Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Устройственият план на Борисовата градина и носталгията по Пeпиниерата
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:36 Предишна Страница 2 от 2 1 2
tatyana1
15 Юли 2017 11:43
Мнения: 4,668
От: Bulgaria
Много обичам материали на тема градоустройство от "простите граждани", които:
1) очевадно не са специалисти и не са наясно с много аспекти на темата;
2) ентусиазирано коментират конкретни разработки, с които не са запознати
Обаче за паветата е абсолютно прав. Като изключим жълтите, които са вид екзотика, останалите не виждам как може да са паметник. Преди тях сигурно е имало калдъръм или Макадам, а преди това- натурална пръст. Защо точно паветата? А за паметник на културата или архитектурата в България са обявени почти всички сгради, построени преди 1930г, което си е прекалено отвсякъде.
Fafner
15 Юли 2017 15:37
Мнения: 506
От: Bulgaria
Т. нар. Сула обича да изтъква иносказателно, че е 3-то или 4-то поколение столичанин. Прадядо му, видиш ли, построил къщата на десния бряг на Перловската река, по-точно – на "Цариградско шосе". Самият той е роден през 1963 г. и една бърза сметка (с всичките условности) показва, че този прадядо трябва да е роден приблизително през 80-те или 90-те години на 19-век. Дали е роден в София или придошъл с "първата вълна" селяни (по Сула) е божа работа, но къщата си (там където е в момента) вероятно е построил най-рано в края на 30-те години на 20-век, а може би и значително по-късно. На картата на София от 1927 г. за този район е написано "Извънъ градска часть" – между военното училище и кавалерийските казарми. Припомням за всеки случай, че Кирил Христов, който пристига в София около 1913 г., свидетелства в дневника си, че по на юг от "Патриарх Евтимий" не е имало такова нещо, което да се нарича София. Там някъде в далечината са били "Курубаглар" – ще рече "изсъхналите лозя", т.е. днешния "Лозенец". Това – относно претенциите за принадлежност към "потомствената софийска аристокрация"
А по същество София е станала някога (за сега не съм сигурен) олицетворение на културата и напредничавостта точно благодарение на придошлите от "прованса" – тия от разните "вълни", както пренебрежително ги назовава Сула. Е, далеч не всички, разбира се, но кой може да каже какво ще излезе от един новопридошъл след 20-30 години?
Азбучна истина е, че това, къде си се родил, няма как да е твоя заслуга. Не е твоя заслуга и какви са предците ти. Твоя заслуга е само това, което ти лично си постигнал. Това е необходимо да се напомни на тези, които без никакво основание се фуклявят, че били 3-то и 4-то поколение софиянци.
А в следните редове, аз, като "прост гражданин", виждам някаква шизофрения (и не само тук):
"Същевременно [след третата вълна] в градовете отвориха нови фирми, предприятия и университети, раздвижи се туризмът, разцъфтяха услугите, появиха се стотици и хиляди малки предприятия, разви се финансовият сектор, процъфтя администрацията."

"Има честни, трудолюбиви и отговорни към семействата си хора, поставени в безизходица от упадъка на икономиката в малките селища – тази икономика, крепена изкуствено в условията на централизирано планово стопанство, е неспособна да оцелява в откровена конкурентна среда."

Ха сега, де! Хем всичко се раздвижило и разцъфтяло, хем хората са в безизходица от упадъка на икономиката.
Mrx++
15 Юли 2017 15:37
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
А за паметник на културата или архитектурата в България са обявени почти всички сгради, построени преди 1930г, което си е прекалено отвсякъде.
И в бившия Юч бунар и къщята дето още стоят зад "Непропуда" и бившия "Химпроект".. Божеее, Божеее защо простите граждани хванаха перото. Пък и ръководят държавата. Как тоз народ изпростя. Аз, като си помисля имам спомени от 1949 година. До 1989г., че и малко по-нататък, не бях чувал да се бият милиционери, лекари, учители. Не си спомням ни един случай. Също такова противопоставяне на цигани и българи. Либерализмът у нас се оказа масов побой.
Mrx++
15 Юли 2017 15:44
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
А по същество София е станала някога (за сега не съм сигурен) олицетворение на културата и напредничавостта точно благодарение на придошлите от "прованса" – тия от разните "вълни", както пренебрежително ги назовава Сула.
Хайде кажете ми кой голям писател, поет , композитор, художник, драматичен артист , е роден в София. Не мога да си спомня такъв. Особено след 1944г., когато се отвориха много театри, галерии, и т.н.
oldboy
15 Юли 2017 16:24
Мнения: 1,559
От: Bhutan
Mrx++
15 Юли 2017 15:44

Виж този списък .Може да намериш името си в него
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F:%D0%A0%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B8_%D0%B2_%D0%A1%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%8F
браун
15 Юли 2017 16:49
Мнения: 3,755
От: Bulgaria
Някой знае ли как се плащат хонорарите на Мрх-лю? На метър, на брой букви, редове, абзаци? Не може това усилие да е безплатно, това си е труд колосален! И не стига всичко написано, обяснено, поспорено с автора, гарнирано с извадки от "Наръчник на агитатора", ами и повторено - двоен дикиш по-здраво лови! Та, за помощ и просветление помолих!
Хр_Атанасов
15 Юли 2017 23:22
Мнения: 992
От: Bulgaria
... Та, за помощ и просветление помолих!...
- Marx знае всичко, а Marx++ - знае всичко повече, помни повече и е повече участвувал във всичко! Най-паче със АКЪЛИ ! Затуй е с два плюса!
Mrx++
16 Юли 2017 08:21
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Някой знае ли как се плащат хонорарите на Мрх-лю? На метър, на брой букви, редове, абзаци? Не може това усилие да е безплатно, това си е труд колосален!
Имам да взема хонорари само от Фонда за научни изследвания, за писане на рецензии на проекти. Ама нали новият министър на обрзованието и науката е счетоводител трудно дава пари.
Що се отнася до дългите коментари след статиите на Сульо. това ми е най-голямото удоволствие през почивните дни. Е не мога да не му отвърна на умнотиите. Много обичам да коментирам "простите хора" където той се категоризирал. Има само 2-ма, които са си признали това- инженер д-р генерал майор министър-председател на Република България и център нападател на "Бистршките тигри" Бойко Борисов и наш Сула.
Пенчо бре
16 Юли 2017 09:18
Мнения: 20,364
От: Bulgaria
там съм отрасъл, точно срещу "Ариана" е домът на прадядо ми, където съм се родил, бабите ми са карали кънки върху замръзналото езеро.


Прадядо му на Сула е наблюдавал вълните новософиянци от Нане Стоичковата върба, защото тук кореняци са само шопите, а бабите му кънкьорки, са били фрейлини на Нейно Величество. Г-н Сула се е въздържал да разкаже спомени за усещането, да те обгръщат дантели в детското креватче, както един друг, роден със сребърна лъжичка. А иначе, за описанието е казано: "Било е както е било. Все някакси е било. Никога не е било, никак да не е било!"
За градоустройствените решения и Предварителния Устройствен План на Картаген сме надлежно уведомени от автора, още от разговорите му с г-н "околийския началник"!
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Пенчо бре
браун
16 Юли 2017 12:24
Мнения: 3,755
От: Bulgaria
Много обичам да коментирам "простите хора" ... Има само 2-ма, които са си признали това
Има и други, непризнаващи си, но това не ги прави по умни!
Втора смяна
16 Юли 2017 12:54
Мнения: 4,072
От: Bulgaria
Явно на мястото на къщата на дедо му са построили некой блок. Затва е целия рев на тоя нереализиран реститут.
gluhar4e
16 Юли 2017 13:43
Мнения: 2,246
От: Greece
...Картаген трябва да бъде разрушен!„

И Рим, и Рим!


В бързането да заличат скорошната история в паметта на хората, превърнаха София в грозотия.

Пенчо бре
Michael_P
16 Юли 2017 19:53
Мнения: 1,767
От: Bulgaria
Статия за отвличане на вниманието от очевидните проблеми на парковете в София. Ergo, тъй като проблемите са извън напоителното съдържание не заслужава коментар.

1. Защо драстично намаляват зелените площи?
2. Защо измират дърветата на Борисовата гродино?
3. Защо не е посадена нито една секвоя след времето на Фердинанд?
4. Защо на територията на Борисовата градина се продават употребявани автомобили?
5. Защо лятната къпалня е недостъпна от десетилетия?
6. Защо Летния театър не работи?
7. Защо огромна част от горската площ на парка беше унищожена и беше застроена със административни и жилищни сгради? (бившия арсенал - там където е бившата болница Токуда, пък и много други недвижими собствености)
8. Защо автомобилите (хайде, тези които са с двигател с вътрешно горене) на практика имат достъп до всяка точка от парка?
9. Защо паркът е превърнат в място за амбулантна търговия?
10. Защо автомобилните магистрали които пресичат парка (които са изградени в последствие) са проектирани и изградени агресивно и просташки без оглед на съхраняване на парковото пространство. Нима Фердинанд е бил по голям европеец от последвалите го "величия"?
11. Защо когато стане дума за посолство на Велика сила се откъсва парче от парка?
12. Защо когато стане дума за строеж на нова православна църква пак се откъсва парче от парка?
13. Защо не се поддържат водните площи?
14. Защо няма водни лилии?
15. Защо в езерата не плуват лебеди?
16. Защо в Ловния парк няма сърни?
17. Защо не се поддържат цветни насаждения от общината? (Единствения прекрасен пример за поколенията които не са запознати с "такава екзотика" е градинката на Дънов, но това е съвсем друга история)
18. Защо не се поддържа ботаническа градина на територията на Борисовата градина?
19. Защо не се поддържат участъци с представители на дивата флора характерна за Балканите? (а пък това съм го видял в близост до Хайд парк)
20. Защо зоологическата градина е в окаяно състояние?
21. Защо пред зоологическата градина в годините на демокрацията изникна склад на Топливо ООД? (а беше площад и подход към парка)
22. Защо няма обществени тоалетни с течаща вода? (любопитните могат да посетят запазените руини на такива от преди Първата световна война при входа на парка и по нагоре при Братската могила)
23. Защо няма чешмички с питейна вода?
24. Защо парковото пространство се изпълва все нови и нови статуи съответстващи на политическата конюктура?
25. Защо парковото пространство се превръща в територия за маркетингови акции на интернационални компании?
26. Защо парковото пространство се превръща за територия на дърводобив от страна на скитащи и нескитащи племена?
27. Защо парковото пространство се превръща за територия за временно заселване на представители на различни скитащи племена?
28. Защо парковото пространство не се охранява денонощно? А е необходимо!
29. Защо в езерата не плуват златни рибки?
30. Защо няма достатъчно пейки за ползване от възрастните и от майките с деца?
31. Защо има участъци от парковете които са ужасно занемарени от няколко десетилетия?
32 Защо голяма част от парковото пространство по една или друга причина е недостъпна for the general public?

...................................................................................................

Всичко това, включително златните рибки и сърничките го имаше!
Дами и господа, Втората световна война отдавна свърши. Нищетата на следвоенните години също! Вече няма оправдание!

Mrx++
16 Юли 2017 20:14
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
браун 16 Юли 2017 12:24
Много обичам да коментирам "простите хора" ... Има само 2-ма, които са си признали това
Има и други, непризнаващи си, но това не ги прави по умни!
Ти пък се засегна, че не съм те споменал. Да се подредиш до Боко и до Сула.
Gershom
17 Ное 2017 13:15
Мнения: 581
От: 0
варварските бомбардировки, след като превителството на Филов по най-глупав начин обявява война на САЩ и Великобритания.
Извод: по-добре варварин, отколкото глупак.
Добави мнение   Мнения:36 Предишна Страница 2 от 2 1 2