16 евроцента за кВтч. в зависимост от сроковете на строителство и финансовите условия.
( При едни и същи капиталови разходи и срокове за строителство (5 години) цената на електрическата енергия нараства два пъти при нарастване на лихвите по привлечения капитал от 5 до 10% - от 4,2 до 8,6 евроцента.
(C) При едни и същи капиталови разходи и финансови условия (8%) цената на електрическата енергия нараства с 80% при удължаване на срока на строителство от 3 до 7 години – от 5 до 9 евроцента за кВтч.
(D) Колкото по-дълги са сроковете за изграждане, толкова по-осезаемо става влиянието на финансовите разходи върху цената. Цената при петгодишен срок на строителство и 5-процентова лихва е два пъти по-ниска в сравнение с цената при 10-процентова лихва. При седемгодишен период на строителство тази разлика е трикратна – от 4,9 до 16,1 евроцента за кВтч.

(E) Доколко и при какви допускания ядрената мощност ще е конкурентна на лигнитните базови централи ще зависи от търговията с емисии на парникови газове:

• Ако няма търговия с емисии, новата ядрена мощност ще бъде конкурентна на лигнитните мощности, ако бъде изградена за не повече от 4 години и при лихвен процент не по-висок от 7%;
• При търговия с емисии и при цена 20 евро/т СО2 новата ядрена мощност ще бъде конкурентна на лигнитните мощности , ако бъде изградена за не повече от 5 години и при лихвен процент не по-висок от 8%;
• При търговия с емисии и при цена 40 евро/т СО2 новата ядрена мощност ще бъде конкурентна на новата лигнитните мощности дори при период на изграждане 7 години и при 8-процентови лихви по кредити.
Искам да отбележ,а че досега кредити за строителство на АЕЦ Белене не са взимани и крайната цена на ел.енергията би трябвало да е по ниска, и цената за площадката е занижена от сегашните "специалисти", подготовката на площадката е най капиталоемкото нещо и дълъг времеви хоризонт, площадката за АЕЦ Белене се подготвя още от края на 70 те години на минали век и геологически вече се различава от съседните терени и са вложени милиарди в "Гьола" , ат ой наистина трябва да е гьол в момента. Това трябва също да бъде оценено при едно евентуално частно партньорство. Договори за разлика за АЕЦ Белене не са предвидени в модела разработван от Световната банка , така че баничаря от къде си ги измисля тези неща не знам. Договорите за разлика предложени за да се прекратят дългосрочните договори от американските и веи-тата. Резюме от доклада на СБ го има на страницата на министерството на енергетиката ,който се интересува да чете там. Тези 20 млд.лев ги вземаха герберите от куция доклад на HSBC за АЕЦ Белене. За да може да се сравнява цената на тока от АЕЦ Белене с настоящи цени (на АЕЦ Козлодуй,средна за страната и т.н.) трябва да намерим Настоящата стойност на Производствената цена (Настояща цена ), като деиндексираме Нормираната Цена. В николов не прави тази разлика или заблуждава , 74,9 евро на МВч е песимистичния вариант за нормирана цена по доклада на HSBC приведена към настояща е 29.7 евро на МВч което към настоящия момент е дори ниска при средна 67 лв МВч. на БНЕБ. за другите два варианта усреднен и опитимистичен са 71,3- 22.5 и 67,1-17,4 евра на МВч.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: mamut
Анадолий
08 Юни 2017 15:13
Мнения: 897
От: Bulgaria
Абе проценти-мроценти - тука требе Баце да намаже и Шломо (педер@са) покрай него.
Туткалчев
08 Юни 2017 15:19
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Мамут,
Както винаги, ясно и професионално!
..........................
Моля те да обясниш каква би била стойността на централата и цената на тока през периода на изплащане, ако руснаците се съгласят да се придържат към схемата, която бяха предложили, за финансирането на остатъчните дейности и запазване на 51% собственост на българската държава.
Предварително благодаря!
mamut
08 Юни 2017 15:36
Мнения: 4,182
От: Bulgaria
Тути много е дълго , но най-важните неща са срок на изграждане, и лихвения процент за привлечен капитал (заем) , срок на изплащане 10 или 15 зависи какво ще се избере. Срока на експлоатация на реакторите по проект е 60 години. По горе съм ти писал за данните от доклада на HSBC дори и при тях се върцзват нещата, особеното е настояща и нормирана цена . Нормираната цена е теоретична цена , която не се променя през 60 години експлоатация, докато Производствената Цена се индексира във времето според ескалацията на цената на тока. Нормираната цена е бъдеща цена и тя НЕ МОЖЕ да се сравнява с настоящи цени , както прави г-н Николов от незнание или за да заблуждава. Това е все едно да сравним настоящата цена на тока от АЕЦ Козлодуй със средната цена на тока от преди 30 години и да твърдим , че цената на тока от АЕЦ Козлодуй е 4 пъти по‐висока и следователно той е губещ обект.
По прогнозни сценарии които съм гледал за 2050 за България и региона дават , че средната цена на ел.енергия ще достигне ниво 87 - 90 евра на МВч.
Прогнозите са правени за ЕК от Виенския Технически инститят заедно с Будапещенския съвместно, Праймса на Атинския технически дава приблизително същите цени. Така че цените на ел .енергията ще растат няма да падат дори при 50% производство от "екологични ВЕИ" централи, а с новите изисквания за въглищните тези нива можеби ще се стигнат и по рано към 2030г, все пак АЕЦ произвежда базова енергия, която главно се купува от производствени предприятия тежка индустрия. ВЕИ, освен голям язовир от типа на Братската ВЕЦ, не виждам как ще произвежда базова енергия -това е основния товар в системата-24 часа в денонощието.
.
редник
08 Юни 2017 15:56
Мнения: 9,547
От: Bulgaria
Да, и аз моля колегата mamut за тези сметки...
mamut
08 Юни 2017 16:48
Мнения: 4,182
От: Bulgaria
за съжаление в момента имам работа а и достатъчна информация за новите условия за изграждане, това което съм писал е за данни 2012г. Ако се върнете в архива на форума има достатъчно е писано от форумни колеги. Нека първо правителството си изясни точно какво и как и тогава да се правят сметките на ново при новите условия.
Добави мнение   Мнения:43 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща