Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Вижте ме какво ям
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:41 Предишна Страница 2 от 2 1 2
Пикачу
31 Авг 2017 10:26
Мнения: 8,152
От: South Africa
Дразнещо е , че набира скорост преклонението към екзотичните кухни - китайски, виетнамски , филипински, ескимоски.
Няма някой учен със съвест да каже, че човек трябва да се храни предимно с храните от своята родина.
Ако един виетнамец яде печени бръмбари, гъсеници и хлебарки, кучета и котки, значи организмът му с времето на десетки поколения се е пригодил към тоя вид храна.
И няма защо ние да се правим на интересни. Разните китайски, тайландски или филипински ресторанти се откриват в Америка и Европа именно , за да ядат хората от тия нации, а не да изпробват нашата поносимост към подобни чудатости.
here
31 Авг 2017 10:27
Мнения: 1,138
От: Bulgaria
ОБГЕРБВАМ


Редактирано: 1 път. Последна промяна от: here
rorik
31 Авг 2017 10:29
Мнения: 15,950
От: Bulgaria
Био производителите пък казват че имаш нужда от по малко храна ако се храниш с продукти произведени по този начин.
Кайзер Созе
31 Авг 2017 10:53
Мнения: 17,770
От: Palestinian Territory, Occupied
писаницата е салата-фюжън от поне двайсет залежали теми в интелектуалният хладилник омешани и поляти с интелектуален дресинг и поднесени като откровение от културолога по занятие и титла

Като букамач в скъпарски ресторант пробутан за "молекулярна кухня"
Д-р Тормозчиян
31 Авг 2017 11:52
Мнения: 8,152
От: Botswana
Така и снимките на ястия, афиширани в социалните мрежи, свързвам с преживяния недоимък на човека, който ги публикува.


Не е това обяснението, защото то не обхваща примерно хилядите снимки на котки и кучета, които всекидневно се качват в мрежата. Или на всякакви електронни джаджи.

Освен това публикуването на снимки на ястия, рецепти, че дори поддържането на специални кулинарни блогове и влогове, не е само българско явление - има го във всички страни, които ние традиционно наричаме "охолни".
Кайзер Созе
31 Авг 2017 11:54
Мнения: 17,770
От: Palestinian Territory, Occupied
туй само част от едната тема с която е пакетирал и други културтрегера,
kotarak
31 Авг 2017 12:03
Мнения: 1,443
От: Australia
Друго си беше преди демокрацията, мозъци от синигери, папагалски езици...
Кайзер Созе
31 Авг 2017 12:05
Мнения: 17,770
От: Palestinian Territory, Occupied
обичах като малък котешки езичета
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Кайзер Созе
voivodata
31 Авг 2017 12:17
Мнения: 3,135
От: Bulgaria
Много обичам да консумирам таратор за мезе. Да си приготвя сам , с нарязана краставица(не рендосана) , маалко чесън ,повечко копър , много ситно нарязана зелена люта чушка , зехтин. И анасонлийка...Гледам киселото млеко да не съдържа , глутен , холестерол , и други вредни за съвременният европеец елементи....
Асол
31 Авг 2017 12:20
Мнения: 47,690
От: Bulgaria
обичах като малък котешки езичета


в мелбата?
Кайзер Созе
31 Авг 2017 12:22
Мнения: 17,770
От: Palestinian Territory, Occupied
и с горещ шоколад ставаха , или чай докато дебна да сритам котарака под масата
Пенчо бре
31 Авг 2017 12:24
Мнения: 20,364
От: Bulgaria
Дорис
30 Август 2017 21:54

В много добра форма!

Снимки не са необходими...
Ох-ох-ох… Да, какви времена бяха!… Помнят кореняците московчани прочутия Грибоедов! Знаят какво е варена бяла риба! Бе остави рибата! То е нищо, мили ми Амвросий! Виж, чигата, чигата в сребриста тенджерка, парчета чига, между които са наредени рачи опашки и пресен хайвер! Ами яйцата кокот с гъбено пюре в чашки? Ами филето от дроздове не ви ли се услаждаше? С трюфели? Пъдпъдъците по генуезки? — Девет и петдесет! Че и джаз, и културно обслужване! Ами през юли, когато цялото ви семейство е на вилата, а неотложни литературни ангажименти ви задържат в града — на верандата, в сянката на асмата, в златното петно върху белоснежната покривка чиния супа прентаниер? Помните ли, Амвросий? Защо ли ви питам! По устните ви разбирам, че помните. Сьомга, бяла риба — с тях ли ще ни смайвате? Виж бекасините — големите и малките, ами горските бекаси, когато им е сезонът, ами пъдпъдъците, дъждосвирците? Ами газираната вода, която ви бълбука в гърлото?! Но стига, ти се отвличаш, читателю! След мен! …


За улеснение на такива като мен

Едва ли скоро ще ви се наложи да употребите думата „шиболет“ в разговор, още повече, че тя не е навлязла в българския език и е слабо позната, но във всички случаи ще направите добро впечатление, ако случайно ви попадне и покажете, че познавате любопитния й произход. Понякога става така, че най-неясните думи имат най-интересна история.
https://www.evs-translations.com/blog/bg/shibolet/
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Пенчо бре
mercury
31 Авг 2017 12:25
Мнения: 6,675
От: Bulgaria
Библейските цитатчета на Кайзера ме подсетиха за тази карикатура - (снимка: натиснете тук)
Д-р Тормозчиян
31 Авг 2017 13:14
Мнения: 8,152
От: Botswana
Мен пък цитатът на Пенчо бре ме подсети за този диалог, който показва, че дърлянията за храната и храненето не са от днес:

— Заповядайте тук, ваше сиятелство, тук няма да ви безпокоят, ваше сиятелство — каза един особено досадно-любезен стар, беловежд татарин с широк таз и разперени над него поли на фрака. — Заповядайте, ваше сиятелство — обърна се той към Левин, като в знак на почитание към Степан Аркадич любезничеше и с гостенина му.

Той в миг покри с чиста покривка постланата вече кръгла маса под бронзовия светилник, приближи плюшените столове и спря пред Степан Аркадич с кърпа и листа в ръка, очаквайки поръчки.

— Ако желаете, ваше сиятелство, отделна стаичка, ей сега се освобождава: там е княз Солицин с една дама. Получихме пресни стриди.

— А, стриди!

Степан Аркадич се замисли.

— Дали да променим плана си, а, Левин? — попита той, като спря пръста си върху листа. И лицето му изразяваше сериозно недоумение. — Хубави ли са стридите? Само внимавай!

— Фленсбургски са, ваше сиятелство, остендски нямаме.

— Че са фленсбургски, фленсбургски са, но дали са пресни?

— Вчера ги получихме.

— Е, дали да започнем със стриди, а след това вече да променим целия план? А?

— Все едно ми е. Аз бих предпочел зелева чорба и каша; но тук няма тия работи.

Каша а ла рюс ли ще заповядате? — каза татаринът, наведен над Левин като бавачка над дете.

— Не, без шеги, каквото и да избереш, все ще е хубаво. Аз се попързалях на кънки и съм много гладен. И не мисли — прибави той, като забеляза недоволен израз върху лицето на Облонски, — че не ценя твоя избор. С удоволствие ще си хапна хубавичко.

— То се знае! Каквото и да казват, това е едно от удоволствията на живота — каза Степан Аркадич. — Добре, тогава дай ни, братко, двадесет или малко са — тридесет стриди, супа с корени…

— Прентаниер — подзе татаринът. Но изглежда, че Степан Аркадич не искаше да му достави удоволствието да нарича ястията на френски.

— С корени, нали знаеш? След това тюрбо с гъст сос, после… ростбиф; но внимавай да е хубав. После може петел и такова, консерви.

Като си спомни маниера на Степан Аркадич да не нарича ястията по френския лист, татаринът не повтаряше след него, но си направи удоволствие да повтори цялата поръчка по листа: „Суп прентаниер, тюрбо сос Бомарше, пулард а̀ лестрагон, маседуан де фрюи…“ — и веднага, като върху пружина, остави единия, подвързания лист, грабна другия, листа за вината, и го поднесе на Степан Аркадич.

— А какво ще пием?

— Каквото искаш, само че малко, може шампанско — каза Левин.

— Как? Отначало ли? Впрочем може наистина. С бял печат ли обичаш?

— Каше блан — подзе татаринът.

— Добре, донеси ни от тая марка заедно със стридите, а после ще видим.

— Слушам. С яденето от кое вино ще заповядате?

— Дай ни нюи. Не, по-добре класическо шабли.

— Слушам. От вашето сирене ще заповядате ли?

— Е, да, пармезан. Или ти обичаш друго?

— Не, все едно ми е — каза Левин, който едва сдържаше усмивката си.

И татаринът с разперени поли над широкия си таз се затече и след пет минути долетя с чиния отворени върху седефените черупки стриди и бутилка между пръстите.

Степан Аркадич смачка колосаната кърпа, пъхна я в жилетката си и като сложи спокойно ръце, залови се за стридите.

— Ама не са лоши — каза той, като изчопляше със сребърната вилица лигавите стриди от седефените черупки и ги гълташе една след друга. — Не са лоши — повтори той, като дигаше влажните си и блестящи очи ту към Левин, тук към татарина.

Левин яде и от стридите, макар че белият хляб със сирене му се услаждаше повече. Но той се любуваше на Облонски. Дори татаринът, който бе отпушил бутилката и разливаше пенливото вино в широките тънки чашки, с усмивка на видимо удоволствие поглеждаше Степан Аркадич, който оправяше белия си нагръдник.

[...]

— Може би. Но все пак всичко това ми се вижда чудно, както сега ми се вижда чудно, че ние, селските жители, гледаме по-скоро да се наядем, за да можем да вършим работата си, а ние с тебе се стараем колкото се може по-дълго време да не се наядем и затова ядем стриди…

— Е, разбира се — подзе Степан Аркадич. — Но тъкмо това е целта на образованието, да се направи от всичко наслада.

— Е, щом това е целта, бих желал да съм див.

— Ти и без това си див. Вие, Левиновци, всички сте диви.


https://chitanka.info/text/14807/10


Дорис
31 Авг 2017 13:23
Мнения: 28,933
От: Bulgaria
Докторе, за първи път ви поздравявам - за цитата! Любим епизод в романа. Можем да сравним с Левинския обяд на сенокоса с мужиците:

Всякое стеснение пред барином уже давно исчезло. Мужики приготавливались обедать. Одни мылись, молодые ребята купались в реке, другие прилаживали место для отдыха, развязывали мешочки с хлебом и оттыкали кувшинчики с квасом. Старик накрошил в чашку хлеба, размял его стеблем ложки, налил воды из брусницы, еще разрезал хлеба и, посыпав солью, стал на восток молиться. — Ну-ка, барин, моей тюрьки, — сказал он, присаживаясь на колени перед чашкой. Тюрька была так вкусна, что Левин раздумал ехать домой обедать.

Пенчо бре
31 Авг 2017 13:34
Мнения: 20,364
От: Bulgaria
Не можах да се сдържа...

Стьопа видя облещен, че на масичката е сложена табла, а на нея филии бял хляб, пресован чер хайвер в купичка, чинийка мариновани бели гъби, нещо в тенджерка и най-сетне водка в тумбестата гарафа на бижутершата. Особено го смая фактът, че гарафата беше запотена. Впрочем нищо чудно, тя беше сложена в легенче с много лед. С една дума, сервирано бе чисто и умело.


А и ние си имаме своите образци...

Дядо Либен повиква своята най-млада снаха и шепне и на ухото:

— Иди, булка, и налейте едно шишенце от най-хубавата ракия. Налейте в едно джезвенце ракия, размесете я с медец, ала медецът да е, знаеш, повечко, па я сварете на огъня така, знаеш, мъничко я поогрейте… Кажи там на майка си да извади и една зелка, да я посипе с червен пиперец, ала, знаеш, да не е много пиперът… Я донесете и малко смокини, и сухо гроздице! Опечете там и малко ягнешки джигерец и нарежете малко луканчица, ала, знаеш, да я нарежете тъничко… Вижте там, има ли още нещо за мезенце — донесете щото има.

Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Пенчо бре
Ганий
31 Авг 2017 13:38
Мнения: 15,029
От: Bulgaria
Пикачу
31 Авг 2017 10:26

Дорис
31 Авг 2017 16:28
Мнения: 28,933
От: Bulgaria
...А за ужином опять объелись. Когда вошел Павел Иванович в отведенную комнату для спанья и, ложась в постель, пощупал животик свой: «Барабан! — сказал, — никакой городничий не взойдет!» Надобно же было такому стеченыо обстоятельств: за стеной был кабинет хозяина. Стена была тонкая, и слышалось все, что там ни говорилось. Хозяин заказывал повару, под видом раннего завтрака, на завтрашний день, решительный обед. И как заказывал! У мертвого родился бы аппетит. И губами подсасывал, и причмокивал.Раздавалось только: «Да поджарь, да дай взопреть хорошенько!» А повар приговаривал тоненькой фистулой: «Слушаю-с. Можно-с. Можно-с и такой».

— Да кулебяку сделай на четыре угла. В один угол положи ты мне щеки осетра да вязигу, в другой запусти гречневой кашицы, да грибочков с лучком, да молок сладких, да мозгов, да еще чего знаешь там этакого…

— Слушаю-с. Можно будет и так.

— Да чтобы с одного боку она, понимаешь, — зарумянилась бы, а с другого пусти ее полегче. Да исподку-то, исподку-то, понимаешь, пропеки ее так, чтобы рассыпалась, чтобы всю ее проняло, знаешь, соком, чтобы и не услышал ее во рту — как снег бы растаяла.

«Черт побери! — думал Чичиков, ворочаясь. — Просто не даст спать!»

— Да сделай ты мне свиной сычуг. Положи в середку кусочек льду, чтобы он взбухнул хорошенько. Да чтобы к осетру обкладка, гарнир-то, гарнир-то чтобы был побогаче! Обложи его раками, да поджаренной маленькой рыбкой, да проложи фаршецом из снеточков, да подбавь мелкой сечки, хренку, да груздочков, да репушки, да морковки, да бобков,да нет ли еще там какого коренья?

— Можно будет подпустить брюкву или свеклу звездочкой, — сказал повар.

— Подпусти и брюкву и свеклу. А к жаркому ты сделай мне вот какую обкладку…

— Пропал совершенно сон! — сказал Чичиков, переворачиваясь на другую сторону, закутал голову в подушки и закрыл себя всего одеялом, чтобы не слышать ничего. Но сквозь одеяло слышалось беспрестанно: «Да поджарь, да подпеки, да дай взопреть хорошенько». Заснул он уже на каком-то индюке.

На другой день до того объелись гости, что Платонов уже не мог ехать верхом; жеребец был отправлен с конюхом Петуха. Они сели в коляску. Мордатый пес лениво пошел за коляской: он тоже объелся.

— Нет, это уже слишком, — сказал Чичиков, когда выехали они со двора. — Это даже по-свински. Не беспокойно ли вам, Платон Михалыч? Препокойная была коляска, и вдруг стало беспокойно. Петрушка, ты, верно, по-глупости, стал перекладывать? отовсюду торчат какие-то коробки!

Платон усмехнулся.

— Это, я вам объясню, — сказал он, — Петр Петрович насовал в дорогу.

— Точно так, — сказал Петрушка, оборотясь с козел, — приказано было все поставить в коляску — пашкеты и пироги.

— Точно-с, Павел Иванович, — сказал Селифан, оборотясь с козел, веселый, — очень почтенный барин. Угостительный помещик! По рюмке шампанского выслал. Точно-с, и приказал от стола отпустить блюда — оченно хорошего блюда, деликатного скусу. Такого почтительного господина еще и не было.
Дорис
31 Авг 2017 16:42
Мнения: 28,933
От: Bulgaria
Пенчо, бре, Любен Каравелов ще да е чел "Мъртви души", епизода с гостуването на Чичиков у помешчика Петух.

Браво, сравнително накратко, но почти е отсрамил българските лакомци!

Н16
31 Авг 2017 20:52
Мнения: 8,441
От: 0
Грузинската кухня е интересна, а в китайските ресторанти - слагат много глутамат (Е 621).
Добави мнение   Мнения:41 Предишна Страница 2 от 2 1 2