Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Диващината в болниците стигна нови висоти
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:65 Страница 1 от 4 1 2 3 Следваща »
Weed361
12 Юни 2017 20:34
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
От тези пари за болници само от бюджета на касата са почти 1.5 милиарда лева, плюс още над 300 млн. лв. за онколекарства и медицински изделия.


1,5 млрд лева е бюджетът на НЗОК за всички болници в България. За сравнение - бюджетът на Университетската болница в Лозана е 1,6 млрд франка - т.е. 2,88 млрд лева.

2,88 млрд за една болница срещу 1,5 млрд лева за колко ... 350 - 360 болници.

Няма здравна система ЕС с по-евтина от нашата.


Официалните данни от редица проучвания са, че доплащането у нас е близо 50%, макар и все пак съществена част да е за лекарства, а не за болници


Защо се пропуска факта, че ДДС върху лекарства и медицински изделия у нас е 20%, докато в повечето страни от ЕС е 0 до 4%
От 300 млн. лв. за онколекарства и медицински изделия държавата си прибира 60 млн.
mercury
12 Юни 2017 21:03
Мнения: 6,675
От: Bulgaria
Жестоката истина е, че ако нямаш пари, ще си умреш като куче.

Няма да забравя, преди 3 - 4 години един доцент в софийска болница разправяше в ТВ студио, че трябвало да се направят малки болници, тип приюти, в които да се настаняват бедните хора, които не могат да си доплащат за лечението. С две думи, поне в приюти да умират, а не на улицата. Все едно сме в средновековието и църквата създава болници за простолюдието.
Отвратително!
Особено от устата на лекар.

В Раковата болница професУрката, която завежда отделението по химиотерапия взима на ръка по 100 лева само за да прегледа за 15 минути документите на опериран онкоболен преди да бъде предприета процедурата по вливанията. А въпросният онкоболен вече е платил 2 000 лева за операцията в друга болница - за консумативи, екип (няма как да откажеш, защото хирургът казва, че сам си определя екипа и с други няма да работи) и , разбира се, "доброволно" дарение за болницата от 400 лева.

Изумително е, например, онкоболен в последен стадий, видно, че няма да живее, го подлагат на операция, за която близките плащат 6 000 лева. Месец по-късно болният умира. Да "изстискаш" максимално близките на болен от рак, защото знаеш, че те ще дадат и последната си стотинка за любимия човек, е голяма мерзост. Но, както пише в един камен надпис, "...Бог вижда."


Weed361
12 Юни 2017 21:12
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
Какво да кажем за диващината в производството, вноса и търговията с храна?
Домакинствата в западноевропейските страни харчат около 10% от приходите си за храна, у нас са близо 30%. При това у нас храната е с по-ниско качество.

В Раковата болница професУрката, която завежда отделението по химиотерапия взима на ръка по 100 лева само за да прегледа за 15 минути документите на опериран онкоболен преди да бъде предприета процедурата по вливанията. А въпросният онкоболен вече е платил 2 000 лева за операцията в друга болница - за консумативи, екип (няма как да откажеш, защото хирургът казва, че сам си определя екипа и с други няма да работи) и , разбира се, "доброволно" дарение за болницата от 400 лева.


Знам няколко областни онкодиспансери, където не се доплаща нито за преглед, нито за оперативно лечение или химиотерапия. Защо се тъпчете в София?
Аз лично досега не съм искал нито лев "избор на екип", нито пък някой от колегите в отделението. Е, не сме светила...
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Weed361
Гладиатор
12 Юни 2017 21:18
Мнения: 8,326
От: Bulgaria
добро здравеопазване се прави и с добри правила. А в България няма никакви
"Никаква система не може да промени нещата, ако човекът не се промени" Гогол

Това, което няма в България е възпитание. Покажете поне на едно място някой някого да възпитава. В училище ? в университета? Из средствата за обществено осведомяване ? Да възпитава в някакъв нравствен светоглед ... Не, няма -- възпитанието у нас е на самотек ...
Обратно, пълно е с опростачване и развала. Помните ли в "зората на демокрацията" -- в Супершоу Невада -- вкарват човечето по бански в стъклен цилиндър, на пода пари. Пускат духалката.Банкнотите хвърчат. Героичното човече трябва да хване колкото може повече банкноти и да ги напъха в банския. После броят парите и героизират човечето пред цялата страна ...
С такива възпитания е пълно около нас. Няма ограничения, няма цензура -- обществената защитна стена срещу прояви, които предизвикват развалено възпитание. Развалено възпитание сеем, мерзост и низост жънем, в т.ч. и в здравеопазването.
Та, във възпитанието е разковничето. Ако почнем сега, след 10-тина години, може да ни зарадва едно по-възпитано поколение,...
Лекарите са част от обществото и липсата на възпитание в нравствен светоглед в това общество.
Пари, пари, пари... всеки говори за пари. Какво може да роди общество, в което движещата сила са парите. Ражда корупция, в т.ч. и най-срамната търговия -- с болните и болестите им -- истинско мародерство -- най-низката и долна човешка постъпка и то от лекари с висше образование, професори, доктори ...
От древни времена е знайно -- образование, обучение, без възпитание е безсмсилица. Възпитание и образование трябва да вървят заедно.
Иначе получавате образовани лекари до ниво професори, но с развалено, най-долно възпитание стигащо до мерзост, низост, мародерство.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Гладиатор
mercury
12 Юни 2017 21:22
Мнения: 6,675
От: Bulgaria
Знам няколко областни онкодиспансери, където не се доплаща нито за преглед, нито за оперативно лечение или химиотерапия. Защо се тъпчете в София?


На всякъде правилата трябва да бъдат еднакви - било провинция, било София. И трябва да има санкции - въпросната дама трябва да бъде наказана.
В онкодиспансера в София също не се плаща за преглед преди химиотерапия.

Частните болници, които работят със Здравната каса, посредством всички тия таксички, които са описани в статията, осигуряват по-високи доходи на лекарите и по-добри условия за работа, поради което много добри специалисти предпочитат да отидат там. По този начин, например, стана "изтичането" на добри кадри от ВМА в Пловдив към местни частни клиники.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: mercury
Хипократ2006
13 Юни 2017 00:36
Мнения: 1,564
От: Bulgaria
Авторката нещо е попресолила манджата този път! Не може едно нещо да струва 1000 кинта например, касата да плаща за него 400 и никой друг да не доплати разликата! Кучето е заровено в сбърканата система на здравното осигуряване. Болниците просто се нагаждат към ситуацията, коя за да оцелее, коя да просперира! Емоциите не помагат за разрешаване на проблемите!
Братя Стругацки
13 Юни 2017 08:23
Мнения: 6,644
От: Russian Federation
Викаш това струва даже 1000 лв.?

В МБАЛ "Полимед" пациентите заплащат пакет, който включва хранене - 20 лв. на ден; административни услуги 110 лв. на ден, включващи оформяне и обработка на документи - 20 лв., статистическа обработка - 15 лв., поддръжка на компютърна система и софтуер - 55 лв. и консумативи за административно обслужване - 20 лв.; и финансови услуги на стойност 112 лв. на ден, включващ отново поддържа на софтуер, но за финансово-счетоводна дейност, платежни услуги за плащане и консумативи за финансово обслужване.
stefanovsa
13 Юни 2017 08:40
Мнения: 55
От: Bulgaria
Както винаги, Гладиаторът е право в десятката.
мравилников
13 Юни 2017 08:59
Мнения: 663
От: Canada


Вижте 10 държави, които имат може би най-добрите системи за здравеопазване в света:




10. Куба

В Куба залагат на превенцията на заболяванията. Гражданите си правят превантивни прегледи редовно, голямо значение се отдава на хигиената на дома и обществените места, както и на спорта.

9. Италия

Повечето италианци не си правят частна здравна осигуровка, защото това, което правителството предлага, е достатъчно, въпреки че държавата има едно от най-ниските нива на финансиране спрямо глава от населението за здравната система (доста по-малко от САЩ, Великобритания, Канада и Швейцария).

Средната продължителност на живота на италианците е 80.5 години, с което те са на 12-то място в света.

8. Япония

Средната продължителност на живота е 86 години. Тук имат едно от най-ниските нива на смърт при новородени в света (3 на 1000), много кратко време за възстановяване от тежки заболявания, и най-ниското ниво на затлъстяване в света.

7. Франция

Във Франция имат универсална здравна система, която се финансира от гражданите, като вноската е на база доходите им. Така държавата успява да плати 70% от медицинските разходи на гражданите.

Франция има най-нисък брой смъртни случаи при заболявания, които могат да бъдат избегнати.

6. Германия

В Германия здравната застраховка е задължителна. Гражданите могат да избират от 200 фонда. Германците внасят 8% от доходите си за здравна осигуровка, работодателите им внасят също 8%.

За деца медицинските грижи са платени от държавата.

Немските медици обаче се оплакват от недостатъчно добро заплащане.

5. Великобритания

8.4% от БВП на страната се използва за здравеопазване.

Здравната грижа се поема от NHS (National Health service), която се издържа от Министерството на здравеопазването.

4. Канада

Повечето услуги се плащат от държавата. Гражданите плащат само за зъболечение и лекарства с рецепта.

3. Китай

В момента в Китай се провежда масивна реформа в сектора.

Китайското правителство инвестира 124 млрд. долара за здравеопазване, което осигурява медицински грижи за поне 90% от населението. Държавата в момента строи 700 000 клиники.

2. Швейцария

В Швейцария има универсална здравна система от 1994 година чрез частни застрахователи. Здравеопазването тук е второто най-скъпо в света, след САЩ.

Здравната застраховка не е обвързана със заплатата. Гражданите могат да избират от различни частни планове, а тези, които не могат да си ги позволят кандидатстват за субсидия от държавата.

1. Тайван

Правителството на Тайван изцяло поема здравната грижа за гражданите. Тук много държат на смарт картите. Смарт картите съдържат цялата история на човек от раждането му и улеснява лекарите. Субсидии има за пенсионерите и безработните.


Къде лекарите или "лекарите" получават по-високи възнаграждения?

В Куба или в България?


toly
13 Юни 2017 09:59
Мнения: 4,974
От: Bulgaria
Масово клиничните пътеки са около 500лв. за една седмица . По 70лв. на ден. Питам колко са хотелите където можеш да нощуваш и да се храниш за 70лв.? Ами пари за изследване , лекарства , лекарски и сестрински труд откъде? Масово ДКЦ плаща една трета от стойността за прегледа на лекаря специалист. Това са около 7лв. от които следва облагане с данъци и осигуровки. Като прочетохте написаното останахте ли с впечатление , че в здравеопазването има много пари? То едвам диша , а че има пари за фармацевтичните босове е друга тема.
amigov
13 Юни 2017 10:13
Мнения: 338
От: United Kingdom
Когато алкохолици отиват на терапия, влизайки в дружество на анонимни алкохолици са длъжни първо да заявят - "Аз съм алкохолик и имам нужда от терапия !" ... Авторката от позицията си на експертен журналист е достигнала до това първо равнище , тя признава проблема и два пъти споменава думата "свинщина" . От тук следват серия изводи и логични заключения за население и управляващи на територията. Без да осъзнаят и констатират проблема си , те нямат шансове за решения. Авторката още един път Но на ход са читателите й.
kalata
13 Юни 2017 10:29
Мнения: 27
От: Bulgaria
Перфекта статия с точна снимка на здравната система у нас. 100 % истина! Най-после някой да се престраши да каже голата истина. Системата обслужва само едната страна - съсловието и тези, стоящи зад него. След като явно здравето е стока и лекарите са служители на търговски дружестава, когато отимаве при лекар задължително следва да се подписва двустранен договор по Закона за договорите, в който да се договори срещу нашите пари точно какво ще получим, от кого, в какъв обем, срок и качество и какви са неустойките дължи получаващата парите сдтрана, т.е. здравното заведение-търговец. И след като сделката явно е търговска, неспазването на договорените клаузи се решава в цял свят от Съда. Като ще е търговия, а тя очевидно е, да е търговия по западен образец - с правила и отговорности.
toly
13 Юни 2017 10:36
Мнения: 4,974
От: Bulgaria
Системата обслужва само едната страна - съсловието и тези, стоящи зад него

И как само го обслужва - 5 лева за преглед и ангажимент да те лекува лекар специалист.
Weed361
13 Юни 2017 10:47
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
След като явно здравето е стока и лекарите са служители на търговски дружестава, когато отимаве при лекар задължително следва да се подписва двустранен договор по Закона за договорите, в който да се договори срещу нашите пари точно какво ще получим, от кого, в какъв обем, срок и качество и какви са неустойките дължи получаващата парите сдтрана, т.е. здравното заведение-търговец. И след като сделката явно е търговска, неспазването на договорените клаузи се решава в цял свят от Съда. Като ще е търговия, а тя очевидно е, да е търговия по западен образец - с правила и отговорности.


Търговия по западен образец със съответните неустойки може да има само ако си слагате силиконови цици.
Ако искате гарантиран резултат то лекарят-търговец трябва да има право да откаже сделката, т.е. да ви откаже лечение, независимо в какво състояние сте.
Може и друго - лекарят ви предлага лечение по съответните стандарти но не може да ни гарантира резултата. Може да го съдите за неспазване на стандартите, но не и за това, че не ви е излекувал.
Като споменахте съда - при търговски спор и двете страни си наемат адвокати. Едната страна губи делото. Трябва ли да иска неустойка от адвоката си?
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Weed361
kalata
13 Юни 2017 11:01
Мнения: 27
От: Bulgaria
Е да де! Ми то когато ви искат още едиколоко си кеш когато ВЕЧЕ сте на опеирационната маса, си е направо отказ от СДЕЛАКАТА. И ако ги нямаш или не желаеш да ги "дариш" "доброволно" - да те оправя Оня Горе. Тъжни упражнения по търговско право, драги. И да припомним - в началото на тази здравна рИформа през 2000 г. сумарно парите за здраве бяха около 870 милиона лева. Сега са 3.4 милиарда, или четири пъти повече. Да се е подобрило нещо в обслужването 4 пъти!!?? Да, ама не! С две думи - системата е достатъчно финансирана, на парите отгкровенно текат в много посоки, но не и по посока повишаване на здравното обслужване. Системата е пълна с пари, въпро са е де изтичат пустите.
Kole
13 Юни 2017 11:07
Мнения: 4,913
От: Bulgaria
Не е лекар някой, който няма да те погледне ако нямаш пари. Търгаши, на които все някой нещо им дължи. Но днес си лекар, утре - пациент. И ще ви "лекува" същата система, която сте създали.
Weed361
13 Юни 2017 11:09
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
И да припомним - в началото на тази здравна рИформа през 2000 г. сумарно парите за здраве бяха около 870 милиона лева. Сега са 3.4 милиарда, или четири пъти повече. Да се е подобрило нещо в обслужването 4 пъти!!??


Сега са 3,4 млрд, но за да остане системата на това ниво трябват поне 7 - 8 млрд. Ако обществото не иска да ги отдели, ще трябва качеството и достъпността да се влошат 2 пъти, за да отговарят сегашното финансиране.
Ако през 2000 г. например си получавал 100 лв месечно, а сега 400 това значи ли, че сега можеш да си позволиш кола, добро жилище, почивка в чужбина. Не просто от едно мизерно ниво си отишъл на друго, също толкова мизерно. Същото е със здравеопазването.
Погледни първият ми коментар - 1 (ЕДНА ) швейцарска болница има бюджет близо два-пъти по-голям от всички болници в България взети заедно.
Какво очакваш при това положение?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Weed361
tatyana1
13 Юни 2017 11:30
Мнения: 4,668
От: Bulgaria
Някои хора са ми много интересни! Всички работим за пари, а лекарите трябва да го правят от хуманни съображения? Или за слава? Ай стига бе! Но според мен трябва да ограничат много скъпите експериментални лекарства. Разбирам, че умиращите и родата им се хващат и за сламка, ама все пак трябва да има граница. Освен това в големите градове все пак не може да има безкраен брой болници.
fenland
13 Юни 2017 11:33
Мнения: 356
От: Bulgaria
Безсрамно оплюване и генерализиране от недостойна писачка. Защо не е посочила конкретни случаи и защо не е уведомила/сезирала прокуратура, следствие, полиция? Ако имаше лекарски съюз вместо казионна синекурна сбирщина от неставащи за лекари пияници, щеще до момента да е заведено дело за клевета и уронване на име. Още по-отвратително е одобрението на статията от коментиращите. Дали си давате сметка колко от лекарите прочели тази жлъч са взели най-сетне решението да се махнат по-далече от сганта.
Пенчо бре
13 Юни 2017 11:35
Мнения: 20,364
От: Bulgaria
Янина Здравкова
Ще се повторя - изходът е разрешаване на евтаназията! Но пък като си помисля, колко малко ще са талоните за тази клинична пътека... и пак ще трябва да се доплаща, особено като се сетя за компетентността на лекарите - ще се плаща и за повтаряне на операцията!
Butch
13 Юни 2017 11:57
Мнения: 6,934
От: United States
Със всичкото уважение към Weed361, но
В Швейцария е най-скъпо . Всичко...Като се почне от кафето до медицината.
Швейцария не е в ЕС. Прави се някакво внушение, като се навързват нещата.
Weed трябва да знае, че на запад (мога да твърдя за US ) докторът няма досег с пари - $. Това което се пише в статията, че докторите си искат пари е недопустимо. Няма връзка с недофинансирането на медицината в БГ.
Както писах и преди, е нормално докторите които лекуват да са богати. Така е по света.
Което не променя фактът, че здравната каца е сбъркана. Поне четох, че си купиха лъскави автомобили, преди да почнат дейност.
Добави мнение   Мнения:65 Страница 1 от 4 1 2 3 Следваща »