Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Дребни чиновници ще декларират яхти и самолети
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:32 Предишна Страница 2 от 2 1 2
Moite5stotinki
18 Май 2018 12:02
Мнения: 966
От: Estonia
яхтата и самолета по договор за "наем", къщата (по декар и половина всеки етаж) от мрамор но няма АКТ 16 въпреки че 10г в нея се живее...иди гони този дето клати прането..
demark
18 Май 2018 15:06
Мнения: 211
От: Barbados
А как точно става декларирането на ЕГН-то на съпруг/а в духа на GDPR?
Apolitichen
18 Май 2018 16:33
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Нека си остане закона и да се следи за изпълнението му и ще се изненадате какво имущество ще се окаже че са натрупали дребните чиновници

То и сега си има закони за това, което трябва да се декларира:
http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=121757
Чл. 37. (1) Лицата, заемащи висши публични длъжности, с изключение на тези, задължени по Закона за съдебната власт, подават пред Комисията декларация за имущество и интереси в страната и в чужбина, в която декларират:

1. недвижимо имущество; - Закон за имотния регистър

2. моторни сухопътни, водни и въздухоплавателни превозни средства, както и други превозни средства, които подлежат на регистрация по закон; - два закона - Закон за движение по пътищата и закон за въздухоплаването
3. парични суми, в т. ч. влогове, банкови сметки и вземания на обща стойност над 10 000 лв., включително в чуждестранна валута; - Закон за банките и кредитната дейност
4. вложения в инвестиционни и пенсионни фондове и еквивалентни форми на спестявания и инвестиции, ако общата им стойност надвишава 10 000 лв.; (тук не е ясно кои вложения - офшорки, акции на чуждестранна борса; и какво е "обща стойност" - падежна, откупна, с дивидент/лихва или само първоначалното плащане)

5. налични ценни книги, дялове в дружества с ограничена отговорност и командитни дружества и финансови инструменти по чл. 3 от Закона за пазарите на финансови инструменти; (тук има регистър по цитирания закон)

6. задължения и кредити над 10 000 лв., в т. ч. кредитни карти, ако усвоеният кредитен лимит през предходната календарна година в местна или в чуждестранна валута общо надвишава 10 000 лв.; (тук има кредитен регистър)

7. трудови доходи, получени през предходната календарна година; (НАП е отговорна за събирането на осигуровки и данък върху дохода, поради което регистрира всеки трудов доход)

8. доходи извън тези за заеманата длъжност, получени през предходната календарна година, когато са над 1000 лв.; (не е ясно какво е "доход" - печалба от лотария, дължима лихва, получено обезщетение, приход от продаден велосипед и т.н.)

9. чуждо недвижимо имущество и чужди моторни сухопътни, водни и въздухоплавателни превозни средства на стойност над 10 000 лв., които лицето или неговият съпруг, или лицето, с което то се намира във фактическо съжителство на съпружески начала, трайно ползва, независимо от основанията за това и от условията на ползване; (не е ясно "трайното ползване" - веднъж годишно или веднъж на петилетка).

10. дадени обезпечения и направени разходи от тях или в тяхна полза, или в полза на лицата по ал. 4 с тяхно съгласие, когато те не са платени със собствени средства, с публични средства или със средства на институцията, в която заемат длъжността, за:

а) обучение;

б) пътуване;

в) други плащания с единична цена над 1000 лв.; (покупката на компютър за 2000 лв. и повече може да се разглежда като покупка с "единична цена" на хард-диск за 300 лв., видеокарта за 300 лв., захранване за 100 лв., софтуер за 500 лв., и 800 лв. за останалото в лаптопа)

11. разходи за обучения извън случаите по т. 10, в т. ч. в полза на лицата по ал. 4, чиято еднократна стойност надхвърля 1000 лв. (самолетните билети, кватирни ще се броят ли; семестриалната такса на годишна база ли ще се отчита; иначе плащането за участие в семинар ("висшите образования" на Цветан Цветанов) могат да се извършат на части под 1000 лв. - заявяване, при регистрация и доплащане на място).

12. участие в търговски дружества, в органи на управление или контрол на търговски дружества, на юридически лица с нестопанска цел или на кооперации, както и извършване на дейност като едноличен търговец към датата на избирането или назначаването и 12 месеца преди датата на избирането или назначаването; (има Закон за Търговския регистър)

13. договори с лица, които извършват дейност в области, свързани с вземаните от лицето, заемащо висша публична длъжност, решения в кръга на неговите правомощия или задължения по служба; (едно решение, например, за поемане на дълг от общината касае всички граждани, платци а общински данък)

14. данни за свързани лица, към дейността на които лицето, заемащо висша публична длъжност, има частен интерес. (какво е "частен интерес" - финансира, получава приходи или пише дисертация като Лъчо Мозъка или Цветан Цветанов)

(2) При годишното деклариране на имуществото по т. 3 – 6 се посочват наличностите към 31 декември на предходната календарна година. (холдинговите дружества подават отчетите си на първи август; американските дружества - на първи ноември; за банковите сметки не проблем да бъдат "закрити" 30 декември и "открити" на 1 януари).

(3) При деклариране на имуществото по ал. 1, ако то е придобито по време на заемане на длъжността, се посочват също правните основания и произходът на средствата, с които е станало придобиването им. (това е вписано в регистрите)

(4) Лицата, заемащи висши публични длъжности, декларират имуществото и доходите и на своите съпрузи или на лицата, с които се намират във фактическо съжителство на съпружески начала, и на ненавършилите пълнолетие деца. (има три регистъра - гражданско състояние, имотен и данъчен регистър; "фактическото съжителство" с повече от един джендър явно няма да се брои за "съпружеско начало".
(5) Лицата, заемащи висши публични длъжности, не декларират имуществото и доходите на своите съпрузи при фактическа раздяла и на ненавършилите пълнолетие деца, когато не упражняват родителски права. ("фактическа раздяла" означава ли "съдебно решение за развод" или ще е волна интерпретация на Комисията?)

(6) За обстоятелствата по ал. 5 задълженото лице подава декларация.

(7) Лицата, заемащи висши публични длъжности, могат да подадат декларация, че не желаят да бъде публикувана информацията относно лицето, с което се намират във фактическо съжителство на съпружески начала, и относно имуществото и доходите на това лице.

Защо Комисията не се направи само справка в регистрите!? Много по-лесно е да се извлече информация от база-данни отколкото да се сверяват декларация по декларация с данните в регистрите. Или целта е да бъдат "ударени" неудобните, дето не си държат оставката в джоба на Баце!?
Шако
18 Май 2018 20:09
Мнения: 1,224
От: Saudi Arabia
Не знам колко от коментиралите темата са видели декларацията, но ако имат възможност, нека я погледнат.
Интересното е, че на самата декларация пише, че е за ВИСШИ държавни служители, но се притискат всички - от редовия деловодител /старши специалист след 25 години работа/ нагоре ...

Туй за вишите чиновници е парлама. Боцата и гербирите едно към едно като куминизите след девети търсят спастрени парици.
Язе на айшето и рекох, че на нашио крадлив кмет нищо няма да декларирам. Тя досега не е знаела колко и откъде ми идва дохода, щото ми е жена - аз сега на кмето да казвам.
У Софето касите по общините в районите под управата на Фандъкова станаха частни, кеша си го прибират по джобовето и следователи, прокурори се правят на ударени - вече години ни лук яли ни лук мирисали сега щели да тръгват и по къщята да ровят.

Mura
18 Май 2018 20:42
Мнения: 2,803
От: Bulgaria
Това са пълни глупости, с декларации не се бори корупция! ....
Те само няколко години няма да могат да обработят данните, които би трябвало да получат

Корупцията ще се препори, когато почнат да разобличават и осъждат и корупторите.

питаме за едрите чиновници, за тях напишете как закон не ги лови, как не ебават да попълват никакви декларации и как като не подадат декларации от Сметната палата подсмърчат и нищо не могат да им направят.

на самата декларация пише, че е за ВИСШИ държавни служители, но се притискат всички - от редовия деловодител /старши специалист след 25 години работа/ нагоре ...
Истински корумпираните с тези декларации няма да ги уплашат - те цицат достатъчно пари за да си платят където трябва.

парите отиват в излишни щатове създадени за награда на партийни функционери, които хал хабер си нямат от работата. После те стават началници и те така ...

целта е да бъдат "ударени" неудобните, дето не си държат оставката в джоба на Баце!?


Освен Висшите държавни служители, декларацията се попълва и от чистачките в районните кметства, назначени с трудов договор, а не по Закона за държавния служител.
Абсолютен турлю гювеч-карашик, сътворен за рекет и разправа на ниско ниво с неудобните многознайковци, с бонус-приспивен, златен прашец омайващ инхалето!
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Mura
i_sh
18 Май 2018 21:53
Мнения: 58
От: Bulgaria
За 2018 не е ясно обикновените чиновници, които не са висши публични длъжности каква точно декларация за имущество и интереси трябва да попълнят - встъпителна или годишна /за предходната 2017/. Според §4, ал.1 от ПЗР от ЗПКОНПИ би следвало да е встъпителна, тъй като преди те се не са декларирани по реда на този закон /то кой ли е - законът е нов - от 23.01.2018г/. Но пък според чл. 38, ал.1, т.1 от същия закон встъпителната декларация се подава в едномесечен срок от встъпване в длъжност, което за лицата по §2, ал.1, т.1 от ДР може да е станало преди много години. Интересна е също претенцията да се декларират всички факти за имуществото на лицето, с което деклариращият е съжителствал фактически на съпружески начала повече от 2 години - каква е гаранцията, че за този период е узнал всичко за чуждото имущество?
Mura
18 Май 2018 23:55
Мнения: 2,803
От: Bulgaria
И, ако не се попълнят какви са санкциите, щото Станишев не си беше подал декларацията преди години, тъй като нямало да го санкционират.
Хем за висши държавни служители, хем за такива назначени по трудов договор (включая и чистачките) в местната администрация и за капак да "осветиш" авоарите на фактическия си съжител, ако "консумацията на съжителството" е повече от 2 години.
Ама това банкова тайна, невинен до доказване на противното, конституционни права, върховенство на Закона .... отнесени в графа:
фекалии утекли в канала на демократичния к*неф.

И, като как в КТ, ще "плеснеш" член касаещ държ. служител?
Пълен хаос, безхаберност, неграмотност, алкохолно умопомрачение, шизофренична лудост .... при писането на тоя мърляв, боклукчав, противоречащ на маса закони, включая и Конституцията пасквил.
Тая правна комисия към НС да я закрият, а шефа и да го вкарат в лудницата и му забранятда се занимава с право.
СРААААА....М, голям срам!
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Mura
taidzi
19 Май 2018 10:25
Мнения: 4,399
От: Bulgaria
аз се чудя даскалиците кога ще бъдат задължени да декларират притежавените злато, диаманти и скъпи автомобили, както и нескончаеми пътувания в чужбина. това на нищо не прилича. също и даскалиците в детските градини и ясли, които не се спряха с тази пуста корупция.
taidzi
19 Май 2018 10:27
Мнения: 4,399
От: Bulgaria
номера на сутиена и номера на презерватива



сутиените и съответните атрибути са видни с просто око, стига да няма постановка
останалото няма да коментирам
i_sh
19 Май 2018 19:22
Мнения: 58
От: Bulgaria
Ето ги глобите - не са малки!
Чл. 173. (1) Лице, заемащо висша публична длъжност, което не подаде декларация по този закон в срок, се наказва с глоба в размер от 1000 до 3000 лв.
(2) За нарушението по ал. 1 лицата по § 2, ал. 1 се наказват с глоба в размер от 300 до 1000 лв.
(3) Когато нарушението е извършено повторно, глобата е в размер от 3500 до 6000 лв., а за лицата по § 2, ал. 1 глобата е в размер от 1000 до 2000 лв.
Чл. 174. (1) Лице, заемащо висша публична длъжност, което не декларира или невярно декларира обстоятелство, което е длъжно да декларира по този закон, се наказва с глоба в размер от 1000 до 3000 лв., освен ако не е предвидено по-тежко наказание.
(2) За нарушението по ал. 1 лицата по § 2, ал. 1 се наказват с глоба в размер от 300 до 1000 лв.
(3) Когато нарушението е извършено повторно, глобата е в размер от 3000 до 6000 лв., а за лицата по § 2, ал. 1 глобата е в размер от 1000 до 2000 лв.

Обикновените служители от изпълнителната власт са задължени по по §2, ал.1 от ДР на закона, независимо от вида на правоотношението им - трудово по чл. 107а от КТ или служебно /по ЗДСлужител или други специални закони/.
Mura
20 Май 2018 10:23
Мнения: 2,803
От: Bulgaria
i_sh,
благодаря за консултацията и добронамереността.
Този закон и съд асоцийрат с Германия 1933, Народния съд след 1945 г. в България и то .... след 29 години побългарена ДЕМОКРАЦИЯ, с двама генерали начело на държавата.

Добави мнение   Мнения:32 Предишна Страница 2 от 2 1 2