Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
"Не можеш да заспиш, умът ти е в България"
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:83 « Предишна Страница 4 от 5 2 3 4 5 Следваща
Памфуций
22 Мар 2018 11:55
Мнения: 4,328
От: Bulgaria
Да сравним политиката на БКП спрямо хората с турско самосъзнание в България, и политиката на Турция спрямо кюрдите в Турция? Няма да ви се хареса!

Турция ги изтребва, физически! Грешна или правилна, политиката на БКП е отговор на подмолните действия на турските тайни служби в България, турците в България са жертва на глупостта и самоизолираността си.

Всяка държава се стреми да запази интрегритета си, всеки гражданин е длъжен да е лоялен, нелоялността трябва да се наказва. Защо съдите България по едни мерки, Турция - по други?!


Браво бе, Турция ли трябва да е еталонът ?! А що не Судан, Руанда или нацистка Германия? Макар и Турция да се опита да направи от кюрдите "планински турци", в края на краищата ги призна.
Я да видим какво се казва в докладната записка на Кръстьо Петков, директор на Института по социология към БАН до Йордан Йотов, относно "изселническата психоза".
24 юли 1989 г
....
-разрастване на събитието в кратък срок до необичайни размери, при което реакциите на хората стават неподвластни на обичайния административен и социален контрол. За мащабите на психозата говори следното сравнение: ако от 1968 го 1978 г.,в Турция са се преселили 114 909 души, сега само за 50 дни броят на изселилите се надвърля 150 000 , а броят на подалите документи е безпрецедентен.
...
Второ. Само наличието на масова психоза не е достатъчно , за да се обясни нерационалното, стигащо до саможертва поведение на изселващите се български граждани и необичайно високият процент на реални и потенциални емигранти (над 90 на сто). ...
Трето. Съпоставянето на данните на проведеното експресно проучване с данни от преводни социологически изследвания разкрива засилване на етноцентристките тенденции сред потомците на ислямизираните българи. Проучванията на изследователските групи в Хасковска и Разградска област обаче показаха , че подобна тенденция се очертава и в местното българско население с традиционни имена. На тази база се пораждат враждебни настроения срещу "другите", "небългарите", подсилвани от слуховете, от изнесените в средствата за масова информация данни за "огромните" парични средства , с които разполагат българите с възстановени имена и т.н.
Четвърто. Разговорите и интервютата с с изелващите се , с потенциални емигранти, с партийни и държавни ръководители по мест показват, че появата и развитието на масовата изселническа психоза имйа следните особености:
- почти единодушно е мнението на потомците на ислямизираните българи, че основната причина за изселването е смяната на имената. Част от местните ръководители също допускат това, като някои от тях заявяват: "Може би сбъркахме със смяната на имената" или "Тази стъпка беше правилна, но не се осъществи по най-добрия начин".
- ако смяната на имената е изиграла ролята на "социален детонатор" на масовата емигрантска вълна, то неин "пусков механизъм" е изпреварващото раздаване на декларациите и другите документи за получаване на паспорти за пътуване в чужбина. Тази стъпка (според партийните ръководители в общините била изнанадваща за тях) е породила сред българите с възстановени имена чувството , че са "нежелани", "гонени" и т.н.

..."

Центр. Държ. Архив, ф. 1 Б, оп 63, а.е. 129, л 1- 8.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Памфуций
Чок觧
22 Мар 2018 13:14
Мнения: 7,337
От: Israel
Не съм решил , че са били казълбаши , просто Форцата ме подсети как им викаха на момчетата , които работеха в Енергоремонт Русе от този край . И казълбаши е секта , доколкото знам в исляма , а не етнос , чак толкова не съм се задълбавал .
Извадките , които ми публикуваш от разни архиви не ме интересуват - аз съм живял с тия хора , работил съм , разговарял съм и какво се е предавало по "разваления телефон" от обикновенните хора , през отговорниците по места до върха на управленческата пирамида въобще нищо не ми говорят ! Бях решил да не пиша повече , ама като новопоявил се размразен реших , че е неуважително да не ти отговоря на евтините подмятания . От тук нататък - продължавай без мен .
***
С момчетата от Езерче съм служил 1971-72г , какво е ставало 1989г там не знам - бил съм извън България .

Абе аз на очите си ли да вярвам или на твоите глупости ??? Пишело ...
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Чок觧
Памфуций
22 Мар 2018 17:28
Мнения: 4,328
От: Bulgaria
Извадките , които ми публикуваш от разни архиви не ме интересуват - аз съм живял с тия хора , работил съм , разговарял съм и какво се е предавало по "разваления телефон" от обикновенните хора , през отговорниците по места до върха на управленческата пирамида въобще нищо не ми говорят !


Извадките, които публикувам, са за политиката , адресират точно мантрите, които ти и разни други хуманисти тук подехте, как никой не ги гонел тези хора. Защото не си единственият, който е живял и работил с турци. Изобщо дивотиите, които изредихте тук, хеле па за "редица привилегии като малцинство - за жилища , за телефони , за постъпване във ВУЗ ", показват просто неумението на разберете какво се извършваше, защо се извършваше и как се извършваше.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Памфуций
len
22 Мар 2018 21:38
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Цялата истина за възродителния процес няма да излезе наяве поне 50 години още. Тъй като съм израснала в Кърджали и баш когато се сменяха имената си бях в родния град, нека добавя някои моменти. Не е вярно, че са били спряни радиа и вестници на турски език още в далечната 60 и коя година. Вестник Нов Живот си имаше притурка Йени Йъшък до времето на възродителния процес. Радиото си излъчваше на турски - бурасъ радио со - ей това си спомням, не знам дали е правилно, някъде по обяд, 12 часа, радиото започваше да излъчва на турски. Допреди езиковата съм учила в родния си град - имаше обучение на турски език, това беше след редовните часове. В нашия клас имаше 5-6 градски турчета, които си знаеха български, не сме ги делили. Една от паралелките си беше изцяло от турчета, които бяха от съвсем близките села. С авторката на статията сме учили в едно училище, с една година разлика, Вили е изключително готин човек.
Свидетел бях на "голямата екскурзия" - и в родния град, и в Ардино. Сега, кой ги е плашил, дали турските емисари или нашите кадесари, а може би и двете страни, но хората определено не бяха щастливи, когато заминаваха. Покъртителни раздели на младите /до 40-50г/, които заминаваха, и възрастните им родители, които оставаха тук. Грозна беше мародерщината, която се развихри с безумно високите цени на шофьори, които да извозят изселниците до границата, с разпродажбата и изкупуването на имоти и добитък почти на безценица.

По-миналата година разговарях с един наш изселник, който си бе дошъл да гледа болния си брат. Човек със стабилно средно образование от соц времето. Когато отива в Турция, веднага си намира добра работа. Но думите му бяха: в началото като отидох там си казах - къде съм отишъл аз?!. Тогава Турция е била с много по-ниско икономическо развитие от тогавашна България. С годините нещата в Турция се променят и човекът се е устроил много добре там. Впечатли ме това, което каза: яд ме е, че тук, в нашия край /Кърджалийския/ се изкупуват земи, фабрики се строят от тамошни турци, а не от тукашни турци или от българи. Ония турци, казва, са други, не са като нас.

А политиката "разделяй и владей" е изгодна единствено на управляващите, а не на обикновените хора.
Памфуций
22 Мар 2018 21:44
Мнения: 4,328
От: Bulgaria
Абе аз на очите си ли да вярвам или на твоите глупости ???

За "славяните-казълбаши" от Езерче ли
КараКолю
23 Мар 2018 08:27
Мнения: 1,299
От: Russian Federation
Извадките, които публикувам, са за политиката , адресират точно мантрите, които ти и разни други хуманисти тук подехте, как никой не ги гонел тези хора.

Ами, така е. Не ги гонеха. Поне не ги гонеха масово. Имаше натиск към някои по-агресивни протестиращи, но те бяха единици.
Извадките, които си цитирал, го потвърждават - само на едно място се казва, че са гонени, останалите твърдят тъкмо обратното.

И днес е много популярно икономическите емигранти да твърдят, че държавата ги била изгонила, нали ?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: КараКолю
Чок觧
23 Мар 2018 08:29
Мнения: 7,337
От: Israel
Момчетата , за които говореха , че са казълбаши от Енергоремонт Русе не са момчетата от Езерче , с които съм служил в Плевен и Свищов . А там бяха събрани от целия Разградски окръг . И да , имаше доста русоляви - Осман Ахмедов Дишли от Осенец бе рус и синеок . Братовчед му от Езерче Мехмед Даудов Котмакчи бе кестеняв с много светла кожа . Айде пътувай , че ми дотегнаха тъпите ти заяждания .
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Чок觧
Памфуций
23 Мар 2018 10:08
Мнения: 4,328
От: Bulgaria
Ами, така е. Не ги гонеха. Поне не ги гонеха масово. Имаше натиск към някои по-агресивни протестиращи, но те бяха единици.
Извадките, които си цитирал, го потвърждават - само на едно място се казва, че са гонени, останалите твърдят тъкмо обратното.


Получава се същото като с мнението ти за книгата на Вандана Джоши. Пускам я като пример, че "джендър" не се простира до значението, което манипулатори и илитерати придават на тоя термин, а ти питаш - "ама защо "джендър", те нацистите не били джендъри".
Кръстьо Петков го е написал пределно ясно:
- почти единодушно е мнението на потомците на ислямизираните българи, че основната причина за изселването е смяната на имената. Част от местните ръководители също допускат това, като някои от тях заявяват: "Може би сбъркахме със смяната на имената" или "Тази стъпка беше правилна, но не се осъществи по най-добрия начин".
- ако смяната на имената е изиграла ролята на "социален детонатор" на масовата емигрантска вълна, то неин "пусков механизъм" е изпреварващото раздаване на декларациите и другите документи за получаване на паспорти за пътуване в чужбина. Тази стъпка (според партийните ръководители в общините била изнанадваща за тях) е породила сред българите с възстановени имена чувството , че са "нежелани", "гонени" и т.н.

"Социален детонатор" или "пусков механизъм" за изселването се налага сега да изясняваме? Или раздухването на омраза, за което той уточнява, че било подсилвано от средствата за масова информация?
Иначе - да. Чисто формално - официално "не ги гонеха", приказваше се колко е зле в Турция, докато другарите в ЦК пресмятаха колко изселници са необходими хем "България да се освободи от турската заплаха", хем "Турция да се задъха", и как да изселят максимално повече хора, преди Турция да затвори границата".

Стенографски протокол на заседание на Политбюро на ЦК на БКП
София, 6.VІ.1989 г.


Строго поверително! Стенографски запис
Тодор Живков: Другари, аз помолих да се срещнем, за да си изясним някои въп­роси във връзка със ситуацията в страната. Нямам предвид да правим равносметка, тъй като не сме готови за това. Ще се върнем отново към възродителния процес, ще направим равносметка, за да видим какво трябва да правим и т. н.
Кое е главното? Главното е, че правилно излязохме с това изложение пред Българската телевизия и радио. То създаде общо в страната един патриотичен, български, национален подем, какъвто десетилетия не сме имали. Това е единият успех.
Второ, ние прекратихме бунтовете сред това население. Там вече бунтове няма. Това, че те купуват едно или друго, че се снабдяват с молби не бива да се драматизира. Трябва да видим как да го използваме, за да можем максимално хора да изселим. Ние не го оповестяваме и не бива да го оповестяваме, но трябва не по-малко от 200 хиляди души да изселим.
Какво показват данните? Данните показват, че ако не направим това за ня­колко години, България рано или късно ще се превърне в един Кипър.
Така че в целия наш замисъл този въпрос стоеше, въпреки че не го дешиф­рирахме и избягвахме да говорим широко по него. И сега не бива да говорим.
Може да се каже, че обстановката в страната е успокоена, в този смисъл, че няма бунтове, освен някои закани. Но реали­зирани закани няма, с изключение в Шуменско.
Има масово снабдяване с молби, но за съжаление реализа­цията на тези молби не е много голяма. Както съобщи др. Танев - около 12 000. Турците са от­ворили границата от демагогски съображения. С оглед на големия ефект, който предизвика изложе­нието в Париж и в света, те са принудени да направят това, но те ще затворят границата.

ЦДА, ф. 1 б, оп. 68, а. е. 3670, л. 11-42.


Стенографски запис. на Срещата на Политбюро на ЦК на БКП с първите секретари на областните комитети на БКП, с председателя на Постоянното присъствие на БЗНС, секретаря на ЦК на ДКМС и министъра на вътрешните работи, [София],
7 юни 1989 г., резиденция "Бояна"


Тодор Живков: Другари, вчера на заседание на Политбюро разисквахме ситуацията, която се създаде в последно време в районите с така наречените възродени, и решихме да продължим този разговор с участието на първите секретари на областните ко­митети на партията.
Аз ще се опитам накратко да изложа проблемите, които обсъждахме в По­литбюро. След това бихме желали да изслушаме от вас информация и ваши виж­дания. Вероятно другарите от Политбюро ще допълнят нещо, ако аз пропусна да спомена. Цялостна оценка ние не правим и не сме си поставили тази задача. Ние не сме подготвени сега за една такава цялостна оценка. Но ще направим това. Сега главното наше внимание и нашите оценки и изводи трябва да се съсредото­чат върху конкретната ситуация, създала се в някои райони на страната.
Обща беше оценката, че с изложението, което направих и по телевизията и по радиото, ние постъпихме правилно и внесохме пълно объркване сред тези, ко­ито организираха и извършиха известните на вас събития. Те още не могат да се оправят, още не са си разработили линия. Това стана един ден преди Парижката среща, и там ги объркахме и взехме инициативата, и т. н.
В цялата страна се изяви огромен патриотичен подем. Всичко това вие зна­ете и аз няма да се разпростирам.
Така че ние направихме един ход с огромен ефект, какъвто не сме пости­гали десетилетия в нашата страна. На тази основа ние почувствахме, че имаме и нови приятели на България в чужбина, че нашите позиции в чужбина укрепват.
Но аз не желая да обясня цялата тази обстановка с моето изложение пред телевизията и по радиото. Това е резултат и на онази огромна съзидателна работа, която извършиха другарите от партията, от БЗНС. И позволете ми да из­кажа тук благодарност от името на Политбюро за всичко онова, което сте извършили във вашите райони.
Бунтовете в страната спряха след това изложение. Ние сме на прага на го­ляма психоза за изселване. Как трябва да оценим тази психоза?
Такава психоза на нас ни е необходима, тя е добре дошла. Аз ще кажа нещо, което пазим в тайна. Ако ние не изведем 200-300 хиляди души от това население, след 15 години България няма да я има. Тя ще бъде нещо като Кипър или нещо подобно.

Така че ние не смятаме това за нещо опасно, а напротив.
Ще отворят ли турците границата - това е проблемът. Сега под натиска на общественото мнение от няколко дни те отварят границата. Но това ще бъде не повече от десетина-петнадесет дни. А може да продължат. Дай боже да продължат!
Следователно на въпроса за изселването трябва да се гледа като на положи­телно явление. Крайно необходимо е за Народна република България да изселим 200 хиляди, а ако може и 300 хиляди души от това население. Следователно не бива да се създават никакви трудности за изселването им.
Какво е положението?

Те вземат молби - документи за изселване, а за изселване са се записали реално около 12 000 души. Аз говоря за цялата страна, може би вече са достигнали 15 хиляди души.
Ние сме дали указание на другарите от Министерството на вътрешните работи бързо да изселват екстремистите, насила - чрез Австрия, чрез където е възможно. Масово да се изселват тези фанатици, които са в центъра на организи­рането на тези събития. Трябва да организираме това изселване, да покажем, че ние сме за изселването. Който желае, да се изселва, даже може с музика, с тържества да се изпращат при заминаването им. Никакви трудности да не се съз­дават на тези, които се изселват.
На някои места нашите другари са изпаднали в паника във връзка с това изселване, създават трудности за изселването и т. н. Никаква паника не трябва да има, а напротив, трябва да се даде широко път за изселване. Всичко това трябва да бъде върху основата на изложението, което направих по телевизията и по ра­диото, да не се излиза извън това изложение.
Някъде си позволяват да говорят за изселване. Изселване няма! Този въпрос е снет със законите, които гласувахме в Народното събрание. Така че такъв проб­лем не съществува за България. А всеки български гражданин - както ясно, просто и обикновено е казано, ако има желание, може да отиде било временно, било да остане да живее там, където отиде, в която част на света желае. Ние сне­маме един път завинаги въпроса за изселването.[/b]

ЦДА, ф. 1 б, оп. 68, а. е. 3670, л. 43-109
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Памфуций
КараКолю
23 Мар 2018 12:39
Мнения: 1,299
От: Russian Federation
В "да се даде широко път за изселване" няма и намек за насилие, т.е за 'изгонване'. Още повече, че щом другарите по места са били притеснени от вълната изселници и е трябвало другарите от централата да ги успокояват, не е имало кой да насилва към изселване.
Miranda
23 Мар 2018 14:22
Мнения: 14,000
От: Bulgaria
Len,
Памфуций
23 Мар 2018 15:46
Мнения: 4,328
От: Bulgaria
В "да се даде широко път за изселване" няма и намек за насилие, т.е за 'изгонване'. Още повече, че щом другарите по места са били притеснени от вълната изселници и е трябвало другарите от централата да ги успокояват, не е имало кой да насилва към изселване.


Точно в това перфидността на "Възродителния процес" - унижаваш хората, принуждаваш ги да се отказат от род и език, биеш ги и стреляш по тях, когато протестират в защита на правата си, накрая им сочиш вратата , та да изселят колкото може повече български турци "доброволно" и - най-важното - без изселническа спогодба. Особено ясен е цинизмът в речта на Живков, в която той през цялото време говори за изс елване, но в заключение указва тази дума да не бъде употребявана.
Показателна е речта на Живков пред Политбюро от 16 юни, която бележе опит за промяна на тактиката:

"Другари, всички сме единодушни, че първото и главното е да се снеме изселническият върпос в стария му вариант ....
Как го снемаме? Аз употребявам думата "снемаме" тук пред Политбюро, а навън не трябва да се употребява. Ние трябва да отидем при всеки, който е получил паспорт и да му зададем въпроса: Къде отиваш? Даваш ли си сметка къде отиваш? Остани тук, където си се родил, тук има работа, там ще отидеш да мизерстваш. Кажи кой те гони?
...
Ние ще си поддържаме това , че който желае , може да напусне по закона. А за това население снемаме постановката, която беше издигната на срещата с първите секретари, тъй като тя не е изгодна за нас и сега поради това Турция ще иска да я използва против нас. А ние не можем да я реализираме за една година. Това е процес, който ще се реализира за не по-малко от 5-10 години"

Центр. Държ. Архив, ф. 1Б, оп. 53, а.е. 54, стр. 1

Но "нямало насилие", нямало изгонване, щото видиш ли не бли карани със сила към границата .....
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Памфуций
КараКолю
23 Мар 2018 21:41
Мнения: 1,299
От: Russian Federation
Ами - няма. Както няма насилие и при икономическите емигранти, което вече споменах.

Да ти задам един хипотетичен случай. Хасан от Дюселдорф му сменят името на Ханс. Би ли се изнесъл обратно за Анадола заедно с Айшето и малките ахмедчета, как мислиш ?
Mladya hqsh
23 Мар 2018 22:16
Мнения: 7,050
От: Bulgaria
Бонго, ти като историк, би трябвало да знаеш кога за пръв път се провежда "възродителен процес" и какви са причините за това. Както и колко пъти след това, по един или друг начин, се повтаря този процес.
Памфуций
24 Мар 2018 07:50
Мнения: 4,328
От: Bulgaria
Да ти задам един хипотетичен случай.
Би могъл да ми дадеш като аргумент и еднорог или летящ розов слон.
КараКолю
24 Мар 2018 08:57
Мнения: 1,299
От: Russian Federation
Защо, и тях ли са ги изгонили отнякъде ?

Въпросът ми е много простичък и прозрачен, впрочем. Дали 'смяна на името' = 'изгонване' (както ти твърдиш).
rorik
24 Мар 2018 09:42
Мнения: 15,950
От: Bulgaria
Памфуций
,
Като критикуваш пресметливостта на българската политика я сравни с политиката на други правителства при подобна ситуация.

В Северозапада , като нямаше кой да работи на полето и нямаше "турци" , от заводите бяхме по един месец на селскостопански бригади.
В Русенско , освен , бригадира , агронома , зоотехника и още десетина имаше с български имена . Всичко беше с мюсюлмански имена и нямаха селскостопански бригади.
Е , като напуснаха и там се започна с бригадите.
И не е вярно че държавата не е помагала на тези които не са искали да заминат. Намериха им работа в заводите по другите краища на България.

Лен ,
Точно така. Бяха заможни . Не даваха пари да си учат децата ,държаха ги на село, казваха че те ни хранят. А всичко ставаше вече механизирано и доходите им почнаха да намаляват Един българин мизеруваше 5-7 години да си учи децата. Живееше с по 10 лв на човек докато си изучи децата.
Много ги беше яд че си продават къщите, апартаментите , на безценица.И правеха зулуми , увреждаха ги .За това и българите ги намразиха.
И след 89-та година пак е същото.Държавни помощи за тютюна. Сега като ограничиха тютюнопроизводството , пак стана така .Не искат да гледат билки , че не е толкова доходоносно. . Но имат избор , ходят да работят на запад в строителството.


len
24 Мар 2018 10:50
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Лен ,
Точно така. Бяха заможни . Не даваха пари да си учат децата ,държаха ги на село, казваха че те ни хранят. А всичко ставаше вече механизирано и доходите им почнаха да намаляват Един българин мизеруваше 5-7 години да си учи децата. Живееше с по 10 лв на човек докато си изучи децата.


Това пък как го измисли?! И българите, и турците в ония времена бяха на един хал. Богати, ако въобще можем да говорим за богатство тогава, бяха червените велможи независимо от кой етнос и онези, които крадяха от "общонардната собственост" /те пак бяха от червените велможи или приближени до тях/.
Много от нашенските турци имаха добро образование. Средното образование в ония времена даваше много добра подоготовка, техникумите бяха желани, в някои от тях като строителните се влизаше трудно и с изпити. Неслучайно тези, които се изселиха през 1989 много добре се интегрираха там, защото имаха добри професии. Имаше и висшисти, да, държавата поощряваше това, говореше се, че има квоти за това население. Дали всички са били тройкаджии, както някой писа по-горе, не мога да твърдя, но имаше много добри специалисти. Кърждалийци помнят д-р Реджебов /гинеколог/ и съпругата му, която беше неонатолог. Тя спаси голямата ми дъщеря, при усложнено раждане. Не бива просто ей така да се говори. Хора всякакви. Във всички етноси има свестни хора, също така има и боклуци.
Памфуций
24 Мар 2018 15:02
Мнения: 4,328
От: Bulgaria
Средното образование в ония времена даваше много добра подоготовка, техникумите бяха желани, в някои от тях като строителните се влизаше трудно и с изпити. Неслучайно тези, които се изселиха през 1989 много добре се интегрираха там, защото имаха добри професии. Имаше и висшисти, да, държавата поощряваше това, говореше се, че има квоти за това население.


Точно така, Лен. Тук некои не могат да разберат и плещят глупости за привилиегии.
Памфуций
24 Мар 2018 15:24
Мнения: 4,328
От: Bulgaria
Въпросът ми е много простичък и прозрачен, впрочем. Дали 'смяна на името' = 'изгонване' (както ти твърдиш).


Не твърдя такова нещо: казвам, че политика за изселване на турците означава изгонване. Когато ти връчат формулярчето за паспорта с думите - айде, турците в Турция,това е изгонване.
Кире
24 Мар 2018 15:25
Мнения: 4,947
От: Bulgaria
Памфуций
2018-03-23 10:08:44
2018-03-23 15:46:51




Къзълбаши - алиани. Има една история за Къзъл башата, дето е трябвало да го утрепят. В района на Исперих са поселени от Селим ІІ след войната му с Персия, ок. 40 000 души. Като такива мразят турската сунна и предпочитат да се женят за рум миллета, т.е. българи. Но и това е рядко. Поради което се появяват генни аномалии. Известна до 50-те на ХХ традиция на омешване на гащите на жените, за да разнообразие и здраво потомство.

Турците в Северна България са северни тюрки, т.е. предосманско население. Има такива свидетелства от Али паша от похода му 1388 г. за местно население, което говори тюркче. Поради особеностите на турския, това е едно и също - те не правят разлика между тюрк и турчин. Тия хора са били християни (вж. например гагузите), като наследници на северни тюрки като узи, печенеги и кумани (в руските източници "половци". Има множество свидетелства за тях и числеността им в ГИБИ. Те са описвани като руси, синеоки и високи. Т.е. фенотипа на "турците" от СИ България.

Възродителният процес през 80-те бе научно подкован от Христо Гандев, изтъквайки тия факти за "турците". Те обаче бяха погрешно пренесени и върху други групи. Насилието бе ненужно, защото турците (особено в СИ България) са по природа близки до българите. Те са едно и също, но с различна религия. Точно в тоя район има свидетелства за смесени българо-турски бракове от края на ХVІІІ век.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Кире
Добави мнение   Мнения:83 « Предишна Страница 4 от 5 2 3 4 5 Следваща