Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Що ми е мило и драго во Струга града дюкян да имам
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:85 Страница 1 от 5 1 2 3 Следваща »
Кайзер Созе
04 Авг 2017 19:48
Мнения: 17,770
От: Palestinian Territory, Occupied
Редакцията- пратете го на море, може и на Охридското езеро да си починем . Не бъдете скръндзави капиталисти! Не всичко е пари.
Байпас
04 Авг 2017 19:50
Мнения: 58
От: Bulgaria
Тоя нашият пак стои като пехливанин,
Angel Kandiloto
04 Авг 2017 20:03
Мнения: 3,829
От: Burkina Faso
Стружките моми мамо да гледам. ......
Неверния Тома
04 Авг 2017 20:11
Мнения: 11,681
От: Bulgaria
За тоя ана-лизатор както и за всички консуматори в Ганкиното има само интереси на Великите. Не подозира че може да има и български.
suhar
04 Авг 2017 20:23
Мнения: 6,222
От: Bulgaria
Надлъгването продължава. Скопяни никога няма да се откажат от статута си на сголица. Както и софиянци. Пък и езикът, да не би някой да очаква , че македонският ще е със статут на диалект ? Сръбската отрова е проникнала навсякъде. Необратимо и завинаги.
щурчо
04 Авг 2017 20:31
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
Още по-любопитна обаче е позицията на социалистите. Те сякаш побързаха да се втурнат в освободената от националистите шовинистична ниша. Те, които по устав и по клетва са не само интернационалисти, но и коминтерновци, те, които ненавиждат нацизма, те, които на култа към нацията с ярост противопоставят култа към класата, днес говорят за предадени национални интереси

Имат да наваксват. Теа същите национални предатели преди 70 годин създаваха македонската и помашката нации по нашенско.
Мдаа...
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: щурчо
Васуки
04 Авг 2017 20:34
Мнения: 3,605
От: India
Sine_metu
04 Авг 2017 20:36
Мнения: 2,158
От: Bulgaria
Картаген трябва да бъде разрушен.


Отлично, но кой или какво е картагенът? Очевидно е някакво голямо зло, причинило на България катастрофа с исторически мащаб. Очевидно е също, че сме съвременници на злото. Авторовият гняв едва ли е срещу престъпленията на Фердинанд.
В съвременната ни история има два значими периода – социалистически и капиталистически. Да погледнем ключовите индикатори за страната в началото и в края на периодите: 1945 г., 1989 г., днес.
Демографските показатели, както и показателите за бедност, неравенство, доходи, социална защита, потребление на стоки от първа необходимост, структура на разходите на домакинствата и другите, свързани с качеството на живот, рязко се подобряват по времето на социализма и влошават по времето на капитализма.
Да, може да се възрази, ама капитализмът поначало няма за цел хората да живеят по-добре, а да произвеждат повече. Съгласен съм, затова ще се спра по-подробно на икономическия растеж, тоест на динамиката на БВП. Данните са на МВФ, нагледно представени тук https://knoema.com/HSWE/historical-statistics-of-the-world-economy-1-2008-ad?tsId=1000800 и от НСИ.

Какво виждаме?
През социализма БВП на България нараства 11 /единадесет!/ пъти, за да достигне 57 милиарда долара през 1989 г. За същата година, НСИ посочва 90 милиарда лева обществен продукт.
През миналата, 27-та капиталистическа, БВП в левове е бил почти толкова, като в доларово изражение /БВП номинален/, даже е намалял до 51 милиарда долара.
Разбира се, никой не смята БВП по номинал. Търсим реалния БВП по ППС и за 2016 г. виждаме 141 милиарда долара. Уф, би казал някой, значи все пак БВП расте спрямо 1989-а?
Да, ама не. 57 милиарда долара от 1990 година са 142,5 милиарда долара от 2016 година.
Както и да пресмятаме, еднозначният извод е, че БВП намалява за 27-те години капитализъм в България. Само по себе си това е диагноза, а някой по-строг критик би казал присъда, но не е най-лошото. Още по-лошо е, че за стопанския си упадък платихме с всичко, което ни носеше високи и стабилни доходи. Банки и финанси, подземни богатства, природни ресурси, комуникации, естествени монополи – всичко, от което печелеше България, е раздадено на чужденци.

Кой е виновният за катастрофата?
Срещал съм мнения, че за пълния провал на българския капитализъм бил виновен... социализмът. Подобен „довод” бе характерен за по-невежичките соцагитатори, които „обясняваха” недостатъците на социализма с капиталистическото наследство. И тогава, и сега подобни пропагандисти ми приличат на воденичари, които се оправдават със суша отпреди 50 години, загдето не са смлели днешното зърно.
Можем ли да намерим научни аргументи, които да подкрепят или опровергаят въпросното обяснение? Има една бивша социалистическа страна, най-социалистическата, Русия, която след демонтирането на социализма премина през два етапа на развитие. Първият, докъм 1999-а година, бе капитализм от, да го наречем така, български тип: разграбване, разруха, срив на БВП. През 1998-а руският БВП бе 640 млрд. дол. 1990 г. или около 1 650 млрд. днешни.
За щастие на руснаците, тогава на власт дойде ново държавно ръководство, което си припомни истината, че няма по-производителен начин на производство от централизираната, планова, държавна икономика. С други думи, добрият стар социализъм.
Резултатът? 3 750 млрд. долара БВП през 2016 г., 2,3 пъти ръст за 18 години.
Доказателството за съкрушителните икономически предимства на социализма е в структурата на руския БВП: през 1998-а делът на частния сектор в БВП е 70% или ок. 1 150 млрд. дол., а на държавния – 500 млрд. През 2017 г. частният е пак толкова, но държавният вече е нараснал 5 пъти и е дал 2 600 млрд. долара БВП.

Не зная дали ще се съгласите с мен, но очевидният Картаген е капитализмът от български тип и той действително трябва да бъде разрушен.
ASAP, преди окончателно да ни е видял сметката.

щурчо
04 Авг 2017 20:45
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
Кой е виновен за катастрофата?

Некой мое ли да познае от кой и коги е писано и казано туй нещо:
Когато говорим за сериозна кризисна си­туация ние имаме предвид следните явления и тенденции, оказващи силно социално, икономическо, политическо и морално влияние върху общото състояние на нашето общество:
– дълбоки деформации в обществото и системата на управление,
– стагнация в икономическото ни развитие,застрашително изоставане в структурно­то и технологичното обновяване на икономиката вследствие на груби грешки в стопан­ската и инвестиционната политика, застрашително нарастване на външния дълг,
– увеличаване на инфлацията, тежки трудности на вътрешния пазар и в крайна сметка влошаване на жизненото равнище, наличие на широко разпространена корупция,
– сериозни поражения в духовния и интелектуалния живот на нацията и упадък на основни морални принципи и ценности...

Тъ, кой е виновен за катастрофата...
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: щурчо
aver4e
04 Авг 2017 20:51
Мнения: 12,201
От: Bulgaria
Сулич, никви анасонлийки в тая жега, че ептен ще...... Качай се на някакво возило и кеф то на изток, кеф ти на юг. Край морето си е по-хладно
потребител,07
04 Авг 2017 21:27
Мнения: 8,146
От: Bulgaria
Едно мнение по темата, с което съм съгласен, за разлика от изводите в горната статия на И.С. , които не приемам:
От договора с Македония печели само тя
---


От договора с Македония печели само западната ни съседка. Де факто признаваме македонски език и нация, подкрепяме ги за НАТО и ЕС, а не получаваме нищо конкретно насреща. Това заяви в ефира на „България он еър“ лидерът на АБВ Константин Проданов.

По думите му още по-унизително за страната ни е, че въпросното официално споразумение е трябвало да мине и през одобрението на посланик на чужда западна държава. „Този широко рекламиран договор с Македония се оказа, че е даден за одобрение и санкция от американския посланик у нас. Това за мен просто потвърждава усещането, че ние сме някаква подмандатна територия, а не суверенна държава“.

„От този договор до голяма степен печели Македония, а не ние. Той в по-голямата си част повтаря това, което бе прието в декларацията от 1999 г. Това, което е лошо за нас е, че този документ е със статут на международен договор, който се подписва и на български, и на македонски, с което ние де факто признаваме и македонска нация, и македонски език. За мен лично това е проблем, защото мисля, че такова нещо като македонски език няма. Македонска нация също мисля, че няма. И още нещо, когато се подписва един такъв договор ние трябва да поставим и нашия национален интерес, а той е, например, да няма посегателства върху нашето културно-историческо наследство. Такова нещо там няма.

България през годините е направила много реверанси към Македония, като започнем от признаването й, минем през това, че й дадохме безвъзмездно да използва българските пристанища по време на гръцкото ембарго или това, че им дадохме танкове и какво ли още не. Това са все постъпки спрямо държава, която считаме за братска, а насреща сме видели само яростен македонизъм, много сериозен натиск върху всеки техен гражданин, който прояви българско самосъзнание, както и посегателства върху нашето културно-историческо наследство.

Та сега, ние правим и този пореден реверанс, срещу който не получаваме нищо насреща. А ние на практика казваме, че ги подкрепяме за НАТО и ЕС, договорът се подписва на български и македонски, което пък, пак казвам, ако не означава, че признаваме македонския език, не знам какво друго означава!

Другата идея, която също много се рекламира - че сме щели да създадем междуведомствена международна комисия, която да разглежда спорните въпроси в историята - това нещо обикновено се прави преди да се подпише договор, а не след това“, посочи той.

Проданов отговори и на реплика на евродепутата от ЕНП/ГЕРБ Андрей Ковачев, според когото договореностите със западната ни съседка не означават, че България е признала македонския език или нация. „Самият господин Заев, македонският премиер, опровергава господин Ковачев, защото той (Зоран Заев, бел.ред.) в едно интервю от вчера заявява, че с този договор се признават два народа, две нации, два езика“.

http://fakti.bg/bulgaria/252616-konstantin-prodanov-ot-dogovora-s-makedonia-pecheli-samo-ta

_______
Никое непоискано добро не остава ненаказано!
***
Твори само поискано добро, за да го получиш!
***
Не прави непоискано добро. То задължително ще ти бъде заплатено със зло!
***
Angel Kandiloto
04 Авг 2017 21:29
Мнения: 3,829
От: Burkina Faso
All we need is love!
Sine_metu
04 Авг 2017 21:34
Мнения: 2,158
От: Bulgaria
щурчо
04 Август 2017 20:45
Кой е виновен за катастрофата?

Нещо бъркаш. Това, което си постнал, е за "оная катастрофа". Сега питаме за "тая", днешната.
Дали "оная" е била катастрофа или или комунягите си дрънкаха, за да оправдаят разграбването е друга опера.

Но, без да искаш, отваряш много интересен въпрос.
Ония се скъсваха да отчитат, сравняват, анализират и планират. Беха ми омръзнали. Не можеше курсова работа и по най-простия предмет да напишеш, без да разказваш какво е било през 1939-а, 1945-а, 1960-а, 1970-а и 1980-а и какво смята да прави ЦК на БКП през текущата петилетка.
Въпросът е: защо от 27 години насам властта не е направила барем един отчет? За план и не питам, не можеш да планираш, без да си отчел.
Да кажат: беше тъй и тъй, стана така и така, ще направим това и това? А
Бармалей
04 Авг 2017 21:41
Мнения: 15,926
От: Bulgaria
Я,. гледай ти? И Иван дава примери ут "Под игото"
Simplicissima
04 Авг 2017 21:53
Мнения: 1,566
От: Bulgaria
Бе айде възгеч с тия македонци, че аман.
На кого му пука.
Да, точно така.
Първо да помолят за нещо, пък чак вече тогава може би може да таковата.
Но най-добре да ги за.б..равим исках да кажа.

За чий са ни, со пардон.
Без.

И се изразявам пределно внимателно при това.
Slava
04 Авг 2017 22:26
Мнения: 10,564
От: Bulgaria
Всъщност, като се замислиш, нещата с подкрепата на договора в България и Македония

не са противоположни, а абсолютно еднакви:

и в двете страни договорът подкрепят тези, които в момента са на власт, а против него се обявяват онези, които в момента са в опозиция. Това, че в едната държава в момента на власт са левите, а в другата левите са в опозиция, е незначително обстоятелство, което по никакъв начин не променя принципите. Толкова за идеологическата чистота, толкова за верността към политическите традиции. Дошло е време Македония да извърши исторически важно движение по посока на своята евроатлантическа интеграция и със заслугата ще се окичат управляващите, а опозицията, с извинение, ще кенза кокали отстрани.

А + те са и за двете страни, защото сме един народ.
Втора смяна
04 Авг 2017 22:30
Мнения: 4,072
От: Bulgaria
това необвързващо договорче с макетата е колкото да им вкарат територията в ОТАН. Демек Тиквоний завинаги се отказа от нея под американски натиск при положение, че гърците не се отказаха даже и по въпроса за името и. Ще има много силен антибългаризъм и подигравки, че са ни прекарали след като ги вкарат в ОТАН. Та така...
Vute Graovski
04 Авг 2017 22:48
Мнения: 2,225
От: Poland
sine_mety ,какви ги ръсиш бе наборе ,по времето на соца Бе-Ве-Пе-то било големо сега малко и т.н.тинтири минтири .Епа тогай сичко беше многу ама на хартия ,и магазините бея пуни ама само на витрините .Помним некъде през 86 или 87 година брат ми искаше да ми купи за подарък чушкопек та да се пофалим с него ка се върнем у Полско ,епа отидоме у София що у Перник немаше нищо и на витрините .Гледаме витрина пуна па и чушкопек има ,улазиме вътре а там само ветър дува у празнийо магазин и една отегчена ,зеваща стринка ни каза че това що е на витрината не се продава,вярно е много "красив" беше социализъма в..."Работническо дело"
ЗЛАТИЯ
04 Авг 2017 22:49
Мнения: 7,057
От: Bulgaria
Щот сега там кат се лее един пробългаризъм,ум да ти зайде.
щурчо
04 Авг 2017 23:06
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
Не можеше курсова работа и по най-простия предмет да напишеш, без да разказваш какво е било през 1939-а, 1945-а, 1960-а, 1970-а и 1980-а и какво смята да прави ЦК на БКП през текущата петилетка.

То е се едно един атлет да си сравнява с постиженията през годините.
Без да се интересува останалите атлети с колко обиколки го водят...
сър Джон
04 Авг 2017 23:21
Мнения: 1,154
От: Bulgaria
Има една бивша социалистическа страна, най-социалистическата, Русия, която след демонтирането на социализма премина през два етапа на развитие. Първият, докъм 1999-а година, бе капитализм от, да го наречем така, български тип: разграбване, разруха, срив на БВП. През 1998-а руският БВП бе 640 млрд. дол. 1990 г. или около 1 650 млрд. днешни.
За щастие на руснаците, тогава на власт дойде ново държавно ръководство, което си припомни истината, че няма по-производителен начин на производство от централизираната, планова, държавна икономика. С други думи, добрият стар социализъм.
Резултатът? 3 750 млрд. долара БВП през 2016 г., 2,3 пъти ръст за 18 години

По някаква странна причина тези два периода на упадък и на разцвет напълно съвпадат със срива и последващия бум на цената на петрола. Като че ли добрият стар социализъм няма нищо общо. Просто всяка бензостанция печели повече, когато банзинът е по-скъп.

http://www.macrotrends.net/1369/crude-oil-price-history-chart
Добави мнение   Мнения:85 Страница 1 от 5 1 2 3 Следваща »